Nostrifikacija strane visokoskolske diplome u BiH

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Bijeli look
Posts: 106
Joined: 05/05/2016 13:30

#101 Re: Nostrifikacija strane visokoskolske diplome u BiH

Post by Bijeli look »

mavi wrote:
Bijeli look wrote:Tema je prastara, ali poslužiće, da ne otvaram novu.
Uglavnom, imam pitanje za nekog ko je upućeniji od mene:
Sve diplome sam stekao u inostranstvu – osnovna, srednja, fakultet i magisterij; nedavno sam se vratio u BiH, a trenutno otvaram firmu, u kojoj ću obnašati funkciju direktora.
Istraživao sam malo o proceduri nostrifikacije diploma i sve mi se doima prilično komplikovano i relativno skupo.
Moje pitanje je: da li mogu izvaditi radnu knjižicu bez nostrificiranja diploma? (kako sam već napisao, ne posjedujem nijednu bh diplomu, čak ni onu iz osnovne škole). Nije mi uopšte bitno da u radnoj knjižici budu navedene moja struka i nivo obrazovanja, ok mi je da piše nekvalifikovan, ili šta već. Naravno postaviću pitanje i na šalteru, ali ako uspijem dobiti odgovor i na forumu, bilo bi još bolje.
Nije ti potrebna nostrifikacija diplome da bi radio na poslovima direktora u VLASTITOJ firmi. Naravno, u knjižici će ti pisati da ne posjeduješ kvalifikaciju.
I ja pretpostavljam da je tako. Bu'mo vidjeli. Hvala vam na odgovorima.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#102 Re: Nostrifikacija strane visokoskolske diplome u BiH

Post by Tuzla111 »

Kakvo je trenutno stanje sa ovim nostrifikacijama s obzirom da je tema iz 2007 godine. Kako se stvari brzo mjenjaju kod nas vjerovatno je stanje i sa tim nostrifikacijama isto :D
Jel i dalje lakse nostrificirati diplome u RS i da li su one priznate u FBiH kasnije? Pretpostavljam da jesu.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#103 Re: Nostrifikacija strane visokoskolske diplome u BiH

Post by Bosanac sa dna kace »

Tuzla111 wrote:Kakvo je trenutno stanje sa ovim nostrifikacijama s obzirom da je tema iz 2007 godine. Kako se stvari brzo mjenjaju kod nas vjerovatno je stanje i sa tim nostrifikacijama isto :D
Jel i dalje lakse nostrificirati diplome u RS i da li su one priznate u FBiH kasnije? Pretpostavljam da jesu.
sad moze i na svim drzavnim univerzitetima u federaciji, u Sarajevu je na drzavnom traje oko mjesec dana, ako se uz dodiplomski ima i magistarski najbolje je urditi oboje jer dodje jeftinije
armminn
Posts: 269
Joined: 09/06/2011 16:50

#104 Re: Nostrifikacija strane visokoskolske diplome u BiH

Post by armminn »

Kako se moze nostrificirati diploma?
Da li jedini nacin aplikacija na drzavni univerzitet jer ja za sta trazim potrebna mi je visoka skola ali uglavnom su privatne kako to sada priznati? Pozz
foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#105 Re: Nostrifikacija strane visokoskolske diplome u BiH

Post by foton »

armminn wrote:Kako se moze nostrificirati diploma?
Da li jedini nacin aplikacija na drzavni univerzitet jer ja za sta trazim potrebna mi je visoka skola ali uglavnom su privatne kako to sada priznati? Pozz
Mislim da moze svaka akreditovana visokoskolska ustanova - citaj mozda ti brze i skuplje urade "privatnici".
armminn
Posts: 269
Joined: 09/06/2011 16:50

#106 Re: Nostrifikacija strane visokoskolske diplome u BiH

Post by armminn »

foton wrote: 11/03/2019 10:58
armminn wrote:Kako se moze nostrificirati diploma?
Da li jedini nacin aplikacija na drzavni univerzitet jer ja za sta trazim potrebna mi je visoka skola ali uglavnom su privatne kako to sada priznati? Pozz
Mislim da moze svaka akreditovana visokoskolska ustanova - citaj mozda ti brze i skuplje urade "privatnici".

Da li je moguce da to urade neki su me uputili na ministarstvo.
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#107 Re: Nostrifikacija strane visokoskolske diplome u BiH

Post by rudy81 »

ako zivis na podrucju Kantona Sarajevo onda se obracas Univerzitetu u Sarajevu.
novost je to da je ta procedura sad mnogo jeftinija nego ranije, nadam se i jednostavnija.
na stranici Univerziteta ima dosta informacija...
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#108 Re: Nostrifikacija strane visokoskolske diplome u BiH

Post by ovo_malo_duse »

armminn wrote: 17/02/2019 23:58 Kako se moze nostrificirati diploma?
Da li jedini nacin aplikacija na drzavni univerzitet jer ja za sta trazim potrebna mi je visoka skola ali uglavnom su privatne kako to sada priznati? Pozz
Moze li neko pojasnit koji ce mi k...c nostrifikacija ako ne mislim radit u drzavnoj sluzbi? Koga boli cosak koju diplomu imam ako radim u privatnoj firmi, dok god je firma zadovoljna sa diplomom koju imam?

Jel to znaci ako privatna firma iz BiH angazuje recimo vrhunskog Arhitektu od nekud, da on ne moze radit u BiH dok mu ne prizanju diplomu?
Post Reply