Notar

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#376 Re: Notar

Post by Miki123 »

Sandra N. wrote:
JThomas wrote:e još bi i to falilo, k'o da nisu dovoljno stvari učinili obaveznim za notarsku obradu :roll: a već obrađuju nasljedničke izjave...
Slazem se sa tobom.

Na notare jedino treba prebciti izvrsenje komunalnih predmeta.

I onako BiH pravosudje ne zna kako to da rjesi, neka ih posalju notarima i daju im ovlast izvrsilaca.

smanjit cenzus na 5.000 ljudi 1 notar i nek izvrsavaju :-)
Nedavno je u globusu bio članak i javnim ovršiteljima u Hrvatskoj. Ko zna priču nek čita, a ko ne zna nek se upozna. U tom članku javni ovršitelji (redom bivši advokati, sudije i drugi pravnici) govore kako u manjem broju država izvršenja rade notari, kao što je to recimo u Hrvatskoj.

Te ovršitelje u Hrvatskoj je vlada z. milanovića, prešla, prosto rečeno zajebala. Ljudi su napustili poslove sudaca, advokata.. opremili urede, da bi vlada sa novim ministrom pravosuđa, inače advokatom ne znam kako tačno, ali izmijenila zakon.

Prije toga, advokati i javni bilježnici su maksimalno lobirali protiv ovršitelja, novine su širile klasičnu propagandu (npr. ulazit će dužnicima u pola noći u kuću i iznositi bijelu tehniku :lol: ), da bi novi ministar, advokat čiji ured radi izvršenja :D samo zabio zadnji ekser u kovčeg j. ovršitelja.

Sad su ljudi tužili državu. :-)
User avatar
Sandra N.
Posts: 402
Joined: 06/09/2008 17:24

#377 Re: Notar

Post by Sandra N. »

Miki123 wrote:
Sandra N. wrote:
JThomas wrote:e još bi i to falilo, k'o da nisu dovoljno stvari učinili obaveznim za notarsku obradu :roll: a već obrađuju nasljedničke izjave...
Slazem se sa tobom.

Na notare jedino treba prebciti izvrsenje komunalnih predmeta.

I onako BiH pravosudje ne zna kako to da rjesi, neka ih posalju notarima i daju im ovlast izvrsilaca.

smanjit cenzus na 5.000 ljudi 1 notar i nek izvrsavaju :-)
Nedavno je u globusu bio članak i javnim ovršiteljima u Hrvatskoj. Ko zna priču nek čita, a ko ne zna nek se upozna. U tom članku javni ovršitelji (redom bivši advokati, sudije i drugi pravnici) govore kako u manjem broju država izvršenja rade notari, kao što je to recimo u Hrvatskoj.

Te ovršitelje u Hrvatskoj je vlada z. milanovića, prešla, prosto rečeno zajebala. Ljudi su napustili poslove sudaca, advokata.. opremili urede, da bi vlada sa novim ministrom pravosuđa, inače advokatom ne znam kako tačno, ali izmijenila zakon.

Prije toga, advokati i javni bilježnici su maksimalno lobirali protiv ovršitelja, novine su širile klasičnu propagandu (npr. ulazit će dužnicima u pola noći u kuću i iznositi bijelu tehniku :lol: ), da bi novi ministar, advokat čiji ured radi izvršenja :D samo zabio zadnji ekser u kovčeg j. ovršitelja.

Sad su ljudi tužili državu. :-)
Ma na notare i notarske strucne saradnike, neka rade izvrsenja i skinu sa suda 1,2 miliona komunalnih predmeta. :-D
User avatar
Sandra N.
Posts: 402
Joined: 06/09/2008 17:24

#378 Re: Notar

Post by Sandra N. »

JThomas wrote:e još bi i to falilo, k'o da nisu dovoljno stvari učinili obaveznim za notarsku obradu :roll: a već obrađuju nasljedničke izjave...
Pogledaj, nacrt zakona o nasljedivanju FBIH:

Bosna i Hercegovina FEDERACIJA BOSNE I HERCEGOVINE VLADA N A C R T zakona o nasljedivanju FBIH:

Nadležnost za provođenje ostavinskog postupka
Član 200.
(1) Ostavinski postupak se u prvom stepenu provodi pred općinskim sudom, odnosno pred notarom kao povjerenikom suda.

