NOTARI !!!!!???(još jedan oblik krađe od građana)......

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#1 NOTARI !!!!!???(još jedan oblik krađe od građana)......

Post by uvjek dobar gost »

Očigledan primjer krađe i legalnog reketarenja......

Obavezna stvar ali na štetu svih građana...
Razlozi su preduga čekanja na ovjere, prevelike cijene usluga, nesposobnost notara..... i neprilagođenost zakona koji je stupio na snagu.... a milsim na zakon o notarima....

Ne fakat ovo je jedan u nizu zakona koji je na štetu građana.... ukoliko se niste susreli sa notarom..... pri prvom susretu želim Vam sreću....

Iskustva?
x202
Posts: 56
Joined: 22/11/2004 09:16

#2 Super tema

Post by x202 »

A jeste li culi da ce se notarima plaćati 500 KM samo zato što izmedju dvije stranke sastave ugovor i ovjere ga????!!!!
zmijaIzmaj
Posts: 2574
Joined: 12/08/2006 13:28

#3 Re: Super tema

Post by zmijaIzmaj »

x202 wrote:A jeste li culi da ce se notarima plaćati 500 KM samo zato što izmedju dvije stranke sastave ugovor i ovjere ga????!!!!
ne znam tacnu cijenu, ali je puno vise od prijasnjeg sistema, kad si mogo samo sastaviti ugovor :D ili uzeti neciji, promjeniti imena ugovornih strana i ovjeriti za par maraka u sudu...sad moras preko notara uz puno vecu cijenu...
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#4

Post by uvjek dobar gost »

Usluge notara su oko deset puta skuplje nego usluge advokata..... notari moraju sačinjavati pojedine ugovore.... najjednostavniji tipski ugovori ( zakup, prepis, poklon..... itd)..... a baška ko je sve notar.....
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5

Post by Maraschino »

Ostat ce ova tema dugoooo :roll: i biti ce jakoooo zanimljiva :wink:

zalit cemo mi za besplatnom "Sluzbom pravne pomoci" 8)
spy07
Posts: 11
Joined: 24/02/2007 18:49

#6

Post by spy07 »

pa to je žalosno šta smo sebi dozvolili.... Ma tako nam i treba, nismo bolje ni zaslužili kad im mi sve to plačamo i našom šutnjom odobravamo...
prleitihi
Posts: 4131
Joined: 24/01/2007 16:44
Location: laktaši

#7 Re: Super tema

Post by prleitihi »

zmijaIzmaj wrote:
x202 wrote:A jeste li culi da ce se notarima plaćati 500 KM samo zato što izmedju dvije stranke sastave ugovor i ovjere ga????!!!!
ne znam tacnu cijenu, ali je puno vise od prijasnjeg sistema, kad si mogo samo sastaviti ugovor :D ili uzeti neciji, promjeniti imena ugovornih strana i ovjeriti za par maraka u sudu...sad moras preko notara uz puno vecu cijenu...
govoriš o mrskom dobu agresivnog ateizma?.. :x:x:x:x:D ..ne ponovilo se.. :oops: ..sad k'o čovjek možeš notaru ispričati vic.. :oops: ..i platiti mu 5 stoja za obavljen pos'o.. :D:D ..a nijedno od to dvoje prije nisi mog'o uraditi.. :D:D..živjela demokratija! :D:D:D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#8 Re: Super tema

Post by Maraschino »

prleitihi wrote:
zmijaIzmaj wrote:
x202 wrote:A jeste li culi da ce se notarima plaćati 500 KM samo zato što izmedju dvije stranke sastave ugovor i ovjere ga????!!!!
ne znam tacnu cijenu, ali je puno vise od prijasnjeg sistema, kad si mogo samo sastaviti ugovor :D ili uzeti neciji, promjeniti imena ugovornih strana i ovjeriti za par maraka u sudu...sad moras preko notara uz puno vecu cijenu...
govoriš o mrskom dobu agresivnog ateizma?.. :x:x:x:x:D ..ne ponovilo se.. :oops: ..sad k'o čovjek možeš notaru ispričati vic.. :oops: ..i platiti mu 5 stoja za obavljen pos'o.. :D:D ..a nijedno od to dvoje prije nisi mog'o uraditi.. :D:D..živjela demokratija! :D:D:D
nemoj te tako,ima i notara merhametli :D

umjesto 5 stoja uzimaju po 4,5 stoje :D

(1-2 mjesecne plate ili penzije) zavisi :wink:
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#9

Post by tempora »

uvjek dobar gost wrote:Usluge notara su oko deset puta skuplje nego usluge advokata..... notari moraju sačinjavati pojedine ugovore.... najjednostavniji tipski ugovori ( zakup, prepis, poklon..... itd)..... a baška ko je sve notar.....
Zar nije pravilo, da bi bio notar moras biti advokat? :?
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#10

