Notar

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

USC
Posts: 9
Joined: 21/06/2011 14:56

#351 Re: Notar

Post by USC »

Pozdrav,
intersuje me da li mi može neko dati savjet u vezi mog slucaja.
Kupujemo stan, dogovrili smo se oko cijene sa prodavacem, međutim zanimama me nekoliko stavri prije potpisivaja ugovora.
Planiramo dici hipotekarni stambeni kredit i vec smo bili u banci i rekli su nam da imamo dobre uslove da ga dobijemo. Pored toga, jedan dio cemo isplatiti u novcu. Prodavac insistira da mu platimo kaparu, mi se slazemo sa tim. Ne planiramo odustati od kupovine stana izuzev ako nam ne odobre kredit u banci. Ipak, prije svega moramo potpisati kupoprodajni ugovor koji se sastavlja kod notara. U tom ce ugovoru biti navedeno da odredeni iznos isplacujuemo u novcu i da je to kapara. Kako se ograditi i osigurati taj novac ako nam banka ne odbi kredit?
Zanima me jos jedna stvari, na stanu ima nekih dugova, tacnije neplacenih racuna, vlasnici su to jasno istakli u pregovorima, planiraju ih platiti od kapare jer nemaju novca za to sada. Zanima me kako ih obavezati na to u ugovoru?
Naravno ako imate jos neke savjete rado cu ih saslusati. Odlucili smo se za notara u Vogosci, jer se nekretnina nalazi tamo, zove se Atif Džafo, o njemu nism cula do sada nista, pa nije lose ako neko ima iskustva sa njim da to podijeli sa nama.
Hvala!
immuno
Posts: 2027
Joined: 07/04/2010 11:05

#352 Re: Notar

Post by immuno »

Dzafu znam jos kad je bio advokat cak je zastupao clana moje familije i bili su jako zadovoljni znam da je notar ( prva zgrada od opstine) i nadam se da se nije promijenio.Sto se tice kupovine stana zelim puno srece i uspjeha . :)
USC
Posts: 9
Joined: 21/06/2011 14:56

#353 Re: Notar

Post by USC »

Hvala, ovo me malo ohrabrilo, jer cula sam toliko loših iskustava koje su neki ljudi imali sa notarima. ;-))))
Pozzz
eeddiinn
Posts: 207
Joined: 01/09/2011 12:18

#354 Re: Notar

Post by eeddiinn »

Nemojte ni u kojem slučaju pristajati da platite kaparu jer se stanovi i onako teško prodaju, vrlo je mala vjerovatnoća da će vam ga neko uzeti ispred nosa. Kapara se ne unosi u kupoprodajni ugovor već predugovor što znači da bi dva puta plaćali notara. Mislim da nema nikakve potrebe za tim. Bolje se dogovorite sa prodavcem da ćete vi platiti te zaostale rezije a on neka umanji cijenu za taj iznos.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#355 Re: Notar

Post by kockica_kockica »

USC wrote:Pozdrav,
intersuje me da li mi može neko dati savjet u vezi mog slucaja.
Kupujemo stan, dogovrili smo se oko cijene sa prodavacem, međutim zanimama me nekoliko stavri prije potpisivaja ugovora.
Planiramo dici hipotekarni stambeni kredit i vec smo bili u banci i rekli su nam da imamo dobre uslove da ga dobijemo. Pored toga, jedan dio cemo isplatiti u novcu. Prodavac insistira da mu platimo kaparu, mi se slazemo sa tim. Ne planiramo odustati od kupovine stana izuzev ako nam ne odobre kredit u banci. Ipak, prije svega moramo potpisati kupoprodajni ugovor koji se sastavlja kod notara. U tom ce ugovoru biti navedeno da odredeni iznos isplacujuemo u novcu i da je to kapara. Kako se ograditi i osigurati taj novac ako nam banka ne odbi kredit?
Zanima me jos jedna stvari, na stanu ima nekih dugova, tacnije neplacenih racuna, vlasnici su to jasno istakli u pregovorima, planiraju ih platiti od kapare jer nemaju novca za to sada. Zanima me kako ih obavezati na to u ugovoru?
Naravno ako imate jos neke savjete rado cu ih saslusati. Odlucili smo se za notara u Vogosci, jer se nekretnina nalazi tamo, zove se Atif Džafo, o njemu nism cula do sada nista, pa nije lose ako neko ima iskustva sa njim da to podijeli sa nama.
Hvala!
Kapara je zastita i to dvostrana. tebi kao kupcu da prodavac nece nekretninu prodati drugoj osobi, a prodavcu zastita da ti neces odustati nakon sto te je cekao mjesec, dva ili tri. Naravno, samim tim sto prodavac povuce svoju nekretninu sa trzista zbog tebe kao kupca on moze puno izgubiti. Ja sam imala jednog takvog kupca koji je htio hipotekarni kredit, nisam trazila kaparu jer sam mu vjerovala. Ispostavilo se nakon 4 mjeseca zavlacenja da lik uopce ne moze dobiti taj kredit. Cetri mjeseca je jako mnogo vremena, a ja sam ih nepovratno izgubila.
Ti se zelis zastiti da on plati dugovanja pod svaku cijenu, isto tako on se zeli zastiti kaparom da ga neces nepotrebno zavlaciti ili nakon odredjenog broja mjeseci odustati. I da kapara ostaje prodavcu za slucaj da ne uspijes ispostovati rok koji napravite u predugovoru. Mene nije onda imao ko savjetovati, pa ja nisam ni znala neke od ovih stvari.

