Nova agresija na BIH?

Post Reply
User avatar
Point.
Posts: 27789
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#2051 Re: Nova agresija na BIH?

Post by Point. »

Da nismo izborili nezavisnost 1991 ne bi je nikada poslije dobili. Sta vam je ljudi, ne budite naivni.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#2052 Re: Nova agresija na BIH?

Post by kiligonzales »

LBVIEW wrote:
geralt wrote:Najveca fula, koja se cesto zaboravlja u ovakvim raspravama, je bila povlacenje potpisa sa Lisabonskog sporazuma. Sve i da se time nije sprijecio rat (a ja licno mislim da je mogao), mogao je obezbijediti dragocjeno vrijeme za pripreme i organizovanje.
Svakako, Srbi bi uklonili artiljeriju oko gradova, vratili oruzje sto im je podijelila JNA, i zaplesali jedno kozaracko s komsijama. :-)
Pa sam Radovan je rekao koliko bi postovali taj sporazum - to je zacrtalo 2/3 iskljucivo serpske zemlje i samo sila ih je u tome mogla sprijeciti.
Poslusate svjedocenje Kutiljera u Hagu i vidite koliko je srpska propaganda odradila svoj posao da uvjeri gradjanstinu da je Alija iskljucivo odgovoran za to...
PM72
Posts: 17777
Joined: 30/04/2012 16:54

#2053 Re: Nova agresija na BIH?

Post by PM72 »

Point. wrote:Da nismo izborili nezavisnost 1991 ne bi je nikada poslije dobili. Sta vam je ljudi, ne budite naivni.
e jesmo nezavisni...
1991?
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#2054 Re: Nova agresija na BIH?

Post by madner »

geralt wrote:Najveca fula, koja se cesto zaboravlja u ovakvim raspravama, je bila povlacenje potpisa sa Lisabonskog sporazuma. Sve i da se time nije sprijecio rat (a ja licno mislim da je mogao), mogao je obezbijediti dragocjeno vrijeme za pripreme i organizovanje.

Poslje referenduma, nije bilo nacina da se izbjegne sukob.
PM72
Posts: 17777
Joined: 30/04/2012 16:54

#2055 Re: Nova agresija na BIH?

Post by PM72 »

madner wrote:
geralt wrote:Najveca fula, koja se cesto zaboravlja u ovakvim raspravama, je bila povlacenje potpisa sa Lisabonskog sporazuma. Sve i da se time nije sprijecio rat (a ja licno mislim da je mogao), mogao je obezbijediti dragocjeno vrijeme za pripreme i organizovanje.

Poslje referenduma, nije bilo nacina da se izbjegne sukob.
Referendum bio 29 marta 1992...sva artiljerija ukopana,podjeljene puške i municija...o čemu pričate?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2056 Re: Nova agresija na BIH?

Post by spreca »

PM72 wrote: rat bi počeo i sa potpisom i bez njega.Srbi su imali oružje i podršku ostatka Jugoslavije.Oni bi Alijin potpis protumačili kukavičlukom i još bi se više pomamili jer su cijevi bile spremne,granate i sanduci dovučeni i samo se čekao formalni povod ili incident.

o ratu je Alija trebao razmišljati dok je još bilo prostora za dogovor a to je negdje do ljeta 1991.bolje bilo pregovarati još 5 godina i odugovlačiti sa nezavisnosću jer nas je svojom glupom politikom uveo u sukob i poslao nas bez kurca u svatove...
Nista nebi moglo odgoditi ratna dejstava i nikakav dogovor.....da smo ostali u sastavu krnje Yu Makedonija nikada nebi bila nezavisna a ni CG posle nebi mogla izaci iz Krnjoslavije a o Kosovu da i ne govorimo a sta bi bilo sa nama sami bog zna a mozda ni on...i sad bi smo bili muslimani sa malim ....ostanak u Krnjoslaviji neznaci da nebi bilo konflikta u BiH a plus bi muslimani ginuli po Hr umjesto srba tako da nezna se koliko bi nas ostavilo kosti po Lijepoj njihovoj
PM72
Posts: 17777
Joined: 30/04/2012 16:54

#2057 Re: Nova agresija na BIH?