Post by uvjek dobar gost »

Kod nas baš i nije.... :x :shock: :D
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#11

Post by tempora »

uvjek dobar gost wrote:Kod nas baš i nije.... :x :shock: :D
Kako nije? Sudski vjestak mi je objasnio da bi se bavio notarijatom moras biti advokat.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#12

Post by _BosanaC »

Vi ste samo ljubomorni :D :oops:
silence_is_sexy
Posts: 508
Joined: 01/10/2002 00:00
Location: Sarajevo

#13

Post by silence_is_sexy »

tempora wrote:Zar nije pravilo, da bi bio notar moras biti advokat? :?
i moras imati licencu (koju vjerovatno mozes dobiti iskljucivo preko stranacko-rodjacke veze). cuo sam da ih sada u kantonu ima 15tak... u cijeloj federaciji 88...

elem.. jaranica ode kod notara...
ostavila joj neka familija nasljedstvo (nista spektakularno - par hiljada KM) i kaze joj teta notarka, nakon sat cekanja (u cekaonici of kors) da se to moze zavrsiti i da joj se za tu "uslugu" treba platiti 40% vrijednosti ostavinskog ugovora...

ludilo...

opste je veselje i to sto ce preko ovih drumskih razbojnika morati ici i svi ugovori prilikom kupovine nekretnina tako da ce te kada konacno skupis novac da kupis par kvadrata zivotnog prostora, docekati i vesela teta notarka (ili cika notar) i za udarac 2 pecata uzeti jos 25% vrijednosti transakcije....

opste veselje! :) :) :)
Last edited by silence_is_sexy on 11/06/2007 11:57, edited 1 time in total.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#14

Post by uvjek dobar gost »

.... advokati.... danas..... pravo danas.....

Pa tolike štele..... šumari su u saobraćaju...... mesari u medicini.....

Zar nas još ima šta iznenaditi.....
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#15

Post by uvjek dobar gost »

.... advokati.... danas..... pravo danas.....

Pa tolike štele..... šumari su u saobraćaju...... mesari u medicini.....

Zar nas još ima šta iznenaditi.....
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#16

Post by _BosanaC »

Ko ima stan - neka vrati sator! :oops:

I onda neko kaze nemoj ici, neka te, gdje ces... Sunce svoga neba, i slicna sranja :oops:
silence_is_sexy
Posts: 508
Joined: 01/10/2002 00:00
Location: Sarajevo

#17

Post by silence_is_sexy »

Određene usluge
U pozivima našoj redakciji građani su cjenovnik notara okarakterizirali kao "običnu pljačku".
- Za obični testament koji sam željela ostaviti moram platiti 600 KM. A to su tri moje penzije i kada to platim, od čega da živim tri mjeseca - požalila se jedna Sarajka.

I Mesud Lakota, sekretar Udruženja potrošača, kaže da svakodnevno dobivaju pritužbe.
- Primjedbe su na cijene, koje su prosto nevjerovatne. Najgore je što za određene usluge nije data alternativa, odnosno mogućnost ovjere u sudovima, pa da građani mogu birati. Kod prodaje nekretnina notari usluge naplaćuju po vrijednosti te imovine i to su veliki iznosi. Mislim da institucija koja je izdala odobrenje za rad notara, treba propisati pravila igre koja će biti prihvatljiva i građanima - kaže Lakota.

Ministarstvo pravde FBiH pristalo je da promijeni prvobitnu cjenu notarskih usluga i uvede znatno skuplje tarife koje je predložila sama Notarska komora. Istina, radi se o privremenom cjenovniku, sniženom za 20 posto, koji će važiti tri mjeseca. Iz Ministarstva su obećali da će u međuvremenu analizirati te cjene i utvrditi da li su prihvatljive.

- Za to su životno zainteresirani i notari i građani, pa je nužno da se nađe mjera u visini te tarife. Cilj je da ne poskupi pravni promet i ne ugrozi položaj notara - navodi ministar pravde FBiH Feliks Vidović.

Izmjene zakona
U međuvremenu, pripremljene su izmjene zakona, kojima se eliminira sadašnja odredba da notari predlažu cijenu usluga.
- Imajući u vidu važnost te tarife za građane i notare, predloženo je da notarsku tarifu utvrđuje Vlada FBiH, a na prijedlog Federalnog ministarstva pravde. Prilikom utvrđivanja tarife pribavit ćemo mišljenja od kantonalnih organa, Federalnog ministarstva finanisija te rada i socijalne politike, kao i Notarske komore - pojašnjava Vidović, ne precizirajući da li će to značiti niže cijene i prilagođavanje finansijskim mogućnostima građana.
sa monitor.ba
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#18

Post by _BosanaC »

X – NAGRADA ZA RAD I NAKNADA TROŠKOVA

Članak 127.
Nagrada za rad i naknada troškova

Notari imaju pravo na nagradu za svoj rad i naknadu troškova u svezi sa obavljenim radom, sukladno tarifi o naknadama i nagradama.
Tarifu o nagradama i naknadama notara utvrđuje Federalno ministarstvo, na prijedlog Notarske komore.