Sto se tice zaostatka duga za rezijske troskove. Lakse ti je preuzeti na sebe prilikom kupovine da umanjis za tu odredjenu cijenu dugovanja. Prodavac samo mora otici u sve te javne sluzbe tipa toplana, vodovoda i slicnog i traziti analiticku karticu dugovanja plus kamate i sudske troskove.

Nemoj ovo uzeti za zlo sto cu ti sad napisati, kako god ti ne vjerujes prodavcu oko placanja dugovanja tako prodavac ne vjeruje tebi da ces realizirati svoj kredit. Dogovorite neku minimalnu cijenu kapare, koju ces moci halaliti ukoliko ne dobijes odobrenje za kredit.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#356 Re: Notar

Post by Miki123 »

Kapara se ne unosi u kupoprodajni ugovor već predugovor
Odakle to da se kapara ne može unijeti u kupoprodajni ugovor, molim te?

nećeš praviti predugovor. Pravit ćeš ugovor u kupoprodaji, ali će notar izostaviti tabularnu izjavu. Tabularna izjava je saglasnost prodavca za uknjižbu kupca u zemljišne knjige kao vlasnika, centralni i ključni dio ugovora o prodaji.

Pravit ćete tzv. ugovor sa djelimičnim otpravkom. Možeš dati taj dio prodajne cijene u gotovini odmah danom potpisivanja glavnog ugovora. U tom slučaju traži da se prodavci podvrgnu neposrednom prinudnom izvršenju na cijelokupnoj svojoj imovini za vraćanje tog iznosa koji si dao u slučaju da ne dođe do realizacije ugovora o prodaji u roku koji ugovorite. insisitiraj da taj rok bude najmanje 1,5 ili 2 mjeseca. Procedura dobivanja kredita se itekako oduži.

Slobodno ovo spomeni notaru, ako on sam ne spomene i insistiraj da se to ugradi u ugovor o prodaji.

Znači, imat ćeš 2 puta posla sa notarom i plaćat ćeš 2 ugovora: ugovor o kupoprodaji i ugovor o zasnivanju hipoteke.
USC
Posts: 9
Joined: 21/06/2011 14:56

#357 Re: Notar

Post by USC »

Hvala vam na savjetima.
Vecinu ovih stvari sam znala jer sam vec razgovarala sa notarom. On mi je uglavnom sve rekao ovako, kao sto su neki i naveli. U banci su nam rekli da imam jako dobre sanse za kredit, da ne kazem odlicne, i to me malo ohrabrilo, ali svakako su nam naglasili da u ugovru stavimo rok od 60 dana tj. dva mjeseca.
Sto se kapare tice, to mi je jasno. I ja, da prodajem stan, trazila bih kaparu, ali malo me zabrinjava sta se desava ako mi, nekim ludim slucajem, ne dobijemo kredit, da li gubimo kaparu, jer mi nismo odustali 'onako bezveze'. Malo je složeno, ali mislim da cemo to danas rjesiti sa notaraom jer je danas dan kupovine. ,-))))))
Sto se dugova tice, prodavac je bio iskren i sve nam je rekao odmah na samom pocetku, ali naravno, mi cemo sa njim otici i platiti sve diugove jos danas poslije ugovra, a svakako obavezat cemo ga na to u ugovoru. Ma koliko da su ljudi iskreni ili da tako djeluju uvijek treba biti oprezan. Pa na kraju svi ispadnemo nepovjerljivi, sumnjicavi...
U svakom slucaju kad sam pocela razmisljati sta nam sve znaci taj kupoprodajni-ugovor i od cega nas stiti, te kakav je uloga notara, pocinjem misliti da cijena ugovora nije tako strasna (na pocetku nisam tako mislila). Nas notar je do sada bio sjajan. Javit cu kako je sve proslo ...
remover
Posts: 155
Joined: 25/05/2003 00:00
Contact:

#358 Re: Notar

Post by remover »

vidio sam da je neko pitao dal rezije(dugovi) trebaju/moraju biti placeni priliko kupo-prodaje.

helem, kupio sam prije 2mj stan, notar me na startu OHLADIO sa 510km (hipotekarni kredit, ha hu..) kad umro nisam..
s tim da sam morao da povadim potvrde da su sve rezije izmirene (notar mi rece: "ako ne doneses te potvrde da nema dugovanja na stanu, tj. rezij..., ne mogu odraditi kupoprodajni ugovor"

tako da sam od elektroprivrede, voda, telefon, odrzavanja ulaza, itd isl i sve morao da povadim potvrde da su rezije izmierene do zadnjeg mjeseca (potvrde se placaju od 5 do 10km)


toliko :)

:sax:
USC
Posts: 9
Joined: 21/06/2011 14:56

#359 Re: Notar

Post by USC »

Evo da javim, uradili smo kupoprodajni ugovor. Uglavnom sve je rjeseno. Mislim da nismo propustili nista spomenuti. Sto se tice novca, jedan dio smo dali unaprijed a drugi dio cemo dati kada se odobri kredfit, s tim da smo i tu zasticeni. Kapara se ne uzima od nas ako nam se kredit ne odobri, vec se to navodi kao 'visa sila', odnosno okolnosti na koje mi ne mozemo utjecati. Sto se dugova tice, oni se moraju isplatiti podmiriti prije isplate drugog dijela novca, tako da su prodavci uslovljeni time. Mislim da smo sastavili dobar ugovor. Iskrenu, ugovor je kostao 450 KM ali vrijedilo je svake marke jer smo sada mirni i ne razmišljamo sta bi bilo kad bi bilo....Prezadovoljni smo radom notara Atifa Dzafe. Krajnje je profesionalan i korektan...Jos malo stancic je nas (mi cemo to smatrati zavrsenim poslije odobrenja kredita) ;-))))
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#360 Re: Notar

Post by antonija »

Ukida se monopol notara u Federaciji BiH?