(3) Sud će povjeriti notaru provođenje ostavinskog postupka i dostaviti mu spis bez odlaganja.

(4) Kada notar provodi radnje u ostavinskom postupku kao povjerenik suda ovlašten je, kao i sudija općinskog suda, preduzimati sve radnje u postupku i donositi sve odluke, osim odluka za koje je ovim zakonom drukčije propisano.

Član 209.
Protiv rješenja koje je kao povjerenik suda u ostavinskom postupku donio notar
dopušten je prigovor u roku od osam dana od dana dostave rješenja strankama

Član 210.
(1) Prigovor se dostavlja notaru koji ga je dužan bez odgode zajedno sa spisom
dostaviti nadležnom općinskom sudu.
(2) O prigovoru odlučuje sudija pojedinac.

Odluke suda o prigovoru protiv rješenja notara
Član 211.
(1) Neblagovremene, nepotpune ili nedopuštene prigovore sud će odbaciti.
(2) Odlučujući o prigovoru protiv rješenja kojeg je donio notar, sud može u cijelosti
ili djelimično rješenje održati na snazi ili ga ukinuti.
(3) Kad sud ukine rješenje ili ga djelomično održi na snazi, sam će odlučiti o
ukinutom dijelu rješenja.

(4) Protiv rješenja suda kojim je rješenje notara u cijelosti ili djelomično ukinuto
nije dopuštena posebna žalba.
(5) U slučaju iz stava 3. ovog člana sud će provesti radnje koje ocijeni potrebnim.
(6) Rješenje o prigovoru dostavit će se strankama i notaru.

Obavljanje popisa
Član 221.
(1) Popis će obaviti sudski službenik, notar kojeg odredi sudija ili stručni saradnik
koji vodi sudski postupak.
(2) Popis se obavlja u prisustvu dvije punoljetne osobe, a kada je to potrebno, i uz
učestvovanje vještaka.
(3) Popisu može biti prisutna i svaka zainteresirana osoba.

Pečaćenje
Član 225.
(1) Ako ocijeni da je to cjelishodno, sud može odrediti da se prostorije u kojima se
nalaze stvari iz sastava ostavine zapečate, te će odrediti osobu koju će obavezati da
bez odgađanja prijavi svako oštećenje pečata nadležnoj policijskoj upravi i sudu.
(2) Dopuštenje za skidanje pečata može dati samo ostavinski sud, odnosno notar
kao povjerenik suda.

DIO TREĆI
NOTARI KAO SUDSKI POVJERENICI
I. PROVOĐENJE OSTAVINSKIH RASPRAVA

Djelokrug notara
Član 257.
(1) Notari kao sudski povjerenici provode radnje i donose odluke u ostavinskom
postupku u skladu sa odlukom suda o povjeravanju i odredbama ovoga zakona.

(2) Sud može iz važnih razloga uvijek oduzeti notaru daljnje provođenje
ostavinske rasprave koje mu je povjereno i raspravu sam provesti ili povjeriti drugom
notaru, te o tome predhodno ili istovremeno obavijestiti Notarsku komoru Federacije
Bosne i Hercegovine.

(3) Važni razlozi iz stava 2. ovog člana na primjer jesu: nemogućnost notara da
zbog bolesti ili kojega drugog razloga obavlja posao, očito zanemarivanje zakonskih
obaveza od strane notara ili drugi važni razlozi po ocjeni suda.