Članak 128.
Dospjelost nagrade i naknade troškove

Plaćanje nagrade za rad i naknade troškova notaru vrši se odmah po obavljenom poslu, a notar može tražiti i da stranka plati primjereni iznos predujma u momentu preuzimanja posla.
Notar je obvezan stranci izdati potvrdu o plaćenoj nagradi i troškovima.

Članak 129.
Solidarna odgovornost

Ako je više stranaka učestvovalo u zaključivanju pravnog posla pred notarom, ili je notar izvršio jednu radnju za više stranaka, sve te stranke solidarno duguju nagradu i troškove notaru, ako se stranke drugačije ne dogovore.
Da mi je jos vidjeti dokument kojim se propisuju cijene...
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#19

Post by _BosanaC »

silence_is_sexy wrote:
Određene usluge
U pozivima našoj redakciji građani su cjenovnik notara okarakterizirali kao "običnu pljačku".
- Za obični testament koji sam željela ostaviti moram platiti 600 KM. A to su tri moje penzije i kada to platim, od čega da živim tri mjeseca - požalila se jedna Sarajka.

I Mesud Lakota, sekretar Udruženja potrošača, kaže da svakodnevno dobivaju pritužbe.
- Primjedbe su na cijene, koje su prosto nevjerovatne. Najgore je što za određene usluge nije data alternativa, odnosno mogućnost ovjere u sudovima, pa da građani mogu birati. Kod prodaje nekretnina notari usluge naplaćuju po vrijednosti te imovine i to su veliki iznosi. Mislim da institucija koja je izdala odobrenje za rad notara, treba propisati pravila igre koja će biti prihvatljiva i građanima - kaže Lakota.

Ministarstvo pravde FBiH pristalo je da promijeni prvobitnu cjenu notarskih usluga i uvede znatno skuplje tarife koje je predložila sama Notarska komora. Istina, radi se o privremenom cjenovniku, sniženom za 20 posto, koji će važiti tri mjeseca. Iz Ministarstva su obećali da će u međuvremenu analizirati te cjene i utvrditi da li su prihvatljive.

- Za to su životno zainteresirani i notari i građani, pa je nužno da se nađe mjera u visini te tarife. Cilj je da ne poskupi pravni promet i ne ugrozi položaj notara - navodi ministar pravde FBiH Feliks Vidović.

Izmjene zakona
U međuvremenu, pripremljene su izmjene zakona, kojima se eliminira sadašnja odredba da notari predlažu cijenu usluga.
- Imajući u vidu važnost te tarife za građane i notare, predloženo je da notarsku tarifu utvrđuje Vlada FBiH, a na prijedlog Federalnog ministarstva pravde. Prilikom utvrđivanja tarife pribavit ćemo mišljenja od kantonalnih organa, Federalnog ministarstva finanisija te rada i socijalne politike, kao i Notarske komore - pojašnjava Vidović, ne precizirajući da li će to značiti niže cijene i prilagođavanje finansijskim mogućnostima građana.
sa monitor.ba
Neka, neka... Trazili ste - gledajte :D

100% BiH :D
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#20

Post by Pearl »

_BosanaC wrote:
silence_is_sexy wrote:
Određene usluge
U pozivima našoj redakciji građani su cjenovnik notara okarakterizirali kao "običnu pljačku".
- Za obični testament koji sam željela ostaviti moram platiti 600 KM. A to su tri moje penzije i kada to platim, od čega da živim tri mjeseca - požalila se jedna Sarajka.

I Mesud Lakota, sekretar Udruženja potrošača, kaže da svakodnevno dobivaju pritužbe.
- Primjedbe su na cijene, koje su prosto nevjerovatne. Najgore je što za određene usluge nije data alternativa, odnosno mogućnost ovjere u sudovima, pa da građani mogu birati. Kod prodaje nekretnina notari usluge naplaćuju po vrijednosti te imovine i to su veliki iznosi. Mislim da institucija koja je izdala odobrenje za rad notara, treba propisati pravila igre koja će biti prihvatljiva i građanima - kaže Lakota.

Ministarstvo pravde FBiH pristalo je da promijeni prvobitnu cjenu notarskih usluga i uvede znatno skuplje tarife koje je predložila sama Notarska komora. Istina, radi se o privremenom cjenovniku, sniženom za 20 posto, koji će važiti tri mjeseca. Iz Ministarstva su obećali da će u međuvremenu analizirati te cjene i utvrditi da li su prihvatljive.

