Notar

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
akcid
Posts: 1901
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#401 Re: Notar

Post by akcid »

Kod Markovića radi ona uska fištrija, hem je drska, hem pojma nema :-) :(
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#402 Re: Notar

Post by JThomas »

NoriDeNoir wrote:Ma kod naših ljudi je sve hajd da blatimo i svi su lopovi.

Prvo, notar je moga biti ko je god htio (imao uslove, a imali su sih svi advokati, sudije) ali sine moj trebalo je polozit sve ispite KOJE SU DRZALI STRANCI (GTZ). Trebalo je sjesti i ucit. Moze misliti ko sta hoce ali tu stele nije bilo. Ko je zagrijao stolicu i pokazao znanje i polozio je. Naravno oni koji nisu odma su vidjeli teoriju zavjere i 10001 stelu, ali to je poznata suplja jos iz sutdentskih dana kad je uvijek kriv neko drugi.

I advokat i notar je strucnjak za svoju oblast, dok je prije to bilo svi su strucnjaci za sve. Samo da znate koliko ima ugovora o kupoprodaji, dozivotnom izdrzavanja, TESTAMENATA i drugih pravnih poslova koji su radjeni prije notara, i koji su radili bas ovaki sto sve znaju i sve znaju najbolje, a navedeni pravni poslovi potpuno neprovedivi i formalno nevaljanji. (masa ugovora o kuporpodaji bez oznaka cestica, testamenti bez svjedoka, testamenti sa svjedocima ali stranka nepismena itd...).

Laicima i onim koji sve znaju na svijetu to sve djeluje bez veze, ali vjerujte da ima tu dosta odgovornosti i posla. A da ne spominjemo situaciju da kad dodjes kod notara ne brines da te nece izlevatit onaj drugi jer notar mora paziti na obje strane podjednako. Sto naravno opet ovim pametnjakovicima ne znaci puno ali kad dodje nena koja prodaje njivu nekom hostapleru to joj je jako bitno. A ta nena koliko god bila neuka ne mora da brine kod kojeg ce notara, jer niti jedan nece rizikovati svoj posao da bi nekom pomogao da nekog zajebe za 300KM koliko ce platiti ugovor.

Prema tome, notari su jedan od svjetlijih dijelova naseg pravnog sistema.

P.S.
Ako je bitno, pravnik jesam, ali notar nisam. :bih:
sjedi, odmori, oguli jabuku. nemam ništa protiv notara, mislim da su u oblasti nekretnina dosta reducirali haos i broj prevara, ali da političke i druge veze nisu radile kad su imenovani, naročito za sarajevo...pa nismo juče rođeni.
NoriDeNoir
Posts: 209
Joined: 19/05/2009 22:50

#403 Re: Notar

Post by NoriDeNoir »

Više volim kruške, ali hvala na ponudi svakako... A sto se teme tice, Nismo jučer rodjeni to je tačno, ali isto tako ako je notar imenovan isključivo na osnovu ocjene koju je dobio na notarskom ispitu, a notarski ispit je bio koncipiran tako da bas i ne možeš imati stelu ili neki sličan popust onda ne znam kako je neko mogao uticati na imenovanje...
Cisto sumnjam da bi bas neko od njih prešao preko toga tako lako i rekao ajd nema veze nek nisam izabran a imam bolje rezultate od nekog ko je izabran.
Al haj sta je tu je ja Odo krušku ovu poderat :thumbup:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#404 Re: Notar

Post by JThomas »

a jel recimo, najbolja jaranica one koja je pisala i zakon i testove slučajno postala notarka, a kćerka od ove prve slučajno asistentica kod ove druge?

recimo, samo primjera radi?
User avatar
akcid
Posts: 1901
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#405 Re: Notar

Post by akcid »

JThomas wrote:a jel recimo, najbolja jaranica one koja je pisala i zakon i testove slučajno postala notarka, a kćerka od ove prve slučajno asistentica kod ove druge?

recimo, samo primjera radi?