Post by PM72 »

ŠBBKBB...je nezahvalna tema.Od dva zla izabrali smo oba...nemamo ni države ni zastave ni himne ni morala ni...ma nemamo ništa.Koja nezavisnost a zavisni od svih? Jedan potez činovnika iz MMF-a i nastaje haos,nema penzija,plata...Mile ustane nakrivo i bihuzuri koga mu ćeif...nismo se makli od 1991...

jebo takvu nezavisnost.
User avatar
Point.
Posts: 27789
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#2058 Re: Nova agresija na BIH?

Post by Point. »

PM72 wrote:
Point. wrote:Da nismo izborili nezavisnost 1991 ne bi je nikada poslije dobili. Sta vam je ljudi, ne budite naivni.
e jesmo nezavisni...
1991?
1992, greska u pisanju. Kakvo god da je, da smo ostali u krnjoj YU ne bi ni ovo imali. Zapravo, ne bi imali ni mogucnosti odrzati referendum, kamoli izboriti kakvu takvu nezavisnost.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2059 Re: Nova agresija na BIH?

Post by spreca »

PM72 wrote:ŠBBKBB...je nezahvalna tema.Od dva zla izabrali smo oba...nemamo ni države ni zastave ni himne ni morala ni...ma nemamo ništa.Koja nezavisnost a zavisni od svih? Jedan potez činovnika iz MMF-a i nastaje haos,nema penzija,plata...Mile ustane nakrivo i bihuzuri koga mu ćeif...nismo se makli od 1991...

jebo takvu nezavisnost.
Ipak dobro smo mi prosli..naravno da nemamo potpunu nezavisnost....nama je bar lakse u smislu da ipak imamo drzavu i nametnutu zastavu i pasos i druge stvari u odnosu na druge koji su mislili dobiti svoje Knezhevine :lol: :lol: :lol: ...bar to me raduje da ipak nisu dobli ono sto su htjeli
PM72
Posts: 17777
Joined: 30/04/2012 16:54

#2060 Re: Nova agresija na BIH?

Post by PM72 »

Ne valja moj konj a komšijin još gori..to me tješi... :lol:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#2061 Re: Nova agresija na BIH?

Post by hAZNADAR »

geralt wrote:
hAZNADAR wrote:
geralt wrote:Najveca fula, koja se cesto zaboravlja u ovakvim raspravama, je bila povlacenje potpisa sa Lisabonskog sporazuma. Sve i da se time nije sprijecio rat (a ja licno mislim da je mogao), mogao je obezbijediti dragocjeno vrijeme za pripreme i organizovanje.
Nije se mogao sprijeciti. Bosnjaci su imali samo ratovati protiv SRJ ili Hrvatske.
A vidim da se u temi mnogo toga pripisuje Aliji - te njegova zasluga ili krivica i nezavisnost, i diplomatija, i ne/spremanje za rat, i sporazumi, i .... i da je neko drugi mogao puno bolje. Sto naravno nije tacno i sto nije ni tema.
Ovako se ratovalo i sa jednima i sa drugima.

U situaciji u kojoj je bila Bosna na pocetku devedesetih postojale su dvije logicne strategije, zavisno od procjene situacije.

1. Ako smatras da se ciljevi mogu ostvariti vojno, onda se za rat spremas svim sredstvima, koordiniras akcije sa logicnim saveznicima (Hrvatskom i Slovenijom) i ratujes do konacne vojne pobjede koja ce ti omoguciti da ti diktiras mirovni sporazum.

2. Ako smatras da je vojna pobjeda nemoguca, onda ganjas mir po svaku cijenu i potpisujes sta god ti se ponudi, a ostvarenje ciljeva ostavljas buducim generacijama kad ce odnos snaga biti drukciji.

Da, neko drugi je mogao bolje i pametnije.
1. Bosnjaci nisu bili spremni za rat, ne samo po pitanju oruzja vec i po pitanju politicke zrelosti, homogenosti,.. saveznistvo sa Hrvatskom je ili bilo uslovljeno ili pod pritiskom MZ.

2. Bosnjaci jesu ganjali mir po svaku cijenu i da su potpisali sve opet se desavao rat Srba i Hrvata. Ja sam razgulio sa Okucana mobiliziran da ratujem u Hrvatskoj. Bosnjaci bi bili prisiljeni zarad mira sa Srbima ratovati protiv Hrvatske.

