Nostrifikacija strane visokoskolske diplome u BiH

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#76

Post by jeza u ledja »

_BosanaC wrote: U glavnom, suplja je totalno prica da se ne moze raditi, barem u Sarajevu, sa stranom diplomom
Tako sam i mislio.

Dado, sto se tice medicine ili prava, ja zakljucujem sto je danas juce :-) govorila da je za takve struke potrebna neka licenca za rad. Ti kao recimo medicinski radnik moras imati neku zakonski propisanu odgovornost prema drzavi. Sto se tice prava, ono je drukcije u razlicitim dijelovima svijeta tako da ipak trebas valjda biti upoznat sa zakonima zemlje u kojoj ces raditi. A i tu postoji svakako zakonska odgovornost prema drzavi. Za te dvije struke mi je logicno da je potrebna nega vrsta regulative.
Vjerovatno postoje jos neke nauke u kojima bi se ovakva vrsta licenciranja mogla ocekivati.

Sto se tice tehnickih nauka, sto neko rece ranije, kod nas je obrazovni sistem zastario, jako je obiman (to naravno nije uopste lose), ali malo ima dodira sa stvarnoscu, sa konkretnim konceptima koji se koriste u svijetu, a pogotovo sa prakticnim usavrsavanjem. (Ovdje je mozda iznimka informatika). Tako da definitivno ako neko dodje sa diplomom inzenjera iz inostranstva u 90% slucajeva on ce biti korisniji poslodavcu nego neko ko je zavrsio u BiH. Jebiga, to je tako, nije pljuvanje. Tehnologija u BiH je jako zastarjela, pa tako ni fakulteti jednostavno nemaju para za tehnicko usavrsavanje. Iz ovog razloga mislim da diploma se nekog inzenjeringa u BiH nema toliko tezinu u odnosu na samo znanje osobe. Mislim, nije to tako u stvarnosti, kod nas je i dalje diploma bog i batina kod mnogih poslodavaca. Ali, ja da nekoga zaposljavam prvo bi gledao sta on u stvari zna, gdje je radio i sta je radio, a tek onda bi me zanimala diploma.
Opet, recimo ako je neko zavrsio matematiku u SA ja bi mu dao prednost u odnosu na nekoga iz inostranstva. Matematika ne zahtjeva skupe instrumente i dzidzemidze i s obzirom na teoretsku obimnost naseg sistema skolovanja da bi prednost nasem diplomcu od vecine ljudi iz inostranstva.

Jos bi htio nesto da spomenem. Kod nas postoji izrazita nepovezanost obrazovnih ustanova sa privredom (mada se i to hvala bogu mijenja). Ne postoji dovoljno podsticaja za naucno-istrazivacki rad i prakticno usavrsavanje u nasoj privredi, niti obrazovne ustanove izlaze u susret buducim diplomcima na tom planu. U inostranstvu jedna od osnovnih pogodnosti koje univerzitet pruza je povezanost sa privrednom, od pripravnickog rada, do stipendija, do konkretnih veza ne samo sa fakultetom, vec sa pojedinim profesorima. Ja svaki dan dobijam oglase za posao preko emaila u skoli, firme direktno vrbuju buduce diplomce, a univ. cini sve da te informacije dodju do nas. U interesu univerziteta je da sto vise studenata dobije dobre poslove.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#77

Post by Dado dijasporitus »

