NOTARI !!!!!???(još jedan oblik krađe od građana)......

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
asenci
Posts: 34
Joined: 15/10/2007 22:19
Location: Sarajevo

#151

Post by asenci »

Pozdravi i uzmi malo i citaj,[/quote]

Ja nisam sin notara,ali imam jednog notara u rodu.Dakle bicu iskren za razliku od tebe.I ja se ne bih javljao na ovu temu na ne znam da je krv popisao dok nije polozio za notara.Cijeli zivot posteno radi,uci,polaze ispite sa 50 godina za notara.I dobro znam da ko su ljudi koji vode hajku protiv notara.Sve su to propali advokati koji su zalutali medu pravnike uopste.I sami su zajedno sa mojim rodakom polagali ispite za notara i nakon sto su pali na ispitu vratili su se svojim starim poslovima-advokaturi.A to sto si rekao za Hrvatsku je totalna glupost.Pojedini advokati mogu zaraditi vise od notara,ali u prosjeku notari vise zaraduju od advokata i u Hrvatskoj kao i u ostatku Evrope su notari najbogatiji ljudi.Trebam li uopste spominjati koliko je notarska tarifa puta veca u Hrvatskoj u odnosu na BiH.Naspram ostatka Evrope,notarske tarife u BiH u odnosu na zivotni standard su smijesno malo.I sada su smanjene.
Meni jedino nije jasno koji je tvoj(vas) motiv,tj. ljudi koji nisu uspjeli poloziti za notare,da serete non-stop po notarima.
A to da ti nisi propali advokat,ili nko od roditelja, okaci macku o rep :)[/quote]


Ja sam ti vec rekao ko sam i nemam se sta ponavljat.
Ispit je mogao ici polagati tko je htio (normalno da pod uslovom utvrdjenim Zakonom); a ukupno ih je izaslo 200tinjak, a 150 ih je polozilo, licence je dobilo 77 ljudi.

Notarijat je odlicna stvar i svi ga normalni ljudi u Bosni trebaju podrzavat, a ne i trenutni sistem na koji radi, ja licno od toga nemam nista za razliku od tebe, ali za 15tak dana ce se donjeti novi nacrt zakona o radu notara, pa cemo da vidimo kakva ce situacija biti.

Opet govoris da su advokati ljubomorni, ukoliko inace ne znas u Federaciji BiH ima preko 900 advokata, a pitaj bilo kojeg od njih dal je zadovoljan situacijom, da sa 60 godina svog zivota u advokaturi, (znaci daleko vise ima iskustva od tvog oca notara koji je sa 50 godina morao ucit), ne moze sjest i sastavit ugovor za svog klijenta koji je npr. neka korporacija, kojoj je inace on advokat, nego mora nositi "notaru" koji je kobijagi spretan i ima 20 ugovora u racunaru snimljene i samo mjenja imena i prezimena i naplati za takvo sta 4.200 KM

Sto se tice notarijata u HRVATSKOJ, opet si u krivu, notar sastavlja ugovore samo u slucaju da mu je klijent slijep, gluh ili ima neku drugu manu, sve ostale ugovore sastavlja odvjetnik, a hrvatski notar-javni biljeznik samo pecatira i za to dobija neku malu naknadu.

Nemoj biti smijesan, a ja ovu raspravu nema razloga da dalje vodim, za najdalje 2 mjeseca, kada izadje novi zakon, javim se.

Jos jednom ti podvlacim, a ako si covjek promisli i skontaj.

1. i za advokaturu i za notara moras imati polozen pravosudni.
2. Advokatura je daleko, daleko tezi posao (gpp, krivica, stecaj, privredno......) nego sjedenje i sastavljanje tipiziranih ugovora, i sto je najgore, obicno ih i sastavljaju notarski pripravnici, jer notari ne znaju ni radit na racunarima.