Sa onim kartama koje je Alija imao u ruci tesko da bi iko mogao bolje. A rat nije vodio sam, odlucivao sam,... vec ljudi svih politickih opcija ukljuceni. U ratnom predsjednistvu Republike BiH su bili Nijaz Duraković, Ejup Ganić, Ivo Komšić, Stjepan Kljujić, Mirko Pejanović, Tatjana Ljujić-Mijatović a Zlatko Lagumdzjija potpredsjednik i premijer vlade , plus i Silajdzic premijer. Valjda znas koliko su spomenuti SDA ljudi racunajuci i one koji su izasli iz SDA.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#2062 Re: Nova agresija na BIH?

Post by LBVIEW »

PM72 wrote:
madner wrote:
geralt wrote:Najveca fula, koja se cesto zaboravlja u ovakvim raspravama, je bila povlacenje potpisa sa Lisabonskog sporazuma. Sve i da se time nije sprijecio rat (a ja licno mislim da je mogao), mogao je obezbijediti dragocjeno vrijeme za pripreme i organizovanje.

Poslje referenduma, nije bilo nacina da se izbjegne sukob.
Referendum bio 29 marta 1992...sva artiljerija ukopana,podjeljene puške i municija...o čemu pričate?
Ma Srbi su rat isplanirali i za isti se poceli pripremati par godina ranije, jos od preustroja vojnih oblasti.
Samo neobavijesten i zlonamjeran moze pominjati nekog Kutiljera, Referendum ili nesto trece.
Last edited by LBVIEW on 23/02/2018 20:52, edited 1 time in total.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#2063 Re: Nova agresija na BIH?

Post by hAZNADAR »

PM72 wrote:
Point. wrote:Da nismo izborili nezavisnost 1991 ne bi je nikada poslije dobili. Sta vam je ljudi, ne budite naivni.
e jesmo nezavisni...
Mislis da se moglo vise postici? Rat se nije mogao izbjeci. Rezervisti JNA su vec divljali gdje su stigli, aparthejd u BL vec odavno poceo otkazima i sikaniranjima, a ljudi mobilizirani,... mene poslali na Okucane hebote. Sta mislis koliko je takav "mir" mogao potrajati.
A buduci kakve su karte bile u ruci i kakva politicka zrelost,... cudo je da BiH uopce postoji. 95-e smo svi slavili Dejton kao spas, radosni sto se ista sacuvalo,... druga je prica sto su poslije svi postali generali poslije bitke pa bulazne o oslobadjanju Banjaluke, ili razmazena elita sto zali za milosevicevom YU kao nekom ekonomski i demokratski boljom alternativom.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#2064 Re: Nova agresija na BIH?

Post by hAZNADAR »

LBVIEW wrote:
PM72 wrote:
madner wrote:
Poslje referenduma, nije bilo nacina da se izbjegne sukob.
Referendum bio 29 marta 1992...sva artiljerija ukopana,podjeljene puške i municija...o čemu pričate?
Ma Srbi su rat isplanirali i za isti se poceli par godina ranije, jos od preustroja vojnih oblasti.
Samo neobavijesten i zlonamjeran moze pominjati nekog Kutiljera, Referendum ili nesto trece.
Cijela sjeverna BiH vec uvucena u sukob sa Hrvatskom. Opce sranje kod nas, okupacija na djelu i otvoreno zveckanje oruzjem, ljudi ginu,.. i onda upalis TVSA i gledas bezbrizne slike prijeratnog Sarajeva, Zenice,.. kao da je u pitanju neka druga dimenzija. Jos mi ni dan danas nije jasno kako u jednoj tako maloj zemlji ljudi nisu bili svjesni sta se sve desava na kojem kraju. Niti sto se spominje 6. april kao pocetak. Referendum je odrzan u vec ratnim okolnostima.
PM72
Posts: 17777
Joined: 30/04/2012 16:54

#2065 Re: Nova agresija na BIH?

Post by PM72 »

hAZNADAR wrote:
PM72 wrote:
Point. wrote:Da nismo izborili nezavisnost 1991 ne bi je nikada poslije dobili. Sta vam je ljudi, ne budite naivni.
e jesmo nezavisni...
Mislis da se moglo vise postici? Rat se nije mogao izbjeci. Rezervisti JNA su vec divljali gdje su stigli, aparthejd u BL vec odavno poceo otkazima i sikaniranjima, a ljudi mobilizirani,... mene poslali na Okucane hebote. Sta mislis koliko je takav "mir" mogao potrajati.
A buduci kakve su karte bile u ruci i kakva politicka zrelost,... cudo je da BiH uopce postoji. 95-e smo svi slavili Dejton kao spas, radosni sto se ista sacuvalo,... druga je prica sto su poslije svi postali generali poslije bitke pa bulazne o oslobadjanju Banjaluke, ili razmazena elita sto zali za milosevicevom YU kao nekom ekonomski i demokratski boljom alternativom.
ja vidim da smo "džaba krečili".I jedni i drugi.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#2066 Re: Nova agresija na BIH?