jeza u ledja wrote:
_BosanaC wrote: U glavnom, suplja je totalno prica da se ne moze raditi, barem u Sarajevu, sa stranom diplomom
Jos bi htio nesto da spomenem. Kod nas postoji izrazita nepovezanost obrazovnih ustanova sa privredom (mada se i to hvala bogu mijenja). Ne postoji dovoljno podsticaja za naucno-istrazivacki rad i prakticno usavrsavanje u nasoj privredi, niti obrazovne ustanove izlaze u susret buducim diplomcima na tom planu. U inostranstvu jedna od osnovnih pogodnosti koje univerzitet pruza je povezanost sa privrednom, od pripravnickog rada, do stipendija, do konkretnih veza ne samo sa fakultetom, vec sa pojedinim profesorima.
Ova konstatacija, koja je inace u potpunosti tacna, zasluzuje I zasebnu temu. Naime u svim razvijenim drzavama oko 2% GDP ide direktno na razvoj nauke, tj za naucno-istrazivacki rad. Tih 2% uglavnom dolazi direktno sa trzista jer je firmama u interesu da se naucno razvijaju I razvijaju napredne sisteme I proizvode a sto im daje konkurentnost.

Procenat GDP koji se izdvaja u BiH za naucno-istrazivacki rad je 0,05%. Sta reci dalje.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#78

Post by _BosanaC »

Dado dijasporitus wrote:
jeza u ledja wrote:
_BosanaC wrote: U glavnom, suplja je totalno prica da se ne moze raditi, barem u Sarajevu, sa stranom diplomom
Jos bi htio nesto da spomenem. Kod nas postoji izrazita nepovezanost obrazovnih ustanova sa privredom (mada se i to hvala bogu mijenja). Ne postoji dovoljno podsticaja za naucno-istrazivacki rad i prakticno usavrsavanje u nasoj privredi, niti obrazovne ustanove izlaze u susret buducim diplomcima na tom planu. U inostranstvu jedna od osnovnih pogodnosti koje univerzitet pruza je povezanost sa privrednom, od pripravnickog rada, do stipendija, do konkretnih veza ne samo sa fakultetom, vec sa pojedinim profesorima.
Ova konstatacija, koja je inace u potpunosti tacna, zasluzuje I zasebnu temu. Naime u svim razvijenim drzavama oko 2% GDP ide direktno na razvoj nauke, tj za naucno-istrazivacki rad. Tih 2% uglavnom dolazi direktno sa trzista jer je firmama u interesu da se naucno razvijaju I razvijaju napredne sisteme I proizvode a sto im daje konkurentnost.

Procenat GDP koji se izdvaja u BiH za naucno-istrazivacki rad je 0,05%. Sta reci dalje.
Ne radi se ljudi samo o nepovezanosti, radi se o tome da se danas na malo kojem fakultetu uci ono sto ce nekome sutra biti posao.

Na primjer, neko ko je zavrsio u Americi computer sciences, ako to isto hoce nostrificirati u Sarajevu na ETF-u princip je jednostavan: bekan s ETF-a ce uzeti njegov spisak predmeta, primjetiti da ne postoje predmeti tipa osnove elektrotehnike, raznorazne elektrotehnike, i slicni strucni predmeti vezani iskljucivo za elektrotehniku, a nerijetko i predmeti tipa odbrana i zastita, i trazice pored para za nostrifikaciju i polaganje ove razlike koja cesto nije tako mala. I na kraju dobijes diplomu dipl. el. teh. koja opet ima najmanje veze s onim computer sciences koji si zavrsio vani.

Sto se tice medicine - hajmo stvari postaviti malo logicno: zasto recimo ne bi mogao raditi medicinar koji je zavrsio fakultet vani (nije moja struka definitivno, posmatram to kao laik) i zasto bi mu neko trazio nekakvu licencu ako se ista ne trazi ni jednom stranom doktoru koji dodje gostovati u BiH s nekakvih stranih univerziteta i vrsiti operacije za koje nasi doktori nisu strucni? Mozda u drzavnim ustanovama, gdje ce vam najcesce reci da ste prekvalifikovani, i nema prilike, ali kod privatnika ne vidim zasto ne bi bilo, i cisto sumnjam da jednog takvog privatnik ne bi zaposlio.