Da javni bilježnici (notari) u FBiH iznimno zarađuju, nije nikakva novost. U bh. javnosti mnogo se pričalo o astronomskim zaradama javnih bilježnika, koji su prema nekim informacijama prosječno godišnje znali inkasirati i dvije stotine hiljada maraka, a prema nekim računicama, javni bilježnici su prosječno mjesečno zarađivali 7.000 maraka.

Jedan ured javnog bilježnika registriran u Sarajevu, na primjer, za godinu je zaradio nevjerovatnu 404.131 marku.
Jedino je jedan ured javnog bilježnika u Unsko-sanskom kantonu u prošlu godinu ušao s minusom od 16.983 marke. I dok su se u kuloarima šapatom ispredale priče o basnoslovnim brojkama koje obrću javni bilježnici, uglavnom zahvaljujući monopolističkom položaju pojedinaca iz ove branše, malo je onih koji su predlagali konkretna rješenja da se u ovu oblast uvede više reda i nekim drugima omogući zaraditi.

Stvoren monopol

Izmjenama i dopunama Zakona o javnim bilježnicima u FBiH, koje je u parlamentarnu proceduru prošlog mjeseca uputio Mirza Ustamujić, zastupnik SBB-a u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH, trebao bi se konačno ukinuti monopol u ovoj oblasti te stati ukraj nelojalnoj konkurenciji, piše Dnevni list. Prema Ustamujiću, poznat je i stav Odvjetničke komore: nije problem u visini tarife javnih bilježnika jer njihov posao toliko vrijedi, nego je suština problema u obimu poslova koje javni bilježnici obavljaju, a to je upravo predviđeno novopredloženim zakonskim rješenjima.
- Razlozi za donošenje ovog zakona sadržani su u činjenici da sadašnja konstrukcija člana 27. Zakona o javnim bilježnicima, prema kojoj se broj javnih bilježnika i otvaranje ureda javnih bilježnika limitira na 20.000 stanovnika, stvara mogućnost za kvazimonopolski status javnih bilježnika koji imaju svoje urede i onemogućava rad većeg broja javnih bilježnika, a direktan produkt ovog zakonskog rješenja su i njihove enormne zarade. Nelojalna konkurencija se ogleda i u tome da služba javnih bilježnika prestaje kada javni bilježnik navrši 70 godina života, što idirektno onemogućava mlade ljude da ostvare svoje ambicije u ovoj oblasti, konstatirao je u svom prijedlogu Ustamujić.
Prihvaćanjem izmjene ovog zakona, smatra Ustamujić, pored umanjenja zarada ureda javnih bilježnika stvorila bi se mogućnost za zapošljavanje kako javnih bilježnika, tako i njihovih pomoćnika, stručnih savjetnika, što bi izravno uticalo na povećanje broja zaposlenih.

Odluke na kantonima

Po novom prijedlogu zakona na prijedlog rukovodioca kantonalnog tijela uprave nadležnog za poslove uprave, Vlada Kantona odredila bi broj potrebnih javnih bilježnika za područje kantona, kao i njihovo službeno sjedište.
Nakon formiranja Komore javnih bilježnika FBiH prilikom određivanja broja mjesta javnih bilježnika, kao i prilikom utvrđivanja službenih sjedišta trebalo bi se pribaviti i mišljenje Komore javnih bilježnika.
- Broj javnih bilježnika određivao bi se prema broju stanovnika koji žive na području kantona pri čemu bi se po pravilu umjesto na dosadašnjih 20.000 na svakih 10.000 stanovnika otvorilo jedno mjesto javnog bilježnika, a dvije ili tri općine koje imaju manji broj stanovnika od ovog broja mogu imati jednog javnog bilježnika, smatra Ustamujić.
Prema ovoj računici i ovim zakonskim rješenjem bilo bi otvoreno novih 150 ureda javnih bilježnika, odnosno stvorena mogućnost za otvaranje novih 1000 radnih mjesta.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#361 Re: Notar

Post by poznanik »

antonija wrote:Ukida se monopol notara u Federaciji BiH?

Da javni bilježnici (notari) u FBiH iznimno zarađuju, nije nikakva novost.

Jedan ured javnog bilježnika registriran u Sarajevu, na primjer, za godinu je zaradio nevjerovatnu 404.131 marku.

Izmjenama i dopunama Zakona o javnim bilježnicima u FBiH, koje je u parlamentarnu proceduru prošlog mjeseca uputio Mirza Ustamujić, zastupnik SBB-a u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH, trebao bi se konačno ukinuti monopol u ovoj oblasti te stati ukraj nelojalnoj konkurenciji... Prema Ustamujiću, poznat je i stav Odvjetničke komore: nije problem u visini tarife javnih bilježnika jer njihov posao toliko vrijedi, nego je suština problema u obimu poslova koje javni bilježnici obavljaju, a to je upravo predviđeno novopredloženim zakonskim rješenjima.

- Razlozi za donošenje ovog zakona sadržani su u činjenici da sadašnja konstrukcija člana 27. Zakona o javnim bilježnicima, prema kojoj se broj javnih bilježnika i otvaranje ureda javnih bilježnika limitira na 20.000 stanovnika, stvara mogućnost za kvazimonopolski status javnih bilježnika koji imaju svoje urede i onemogućava rad većeg broja javnih bilježnika, a direktan produkt ovog zakonskog rješenja su i njihove enormne zarade.