Ovlaštenja i dužnosti notara
Član 260.
(1) Kao povjerenik suda u ostavinskom postupku notar na osnovu odluke suda o
povjeravanju provodi radnje i donosi odluke propisane ovim zakonom.
(2) U slučajevima iz čl. 239, 240. i 241. ovog zakona notar će vratiti spis
nadležnom sudu.
(3) U slučajevima iz čl. 173, 177. i 178. ovog zakona notar može donositi odluke
samo uz saglasnost svih stranaka u postupku. U protivnom vratit će spis nadležnom
sudu.
(4) Nakon pravosnažnosti rješenja kojim je postupak okončan, odnosno povodom
izjavljenog prigovora, kao i u drugim slučajevima kada po odredbama ovog zakona
vraća spis nadležnom sudu, notar će vratit spis nadležnom sudu, a u notarskom

II. POLOŽAJ I RAD NOTARA KAO SUDSKOG POVJERENIKA

Važenje zakona
Član 262.
(1) Ako ovim zakonom nije drukčije propisano, za rad notara kao sudskog
povjerenika važe propisi kao za sudove.
(2) O razlozima za izuzeće notara odlučuje sud koji ga je postavio za svog
povjerenika.
(4) Protiv odluke suda iz sta. 1. i 2. ovog člana nije dopuštena žalba.

CLAN 268
NOTAR CE ODBITI DAVANJE KLAUZULE PRAVOMOCNOSTI I DOSTAVLJANJE PRAVOMOCNOG RJESENJA O NASLJEDIVANJU JAVNIM REGISTRIMA, SVE DOK S T R A N K E N E I Z M I R E CJELOKUPAN IZNOS NOTARSKE NAGRADE I NAKNADA TROSKOVA.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#379 Re: Notar

Post by O'zone »

Jel' ima neki notar ovdje da mi onako u povjerenju priopći cijenu svojih usluga za izradu i ovjeru osnivačkog akta za d.o.o. sa minimalnim ulogom od 2.000,00 KM i statusa društva. Može i na PP


Hvala :wink:
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#380 Re: Notar

Post by Miki123 »

O'zone wrote:Jel' ima neki notar ovdje da mi onako u povjerenju priopći cijenu svojih usluga za izradu i ovjeru osnivačkog akta za d.o.o. sa minimalnim ulogom od 2.000,00 KM i statusa društva. Može i na PP


Hvala :wink:

Nema šta u povjerenju. Svi ti isto moraju naplatit'. 300 KM je odluka/ugovor o osnivanju sa jednim/dva osnivača.
Statut je isto 300 KM, al' ti to ne treba odmah na početku niti je uslov za upis u registar, tako da ne spominji statut :D .

Pored toga, ima par ovjera, dakle gdje notar samo treba ovjeriti isprave i svaka je 3,5 KM. (5,6 maximalno). Ako ti notar bude pravio prijavu onda dodaj još 150 KM. Iako je to glupost. Prijavu možeš naći na netu i sam popuniti, ne treba je notar ovjeravati/obrađivati. Isto ako namjeravaš osnovati firmu na području kantona Sarajevo, trebat će ti i oglas za službene novine (sudije neće da ga pišu :D ) koji isto možeš sam sastaviti.

Na ovo sve dodaj još 30tak, 35 KM matirajalnih troškova notara (kopiranje uglavnom).

Ko' ti više naplati, izlevatio te.

I cijene su bez PDV-a.
jesviken
Posts: 2
Joined: 13/11/2012 21:31

#381 Re: Notar

Post by jesviken »

A na zapadu tek trecerazredni sluzbenici s relativno niskim primanjima... "Bosna je vazda bila zemlja specificnih specificnosti" :)
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#382 Re: Notar

Post by Miki123 »

jesviken wrote:A na zapadu tek trecerazredni sluzbenici s relativno niskim primanjima... "Bosna je vazda bila zemlja specificnih specificnosti" :)
Jest, u tim zemljama trećeg svijeta, npr. austriji, njemačkoj su doktori pravnih nauka notari. :-) :-)
jesviken
Posts: 2
Joined: 13/11/2012 21:31

#383 Re: Notar

Post by jesviken »

Miki123 wrote:
jesviken wrote:A na zapadu tek trecerazredni sluzbenici s relativno niskim primanjima... "Bosna je vazda bila zemlja specificnih specificnosti" :)
Jest, u tim zemljama trećeg svijeta, npr. austriji, njemačkoj su doktori pravnih nauka notari. :-) :-)