Pozdrav, i cujemo se oko decembra sa novim Zakonom.
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#152

Post by klixober »

Hajde molim te,registrovao si se na ovaj forum samo da bi diskutovao o notarima i zelis me ubijediti da ti neko u familiji nije advokat ili ti licno :D
Ja sam rekao da su u Hrvatskoj notarske tarife nekoliko puta vece nego kod nas,nesrazmjerno sa razlikom u standardu izmedu Hrvatske i BiH.I tako je svugdje u BiH.Nase tarife su ubjedljivo najmanje u Evropi.
Kazes da znas nekoga cija je mama platila da bi postala notar.U tom slucaju i ti cinis krivicno djelo ako to znas,a ne prijavljujes.
Nemam ni ja namjeru s tobom polemizirati,sasvim mi je jasno zasto si se prijavio na forum.Zao mi je samo sto primitivci koji su zalutali u advokaturu preko stranackih veza i pali su na ispitu za notare vode kampanju protiv postenih ljudi kao sto je moj rodak koji su cijeli zivot ucili,radili,polagali ispite.I sada propalice koje nisu uspjeli to isto iz zavisti traze smanjivanje tarifa,jer gdje ce oni manje zaradivati.
User avatar
Citizen-X
Posts: 1533
Joined: 27/04/2007 13:42
Location: Niodaklevci, BlackField - Nidjezemska

#153

Post by Citizen-X »

komeba wrote:Hajde molim te,registrovao si se na ovaj forum samo da bi diskutovao o notarima i zelis me ubijediti da ti neko u familiji nije advokat ili ti licno :D
Ja sam rekao da su u Hrvatskoj notarske tarife nekoliko puta vece nego kod nas,nesrazmjerno sa razlikom u standardu izmedu Hrvatske i BiH.I tako je svugdje u BiH.Nase tarife su ubjedljivo najmanje u Evropi.
Kazes da znas nekoga cija je mama platila da bi postala notar.U tom slucaju i ti cinis krivicno djelo ako to znas,a ne prijavljujes.
Nemam ni ja namjeru s tobom polemizirati,sasvim mi je jasno zasto si se prijavio na forum.Zao mi je samo sto primitivci koji su zalutali u advokaturu preko stranackih veza i pali su na ispitu za notare vode kampanju protiv postenih ljudi kao sto je moj rodak koji su cijeli zivot ucili,radili,polagali ispite.I sada propalice koje nisu uspjeli to isto iz zavisti traze smanjivanje tarifa,jer gdje ce oni manje zaradivati.
Malo ipak ohladi sa vrijedjanjem.
Par desetina hiljada maraka prihoda godisnjeg a kamo li mjesecnog bi i meni dobro doslo - al to je idiotizam na vaktu kad u Zenici prosjecna potrosacka korpa iznosi 1,5 vise od prosjecne plate. Na kraju krajeva - ovjeravanje u opstini za "par markica" je puno bolja stvar od izmisljanja novih radnih mjesta da bi se neciji guzovi nakamarili parama sa ledja opljackanog i porobljenog naroda.

Ne pij krv na slamku matere ti.
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#154

Post by klixober »

Citizen-X wrote:
Malo ipak ohladi sa vrijedjanjem.
Par desetina hiljada maraka prihoda godisnjeg a kamo li mjesecnog bi i meni dobro doslo - al to je idiotizam na vaktu kad u Zenici prosjecna potrosacka korpa iznosi 1,5 vise od prosjecne plate. Na kraju krajeva - ovjeravanje u opstini za "par markica" je puno bolja stvar od izmisljanja novih radnih mjesta da bi se neciji guzovi nakamarili parama sa ledja opljackanog i porobljenog naroda.

Ne pij krv na slamku matere ti.
Kakvih par desetina hiljada mjesecno,sta je vama ljudi? Pare koje se uplate notaru ne ostaju njemu nego idu drzavi.Notar sebi upisuje platu.Mom rodaku notaru ostane 1500-2000 mjesecno.A tih 1500 nije nista u odnosu na ono koliko zarade npr. u telekomu ili u zdravstvenim ustanovama.
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#155

Post by Eshek »

komeba wrote:Kakvih par desetina hiljada mjesecno,sta je vama ljudi? Pare koje se uplate notaru ne ostaju njemu nego idu drzavi.Notar sebi upisuje platu.Mom rodaku notaru ostane 1500-2000 mjesecno.A tih 1500 nije nista u odnosu na ono koliko zarade npr. u telekomu ili u zdravstvenim ustanovama.

Usra ga ti momački...
asenci
Posts: 34
Joined: 15/10/2007 22:19
Location: Sarajevo

#156

Post by asenci »

Ne pij krv na slamku matere ti.

Kakvih par desetina hiljada mjesecno,sta je vama ljudi? Pare koje se uplate notaru ne ostaju njemu nego idu drzavi.Notar sebi upisuje platu.Mom rodaku notaru ostane 1500-2000 mjesecno.A tih 1500 nije nista u odnosu na ono koliko zarade npr. u telekomu ili u zdravstvenim ustanovama.