Nelojalna konkurencija se ogleda i u tome da služba javnih bilježnika prestaje kada javni bilježnik navrši 70 godina života, što indirektno onemogućava mlade ljude da ostvare svoje ambicije u ovoj oblasti, konstatirao je u svom prijedlogu Ustamujić.

Prihvaćanjem izmjene ovog zakona, smatra Ustamujić, pored umanjenja zarada ureda javnih bilježnika stvorila bi se mogućnost za zapošljavanje kako javnih bilježnika, tako i njihovih pomoćnika, stručnih savjetnika, što bi izravno uticalo na povećanje broja zaposlenih.

Prema ovoj računici i ovim zakonskim rješenjem bilo bi otvoreno novih 150 ureda javnih bilježnika, odnosno stvorena mogućnost za otvaranje novih 1000 radnih mjesta.


Za ovaj prijedlog nemam druge riječi nego - IDIOTIZAM! :x :x

Umjesto da sa građana skidaju ionako visoke namete svake vrste, mali tariguz Ustamujić prenosi pohlepne želje SBB pravnika koji nisu uspjeli uskočiti u "notarski voz", i nisu uspjeli ući u postupak enormnog bogaćenja preko noći, pa bi sada, izmjenama i dopunama zakona, na mala vrata uskočili i uhljebili se sa 1000 novih notara. Nevjerovatno!

Ovaj Prijedlog zakona nikako ne bi smio proći i biti usvojen, nikako. Štaviše, kroz izmjene i dopune Zakona o notarima, morale bi biti znatno snižene dosadašnje cijene usluga za notarske obrade.

Na taj način postiglo bi se sprečavanje enormnog bogaćenja, na šta Ustamujić prigovara, i postiglo bi se rasterećenja ioanako visokih troškova građana i privrednih društava.

Čuj pametnjakovića, on bi ostavio skupe cijene, a proširio prostor za nove notare, ne bi li se zaposlilo još SBB pravnika :-) :lol: :lol:
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#362 Re: Notar

Post by antonija »

poznanik wrote:
antonija wrote:Ukida se monopol notara u Federaciji BiH?

Da javni bilježnici (notari) u FBiH iznimno zarađuju, nije nikakva novost.

Jedan ured javnog bilježnika registriran u Sarajevu, na primjer, za godinu je zaradio nevjerovatnu 404.131 marku.

Izmjenama i dopunama Zakona o javnim bilježnicima u FBiH, koje je u parlamentarnu proceduru prošlog mjeseca uputio Mirza Ustamujić, zastupnik SBB-a u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH, trebao bi se konačno ukinuti monopol u ovoj oblasti te stati ukraj nelojalnoj konkurenciji... Prema Ustamujiću, poznat je i stav Odvjetničke komore: nije problem u visini tarife javnih bilježnika jer njihov posao toliko vrijedi, nego je suština problema u obimu poslova koje javni bilježnici obavljaju, a to je upravo predviđeno novopredloženim zakonskim rješenjima.

- Razlozi za donošenje ovog zakona sadržani su u činjenici da sadašnja konstrukcija člana 27. Zakona o javnim bilježnicima, prema kojoj se broj javnih bilježnika i otvaranje ureda javnih bilježnika limitira na 20.000 stanovnika, stvara mogućnost za kvazimonopolski status javnih bilježnika koji imaju svoje urede i onemogućava rad većeg broja javnih bilježnika, a direktan produkt ovog zakonskog rješenja su i njihove enormne zarade.

Nelojalna konkurencija se ogleda i u tome da služba javnih bilježnika prestaje kada javni bilježnik navrši 70 godina života, što indirektno onemogućava mlade ljude da ostvare svoje ambicije u ovoj oblasti, konstatirao je u svom prijedlogu Ustamujić.

Prihvaćanjem izmjene ovog zakona, smatra Ustamujić, pored umanjenja zarada ureda javnih bilježnika stvorila bi se mogućnost za zapošljavanje kako javnih bilježnika, tako i njihovih pomoćnika, stručnih savjetnika, što bi izravno uticalo na povećanje broja zaposlenih.

Prema ovoj računici i ovim zakonskim rješenjem bilo bi otvoreno novih 150 ureda javnih bilježnika, odnosno stvorena mogućnost za otvaranje novih 1000 radnih mjesta.


Za ovaj prijedlog nemam druge riječi nego - IDIOTIZAM! :x :x

Umjesto da sa građana skidaju ionako visoke namete svake vrste, mali tariguz Ustamujić prenosi pohlepne želje SBB pravnika koji nisu uspjeli uskočiti u "notarski voz", i nisu uspjeli ući u postupak enormnog bogaćenja preko noći, pa bi sada, izmjenama i dopunama zakona, na mala vrata uskočili i uhljebili se sa 1000 novih notara. Nevjerovatno!

Ovaj Prijedlog zakona nikako ne bi smio proći i biti usvojen, nikako. Štaviše, kroz izmjene i dopune Zakona o notarima, morale bi biti znatno snižene dosadašnje cijene usluga za notarske obrade.

Na taj način postiglo bi se sprečavanje enormnog bogaćenja, na šta Ustamujić prigovara, i postiglo bi se rasterećenja ioanako visokih troškova građana i privrednih društava.