E sada ono osnovno, oko cega imam osjecaja da se vrti sva prica: zasto bi se neki, recimo, Oracle DBA, vratio iz Amerike s godisnjom platom od 160.000$ i radio u Sarajevu za maksimalno 2000KM mjesecno (24.000KM godisnje)? Cinjenica je da se sa 2000KM u Sarajevu moze sasvim lijepo i lagodno zivjeti, ali ni priblizno lagodno kako se moze sa 13.500$ mjesecno u Americi.

Isto tako, zasto bi se hirurg koji u Americi prijavi pola miliona dolara prihoda godisnje vratio u BiH, u recimo svoj rodni Tesanj, u kojem bi mjesecno zaradio recimo i 5000KM? Pa vratice se ako je blesav.

Tako da je meni svaka prica o nekakvom patriotizmu i tome da neko nekome ne da da radi i da neko nekome nece da prizna nesto zaista suvisna.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#79

Post by danas »

imas masu ljudi koji su otisli vani samo na skolovanje, a nisu emigrirali... i kada se vrate, jos ih neko oguli 3 000 KM za nostrfikaciju, koja cesto ne podrazumijeva nista drugo doli obicni stembilj... znaci, ni polaganja razlike, ni ispita, ni bilo sta slicno... posebna prica su oni koji su otisli vani samo na post-diplomski, da bi se vratili i poljubili vrata univerziteta na kojem bi -- po svim kriterijima -- trebali i mogli raditi...

opet, zavisi od grada, zavisi od oblasti, zavisi od struke... ali generalni problem je da ne postoji standard i da sve zavisi od dekana, direktora, menadzera, i u krajnjoj liniji -- vec spominjane sefike sa saltera...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#80

Post by jeza u ledja »

_BosanaC wrote:
E sada ono osnovno, oko cega imam osjecaja da se vrti sva prica: zasto bi se neki, recimo, Oracle DBA, vratio iz Amerike s godisnjom platom od 160.000$ i radio u Sarajevu za maksimalno 2000KM mjesecno (24.000KM godisnje)? Cinjenica je da se sa 2000KM u Sarajevu moze sasvim lijepo i lagodno zivjeti, ali ni priblizno lagodno kako se moze sa 13.500$ mjesecno u Americi.
:shock: :-?
Buraz, tih $160,000 prepolovi pa jos oduzmi koju desetinu hiljada, u slucaju da mislis da je to neki prosjek za to zvanje.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#81

Post by _BosanaC »

jeza u ledja wrote:
_BosanaC wrote:
E sada ono osnovno, oko cega imam osjecaja da se vrti sva prica: zasto bi se neki, recimo, Oracle DBA, vratio iz Amerike s godisnjom platom od 160.000$ i radio u Sarajevu za maksimalno 2000KM mjesecno (24.000KM godisnje)? Cinjenica je da se sa 2000KM u Sarajevu moze sasvim lijepo i lagodno zivjeti, ali ni priblizno lagodno kako se moze sa 13.500$ mjesecno u Americi.
:shock: :-?
Buraz, tih $160,000 prepolovi pa jos oduzmi koju desetinu hiljada, u slucaju da mislis da je to neki prosjek za to zvanje.
Iznos koji napisah je neki dan nudjen kolegi sa zavrsenim CS u Americi koji se vratio u SA preko monster.ca, zato i napisah tu cifru.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#82

Post by _BosanaC »

danas wrote:imas masu ljudi koji su otisli vani samo na skolovanje, a nisu emigrirali... i kada se vrate, jos ih neko oguli 3 000 KM za nostrfikaciju, koja cesto ne podrazumijeva nista drugo doli obicni stembilj... znaci, ni polaganja razlike, ni ispita, ni bilo sta slicno... posebna prica su oni koji su otisli vani samo na post-diplomski, da bi se vratili i poljubili vrata univerziteta na kojem bi -- po svim kriterijima -- trebali i mogli raditi...

opet, zavisi od grada, zavisi od oblasti, zavisi od struke... ali generalni problem je da ne postoji standard i da sve zavisi od dekana, direktora, menadzera, i u krajnjoj liniji -- vec spominjane sefike sa saltera...
Za boldirano se slazem, a za prvi dio napisah vec u prethodnom postu: u vecini slucajeva se ne trazi nostrifikacija diplome, a pogotovo u slucajevima koji nisu bas tako rijetki - kada te tvoj univerzitet posalje na postdiplomski negdje vani na pola godine - godinu - dvije godine, kako koga. Ali da bi dosao do toga da te posalje u pravilo treba biti ispunjen boldirani dio.