TO JE NAJVECA LAZ KOJU SI DO SADA REKAO, PROCITAJ SLUZBENE NOVINE PA CES VIDJET DA TAKVO STO NIKAD NIJE NI PREDLOZENO KAMOLI OSTVARENO. (PITAJ OCA-RODJAKA NEK TI OBJASNI NEKE STVARI)

ONO STO NOTAR OD SVOJE ZARADE, A ONA IZNOSI OD 11.000 KM - 51.000 KM MJESECNO JEDINO STO NOTAR PLACA JE PDV OD 17 % NA IZNOS KOJI MU STRANKA UPLATI.

citat"
Upravi za indirektno oporezivanje BiH do sada se za plaćanje PDV-a prijavilo 20 od ukupno 88 notara u FBiH. Kako saznaje "Dnevni avaz" prema prijavama njihovi mjesečni prihodi kreću se od 11 do čak 51 hiljadu KM. Najveće zarade imaju notari u Sarajevu, gdje je inače najveći promet i cijene nekretnina."


Upravo zarade notara, od početka njihovog rada, te stalna upozorenja advokata da postojeći Zakon o notarima FBiH ostavlja mogućnost monopolističkog ponašanja, izazivale su veliku pažnju javnosti. Zatražene su i izmjene postojećeg Zakona, kojima bi se onemogućio ekskluzivitet notarima za pravljenje ugovora i drugih pravnih isprava.

Mirsad Sipović, predsjednik UO Advokatske komore Sarajevo, kaže da advokati nisu potpuno razočarani, jer Vlada nije definitivno donijela odluku o odbijanju izmjena zakona. On podsjeća da su izmjene Zakona zatražene "jer postoje elementi neustavnosti i neharmoničnosti sa najmanje 10-tak zakona".

Naprimjer, taj zakon stvara monopol i oduzima pravo svakom građaninu da sam napravi testament, punomoć... "A u Zakonu o obligacionim odnosima temeljno načelo je sloboda ugovaranja stranaka. Država može tražiti ovjeru potpisa kod notara, zbog pravne sigurnosti, a ne diktirati pravila igre - smatra Sipović.
"

CLANAK SKINUT SA: http://www.ekapija.com/website/bih/page/124389


COVJECE AKO TI JE OTAC NOTAR NEMOJ DA LAZES!!!!! LJUDIMA!!!

nemoj da obmanjujes javnost dezinformacija, podkrijepi ih dokazima!!!!

U HRVATSKOJ ODVJETNIK sastavlja ugovor a ne JAVNI BILJEZNIK.
ZAKON o Javnom bilježništvu REPUBLIKE HRVATSKE:
http://www.poslovniforum.hr/zakoni/zako ... nistvu.asp
pored toga broj notara - javnih biljeznika u REPUBLICI HRVATSKOJ JE
254 od cega ih je 50 u Zagrebu (skoro kao u cijeloj Federaciji BiH)
PORED TOGA NOTARI U HRVATSKOJ 70% ONOG STO NAPLATE OD KLIJENTA DAJU DRZAVI! TO TI DECIDNO STOJI U ZAKONU O Javnom bilježništvu REPUBLIKE HRVATSKE



----------------------------
Jel moguce da je cijela drzava i 900 advokata u krivu, a da ste ti i tvoj otac notar u pravu ??
asenci
Posts: 34
Joined: 15/10/2007 22:19
Location: Sarajevo

#157 NOTARSKA TARIFA

Post by asenci »

Tarifa o nagradama i naknadama JAVNIH BILJEZNIKA FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE:

http://www.vladatk.kim.ba/Ministarstva/ ... OTARE_.pdf

Sa meni poznatom izmjenom u clanu 9. tacka 3.
"Vrijednost boda bez poreza na dodanu vrijednost iznosi 0,80 KM", sada je
"Vrijednost boda bez poreza na dodanu vrijednost iznosi 0,50 KM" + PDV

ali takodjer tarifa je mjenjana i na taj nacin sto se povecavao broj bodova, na "ucestalijim" predmetima.