Čuj pametnjakovića, on bi ostavio skupe cijene, a proširio prostor za nove notare, ne bi li se zaposlilo još SBB pravnika :-) :lol: :lol:


Kakvih 1000 Notara ? Prijavilo bi se novih cca 100 notara na nivou FBiH - znaci isti uslovi kao i uslovi za dosadasnje notare.

Svaki bi u uredu zaposlio takodje i po 2-3 pripravnka - kojih na birou ima preko 2000 - tako da bi se ljudi koji su zavrsili fakultet napokon mogli negdje uposliti.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#363 Re: Notar

Post by mahalas505 »

antonija wrote:Kakvih 1000 Notara ? Prijavilo bi se novih cca 100 notara na nivou FBiH - znaci isti uslovi kao i uslovi za dosadasnje notare.

Svaki bi u uredu zaposlio takodje i po 2-3 pripravnka - kojih na birou ima preko 2000 - tako da bi se ljudi koji su zavrsili fakultet napokon mogli negdje uposliti.
I znaci opet obicni ljudi krivi sto je drzava nesposobna da sprijeci toliko "stancanje" pravnika, i sto ih ima previse nezaposlenih. Fakat ostaviti iste cjene, a otvoriti vise notara nigdje veze.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#364 Re: Notar

Post by JThomas »

ako bi cijene ostale iste, narod ne bi mogao ništa izgubiti. samo postojeći dobro ugrađeni notari.
User avatar
Sandra N.
Posts: 402
Joined: 06/09/2008 17:24

#365 Re: Notar

Post by Sandra N. »

JThomas wrote:ako bi cijene ostale iste, narod ne bi mogao ništa izgubiti. samo postojeći dobro ugrađeni notari.
Upravo tako :thumbup:

A zaposlilo bi se jako mnogo ljudi sa biroa koji nemaju mogucnost da rade.

Evo izgleda da ce prebaciti na notare i ostavinske rasprave:

Vlada FBiH: Utvrđen Nacrt zakona o nasljeđivanju u FBiH

Novi federalni zakon o nasljeđivanju koji je, na današnjoj sjednici Vlade FBiH u Sarajevu kojoj je prisustvovao i predsjednik Federacije BiH Živko Budimir, utvrđen u formi Nacrta, rezultat je potrebe da se i ova oblast uredi u skladu s promjenama društveno-ekonomskog uređenja, jer je u primjeni Zakon o nasljeđivanju SRBiH iz 1973., u velikoj mjeri oslonjen na raniji savezni Zakon iz 1955.

Potrebno je, također, i da se odredbe ovog zakona usaglase s organizacijom i nadležnostima organa pravosuđa i drugih organa osnovanih u Federaciji BiH, kao i s preporukama Evropske komisije iz strukturalnog dijaloga o reformi pravosuđa, da se, prijenosom na notare, pravosuđe rastereti vanparničnih ostavinskih predmeta.

Istovremeno je izvršeno i usklađivanje s rješenjima usvojenim u Republici Srpskoj radi osiguranja jednakosti građana BiH na cijeloj njenoj teritoriji, a harmonizacijom nasljednopravnih odnosa sa zemljama regiona, na tragu je postupanja po pozitivnim evropskim standardima u ovoj oblasti.

Predloženi zakonski tekst ne predstavlja, stoga, radikalnu izmjenu postojećih nasljednopravnih normi, već prije svega usklađivanje s ustavnim reformama i provedenim procesom pretvorbe, kao i izmjenama drugih propisa (Porodični zakon i drugi propisi).

Uglavnom je zadržana sistematika i struktura postojećeg zakona, uz pojedine izmjene i neophodna usklađivanja.

Bitno je da su Nacrtom ovog zakona istovremeno regulirani materijalno nasljedno pravo i ostavinski postupak, za razliku od dosadašnjeg propisivanja u dva zasebna zakona.

Novopredložena rješenja imaju za cilj, prije svega, osigurati potreban nivo zaštite privatnog vlasništva, garanciju tog prava i slobodu raspolaganja testamentarnim i ugovornim putem (npr. uvođenjem instituta ugovora o nasljeđivanju, proširenjem kruga zakonskih nasljednika da bi se izbjeglo da zaostavština lako bude bez nasljednika te tako postane državno vlasništvo, ukidanjem ograničenja kod nasljeđivanja autorskih prava itd.).

Uvažavajući princip jednakosti između bračne i vanbračne zajednice ustanovljen Porodičnim zakonom, Nacrtom zakona o nasljeđivanju vanbračni drug je uvršten u krug zakonskih nasljednika.

Novinu predstavljaju i odredbe kojima se regulira ugovor o nasljeđivanju te odredbe koje reguliraju registar testamenata.

UTVRĐEN NACRT ZAKONA O PREUZIMANJU DIONIČKIH DRUŠTAVA

Nacrt zakona o preuzimanju dioničkih društava, koji je Federalna vlada danas utvrdila i uputila u parlamentarnu proceduru, izraz je potrebe izmjene i dopune postojećih rješenja iz 2005. godine, a radi poboljšanja zašite interesa malih dioničara kod preuzimanja dioničkih društava i usklađivanja s odgovarajućom direktivom Evropske unije radi osiguranja pravne sigurnosti kod preuzimanja ovih društava.

Novina je to što se prvi put kod nas definira i multilateralna trgovinska platforma, koja je zapravo preuzeta iz direktive EU.

Predviđena su tri načina preuzimanja: putem Registra vrijednosnih papira, putem berze ili drugog uređenog javnog tržišta i putem ovlaštenog učesnika za brokerske poslove.

Do prijema BiH u EU preuzimanje će se vršiti putem berze i ovlaštenog učesnika, a nakon toga isključivo putem Registra vrijednosnih papira.