Mozda grijesim,jer zaista ne znam tacne podatke,ali ako cemo po godisnjim prihodima notara u Americi koji se krecu u rasponu od 35 od nekih 55 hiljada dolara na godisnjem nivou, okvirno, onda to i nije toliko primamljiv posao kao kod nas, spram standarda zivota... Za Austriju i Njemacku opet ne znam, mada sad je pitanje da li izjednacavaju posao biljeznika i notara i da li spram toga se traze takve kvalifikacije...
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#384 Re: Notar

Post by gaius »

Miki123 wrote:
jesviken wrote:A na zapadu tek trecerazredni sluzbenici s relativno niskim primanjima... "Bosna je vazda bila zemlja specificnih specificnosti" :)
Jest, u tim zemljama trećeg svijeta, npr. austriji, njemačkoj su doktori pravnih nauka notari. :-) :-)
jeste samo što kod nas nisu doktori pravnih nauka a imaju nadležnosti toliko da mi ih je naprosto žao :)
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#385 Re: Notar

Post by dust in the wind »

nigdje veze....kakve nebuloze.imaju nadleznosti koje su im zakonima date.prvenstveno zakonom o notarima.i nisu advokatima maznuli posao. advokati imaju sirok dijapazon djelovanja i svaki koji je etablirano ime, ili koji se trudi nece propasti....u toj sam bransi pa si dajem za pravo malo vecu slobodu govora :-D
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#386 Re: Notar

Post by O'zone »

Miki123 wrote:
O'zone wrote:Jel' ima neki notar ovdje da mi onako u povjerenju priopći cijenu svojih usluga za izradu i ovjeru osnivačkog akta za d.o.o. sa minimalnim ulogom od 2.000,00 KM i statusa društva. Može i na PP


Hvala :wink:

Nema šta u povjerenju. Svi ti isto moraju naplatit'. 300 KM je odluka/ugovor o osnivanju sa jednim/dva osnivača.
Statut je isto 300 KM, al' ti to ne treba odmah na početku niti je uslov za upis u registar, tako da ne spominji statut :D .

Pored toga, ima par ovjera, dakle gdje notar samo treba ovjeriti isprave i svaka je 3,5 KM. (5,6 maximalno). Ako ti notar bude pravio prijavu onda dodaj još 150 KM. Iako je to glupost. Prijavu možeš naći na netu i sam popuniti, ne treba je notar ovjeravati/obrađivati. Isto ako namjeravaš osnovati firmu na području kantona Sarajevo, trebat će ti i oglas za službene novine (sudije neće da ga pišu :D ) koji isto možeš sam sastaviti.

Na ovo sve dodaj još 30tak, 35 KM matirajalnih troškova notara (kopiranje uglavnom).

Ko' ti više naplati, izlevatio te.

I cijene su bez PDV-a.
Hvala ovo je stvarno bilo od velike pomoći :thumbup:

Znači Akt o osnivanju 351 KM (cijene sa PDV-om) + cca 35 KM materijalni troškova = 386 KM
Prijavu radim sam
Oglas radim sam
Statut 351 KM
Ukupno notar = 737,00 KM
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#387 Re: Notar

Post by Miki123 »

O'zone wrote:
Miki123 wrote:
O'zone wrote:Jel' ima neki notar ovdje da mi onako u povjerenju priopći cijenu svojih usluga za izradu i ovjeru osnivačkog akta za d.o.o. sa minimalnim ulogom od 2.000,00 KM i statusa društva. Može i na PP


Hvala :wink:

Nema šta u povjerenju. Svi ti isto moraju naplatit'. 300 KM je odluka/ugovor o osnivanju sa jednim/dva osnivača.
Statut je isto 300 KM, al' ti to ne treba odmah na početku niti je uslov za upis u registar, tako da ne spominji statut :D .