No u svakom slucaju vazi do 1. Decembra 2007, kada sa radom krece notarijat RS, pa ce se cijene usaglasiti na nivou BiH, i nadajmo se mi gradjani i buduci pravnici (koji mozda necemo raditi kod rodjaka-oca od ovog momka), da cemo i u drugim bransama tipa odvjetnistva moci zaraditi sebi za zivot ili pak pravnih sluzbi u gradjevinskim preduzecima, koje vise nemaju smisla da postoje, jer nemogu sastaviti ugovor u prodaji stana kojeg su si cijelog zivota sastaljali.
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#158

Post by klixober »

Nemam razloga da lazem.Ti si taj koji se prijavio na forum samo da bi blatio notare i pises caps lock,pa razlicitim bojama.Ocigledno je da imas neki licni interes.Mislim meni je smijesno diskutovati o ovakvim glupostima.Daj boze da mi je rodak zaradio toliko koliko ti govoris.Sad na kraju godine mora ostaviti 20 000 drzavi poreza koji se gomilao na racunu.Mislim vec si se pozdravio sa teme,ne vidim svrhu zasto ponovo pises.Nije lijepo od tebe da lazes.Ako nisi dovoljno ucio za notarski ispit,nije to razlog da se ovako ibretis po forumu.Hajde pozdrav..
asenci
Posts: 34
Joined: 15/10/2007 22:19
Location: Sarajevo

#159

Post by asenci »

komeba wrote:Nemam razloga da lazem.Ti si taj koji se prijavio na forum samo da bi blatio notare i pises caps lock,pa razlicitim bojama.Ocigledno je da imas neki licni interes.Mislim meni je smijesno diskutovati o ovakvim glupostima.Daj boze da mi je rodak zaradio toliko koliko ti govoris.Sad na kraju godine mora ostaviti 20 000 drzavi poreza koji se gomilao na racunu.Mislim vec si se pozdravio sa teme,ne vidim svrhu zasto ponovo pises.Nije lijepo od tebe da lazes.Ako nisi dovoljno ucio za notarski ispit,nije to razlog da se ovako ibretis po forumu.Hajde pozdrav..
Ja mislim da je svima ovdje jasno ko laze, prezentirao sam ti sve tvrdnje oprecne tvojima i podkrijepio argumentovanim i konkretnim dokazima. crno na bijelo.

A to kolko tvoj otac-rodjak-mama sta vec zaraduje, ja nemam nista protiv, najsretniji bi bio da svaki bih gradjanin zaraduje mjesecno 2000 KM minimum, ali to nazalost nije tako.

Protiv notarijata niko normalan ne treba imati nista protiv, ali je logicno i ocigledno da ovako kako je ne moze opstati.

Za notare nisam dovoljno ucio to je tacno, ali ja sam 3 godina Sarajevskog pravnog fakulteta, a u pogledu Zakona u notarima imas definisane uslove pod kojima mozes polagati notarski ispit (zavrsen pravni fakultet, polozen pravosudni ispit itd...) tako da shodno zakonu a i zdravoj logici nisam mogao ni polagati.

A tacno je da odlazim sa foruma dok ne dodje novi zakon, ili da zakon ostane isti, a u federaciju mjesto sadasnjeg broja notara bude bar 250.

p.s.
a da plati porez od 20.000 KM kao sto si i napomenuo, a malo se odao to znaci da je u 4 mjeseca rada notarijata on zaradio glavnicu od 120.000,00 KM, odnosno mjesecna prosjecna zarada oko 30.000 KM, sto ga svrstava predpostavljam u sarajevske notare, srednjeg reda sa mozda 2-3 notarska pripravnika.


Veni vidi vici.
Last edited by asenci on 16/10/2007 23:09, edited 1 time in total.
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#160

Post by klixober »

Hajde pozdrav i pozdravi roditelje advokate,reci im da se ne sekiraju,mozda bude popravni ispit pa ipak poloze za notara.
asenci
Posts: 34
Joined: 15/10/2007 22:19
Location: Sarajevo

#161

Post by asenci »

komeba wrote:Hajde pozdrav i pozdravi roditelje advokate,reci im da se ne sekiraju,mozda bude popravni ispit pa ipak poloze za notara.
Ocito da ti nije jasno, osoba koja je zavrsila pravni fakultet
sjela i naucila pravosudni ispit koji se uci po 1 godinu,
nema apsolutno problema da polozi notarski ispit koji se sprema 10-30 dana.

Stvarno pricas gluposti, jos jednom u nizu.

i napomena kao sto sam ti davno rekao, niko mi nije advokat niti notar niti sudija, roditelji su mi dipl. ecc i prof. hemije
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#162

Post by klixober »

Meni se sve cini da si se vec 2 puta pozdravio 8-)
Homer_Simpson
Posts: 206
Joined: 03/07/2007 10:15

#163

Post by Homer_Simpson »

Da li neko zna kako ce se u RS urediti notari?