Post by LBVIEW »

hAZNADAR wrote:
Cijela sjeverna BiH vec uvucena u sukob sa Hrvatskom. Opce sranje kod nas, okupacija na djelu i otvoreno zveckanje oruzjem, ljudi ginu,.. i onda upalis TVSA i gledas bezbrizne slike prijeratnog Sarajeva, Zenice,.. kao da je u pitanju neka druga dimenzija. Jos mi ni dan danas nije jasno kako u jednoj tako maloj zemlji ljudi nisu bili svjesni sta se sve desava na kojem kraju. Niti sto se spominje 6. april kao pocetak. Referendum je odrzan u vec ratnim okolnostima.
Ma znam, oni nisu jebavali legalne BiH vlasti puno prije osnovanja SAO Bosanska Krajina, "JNA" je skoro javno naoruzavala srpska sela , preuzimali su releje, a nesrbe koji su odbili sudjelovati u napadu na istocnu Slavoniju sikanirali, dijelili otkaze i sl. Spartali su preko Une kako su htjeli(slucaj hapsenja Martica u B Krupi), Banijci su maltretirali nesrbe po B Novom itd.Moze se reci kako su vec tad okupirali najveci dio B Krajine, osim Bihaca i one "ljute".
mishic
Posts: 6286
Joined: 28/04/2011 16:29

#2067 Re: Nova agresija na BIH?

Post by mishic »

Muslimani rat nisu mogli izbjeći nikako.
Mogli su samo birati stranu. Hoće li praviti veliku ovu ili onu. A i u prvoj i u drugoj varijanti Muslimani bi bili ključna "živa sila" ili da izbiju na liniju Karlovac - Karlobag - Virovitica ili na Drnu dokle bi lijepa njihova bez Srba trebala da seže. Pošto su bili neodlučni onda su ih klepili i jedni i drugi i to po dogovoru i uz visok stepen koordinacije. I bez obzira što je nelogično da umjesto rata sa samo sa jednima imadoše rat i sa jednima i sa drugima to je bila najbolja moguća opcija. Broj stradalih u prve dvije varijante bio bi još veći, Bosna bi definitivno nestala a Muslimani kao manjina u velikoj ovoj ili onoj kao manjina u položaju u kome su danas u RS-u.
Rasplet balkanskog čvora još nije gotov i slijedi ili demokratizacija i evropeizacija ovog prostora ili novo krvoproliće strašnije od prethodnog.
I iako i ovo jeste jedan veliki apsurd ipak je istina, ključni problem na Balkanu čak nisu Bošnjaci nego srpsko-hrvatski odnosi. Bošnjaci kao tampon zona na tom prostoru su samo "smetnja" u raščišćavanju tih odnosa.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2068 Re: Nova agresija na BIH?

Post by Maraschino »

PM72 wrote:
ja vidim da smo "džaba krečili".I jedni i drugi.
Da se ne lazemo, nas je trebalo da neJma a ipak nas ima. Jes' da nas i danas mrcvare ali tu smo.
Izdrz'o je Mujo i gore.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#2069 Re: Nova agresija na BIH?

Post by hAZNADAR »