Ali opet ne znaci da se ne moze i da je nostrifikacija neophodna da bi se radilo.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#83

Post by jeza u ledja »

_BosanaC wrote:
jeza u ledja wrote:
_BosanaC wrote:
E sada ono osnovno, oko cega imam osjecaja da se vrti sva prica: zasto bi se neki, recimo, Oracle DBA, vratio iz Amerike s godisnjom platom od 160.000$ i radio u Sarajevu za maksimalno 2000KM mjesecno (24.000KM godisnje)? Cinjenica je da se sa 2000KM u Sarajevu moze sasvim lijepo i lagodno zivjeti, ali ni priblizno lagodno kako se moze sa 13.500$ mjesecno u Americi.
:shock: :-?
Buraz, tih $160,000 prepolovi pa jos oduzmi koju desetinu hiljada, u slucaju da mislis da je to neki prosjek za to zvanje.
Iznos koji napisah je neki dan nudjen kolegi sa zavrsenim CS u Americi koji se vratio u SA preko monster.ca, zato i napisah tu cifru.
Gdje u Americi? Ako je Kalifornija ili NYC onda je druga prica.

Mozes li mi reci koliko kolega ima godina radnog iskustva?
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#84

Post by Vozdra_123 »

_BosanaC wrote:
Dado dijasporitus wrote:
jeza u ledja wrote: Jos bi htio nesto da spomenem. Kod nas postoji izrazita nepovezanost obrazovnih ustanova sa privredom (mada se i to hvala bogu mijenja). Ne postoji dovoljno podsticaja za naucno-istrazivacki rad i prakticno usavrsavanje u nasoj privredi, niti obrazovne ustanove izlaze u susret buducim diplomcima na tom planu. U inostranstvu jedna od osnovnih pogodnosti koje univerzitet pruza je povezanost sa privrednom, od pripravnickog rada, do stipendija, do konkretnih veza ne samo sa fakultetom, vec sa pojedinim profesorima.
Ova konstatacija, koja je inace u potpunosti tacna, zasluzuje I zasebnu temu. Naime u svim razvijenim drzavama oko 2% GDP ide direktno na razvoj nauke, tj za naucno-istrazivacki rad. Tih 2% uglavnom dolazi direktno sa trzista jer je firmama u interesu da se naucno razvijaju I razvijaju napredne sisteme I proizvode a sto im daje konkurentnost.

Procenat GDP koji se izdvaja u BiH za naucno-istrazivacki rad je 0,05%. Sta reci dalje.
Ne radi se ljudi samo o nepovezanosti, radi se o tome da se danas na malo kojem fakultetu uci ono sto ce nekome sutra biti posao.

Na primjer, neko ko je zavrsio u Americi computer sciences, ako to isto hoce nostrificirati u Sarajevu na ETF-u princip je jednostavan: bekan s ETF-a ce uzeti njegov spisak predmeta, primjetiti da ne postoje predmeti tipa osnove elektrotehnike, raznorazne elektrotehnike, i slicni strucni predmeti vezani iskljucivo za elektrotehniku, a nerijetko i predmeti tipa odbrana i zastita, i trazice pored para za nostrifikaciju i polaganje ove razlike koja cesto nije tako mala. I na kraju dobijes diplomu dipl. el. teh. koja opet ima najmanje veze s onim computer sciences koji si zavrsio vani.