Drastičniji je primjer cijene, notarska tarifa u Federaciji je iznad svakog razuma :-) :(
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#406 Re: Notar

Post by Miki123 »

ma dajte, nećemo raspravljati uopće o tome.. pa za biti notar u npr. općini centar sarajevo je trebalo imati leđa ko Prenj.. samo pogledati imena tih notara, sve će se samo kazati..

plus, pred kakvim se to strancima polagao notarski ispit? :)

Drastičniji je primjer cijene, notarska tarifa u Federaciji je iznad svakog razuma
pofino skresana tarifa + oduzete (vraćene na staro) neke nadležnosti nedavnim izmjenama zakona o registraciji..
User avatar
akcid
Posts: 1901
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#407 Re: Notar

Post by akcid »

Miki123 wrote:
Drastičniji je primjer cijene, notarska tarifa u Federaciji je iznad svakog razuma
pofino skresana tarifa + oduzete (vraćene na staro) neke nadležnosti nedavnim izmjenama zakona o registraciji..
Koliko, npr. košta prva ovjera Statuta d.o.o. i njegova izmjena kasnije?
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#408 Re: Notar

Post by Danguba »

Treba mi pomoc.
Zna li neko koliko kosta ugovor-testament kod notara?
Ako mora izaci na teren koliko to dodatno naplacuje?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66218
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#409 Re: Notar

Post by _BataZiv_0809 »

Danguba wrote:Treba mi pomoc.
Zna li neko koliko kosta ugovor-testament kod notara?
Ako mora izaci na teren koliko to dodatno naplacuje?
Mislim da se to moze saznati pozivom na telefon. Konkretno sam zvao Ljubisu Markovica iz Opcine Centar i neka teta mi je sve rekla :D
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#410 Re: Notar

Post by Danguba »

_BataZiv_0809 wrote:
Danguba wrote:Treba mi pomoc.
Zna li neko koliko kosta ugovor-testament kod notara?
Ako mora izaci na teren koliko to dodatno naplacuje?
Mislim da se to moze saznati pozivom na telefon. Konkretno sam zvao Ljubisu Markovica iz Opcine Centar i neka teta mi je sve rekla :D
Hvala na savjetu sinko... :-)
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#411 Re: Notar

Post by Nisrin »

.
Last edited by Nisrin on 19/07/2016 23:47, edited 1 time in total.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#412 Re: Notar

Post by Miki123 »

vjerovatno neuspjelo osnivanje.

on je potpisao izjavu da prihvata da bude direktor i 2 obrasca sa deponovanim potpisima (obrazac 3 i 5). Vjerovatno osnivač nije uplatio osnivački ulog ili se predomislio oko nekih stvari u firmi.

uglavnom, on ne mora ništa brinuti jer firma nije ni upisana u registar i samim tim i ne postoji. ako ne postoji firma, on ne može biti ni direktor. :D

odluku o osnivanju-osnivački akt ne potpisuje direktor nego osnivač-taj njemac. direktor je od danas do sutra.

Iz tvog pisanja se jasno vidi da ti taj drugo nije sposoban da bude direktor jer ne poznaje minimun stvari koje bi kao ovlašteno lice-direktor društva morao znati.

možda su mu čak učinili i uslugu :)
ado_7
Posts: 131
Joined: 22/11/2010 21:21

#413 Re: Notar

Post by ado_7 »

Treba mi informacija...
Koja je cijena notarskih usluga za stan od 80ak hiljada? Ako imate iskustva s tim, valjalo bi mi :)
I ako imate nekog notara za preporuciti, moze u pp da mi posaljete, bio bih zahvalan...
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#414 Re: Notar

Post by iceman ze »

Da li se moze mjenjati hipotekarni ugovor. U pogledu vlasnistva. Dodatnim aneksom. Nije jos stan uknjizen. Samo je upisana hipoteka na banku.