mishic wrote:Muslimani rat nisu mogli izbjeći nikako.
Mogli su samo birati stranu. Hoće li praviti veliku ovu ili onu. A i u prvoj i u drugoj varijanti Muslimani bi bili ključna "živa sila" ili da izbiju na liniju Karlovac - Karlobag - Virovitica ili na Drnu dokle bi lijepa njihova bez Srba trebala da seže. Pošto su bili neodlučni onda su ih klepili i jedni i drugi i to po dogovoru i uz visok stepen koordinacije. I bez obzira što je nelogično da umjesto rata sa samo sa jednima imadoše rat i sa jednima i sa drugima to je bila najbolja moguća opcija. Broj stradalih u prve dvije varijante bio bi još veći, Bosna bi definitivno nestala a Muslimani kao manjina u velikoj ovoj ili onoj kao manjina u položaju u kome su danas u RS-u.
Rasplet balkanskog čvora još nije gotov i slijedi ili demokratizacija i evropeizacija ovog prostora ili novo krvoproliće strašnije od prethodnog.
I iako i ovo jeste jedan veliki apsurd ipak je istina, ključni problem na Balkanu čak nisu Bošnjaci nego srpsko-hrvatski odnosi. Bošnjaci kao tampon zona na tom prostoru su samo "smetnja" u raščišćavanju tih odnosa.
Slazem se sa svim osim zadnjim. Srbi i Hrvati se lako dogovore i sloze oko razmjene teritorija, preseljenja, halalosum mnoge prostore. Problem je odnos i jednih i drugih prema Bosnjacima. Ne samo politicki vec opce poimanje.
megaman4
Posts: 4947
Joined: 08/08/2011 23:59

#2070 Re: Nova agresija na BIH?

Post by megaman4 »

mishic wrote:Muslimani rat nisu mogli izbjeći nikako.
Mogli su samo birati stranu. Hoće li praviti veliku ovu ili onu. A i u prvoj i u drugoj varijanti Muslimani bi bili ključna "živa sila" ili da izbiju na liniju Karlovac - Karlobag - Virovitica ili na Drnu dokle bi lijepa njihova bez Srba trebala da seže. Pošto su bili neodlučni onda su ih klepili i jedni i drugi i to po dogovoru i uz visok stepen koordinacije. I bez obzira što je nelogično da umjesto rata sa samo sa jednima imadoše rat i sa jednima i sa drugima to je bila najbolja moguća opcija. Broj stradalih u prve dvije varijante bio bi još veći, Bosna bi definitivno nestala a Muslimani kao manjina u velikoj ovoj ili onoj kao manjina u položaju u kome su danas u RS-u.
Rasplet balkanskog čvora još nije gotov i slijedi ili demokratizacija i evropeizacija ovog prostora ili novo krvoproliće strašnije od prethodnog.
I iako i ovo jeste jedan veliki apsurd ipak je istina, ključni problem na Balkanu čak nisu Bošnjaci nego srpsko-hrvatski odnosi. Bošnjaci kao tampon zona na tom prostoru su samo "smetnja" u raščišćavanju tih odnosa.
Srpsko-hrvatske odnose ovih dana rjesavaju dodik i covic i to vrlo uspjesno. Covic gura hrvate u nacionalnu manjinu sa jedne a sa druge strane strane nestaju iz BiH upravo zbog njega.

Dodik radi isto kao mu guzni haver Covic s tim sto srba ima oko 900.000 hiljada trenutno ali po nekim pokazateljima i oni odlaze iz BiH i to u velikom broju.

Bosnjaci takodjer odlaze mozda ne u velikom broju ali odlaze i oni iz zemlje.

Nema ovdje vise ratovanja ali zato ima egzodusa. Ostat ce onaj ko mora a i takvi ce naci nacina da odu.

Cilj raspada SFRJ i ratova na ovom prostoru bio je samo jedan a to je: doci do resursa kojima je Balkan izuzetno bogat.

Zapad je dobio sto je htio: unisten region, raseljeno stanovnistvo i resursi koje ce oni preuzeti uskoro a narod iseliti.

Ko je to shvatio, zna sta ga ceka u buducnosti. Ko bude ganjao pravdu, procice mu zivot u borbi protiv sistema koji su kreirali mocnici sa zapada koji su instaliranjem svojih pijuna unistili zauvijek zivot na ovim prostorima.


Ili cemo se prilagoditi ili cemo nestati.
PM72
Posts: 17777
Joined: 30/04/2012 16:54

#2071 Re: Nova agresija na BIH?

Post by PM72 »

Nestaćemo - to je garantovano.Ostaće starci,prazni gradovi,sela i čuke oko kojih smo se klali.Još kad bi nam dali HR pasoše :lol: pa to bi bio gori egzodus nego oni jadnici sa Bliskog istoka.
megaman4
Posts: 4947
Joined: 08/08/2011 23:59

#2072 Re: Nova agresija na BIH?