Pored toga, ima par ovjera, dakle gdje notar samo treba ovjeriti isprave i svaka je 3,5 KM. (5,6 maximalno). Ako ti notar bude pravio prijavu onda dodaj još 150 KM. Iako je to glupost. Prijavu možeš naći na netu i sam popuniti, ne treba je notar ovjeravati/obrađivati. Isto ako namjeravaš osnovati firmu na području kantona Sarajevo, trebat će ti i oglas za službene novine (sudije neće da ga pišu :D ) koji isto možeš sam sastaviti.

Na ovo sve dodaj još 30tak, 35 KM matirajalnih troškova notara (kopiranje uglavnom).

Ko' ti više naplati, izlevatio te.

I cijene su bez PDV-a.
Hvala ovo je stvarno bilo od velike pomoći :thumbup:

Znači Akt o osnivanju 351 KM (cijene sa PDV-om) + cca 35 KM materijalni troškova = 386 KM
Prijavu radim sam
Oglas radim sam
Statut 351 KM
Ukupno notar = 737,00 KM
Opet kažem, odbij statut. Ne treba ti. Džaba ćeš izletit' 351 KM + materijalni troškovi, računaj i tu 35 KM + PDV.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#388 Re: Notar

Post by O'zone »

Miki123 wrote: Opet kažem, odbij statut. Ne treba ti. Džaba ćeš izletit' 351 KM + materijalni troškovi, računaj i tu 35 KM + PDV.
Statut treba tek po registraciji ali bolje da ga sad računam nego kasnije kako bih imao više manje potpunu računicu na kraju za otvaranje firme.
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#389 Re: Notar

Post by gaius »

dust in the wind wrote:nigdje veze....kakve nebuloze.imaju nadleznosti koje su im zakonima date.prvenstveno zakonom o notarima.i nisu advokatima maznuli posao. advokati imaju sirok dijapazon djelovanja i svaki koji je etablirano ime, ili koji se trudi nece propasti....u toj sam bransi pa si dajem za pravo malo vecu slobodu govora :-D
nisu oni nikome maznuli posao nego imaju malo više nadležnosti nego što bi trebali da imaju.. ali sad će opet naši vrli pravnici reći da je to tako po zakonu i da se to poštovati mora...
Oxygenn
Posts: 340
Joined: 07/05/2005 22:34

#390 Re: Notar

Post by Oxygenn »

Rade li notari poslije 16 sati recimo makar do 18, ima li ijedan notar koji radi subotom, lokacija sarajevo
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#391 Re: Notar

Post by JThomas »

teško. samo ako mahsuz dogovoriš ranije.
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#392 Re: Notar

Post by homega »

Notarski pomoćnik napravio je grešku u ugovoru o kupoprodaji stana, nije ispravno unio prezime, ali je takva isprava prošla kroz sudske spise i novi vlasnik, sa pogrešnim prezimenom, upisan je u ZK knjigu.

Šta učiniti za ispravak? Da li postoji odgovornost notararskog pomoćnika - notara?
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#393 Re: Notar

Post by Ricken »

O'zone wrote:
Miki123 wrote:
O'zone wrote:Jel' ima neki notar ovdje da mi onako u povjerenju priopći cijenu svojih usluga za izradu i ovjeru osnivačkog akta za d.o.o. sa minimalnim ulogom od 2.000,00 KM i statusa društva. Može i na PP


Hvala :wink:

Nema šta u povjerenju. Svi ti isto moraju naplatit'. 300 KM je odluka/ugovor o osnivanju sa jednim/dva osnivača.
Statut je isto 300 KM, al' ti to ne treba odmah na početku niti je uslov za upis u registar, tako da ne spominji statut :D .

Pored toga, ima par ovjera, dakle gdje notar samo treba ovjeriti isprave i svaka je 3,5 KM. (5,6 maximalno). Ako ti notar bude pravio prijavu onda dodaj još 150 KM. Iako je to glupost. Prijavu možeš naći na netu i sam popuniti, ne treba je notar ovjeravati/obrađivati. Isto ako namjeravaš osnovati firmu na području kantona Sarajevo, trebat će ti i oglas za službene novine (sudije neće da ga pišu :D ) koji isto možeš sam sastaviti.