Prema informacijama moga notara moram raskidati postojeci ugovor. Naravno i troskovi koje sam prethodno imao.
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#415 Re: Notar

Post by Dogoljubac »

Vjerujem da je vec negdje napisano ali nisam procitao sve stranice...ukratko-kupio sam neko zemljiste,papiri uredni sve isplaceno...moze li se neki kupoprodajni ugovor napraviti u opstini ili moram platiti notara.550 maraka usluga notara-ne znam za šta...ne znam da li sam obavezan koristiti usluge notara?
izvrsni direktor
Posts: 9356
Joined: 20/12/2018 16:11

#416 Re: Notar

Post by izvrsni direktor »

Dogoljubac wrote:Vjerujem da je vec negdje napisano ali nisam procitao sve stranice...ukratko-kupio sam neko zemljiste,papiri uredni sve isplaceno...moze li se neki kupoprodajni ugovor napraviti u opstini ili moram platiti notara.550 maraka usluga notara-ne znam za šta...ne znam da li sam obavezan koristiti usluge notara?
Nisi. Ako si siguran da znas sastaviti kako treba ugovor. Odneses ugovor na ovjeru onda samo. Mozes opet kod notara, samo na ovjeru
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#417 Re: Notar

Post by Dogoljubac »

izvrsni direktor wrote:
Dogoljubac wrote:Vjerujem da je vec negdje napisano ali nisam procitao sve stranice...ukratko-kupio sam neko zemljiste,papiri uredni sve isplaceno...moze li se neki kupoprodajni ugovor napraviti u opstini ili moram platiti notara.550 maraka usluga notara-ne znam za šta...ne znam da li sam obavezan koristiti usluge notara?
Nisi. Ako si siguran da znas sastaviti kako treba ugovor. Odneses ugovor na ovjeru onda samo. Mozes opet kod notara, samo na ovjeru
Hvala.Uopšte ne znam kako sastaviti ugovor...kupljena zemlja od prijatelja,siguran sam da su papiri u redu pošto je to bila veca parcela,par ljudi kupilo dijelove te parcele,normalno preveli na svoje ime tako da ne ocekujem nikakav problem.Mogu li otici i opštinu,uzeti neki formular kupoprodajnog ugovora,popuniti,potpis i to je to?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#418 Re: Notar

Post by JThomas »

moraš kod notara.
Xillenn
Posts: 152
Joined: 01/02/2015 20:43

#419 Re: Notar

Post by Xillenn »

...
Last edited by Xillenn on 10/04/2024 19:02, edited 1 time in total.
ado_7
Posts: 131
Joined: 22/11/2010 21:21

#420 Re: Notar

Post by ado_7 »

-.-
User avatar
gradskadjeca
Posts: 477
Joined: 01/07/2009 10:00

#421 Re: Notar

Post by gradskadjeca »

Drugovi pomoc please

ostavinska za par dana, vrijednost stana oko 100 000. Po tarifniku to je oko 320 KM. Postuje li se to ili negdje ima i "sitnih slova".

Tetka i majka su naslijedile ali ja sam zaduzen za sve papire i informacije.

Tetka se uplasila da ce to doci par hiljada eurica.

Unaprijed zahvalan
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3650
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#422 Re: Notar

Post by anex »

Neće.

To je to, otprilike...
cccccc
Posts: 243
Joined: 11/04/2013 20:04

#423 Re: Notar

Post by cccccc »

Kojeg notara preporucujete u Sarajevu? Da nije preskup
User avatar
Haris.ba
Posts: 24875
Joined: 08/09/2005 20:08

#424 Re: Notar

Post by Haris.ba »

cccccc wrote: 10/02/2024 14:16 Kojeg notara preporucujete u Sarajevu? Da nije preskup
Ista je tarifa kod svih.
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#425 Re: Notar

Post by vanjki »

gradskadjeca wrote: 17/10/2023 22:15 Drugovi pomoc please

ostavinska za par dana, vrijednost stana oko 100 000. Po tarifniku to je oko 320 KM. Postuje li se to ili negdje ima i "sitnih slova".

Tetka i majka su naslijedile ali ja sam zaduzen za sve papire i informacije.

Tetka se uplasila da ce to doci par hiljada eurica.

Unaprijed zahvalan
Kada skontas ovo je prije bilo besplatno i Sud je po sluzbenoj duznosti ovo rjesavao.Danas ovi lesinari notari preuzeli i naplaćuju masno.
Post Reply