Post by megaman4 »

PM72 wrote:Nestaćemo - to je garantovano.Ostaće starci,prazni gradovi,sela i čuke oko kojih smo se klali.Još kad bi nam dali HR pasoše :lol: pa to bi bio gori egzodus nego oni jadnici sa Bliskog istoka.
Upravo to. Nestajemo svi zajedno bez obzira na naciju i vjeru. Unazad 15 godina sam imao s kime izaci u grad. Danas skoro da nema nikoga. Sve se razislo po svijetu. To je najveca opasnost po sviju nas.

Ostaje pusta zemlja. :(

Kako je krenulo neces imati s kim popit kafu.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4137
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#2073 Re: Nova agresija na BIH?

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

PM72 wrote:Nestaćemo - to je garantovano.Ostaće starci,prazni gradovi,sela i čuke oko kojih smo se klali.Još kad bi nam dali HR pasoše :lol: pa to bi bio gori egzodus nego oni jadnici sa Bliskog istoka.
Nekada je i klix ili neki forumas pisao o tome i tom prilikom zakacio listu UN na kojoj je BiH na prvom mjestu od zemalja u kome ce autohtono stanovnistvo da nestane za nekih, ako se dobro sjecam,100 godina.
Plan nam nisu trebali ni predstavljati ni crtati. Dozivljavamo ga iz godine u godinu. Odlazak mladih i sposobnih iz BiH je samo jedan od "zacrtanih ciljeva toga plana".
Ventili za "curenje" stanovnika BiH su otvoreni 1991. Jedan dio mladosti je izginuo, jedan dio onesposobljen, jos veci dio protjeran sa nikakvim izgledima da se ikad vrati. Ventil "curenja" nikad nije bio zatvoren, dapace, jos se vise odvrce ali sada uglavnom za mlade, skolovane i sposobne.
Sve je manje rodjenih, a sve vise umrlih u BiH.
Ekonomija unistena bez namjere da se obnovi.
Vlast nesposobna, korumpirana i od zapada, kreditima MMF i drugim podvalama, nagradjena da nista dobra za BiH ne urade. Malo od tih kredita dobije i sirotinja, tek toliko da ne pokrepa od gladi.
Naroda i radnika sve manje, a penzionera i socijalih slucajeva sve vise.
Vlast ce se jos vise zaduzivati da bi mogla vracati vec potrosene kredite i servisirati sebe, a i onu sirotinju koje je ostala i koje je sve vise.
Kad zapad zavrne slavinu za kredite, onda ce rasprodaja svega i svacega sto BiH ima. Kad sve rasprodaju zapadu, ili vec kome ne, onda ce ti krenuti da iskoristavaju sva dobra BiH putem svojih kompanija.
Malo ce biti radne snage u BiH koja ce njima odgovarati, ali nema brige, dovesti ce je odnekuda. Tako ce to trajati nekoliko decenija dok vecina penzionera i sirotinje od onih autohtonih ne poumire. Sa BiH ce upravljati par tajkuna SDA, HDZ i SNSD i zapadne kompanije u kojima ce raditi najveci procenat radnika iz drugih drzava.
BiH ce postati vlasnistvo porodica tih tajkuna i zapadnih kompanija.
Ono malo dusa sto pezivi nece vise nitko nista ni pitati.
Crno kako god i bez HR pasosa, al' nema brige, moglo je i gore. :(
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#2074 Re: Nova agresija na BIH?

Post by channel10 »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/siljego ... /180224020

@Archi, da slucajno ne znas koji kadrovi napustaju oruzane snage i njihovu nacionalnu pripadnost?
archi_a
Posts: 10403
Joined: 11/12/2011 18:11

#2075 Re: Nova agresija na BIH?

Post by archi_a »

Ne može se uperiti prstom i reći da je to određena etnička populacija. Odlazi onaj koji je procijenio da mu negdje drugo može biti bolje. Procijeni da neće napredovati u činu. Ljudi mijenjaju profesije. Donese odluku da neće više biti vojnik i da mu je bolje otići u Njemačku da bude pomoćnik kuhara, jer će više zaraditi. Ili će dati otkaz i pokušati, obzirom na vojno iskustvo otići preko neke privatne američke agencije da radi kao plaćenik na obezbjeđenju konvoja američke vojske. Prema nekim pisanjima, iz reda hrvatske etničke grupe je išlo dosta mladih vojnika. Ipak, nije to veliki broj ne radi se o hiljadama ljudi, ne radi se čak ni o stotinama. Mislim da je broj ispod 300 ljudi u proteklim godinama u pitanju. Dakle nije na godišnjem nivou.
Post Reply