Ukupno šest načela na kojima se zasnivaju zakonska rješenja odnose se na jednak položaj dioničara u postupku preuzimanja, zabranu stvaranja poremećaja na tržištu, obavezu osiguranja sredstava za preuzimanje itd.

Posebnim poglavljem regulira se zajedničko djelovanje, kao vrlo bitan institut u preuzimanju dioničkih društava, dok je najobimnijim zakonskim poglavljem propisan sam postupak preuzimanja, posebno utvrđivanje broja i postotka glasova, kao i vrijeme sticanja dionica.

Obaveza preuzimanja nastaje kada se stekne više od 25 posto dionica s pravom glasa, a određen je i dodatni prag (sticanje više od 10 posto dionica) i konačni prag (75 posto dionica s pravom glasa).

Kao način plaćanja predviđeni su novac (novčana naknada), zamjenske dionice (zamjenska naknada) i srazmjeran dio novca i zamjenskih dionica u kojem slučaju ponudilac omjer novca i zamjenskih dionica može slobodno odrediti (kombinirana naknada).

UTVRĐEN NACRT ZAKONA O PRIVREDNIM KOMORAMA U FBiH

Polazeći od potrebe da se uloga privrednih komora uredi primjereno savremenim uvjetima uređenja privrednog sistema, sukladno zemljama okruženja i većini zemalja Evropske unije, Vlada FBiH je danas utvrdila Nacrt novog zakona o privrednim komorama u FBiH, koji se temelji na kvalitetnijim odnosima s organima vlasti i uprave Bosne i Hercegovine i Federacije BiH, a radi poboljšanja poslovnog ambijenta za privredne subjekte, bolje promocije izvoza, adekvatnije pomoći na projektima, bolje zaštite domaće proizvodnje i smanjenje deficita u vanjskotrgovinskoj razmjeni.

U njegovoj pripremi sudjelovali su predstavnici Udruženja poslodavaca FBiH i Privredna komora FBiH, a urađen je u skladu s Uredbom o načinu pripreme, procjeni utjecaja i odabiru politike u postupku izrade akata koje predlažu i donose Vlada FBiH i federalna ministarstva, odnosno prema metodologiji UNDP-a.

Propisano je da se članstvo privrednih subjekata u komorama stiče upisom u sudski i druge registre, čime bi komore bile legitiman zastupnik privrede u cjelini, što je praksa u većini zemalja Evropske unije, kao i zemljama u okruženju s kojima Federacija i BiH imaju najveću vanjskotrgovinsku razmjenu.

Privredne komore u Federaciji BiH su samostalne, nezavisne i neprofitne stručno-poslovne organizacije pravnih subjekata i privrednih asocijacija s teritorije Federacije BiH.

Organizacija rada Privredne komore FBiH odvija se u obliku jedinstvenog komorskog sistema putem privrednih komora kantona i putem udruženja koja se organizuju za pojedine oblasti privrede, te mogućnost da Komora može na svom području osnovati organizacione jedinice (urede, centre i drugo).

Sredstva za rad Komore osiguravaju se iz: članarine, kotizacije kolektivnih članova, naknada za obavljanje javnih ovlaštenja, prihoda od naknada za usluge i drugih izvora.

Kriteriji za plaćanje članarine, koju članice plaćaju privrednim komorama, utvrdit će se Statutom Komore, s tim što je Nacrtom zakona precizirano da ona u ukupnoj masi iznosi do tri promila na osnovicu brutoplaće iz prethodne godine za članice Komore.

Skupština Komore, uz saglasnost Vlade FBiH, donosi Odluku o osnovici, stopi, načinu obračuna i plaćanja članarine.

PRIJEDLOG UREDBE O NOMOTEHNIČKIM PRAVILIMA ZA IZRADU ZAKONA I DRUGIH PROPISA FBiH

Na današnjoj sjednici Federalne vlade predložena je Uredba kao prvi akt kojom se u Federaciji BiH uređuju nomotehnička pravila koja služe za izradu federalnih zakona i drugih federalnih propisa, jer su do sada korištena Jedinstvena pravila za izradu pravnih propisa u institucijama BiH donesena od domova Parlamentarne skupštine BiH.

Tekst uredbe izradio je Ekonomski fakultet u Sarajevu, u sklopu aktivnosti Akcionog plana 1. Strategije reforme javne uprave u Bosni i Hercegovini, a na osnovu projekta „Unapređenje pravila i procedura za izradu zakona, drugih propisa i općih akta u Bosni i Hercegovini”.

Ovom uredbom, koju Vlada FBiH donosi uz saglasnost oba doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine treba osigurati jednoobraznost pri izradi propisa koje donosi Parlament Federacije, odnosno propisa koje donosi Vlada Federacije, uz istovremeno uvažavanje određenih specifičnosti, kao i osigurati temeljnu harmonizaciju s pravilima u Republici Srpskoj i institucijama Bosne i Hercegovine.

Njome je predviđen unificirani sadržaj i struktura koju mora da ima propis te uređen postupak izrade propisa (ovlaštenje za pripremu propisa, sastav tima za izradu propisa, priprema teza, odobrenje teza, priprema prednacrta, proces konsultacija, pripreme nacrta i odobrenje nacrta).

Također su predviđene obaveze usklađivanja propisa FBiH s propisima EU te izrade instrumenata za usklađivanje nacionalnog sa zakonodavstvom EU.

Uredba će biti upućena na saglasnost u oba doma Federalnog parlamenta.