Ja mislim,ne znam dal su mi informacije tacne da ce u RS ugovori koji urade advokati i koji se samo ovjere kod notara vrijediti kao da su ih notari komplet uradili...
A sta notar u RS ovjeri vrijedi u cjeloj BiH.

Znaci - nadjes jeftinog advokata da ti napise ugovor i ovjeris kod notara u RS-u i zaobidjes velike federalne notare...
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#164

Post by klixober »

Homer_Simpson wrote:Da li neko zna kako ce se u RS urediti notari?

Ja mislim,ne znam dal su mi informacije tacne da ce u RS ugovori koji urade advokati i samo ovjere kod notara vrijediti kao da su ih komplet notari uradili...
A sta notar u RS ovjeri vrijedi u cjeloj BiH.

Znaci - nadjes jeftinog advokata da ti napise ugovor i ovjeris kod notara u RS-u i zaobidjes velike federalne notare...
I u RS ce notari naplacivati ovjeravanje.To mozes danas i u federaciji-odnijeti advokatu da sklopi ugovor,a notaru da ovjeri,samo sto ces platiti dva puta.Zato se i bune advokati koji nisu uspjeli poloziti za notara,jer niko nece placati dva puta nego ce direktno kod notara ici.
baxus
Posts: 1209
Joined: 29/10/2005 16:31

#165

Post by baxus »

komeba wrote:
Citizen-X wrote:
Malo ipak ohladi sa vrijedjanjem.
Par desetina hiljada maraka prihoda godisnjeg a kamo li mjesecnog bi i meni dobro doslo - al to je idiotizam na vaktu kad u Zenici prosjecna potrosacka korpa iznosi 1,5 vise od prosjecne plate. Na kraju krajeva - ovjeravanje u opstini za "par markica" je puno bolja stvar od izmisljanja novih radnih mjesta da bi se neciji guzovi nakamarili parama sa ledja opljackanog i porobljenog naroda.

Ne pij krv na slamku matere ti.
Kakvih par desetina hiljada mjesecno,sta je vama ljudi? Pare koje se uplate notaru ne ostaju njemu nego idu drzavi.Notar sebi upisuje platu.Mom rodaku notaru ostane 1500-2000 mjesecno.A tih 1500 nije nista u odnosu na ono koliko zarade npr. u telekomu ili u zdravstvenim ustanovama.
treba ti ban sloziti zbog ovkvih lazi
ne znam samo jesi li glup ili bezobrazan
mislis da neko pusi ovu tvoju pricu o vrijednom postenom rodjaku koji je uspio poloziti natcovjecanski ispit za notara, a sad ga ugnjetavaju pakosni advokati i nedaju mu da zaradi ni 1500 maraka koje, jadna majko, moze zaraditi i sekretar u domu zdravlja... :oops:
ispadas glup decko, vjeruj mi na rijec
vinja
Posts: 245
Joined: 15/10/2007 15:26
Location: Mostar

#166

Post by vinja »

tempora wrote:
uvjek dobar gost wrote:Usluge notara su oko deset puta skuplje nego usluge advokata..... notari moraju sačinjavati pojedine ugovore.... najjednostavniji tipski ugovori ( zakup, prepis, poklon..... itd)..... a baška ko je sve notar.....
Zar nije pravilo, da bi bio notar moras biti advokat? :?
Vidim neko je ispod napisao jos da mu je vjestak neki rekao da notar mora biti advokat. Moram priznati da prvi put cujem nesto ovako. Advokat je dipl. pravnik sa polozenim pravosudnim i advokatskim ispitom.
Notar je dipl. pravnik sa polozenim pravosudnim i notarskim ispitom.
Jedna osoba moze odabrati - raditi jedno ili drugo. Ono sto moze notar, advokat vise ne moze ( npr. sve u vezi prometa nepokretnosti...), ali notar ne moze zastupati na sudu, sto advokat moze.
Dosta sudija/advokata je prestalo raditi kao sudija/advokat i poceli raditi kao notari. U Zakonu o notarima postoji odredba koja strogo propisuje da se mora prestati sa radom kao sudija /advokat, kako bi se pocela obnasati notarska funfcija.
Osim toga, od svake zarade notar izdvaja 75% drzavi, sto advokati nisu imali obavezu raditi ( notar je kombinacija drzavne funkcije i privatnog biznisa), tako da su vas, raja, advokati vise pljackali.
vinja
Posts: 245
Joined: 15/10/2007 15:26
Location: Mostar