- Za to su životno zainteresirani i notari i građani, pa je nužno da se nađe mjera u visini te tarife. Cilj je da ne poskupi pravni promet i ne ugrozi položaj notara - navodi ministar pravde FBiH Feliks Vidović.

Izmjene zakona
U međuvremenu, pripremljene su izmjene zakona, kojima se eliminira sadašnja odredba da notari predlažu cijenu usluga.
- Imajući u vidu važnost te tarife za građane i notare, predloženo je da notarsku tarifu utvrđuje Vlada FBiH, a na prijedlog Federalnog ministarstva pravde. Prilikom utvrđivanja tarife pribavit ćemo mišljenja od kantonalnih organa, Federalnog ministarstva finanisija te rada i socijalne politike, kao i Notarske komore - pojašnjava Vidović, ne precizirajući da li će to značiti niže cijene i prilagođavanje finansijskim mogućnostima građana.
sa monitor.ba
Neka, neka... Trazili ste - gledajte :D

100% BiH :D
kako li ce biti kad ukinu taj popust... majku li im...
silence_is_sexy
Posts: 508
Joined: 01/10/2002 00:00
Location: Sarajevo

#21

Post by silence_is_sexy »

Baby Blue wrote:http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... 49_hrv.htm
E, haj da se prvo malo informisemo, pa da nastavimo diskusiju :) ! Argumentovanu, a ne ko Maksimi po diviziji :-D
arumentovano nego sta... :)
ovaj vladin dokument je naravno "zastario" jer su usljedile odluke o cijenama usluga koje je Ministarstvo pravde usvojilo prema sugestijama iz Notarska komora. Tj. da prevedemo - sami su odlucili koliko ce naplacivati usluge u ovom "prelaznom periodu" koji se moze razvuci jaaako jako dugo. Za pojedine usluge nisu predvidjena alternativna rijesenja tako da ce se ovih 88 (treba li reci stranacki podobnih) notarskih kancelarija preko noci naklepati "honorara" da ce im biti dosta za cijeli zivot...?
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#22

Post by _BosanaC »

Pearl wrote:
_BosanaC wrote:
silence_is_sexy wrote: sa monitor.ba
Neka, neka... Trazili ste - gledajte :D

100% BiH :D
kako li ce biti kad ukinu taj popust... majku li im...
Kad ukinu popust onda ce ukinuti i RS :D Od tih para :D

Sve je to bona za nase dobro, samo mi toga jos nismo svjesni :oops:
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#23

Post by Pearl »

_BosanaC wrote:
Pearl wrote:
_BosanaC wrote: Neka, neka... Trazili ste - gledajte :D

100% BiH :D
kako li ce biti kad ukinu taj popust... majku li im...
Kad ukinu popust onda ce ukinuti i RS :D Od tih para :D

Sve je to bona za nase dobro, samo mi toga jos nismo svjesni :oops:
ma ja..

to je sve super u ..... dugorocnom planu...
tueg
Posts: 92
Joined: 10/10/2005 11:10

#24

Post by tueg »

Ljubisa Markovic, prije nacelnik-sada notar, na radiju, mrtav hladan, na radiju na primjedbe visine notarskih naknada odgovara "pa i mi smo nase urede morali opremiti"!

Inace, taj covjek dnevno odradi od 3 do 6 ugovora, bez da se pomjeri iz kancelarije, jer drugi to rade za njega. Prosjecna cijena jednog ugovora je oko 600 KM. Vi saberite mjesecni iznos
User avatar
sinus
Posts: 1724
Joined: 22/01/2007 23:33
Location: 위치 알 수없는 추가 통보가있을 때까지
Contact:

#25

Post by sinus »

A šta su to nama notari dobroga donijeli? Kao oni su tu da olakšaju posao sudovima i da ih rasterete.....pa funkcionisali smo veoma dobro i bez notara....Brže smo obavljali sve pravne poslove, i što je najvažnije jeftinije. Što me najviše nervira je zakon koji im omogućava da se enormno bogate, za tobože "naporan" i veoma zahtjevan posao udaranja pečata i mijenjanja imena u već postoječim ugovorima korištenjem opcije copy-paste.....A što je još veča žalost je to da obično u notarskim agencijama je jedan pravnik bez kojeg se ne može, a ostali su radna snaga, i onda se desi da taj pravnik doživi neki samo njemu poznati prenos i ode mjesec dana na godišnji jer se nije nadao da će najednom imati toliko posla kao notar, i onda šta će onaj kome taj notar treba?? Čekati mjesec dana da on dodje pa još mjesec dok dođe na red........

Iskali smo evo nam ga...
Post Reply