AMANDMANI NA PRIJEDLOG ZAKONA O PRIVATNIM DETEKTIVIMA

Na prijedlog federalnog ministra unutarnjih poslova, Vlada FBiH danas je utvrdila amandmane na Prijedlog zakona o privatnim detektivima u FBiH.

Jednim od amandmana se precizira da se detektivski poslovi obavljaju kao samostalna djelatnost koja se upisuje u sudski registar u skladu s propisom o upisu gospodarskih društava u sudski registar.

Također, dodata je odredba kojom se terminologija korištena u ovom usuglašava sa Zakonom o ravnopravnosti spolova u BiH.

Prema jednom od amandmana, utvrđuje se obvezno oduzimanje odobrenja za rad, a ne kako je bilo ranije predloženo, kao jedna od radnji koja se može poduzeti.

Predviđa se i obveza oduzimanja odobrenja za rad ukoliko se utvrdi da privatni detektiv obnaša poslove koji nisu utvrđeni ovim zakonom.

Utvrđen je i amandman kojim se se ovaj zakon usuglašava s odredbama Zakona o kaznenom postupku i Zakonom o pravobraniteljstvu Federacije BiH.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#366 Re: Notar

Post by poznanik »

JThomas wrote:ako bi cijene ostale iste, narod ne bi mogao ništa izgubiti. samo postojeći dobro ugrađeni notari.
"Narod" i ne treba da gubi, "narod" treba da dobije, valjda je to cilj "države" :?

Najbolje za "prekobrojne" advokate bi bilo da svi certificirani advokati u državi dobiju status notara i pravo na notarsku obradu, ali da se cijena za usluge notarske obrade drastično snizi.
User avatar
Sandra N.
Posts: 402
Joined: 06/09/2008 17:24

#367 Re: Notar

Post by Sandra N. »

poznanik wrote:
JThomas wrote:ako bi cijene ostale iste, narod ne bi mogao ništa izgubiti. samo postojeći dobro ugrađeni notari.
"Narod" i ne treba da gubi, "narod" treba da dobije, valjda je to cilj "države" :?

Najbolje za "prekobrojne" advokate bi bilo da svi certificirani advokati u državi dobiju status notara i pravo na notarsku obradu, ali da se cijena za usluge notarske obrade drastično snizi.
Pa dobit ce, nece vise cekati kod notara u uredu satima, nego ce doci i odmah uraditi sto mu treba i otici.

za ovo drugu, mislim da si tu u pravu, tako je u Njemackoj.

Pazi gore "1 notar zaradio 410.000,00 KM" kakva cifra, to ne moze da zaradi 25 sudija opcinskog suda za godinu.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#368 Re: Notar

Post by Miki123 »

Nove notare treba uvesti tamo gdje se i zarađuje puno i gdje ima puno isprava. Valjda je lako utvrditi ko je zaradio taj iznos od 410 hiljada i na njegovoj općini dopustiti otvaranje još 10 notarskih ureda.


Isto tako, eno ako neko misli da za notara treba štela, bujrum, olovo, breza i tako još tih par malih, a nažalost siromašnih općina, treba notara. i bude konkurs često, al' neće niko. u olovu se zna desit da se nijedan stan za mjesec ne proda, a notar mora ispuniti iste uslove kao taj što je taradio pola miliona KM za godinu.

al nee, svi bi kancelarije oko zk ureda općinskog suda u sarajevu.
User avatar
Sandra N.
Posts: 402
Joined: 06/09/2008 17:24

#369 Re: Notar

Post by Sandra N. »

Miki123 wrote:Nove notare treba uvesti tamo gdje se i zarađuje puno i gdje ima puno isprava. Valjda je lako utvrditi ko je zaradio taj iznos od 410 hiljada i na njegovoj općini dopustiti otvaranje još 10 notarskih ureda.


Isto tako, eno ako neko misli da za notara treba štela, bujrum, olovo, breza i tako još tih par malih, a nažalost siromašnih općina, treba notara. i bude konkurs često, al' neće niko. u olovu se zna desit da se nijedan stan za mjesec ne proda, a notar mora ispuniti iste uslove kao taj što je taradio pola miliona KM za godinu.

al nee, svi bi kancelarije oko zk ureda općinskog suda u sarajevu.
Ma neka stave 10.000 ljudi 1 notar, pa nek apliciraju zainteresirani.

Neka se limitira koliko ured od ureda mora biti udaljen.

Sada kada se usvoji zakon o naslijedivanju FBiH imat ce duplo vise posla jer ce raditi i ostavinske, tako da ce se to relativno lako nadomjestit i taj jedan u olovu ce imat posla - svi ostavinski kod njega umjesto u sudu.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#370 Re: Notar

Post by poznanik »

Miki123 wrote:Isto tako, ako neko misli da za notara treba štela, bujrum, olovo, breza i tako još tih par malih, a nažalost siromašnih općina, treba notara. i bude konkurs često, al' neće niko. u olovu se zna desit da se nijedan stan za mjesec ne proda, a notar mora ispuniti iste uslove kao taj što je taradio pola miliona KM za godinu.