Na ovo sve dodaj još 30tak, 35 KM matirajalnih troškova notara (kopiranje uglavnom).

Ko' ti više naplati, izlevatio te.

I cijene su bez PDV-a.
Hvala ovo je stvarno bilo od velike pomoći :thumbup:

Znači Akt o osnivanju 351 KM (cijene sa PDV-om) + cca 35 KM materijalni troškova = 386 KM
Prijavu radim sam
Oglas radim sam
Statut 351 KM
Ukupno notar = 737,00 KM
Zar nije samo sudska taksa 400 KM kod osnivanja, a adminsitartivne takse su 15 KM po osnivaču.
User avatar
OldMayor
Posts: 2999
Joined: 30/10/2013 11:21

#394 Re: Notar

Post by OldMayor »

Kakve su cijene notara u eto npr SAD, Njemacka, Svedska itd? I je li kod njih uopste uredjeno kao kod nas.

Jer ja ne vidim uopste kakvu tu odgovornost ima jedan notar kod nas. Npr. hoces da kupis stan, stan ima neki problem odes kod notara i on ti kaze jbg ne mozes kupiti ovaj stan. Ono ok, to mogu i sam vidjeti jbt. Jer nijedan notar ti nece uraditi npr prodaju stana ako nisu ok papiri.

Moras donijeti hrpu papira i oni to provjere vide da je ok i ti onda kupis stan. Mislim ono wtf? Gdje je tu i kakva je njihova odgovornost? I kakav je njihov posao ustvari, da mi saopste ocigledno?

Pa iole obrazovan covjek moze otici u ZK ured i vidjeti je li stan uknjizen, moze zatim otici provjeriti historiju vlasnika, moze provjeriti dugovanja vlasnika - mislim to svakako mora uraditi. Uostalom ne mora se oko toga puno ni peglati, hos kupit stan, donesi mi cist ZK papir i gotovo. Tako i notar isto radi.

Ja znam da smo mafijaska drzava, ali ovo je fkt previse. Doneses zakon i monopol da ja nekakvom notaru moram izletit 500 KM da mi ON kao potpise da ja mogu nekome dati 100.000 KM. Halo ba? Pa gdje to jos postoji?

Oni jesu uredili trziste prodaje nekretnina npr, ali to se moglo i drugacije uraditi. Jer nisu bili potrebni notari da se to uredi, nego efikasnan zemljisno knjizni ured.

Poenta, neka njih, ali cijene koje su nabili su bezobzrazno visoke, jer jednostavno ne odgovaraju 'riziku' koji oni lafo preuzimaju. Jer ne preuzimaju nikakav rizik.

A narod - ovce. Sutra da kazu zrak u Federaciji se placa 1 KM kad izadjete iz kuce, svi bi rekli, ok jbg, sta ces, neka, dobro je.

A isto i za ove ostale papire, punomoci, izjave, registracije...ma fuj.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#395 Re: Notar

Post by insomnia78 »

U fr su zara cijene, takodje za nista jbg :D


Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
Oxygenn
Posts: 340
Joined: 07/05/2005 22:34

#396 Re: Notar

Post by Oxygenn »

Vrijedi li kupoprodajni ugovor za nekretninu u federaciji zavrsen kod notara u RS, ima li kakvih problema prilikom uknjizbe
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#397 Re: Notar

Post by Miki123 »

Oxygenn wrote:Vrijedi li kupoprodajni ugovor za nekretninu u federaciji zavrsen kod notara u RS, ima li kakvih problema prilikom uknjizbe

Vrijedi. Nikakvih problema za uknjižbu.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#398 Re: Notar

Post by Miki123 »

homega wrote:Notarski pomoćnik napravio je grešku u ugovoru o kupoprodaji stana, nije ispravno unio prezime, ali je takva isprava prošla kroz sudske spise i novi vlasnik, sa pogrešnim prezimenom, upisan je u ZK knjigu.