#167

Post by vinja »

komeba wrote:Hajde molim te,registrovao si se na ovaj forum samo da bi diskutovao o notarima i zelis me ubijediti da ti neko u familiji nije advokat ili ti licno :D
Ja sam rekao da su u Hrvatskoj notarske tarife nekoliko puta vece nego kod nas,nesrazmjerno sa razlikom u standardu izmedu Hrvatske i BiH.I tako je svugdje u BiH.Nase tarife su ubjedljivo najmanje u Evropi.
Kazes da znas nekoga cija je mama platila da bi postala notar.U tom slucaju i ti cinis krivicno djelo ako to znas,a ne prijavljujes.
Nemam ni ja namjeru s tobom polemizirati,sasvim mi je jasno zasto si se prijavio na forum.Zao mi je samo sto primitivci koji su zalutali u advokaturu preko stranackih veza i pali su na ispitu za notare vode kampanju protiv postenih ljudi kao sto je moj rodak koji su cijeli zivot ucili,radili,polagali ispite.I sada propalice koje nisu uspjeli to isto iz zavisti traze smanjivanje tarifa,jer gdje ce oni manje zaradivati.
Izvini, ja samo da te ispravim - u advokaturu se ne upada preko politickih veza Sistem je jednostavan - polozis pravosudni, pa advokatski ispit, odes u advokatsku komoru, uplatis 2.000KM i mozes raditi kao advokat. To je dostupno svima koji sve to ispolazu, pa imaju jos 2.000 KM.
Notara, pak, bira kantonalni ministar pravde, uz saglasnost federalnog. Ministri su postavljeni kao pripadnici ove/one stranke. Bira ga covjek iz stranke!!! Pa, ti meni sad reci da tu ne ide preko "stranackih veza"...

Sto se tice rodjaka koji je polagao notarski, ja ti vjerujem da ga je posteno polozio. Samo, za izbor mora biti stranacki nagodan. Osim toga, rodjak je morao imati pravosudni polozen. Pravosudni je mnogo, mnogo tezi i obimniji od notarskog, tako da nije strasan problem taj notarski. Ja sam polozila pravosudni, a kontam, ako Bog da i advokatski i notarski... Ucite, raja, super je ovo zanat...
a meni moja mama govorila - kakvo pravo, nes' nikad maknt' s biroa...Uglavnom imam najvecu platu u uzoj i siroj familiji :-D
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#168

Post by klixober »

vinja wrote:
komeba wrote:Hajde molim te,registrovao si se na ovaj forum samo da bi diskutovao o notarima i zelis me ubijediti da ti neko u familiji nije advokat ili ti licno :D
Ja sam rekao da su u Hrvatskoj notarske tarife nekoliko puta vece nego kod nas,nesrazmjerno sa razlikom u standardu izmedu Hrvatske i BiH.I tako je svugdje u BiH.Nase tarife su ubjedljivo najmanje u Evropi.
Kazes da znas nekoga cija je mama platila da bi postala notar.U tom slucaju i ti cinis krivicno djelo ako to znas,a ne prijavljujes.
Nemam ni ja namjeru s tobom polemizirati,sasvim mi je jasno zasto si se prijavio na forum.Zao mi je samo sto primitivci koji su zalutali u advokaturu preko stranackih veza i pali su na ispitu za notare vode kampanju protiv postenih ljudi kao sto je moj rodak koji su cijeli zivot ucili,radili,polagali ispite.I sada propalice koje nisu uspjeli to isto iz zavisti traze smanjivanje tarifa,jer gdje ce oni manje zaradivati.
Izvini, ja samo da te ispravim - u advokaturu se ne upada preko politickih veza Sistem je jednostavan - polozis pravosudni, pa advokatski ispit, odes u advokatsku komoru, uplatis 2.000KM i mozes raditi kao advokat. To je dostupno svima koji sve to ispolazu, pa imaju jos 2.000 KM.
Notara, pak, bira kantonalni ministar pravde, uz saglasnost federalnog. Ministri su postavljeni kao pripadnici ove/one stranke. Bira ga covjek iz stranke!!! Pa, ti meni sad reci da tu ne ide preko "stranackih veza"...