al nee, svi bi kancelarije oko zk ureda općinskog suda u sarajevu
.
Tačno. A Ustamujić to smatra nelojalnom konkurencijom, i sve perfidno markira pravdanjem limitiranosti otvaranja notarskih ureda brojem stanovništva...
- Razlozi za donošenje ovog zakona sadržani su u činjenici da sadašnja konstrukcija člana 27. Zakona o javnim bilježnicima, prema kojoj se broj javnih bilježnika i otvaranje ureda javnih bilježnika limitira na 20.000 stanovnika, stvara mogućnost za kvazimonopolski status javnih bilježnika koji imaju svoje urede i onemogućava rad većeg broja javnih bilježnika, a direktan produkt ovog zakonskog rješenja su i njihove enormne zarade.
Nelojalna konkurencija se ogleda i u tome da služba javnih bilježnika prestaje kada javni bilježnik navrši 70 godina života, što indirektno onemogućava mlade ljude da ostvare svoje ambicije u ovoj oblasti, konstatirao je u svom prijedlogu Ustamujić.
Zašto ne bi 70-godišnji advokat - notar, bio sposoban obavljati sve pravničke poslove? :?
Danas je ljudski život dobro produžen, i ogroman procenat ljudi je čak i u 80-tim godinama vitalan, kako fizički, tako i intelektualno.
User avatar
Sandra N.
Posts: 402
Joined: 06/09/2008 17:24

#371 Re: Notar

Post by Sandra N. »

poznanik wrote:
Miki123 wrote:Isto tako, ako neko misli da za notara treba štela, bujrum, olovo, breza i tako još tih par malih, a nažalost siromašnih općina, treba notara. i bude konkurs često, al' neće niko. u olovu se zna desit da se nijedan stan za mjesec ne proda, a notar mora ispuniti iste uslove kao taj što je taradio pola miliona KM za godinu.

al nee, svi bi kancelarije oko zk ureda općinskog suda u sarajevu
.
Tačno. A Ustamujić to smatra nelojalnom konkurencijom, i sve perfidno markira pravdanjem limitiranosti otvaranja notarskih ureda brojem stanovništva...
- Razlozi za donošenje ovog zakona sadržani su u činjenici da sadašnja konstrukcija člana 27. Zakona o javnim bilježnicima, prema kojoj se broj javnih bilježnika i otvaranje ureda javnih bilježnika limitira na 20.000 stanovnika, stvara mogućnost za kvazimonopolski status javnih bilježnika koji imaju svoje urede i onemogućava rad većeg broja javnih bilježnika, a direktan produkt ovog zakonskog rješenja su i njihove enormne zarade.
Nelojalna konkurencija se ogleda i u tome da služba javnih bilježnika prestaje kada javni bilježnik navrši 70 godina života, što indirektno onemogućava mlade ljude da ostvare svoje ambicije u ovoj oblasti, konstatirao je u svom prijedlogu Ustamujić.
Zašto ne bi 70-godišnji advokat - notar, bio sposoban obavljati sve pravničke poslove? :?
Danas je ljudski život dobro produžen, i ogroman procenat ljudi je čak i u 80-tim godinama vitalan, kako fizički, tako i intelektualno.
Pa naravno da je sposoban, samo ode i polozi notarski ispit i to je to.

Nisam sigurna ali mislim da advokat moze raditi neograniceno - aktivira penziju a onda iz penzije obavlja djelatnost dok mu je zelja i volja (zdravlje).

Ali eto takav nam zakon.

Pogledajte ovih sposobni, i podobni:

Ustavni sud RS:
Ustavni sudija RS: rodjen 1940.g.
Image
Avdo Špiljak, sudija

BIlo ih je jos 3 preko 75 godina, ali su evo gledam izgleda otisi ovaj mjesec u penziju :D

i to:

Adem Medić, sudija, Rođen je 13. aprila 1934. godine u Banjoj Luci.

Mirko Zovko Rođen je 12. februara 1937. godine u Drvaru.

Mihailo Adamović, sudija rodjen 1 septembra 1937.

Sada su uposleni neki novi na njihova mjesta.
Last edited by Sandra N. on 13/08/2012 14:27, edited 2 times in total.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#372 Re: Notar

Post by JThomas »

također je istina da recimo u sarajevu desetak notara sa vezama kod banaka mlati strašnu lovu, ali ni blizu svi. a u manjim mjestima ih ima i da bukvalno jedva sastavljaju kraj sa krajem. i dabogda da bi uvođenje više notara riješilo taj problem, prije da bi ga i pogoršalo.
User avatar
slobodann
Posts: 203
Joined: 20/05/2012 10:32

#373 Re: Notar

Post by slobodann »

JThomas wrote:također je istina da recimo u sarajevu desetak notara sa vezama kod banaka mlati strašnu lovu, ali ni blizu svi. a u manjim mjestima ih ima i da bukvalno jedva sastavljaju kraj sa krajem. i dabogda da bi uvođenje više notara riješilo taj problem, prije da bi ga i pogoršalo.
Da ali gore pise da bi se sve ostavstine umjesto u sudu radile pred notarom.

Zar im to ne bi diglo jako puno zaradu ?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#374 Re: Notar

Post by JThomas »

e još bi i to falilo, k'o da nisu dovoljno stvari učinili obaveznim za notarsku obradu :roll: a već obrađuju nasljedničke izjave...
User avatar
Sandra N.
Posts: 402
Joined: 06/09/2008 17:24

#375 Re: Notar

Post by Sandra N. »

JThomas wrote:e još bi i to falilo, k'o da nisu dovoljno stvari učinili obaveznim za notarsku obradu :roll: a već obrađuju nasljedničke izjave...
Slazem se sa tobom.

Na notare jedino treba prebciti izvrsenje komunalnih predmeta.

I onako BiH pravosudje ne zna kako to da rjesi, neka ih posalju notarima i daju im ovlast izvrsilaca.

smanjit cenzus na 5.000 ljudi 1 notar i nek izvrsavaju :-)
Post Reply