Sto se tice medicine - hajmo stvari postaviti malo logicno: zasto recimo ne bi mogao raditi medicinar koji je zavrsio fakultet vani (nije moja struka definitivno, posmatram to kao laik) i zasto bi mu neko trazio nekakvu licencu ako se ista ne trazi ni jednom stranom doktoru koji dodje gostovati u BiH s nekakvih stranih univerziteta i vrsiti operacije za koje nasi doktori nisu strucni? Mozda u drzavnim ustanovama, gdje ce vam najcesce reci da ste prekvalifikovani, i nema prilike, ali kod privatnika ne vidim zasto ne bi bilo, i cisto sumnjam da jednog takvog privatnik ne bi zaposlio.

E sada ono osnovno, oko cega imam osjecaja da se vrti sva prica: zasto bi se neki, recimo, Oracle DBA, vratio iz Amerike s godisnjom platom od 160.000$ i radio u Sarajevu za maksimalno 2000KM mjesecno (24.000KM godisnje)? Cinjenica je da se sa 2000KM u Sarajevu moze sasvim lijepo i lagodno zivjeti, ali ni priblizno lagodno kako se moze sa 13.500$ mjesecno u Americi.

Isto tako, zasto bi se hirurg koji u Americi prijavi pola miliona dolara prihoda godisnje vratio u BiH, u recimo svoj rodni Tesanj, u kojem bi mjesecno zaradio recimo i 5000KM? Pa vratice se ako je blesav.

Tako da je meni svaka prica o nekakvom patriotizmu i tome da neko nekome ne da da radi i da neko nekome nece da prizna nesto zaista suvisna.
hajde navedi tacno ko i gdje ima 160kila za oracle dba? :-)

sa jedno 20tak godina radnog staza mozda, manje od toga malo sutra
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#85

Post by _BosanaC »

jeza u ledja wrote:
_BosanaC wrote:
jeza u ledja wrote: :shock: :-?
Buraz, tih $160,000 prepolovi pa jos oduzmi koju desetinu hiljada, u slucaju da mislis da je to neki prosjek za to zvanje.
Iznos koji napisah je neki dan nudjen kolegi sa zavrsenim CS u Americi koji se vratio u SA preko monster.ca, zato i napisah tu cifru.
Gdje u Americi? Ako je Kalifornija ili NYC onda je druga prica.

Mozes li mi reci koliko kolega ima godina radnog iskustva?
Jeste Kalifornija, a ostatak imas na PP :)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#86

Post by jeza u ledja »

aha upravo te pitah na pm gdje. :)

Kalifornija je druga prica drug moj. To je po mnogo cemu drzava za sebe. Ja kad sam cuo koliko neki ljudi zaradjuju sjebo se, a onda kad su mi rekli koliko kosta kuca/stan jasnije mi je bilo. Vjeruj kad imas $160kila u Cali to ti je ko $80k skoro bilo gdje drugo u USA.
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#87

Post by Vozdra_123 »

jeza u ledja wrote:aha upravo te pitah na pm gdje. :)

Kalifornija je druga prica drug moj. To je po mnogo cemu drzava za sebe. Ja kad sam cuo koliko neki ljudi zaradjuju sjebo se, a onda kad su mi rekli koliko kosta kuca/stan jasnije mi je bilo. Vjeruj kad imas $160kila u Cali to ti je ko $80k skoro bilo gdje drugo u USA.
i jest' i nije

ne vjerujem da je i 160kila lako zaraditi u cali

radim u semiconductor industriji i pretezno znam kako se krecu plate u silicon valley... da bi dogurao do 160 moras imati tamo negdje oko 15ak godina iskustva...

a to za cijene kuca, hocu reci brvnara se slazem :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#88

Post by jeza u ledja »

Vozdra_123 wrote:
jeza u ledja wrote:aha upravo te pitah na pm gdje. :)