Sto se tice rodjaka koji je polagao notarski, ja ti vjerujem da ga je posteno polozio. Samo, za izbor mora biti stranacki nagodan. Osim toga, rodjak je morao imati pravosudni polozen. Pravosudni je mnogo, mnogo tezi i obimniji od notarskog, tako da nije strasan problem taj notarski. Ja sam polozila pravosudni, a kontam, ako Bog da i advokatski i notarski... Ucite, raja, super je ovo zanat...
a meni moja mama govorila - kakvo pravo, nes' nikad maknt' s biroa...Uglavnom imam najvecu platu u uzoj i siroj familiji :-D
Sjecam se dobro da je za advokatski ucio par mjeseci.Za notarski je vise od godinu dana isao po nekim seminarima,ucio non stop itd.Sada ne znam ocijeniti sta je teze,ali siguran sam da ako si vec advokat ili sudija nije lako izdvojiti godinu dana za ucenje i seminare da bi postao notar.
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#169

Post by klixober »

baxus wrote:
komeba wrote:
Citizen-X wrote:
Malo ipak ohladi sa vrijedjanjem.
Par desetina hiljada maraka prihoda godisnjeg a kamo li mjesecnog bi i meni dobro doslo - al to je idiotizam na vaktu kad u Zenici prosjecna potrosacka korpa iznosi 1,5 vise od prosjecne plate. Na kraju krajeva - ovjeravanje u opstini za "par markica" je puno bolja stvar od izmisljanja novih radnih mjesta da bi se neciji guzovi nakamarili parama sa ledja opljackanog i porobljenog naroda.

Ne pij krv na slamku matere ti.
Kakvih par desetina hiljada mjesecno,sta je vama ljudi? Pare koje se uplate notaru ne ostaju njemu nego idu drzavi.Notar sebi upisuje platu.Mom rodaku notaru ostane 1500-2000 mjesecno.A tih 1500 nije nista u odnosu na ono koliko zarade npr. u telekomu ili u zdravstvenim ustanovama.
treba ti ban sloziti zbog ovkvih lazi
ne znam samo jesi li glup ili bezobrazan
mislis da neko pusi ovu tvoju pricu o vrijednom postenom rodjaku koji je uspio poloziti natcovjecanski ispit za notara, a sad ga ugnjetavaju pakosni advokati i nedaju mu da zaradi ni 1500 maraka koje, jadna majko, moze zaraditi i sekretar u domu zdravlja... :oops:
ispadas glup decko, vjeruj mi na rijec
Ama iskreno me zaboli briga je li meni vjerujes ili ne.Ako mislis da je lako postati notar,imas mogucnost da polozis.Upisi pravo,postani advokat ili sudija ,pa notar.I onako fali jos jedno 100 notara u drzavi,ima kantona gdje uopste nema notara,pa bujrum eto ti prilike da se obogatis na lak nacin.
asenci
Posts: 34
Joined: 15/10/2007 22:19
Location: Sarajevo

#170

Post by asenci »

I u RS ce notari naplacivati ovjeravanje.To mozes danas i u federaciji-odnijeti advokatu da sklopi ugovor,a notaru da ovjeri,samo sto ces platiti dva puta.Zato se i bune advokati koji nisu uspjeli poloziti za notara,jer niko nece placati dva puta nego ce direktno kod notara ici.
Opet laz, pa ti lazes non stop covjece, de prestani lagat i iznosit neistine jednu za drugome.

KOD NAS NE MOZES SASTAVIT UGOVOR NI KOD ADVOKATA NI KOD AUTORA OBLIGACIONOG PRAVA DR. ABEDINA BIKICA, NEGO ISKLJUCIVO KOD NOTARA I KOD NIKOG DRUGOG.

prestani lagat svijetu bolan, sta ti je, pa nisu ljudi nepismeni!
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#171

Post by klixober »

asenci wrote:
I u RS ce notari naplacivati ovjeravanje.To mozes danas i u federaciji-odnijeti advokatu da sklopi ugovor,a notaru da ovjeri,samo sto ces platiti dva puta.Zato se i bune advokati koji nisu uspjeli poloziti za notara,jer niko nece placati dva puta nego ce direktno kod notara ici.
Opet laz, pa ti lazes non stop covjece, de prestani lagat i iznosit neistine jednu za drugome.

