Nostrifikacija diploma u BiH

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
mondura
Posts: 12
Joined: 18/07/2003 00:00
Location: Sarajevo

#1 Nostrifikacija diploma u BiH

Post by mondura »

Interesuje me da li je iko do sada uspio nostrificirati svoju stranu visokoskolsku diplomu na Rektoratu Sarajevu, i ako ima takvih, koliko je trajao proces nostrifikacije?
rejser
Posts: 9
Joined: 11/12/2007 23:15
Location: Sarajevo

#2

Post by rejser »

meni je jedna profesorica iz srednje pricala,da je ona svoju diplomu iz matematike morala nostrificirati u zagrebu,jer su ovdje ko nesta kenjala oko svega toga i ode fino u zagreb zavrsi sve ko dingospo i to je to :-D
mondura
Posts: 12
Joined: 18/07/2003 00:00
Location: Sarajevo

#3

Post by mondura »

Ma problem je da svi nesto pricaju o toj nostrifikaciji diploma, ali ja jos nikoga nisam upoznala ko je to ustvari uradio, zato i postavih pitanje na forum, mislila sam da ovdje ima neko. A sto se tice Zagreba, pa i diplome stecene u R Hrvatskoj se moraju ovdje nostrificirati.
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#4

Post by zlatan01 »

Moja zena je dosla iz Svedske 2001 sa zavrsenim zubotehnickim fakultetom. Otprilike godinu dana smo pokusavali nostrificirati tu diplomu, ali nismo uspjeli dobaciti daleko. Poceli smo u kantonalnom Ministarstvu, gdje su rekli da idemo na Univerzitet koji nas je uputio na Stomatoloski fakultet koji je rekao da oni taj smjer nemaju i da moramo mozda platiti posebnu komisiju koja kosta gutu para...pa smo ponovo u Federalno ministarstvo...i skontamo na kraju da niko zapravo i ne zna kako se to radi. Nije, barem tada, postojala jasna procedura za nostrifikaciju diplome. OK, ja kontam da je veliki problem sto je njeno obrazovanje u BiH zapravo na nivou srednje skole ali postoji valjda nacin da se to rijesi. Nakon godine provedene u BiH selimo u Svedsku gdje tada ja pocinjem isti proces. Sada ide sve gotovo kao po loju. Cak ni kopiranje i prevodjenje ne placam ja nego biro za zaposljavanje gdje sam se odmah po dolasku prijavio, i koji je poslao sve kopije ovlastenoj instituciji. Naknadno su trazili papire od srednje skole a kasnije na univerzitetu jos i plan i program za neke ispite. Ni ovdje nije bilo sve bas jednostavno ali se bar zna ko sta radi i taj neko ti zna reci sta ti treba. Nakon nekih 3 mjeseca, dobio sam postom papire i to je to...
I kako sad politicari kojima su puna usta povratka i price o potrebi za mladim kadrovima i bla bla, misle nekog stimulisati da se vrati?
mondura
Posts: 12
Joined: 18/07/2003 00:00
Location: Sarajevo

#5

Post by mondura »

Zlatan 01: 100% si u pravu, izmedju ostalog sam i postavila ovo pitanje, da vidim sa cime se sve ljudi susrecu ovdje po pitanju te famozne nostrifikacije diplome. Zakon o nostrifikaciji stranih visokoskolskih diploma koji je na snazi je 1989 godine, da li ce se mijenjati, ne znam. RS je promijenila zakon ovo ljeto.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#6 Re: Nostrifikacija diploma u BiH

Post by JanuaryJones »

Kako se nostrifikuju diplome/programi koji ne postoje kod nas ni na jednom fakultetu/univerzitetu?
Post Reply