Kalifornija je druga prica drug moj. To je po mnogo cemu drzava za sebe. Ja kad sam cuo koliko neki ljudi zaradjuju sjebo se, a onda kad su mi rekli koliko kosta kuca/stan jasnije mi je bilo. Vjeruj kad imas $160kila u Cali to ti je ko $80k skoro bilo gdje drugo u USA.
i jest' i nije

ne vjerujem da je i 160kila lako zaraditi u cali

radim u semiconductor industriji i pretezno znam kako se krecu plate u silicon valley... da bi dogurao do 160 moras imati tamo negdje oko 15ak godina iskustva...

a to za cijene kuca, hocu reci brvnara se slazem :D
Ja ba cuo sam po Sillicon Valley nema nista ispod 6 cifara, a programeri zive po kolibama. :lol: Jebo to.
Ali evo vidis Bosanac odgovora. Zna covjek kako je i sta je. :-D
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#89

Post by Vozdra_123 »

jeza u ledja wrote:
Vozdra_123 wrote:
jeza u ledja wrote:aha upravo te pitah na pm gdje. :)

Kalifornija je druga prica drug moj. To je po mnogo cemu drzava za sebe. Ja kad sam cuo koliko neki ljudi zaradjuju sjebo se, a onda kad su mi rekli koliko kosta kuca/stan jasnije mi je bilo. Vjeruj kad imas $160kila u Cali to ti je ko $80k skoro bilo gdje drugo u USA.
i jest' i nije

ne vjerujem da je i 160kila lako zaraditi u cali

radim u semiconductor industriji i pretezno znam kako se krecu plate u silicon valley... da bi dogurao do 160 moras imati tamo negdje oko 15ak godina iskustva...

a to za cijene kuca, hocu reci brvnara se slazem :D
Ja ba cuo sam po Sillicon Valley nema nista ispod 6 cifara, a programeri zive po kolibama. :lol: Jebo to.
Ali evo vidis Bosanac odgovora. Zna covjek kako je i sta je. :-D
s.valley ima raje koja prave manje od 6 cifara, raje koju licno poznajem
stil kuca mi se ne svidja, a svaka se vrti oko miliona, naravno lokacija je glavna stvar :-)
avto put u san jose (hocu reci MAN JOSE) se raspada... aerodrom gori od sarajevskog...
nema tih para za koje bih isao tamo raditi :-)

a neka nama oni koji su van USA pricaju kako je nama ovdje :lol:
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#90

Post by _BosanaC »

Vozdra_123 wrote:
jeza u ledja wrote:
Vozdra_123 wrote: i jest' i nije

ne vjerujem da je i 160kila lako zaraditi u cali

radim u semiconductor industriji i pretezno znam kako se krecu plate u silicon valley... da bi dogurao do 160 moras imati tamo negdje oko 15ak godina iskustva...

a to za cijene kuca, hocu reci brvnara se slazem :D
Ja ba cuo sam po Sillicon Valley nema nista ispod 6 cifara, a programeri zive po kolibama. :lol: Jebo to.
Ali evo vidis Bosanac odgovora. Zna covjek kako je i sta je. :-D
s.valley ima raje koja prave manje od 6 cifara, raje koju licno poznajem
stil kuca mi se ne svidja, a svaka se vrti oko miliona, naravno lokacija je glavna stvar :-)
avto put u san jose (hocu reci MAN JOSE) se raspada... aerodrom gori od sarajevskog...
nema tih para za koje bih isao tamo raditi :-)

a neka nama oni koji su van USA pricaju kako je nama ovdje :lol:
Jbg sad vidis kako je nama vazda :-)

PS: Poslah ti PM
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#91

Post by Vozdra_123 »

ok vidJeo

fala :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#92

Post by jeza u ledja »

Joj, kad nam ovi iz Bosne pocnu o nasim dijasporskim jadima solit pamet. :roll:













:D
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#93

Post by _BosanaC »

:lol: :lol: :lol: :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#94

Post by danas »