KOD NAS NE MOZES SASTAVIT UGOVOR NI KOD ADVOKATA NI KOD AUTORA OBLIGACIONOG PRAVA DR. ABEDINA BIKICA, NEGO ISKLJUCIVO KOD NOTARA I KOD NIKOG DRUGOG.

prestani lagat svijetu bolan, sta ti je, pa nisu ljudi nepismeni!
Ja ne znam kako tebe nije stid da pises non stop,pozdravio si se sa ove teme vec 10 puta.Ne lazem,advokat moze sastaviti ugovor,ali dzabe kada to notar moze ovjeriti.Tako niko nece dva puta ici da placa,nego ce direkt kod notara.Hajde pozdrav i fakat nema vise smisla da odgovaram provokatoru koji se samo registrovao radi ove teme.
asenci
Posts: 34
Joined: 15/10/2007 22:19
Location: Sarajevo

#172

Post by asenci »

Sjecam se dobro da je za advokatski ucio par mjeseci.Za notarski je vise od godinu dana isao po nekim seminarima,ucio non stop itd.Sada ne znam ocijeniti sta je teze,ali siguran sam da ako si vec advokat ili sudija nije lako izdvojiti godinu dana za ucenje i seminare da bi postao notar.
Covjece malo je rec da si totalno puko, niko nikad u ex yugoslaviji nije polozio pravosudni za 1 mjesec ucenja, lud si momcino.
asenci
Posts: 34
Joined: 15/10/2007 22:19
Location: Sarajevo

#173

Post by asenci »

Ja ne znam kako tebe nije stid da pises non stop,pozdravio si se sa ove teme vec 10 puta.Ne lazem,advokat moze sastaviti ugovor,ali dzabe kada to notar moze ovjeriti.Tako niko nece dva puta ici da placa,nego ce direkt kod notara.Hajde pozdrav i fakat nema vise smisla da odgovaram provokatoru koji se samo registrovao radi ove teme.
Da, ali jacina ugovora kojeg advokat sastavi je trenutno kao da ga je dijete sastavilo, jer SE NE MOZE OVJERITI.

NE MOZES, cak i da notar hoce, ne moze zabranjeno je monopolskim zakonom.
asenci
Posts: 34
Joined: 15/10/2007 22:19
Location: Sarajevo

#174

Post by asenci »

Osim toga, od svake zarade notar izdvaja 75% drzavi, sto advokati nisu imali obavezu raditi ( notar je kombinacija drzavne funkcije i privatnog biznisa), tako da su vas, raja, advokati vise pljackali
Koleginice buduca,

samo da ispravim u II navoda.

I

notar u FBiH, jedino sto drzavi placa jeste 17% PDV-a na uplaceni iznos (u Republici Hrvatskoj to iznosi 70%, a kod nas u FBiH samo PDV - i na taj nacin je budzet FBiH mjesecno ostecen za oko 16 miliona KM ukoliko bi se primjenjivao hrvatski nacin javnog odvjetnistva, te bi se ugovor mogao sastavljati kod odvjetnika a ovjeravati kod notara - gore iznad se nalazi i Zakon i Javnom Biljeznistvu FBiH i Tarifa O nagradama i naknadi za rad Javnih Biljeznika.

II

Nakon zavrsenog pravnog faxa, polozenog pravosudnog i jos 3-5 godina rada u praksi, se moze postati advokat
IIa. al u slucaju da u mjesnoj Advokatskoj Komori imaju upraznjenih mjesta (postoji kvota)
IIb. taksa za upis u adv. ne iznosi 2.000,00 KM nego 10.000,00 KM.
te se jos svaki mjesec placa po 50,00 KM.
Last edited by asenci on 17/10/2007 10:08, edited 1 time in total.
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#175

Post by klixober »

asenci wrote:
Osim toga, od svake zarade notar izdvaja 75% drzavi, sto advokati nisu imali obavezu raditi ( notar je kombinacija drzavne funkcije i privatnog biznisa), tako da su vas, raja, advokati vise pljackali
Koleginice buduca,

samo da ispravim u II navoda.

I

notar u FBiH, jedino sto drzavi placa jeste 17% PDV-a na uplaceni iznos (u Republici Hrvatskoj to iznosi 70%, a kod nas u FBiH samo PDV) - gore iznad se nalazi i Zakon i Javnom Biljeznistvu FBiH i Tarifa O nagradama i naknadi za rad Javnih Biljeznika.

II

Nakon zavrsenog pravnog faxa, polozenog pravosudnog i jos 3-5 godina rada u praksi, se moze postati advokat
IIa. al u slucaju da u mjesnoj Advokatskoj Komori imaju upraznjenih mjesta (postoji kvota)
IIb. taksa za upis u adv. ne iznosi 2.000,00 KM nego 10.000,00 KM.
te se jos svaki mjesec placa po 50,00 KM.
Morao sam na ovo ipak odgovoriti.Djevojka je totalno u pravu sto se tice poreza.Ne ostaje notaru zarada,nego 75% ide drzavu + pdv.
Post Reply