Šta učiniti za ispravak? Da li postoji odgovornost notararskog pomoćnika - notara?
ima ispravka.. vjerovatno ste ostavili notaru ovlaštenje da tavke ispravke, tehničke greške može i sam uraditi bez vašeg znanja. gruntovnica će na temelju ispravke od notara ispraviti grešku u zemljišnoj knjizi. jedino, natjeraj da ti to notar sam uradi, reci neću da znam ništa, samo hoću da je ispravljeno jučer :D
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#399 Re: Notar

Post by Miki123 »

Pa iole obrazovan covjek moze otici u ZK ured i vidjeti je li stan uknjizen, moze zatim otici provjeriti historiju vlasnika, moze provjeriti dugovanja vlasnika - mislim to svakako mora uraditi. Uostalom ne mora se oko toga puno ni peglati, hos kupit stan, donesi mi cist ZK papir i gotovo. Tako i notar isto radi.
ovo je zemlja gdje je dosta ljudi bukvalno nepismeno, znači stavlja otisak prsta. drugi dio se zna potpisati ali to je to. osam razreda, neka trogodišnja srednja i sad ti njemu pričaš o zk. izvatku, posjedovnom listu, dugovanjima.. mislim hoću reći možeš mu komotno pričati o američkom svemirskom programu isto mu dođe on to ne zna..

sada, postoji veliki broj onih sa takvim razmišljanjem kao ti, ja sve znam, šta će meni pravnik advokat, skinut ću ja ugovor sa neta i sam ga popuniti.. eno ih i sad u podstanarima, a mihrija leži sad će desetljeće :D

hoću reći, iako je tema o notarima, sliku treba gledati iz druge perspektive. toliko ima detalja kod kupovine nekretnina (nisu sve nekretnine stanovi), zakoni se mijenjaju svako malo, da je stvarno potrebna pomoć stručnog lica, advokata, notara. pa samo u federaciji imaš 10 različitih zakona o porezu na promet nekretnina, a to je kap u moru..
NoriDeNoir
Posts: 209
Joined: 19/05/2009 22:50

#400 Re: Notar

Post by NoriDeNoir »

Ma kod naših ljudi je sve hajd da blatimo i svi su lopovi.

Prvo, notar je moga biti ko je god htio (imao uslove, a imali su sih svi advokati, sudije) ali sine moj trebalo je polozit sve ispite KOJE SU DRZALI STRANCI (GTZ). Trebalo je sjesti i ucit. Moze misliti ko sta hoce ali tu stele nije bilo. Ko je zagrijao stolicu i pokazao znanje i polozio je. Naravno oni koji nisu odma su vidjeli teoriju zavjere i 10001 stelu, ali to je poznata suplja jos iz sutdentskih dana kad je uvijek kriv neko drugi.

I advokat i notar je strucnjak za svoju oblast, dok je prije to bilo svi su strucnjaci za sve. Samo da znate koliko ima ugovora o kupoprodaji, dozivotnom izdrzavanja, TESTAMENATA i drugih pravnih poslova koji su radjeni prije notara, i koji su radili bas ovaki sto sve znaju i sve znaju najbolje, a navedeni pravni poslovi potpuno neprovedivi i formalno nevaljanji. (masa ugovora o kuporpodaji bez oznaka cestica, testamenti bez svjedoka, testamenti sa svjedocima ali stranka nepismena itd...).

Laicima i onim koji sve znaju na svijetu to sve djeluje bez veze, ali vjerujte da ima tu dosta odgovornosti i posla. A da ne spominjemo situaciju da kad dodjes kod notara ne brines da te nece izlevatit onaj drugi jer notar mora paziti na obje strane podjednako. Sto naravno opet ovim pametnjakovicima ne znaci puno ali kad dodje nena koja prodaje njivu nekom hostapleru to joj je jako bitno. A ta nena koliko god bila neuka ne mora da brine kod kojeg ce notara, jer niti jedan nece rizikovati svoj posao da bi nekom pomogao da nekog zajebe za 300KM koliko ce platiti ugovor.

Prema tome, notari su jedan od svjetlijih dijelova naseg pravnog sistema.

P.S.
Ako je bitno, pravnik jesam, ali notar nisam. :bih:
Post Reply