Vozdra123 wrote:
_BosanaC wrote: a neka nama oni koji su van USA pricaju kako je nama ovdje :lol:
Jbg sad vidis kako je nama vazda :-)
:roll: :roll: :roll:

pa pobogu si vise... :roll:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#95

Post by jeza u ledja »

zezancija danas, nemoj kolutati. :)
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#96

Post by Dado dijasporitus »

Ode tema u helac :D

Nego bolje vam je u kolibama u Caliju nego sa misevima u NYC. U bivsem stanu sam svaki mjesec mjenjao misolovke. Poguzije za sir a naivni do zla boga. :D :-)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#97

Post by jeza u ledja »

e hajd na onu temu o placama, tek sam sad skonto da pisem na pogresnoj temi. imam par pitanjaca. ;)
Bijeli look
Posts: 106
Joined: 05/05/2016 13:30

#98 Re: Nostrifikacija strane visokoskolske diplome u BiH

Post by Bijeli look »

Tema je prastara, ali poslužiće, da ne otvaram novu.
Uglavnom, imam pitanje za nekog ko je upućeniji od mene:
Sve diplome sam stekao u inostranstvu – osnovna, srednja, fakultet i magisterij; nedavno sam se vratio u BiH, a trenutno otvaram firmu, u kojoj ću obnašati funkciju direktora.
Istraživao sam malo o proceduri nostrifikacije diploma i sve mi se doima prilično komplikovano i relativno skupo.
Moje pitanje je: da li mogu izvaditi radnu knjižicu bez nostrificiranja diploma? (kako sam već napisao, ne posjedujem nijednu bh diplomu, čak ni onu iz osnovne škole). Nije mi uopšte bitno da u radnoj knjižici budu navedene moja struka i nivo obrazovanja, ok mi je da piše nekvalifikovan, ili šta već. Naravno postaviću pitanje i na šalteru, ali ako uspijem dobiti odgovor i na forumu, bilo bi još bolje.
zigzag
Posts: 5741
Joined: 18/04/2014 11:26

#99 Re: Nostrifikacija strane visokoskolske diplome u BiH

Post by zigzag »

Odgovor sa šaltera je:

NEMOŽE...... I ŠTA ISPITUJEŠ DŽABA..VIDIŠ DA JE PAUZA...


Moraš imati nostrifikaciju a vidi šta ti je lakše. Fakultet ili taj magisterij. U zavisnosti od struke. Prije je bilo problema ako tvog smjera ili specijalnosti nema ovdje.
U zadnje vrijeme, ne znam. Možda su se malo prilagodili pa sve nostrificiraju.
mavi
Posts: 209
Joined: 22/04/2008 14:47

#100 Re: Nostrifikacija strane visokoskolske diplome u BiH

Post by mavi »

Bijeli look wrote:Tema je prastara, ali poslužiće, da ne otvaram novu.
Uglavnom, imam pitanje za nekog ko je upućeniji od mene:
Sve diplome sam stekao u inostranstvu – osnovna, srednja, fakultet i magisterij; nedavno sam se vratio u BiH, a trenutno otvaram firmu, u kojoj ću obnašati funkciju direktora.
Istraživao sam malo o proceduri nostrifikacije diploma i sve mi se doima prilično komplikovano i relativno skupo.
Moje pitanje je: da li mogu izvaditi radnu knjižicu bez nostrificiranja diploma? (kako sam već napisao, ne posjedujem nijednu bh diplomu, čak ni onu iz osnovne škole). Nije mi uopšte bitno da u radnoj knjižici budu navedene moja struka i nivo obrazovanja, ok mi je da piše nekvalifikovan, ili šta već. Naravno postaviću pitanje i na šalteru, ali ako uspijem dobiti odgovor i na forumu, bilo bi još bolje.
Nije ti potrebna nostrifikacija diplome da bi radio na poslovima direktora u VLASTITOJ firmi. Naravno, u knjižici će ti pisati da ne posjeduješ kvalifikaciju.
Post Reply