Nostifriciranje diplome

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Cupava
Posts: 55
Joined: 21/03/2011 10:30

#1 Nostifriciranje diplome

Post by Cupava »

Nostrfifikacija diploma u zemljama EU.
Last edited by Cupava on 11/05/2012 15:59, edited 2 times in total.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#2 Re: Dijasporska birokratija

Post by hrle1976 »

Cupava wrote:Dragi forumovci,

Necu sad da pisem kako ni u dijaspori nije lahko, ali.... brate ubise i oni sa svim formalnostima. Ne znam jel neko imao iskustva sa prevodjenjem svojih diploma na strani jezik i kako je to islo, ali meni se danas zivot smucio. Nazalost svoje ocjene koje sam imala na Pravnom fakultetu u Sarajevu ( kod nas od 6 - 10 polozeno ) , ovamo od ( 1- 5 polozeno ). Tako da mi sve djaba od cijele skole 8 osnovne, 4 srednje, 3 fakulteta dobit cu nivo ovamo kao da sam isla 10 razreda!!!!

Jel ima neko iskustva u ovim stvarima? Kako izvuci najvise i najbolje iz svega?
Sto je najgore ovamo gospodja ne razumije, kako zaboga nema prijemni ispit na Pravni fakultet, jer su mi trazili i ocjene sa prijemnog.

Unaprijed hvala ,

Kao prvo tebi niko nemoze ponistit tvoj trud i rad! A Kao drugo ako je u BiH 10 = 1 (u Njemackoj) = je A, onda si polozila to je tek tako lagano prevesti. Ne zivim na tim prostorima od 1988 pa tako da necu moci tacno reci sta bi bio problem, ali znam da su mnogima priznali samo jedan dio diplome jer kvalitet nije na satndardu ili tako nesto. Ti kao prvo bi trebala se raspitati kod svojih fakulteta (univerziteta) skim oni imaju odnose (mislim na univerzitete van BiH) pa tim putem da sta postignes. I ako nisam nikada imao probleme sa priznavanjem diplome unutar Europe a tako isto i van nje, jer sve ide bukvalno receno preko slova. Nebitno koju ti ocijenu imala ako je najbolja ona je oznacena za prevod kao A, a druga najbolja je B itd. Taj sistem nije bio aktivan kad sam 90ih studirao ali je naknadno Univerzitet preveo moju diplomu i sve ocijene sto sam imao tokom godina su dodatno dobile certifikat sa tim slovima (prevod) i to je to bilo.
Last edited by hrle1976 on 11/05/2012 15:15, edited 1 time in total.
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#3 Re: Dijasporska birokratija

Post by kadinica »

O kojoj zemlji pričaš?

Zar je moguće imati komplikovaniju administraciju nego u BiH?

Nije mi jasno kako će ti priznati 10 razreda, ako se želiš prebaciti sa fakulteta na fakultet? Pravo je specifično i ne bi me iznenadilo da ti ne priznaju ni jedan položen ispit. Ali to si morala znati kad si upisivala fax, pogotovo ako si imala ambicija da ideš vani.

Ocjene iz srednje škole su date i opisno, tako se i prevode odličan (5) itd.....onda nema sumnje ako se i napiše odličan (1).
Cupava
Posts: 55
Joined: 21/03/2011 10:30

#4 Re: Dijasporska birokratija

Post by Cupava »

hrle1976 wrote:
Cupava wrote:Dragi forumovci,

Necu sad da pisem kako ni u dijaspori nije lahko, ali.... brate ubise i oni sa svim formalnostima. Ne znam jel neko imao iskustva sa prevodjenjem svojih diploma na strani jezik i kako je to islo, ali meni se danas zivot smucio. Nazalost svoje ocjene koje sam imala na Pravnom fakultetu u Sarajevu ( kod nas od 6 - 10 polozeno ) , ovamo od ( 1- 5 polozeno ). Tako da mi sve djaba od cijele skole 8 osnovne, 4 srednje, 3 fakulteta dobit cu nivo ovamo kao da sam isla 10 razreda!!!!

Jel ima neko iskustva u ovim stvarima? Kako izvuci najvise i najbolje iz svega?
Sto je najgore ovamo gospodja ne razumije, kako zaboga nema prijemni ispit na Pravni fakultet, jer su mi trazili i ocjene sa prijemnog.

Unaprijed hvala ,

Kao prvo tebi niko nemoze ponistit tvoj trud i rad! A Kao drugo ako je u BiH 10 = 1 (u Njemackoj) = je A, onda si polozila to je tek tako lagano prevesti. Ne zivim na tim prostorima od 1988 pa tako da necu moci tacno reci sta bi bio problem, ali znam da su mnogima priznali samo jedan dio diplome jer kvalitet nije na satndardu ili tako nesto. Ti kao prvo bi trebala se raspitati kod svojih fakulteta (univerziteta) skim oni imaju odnose (mislim na univerzitete van BiH) pa tim putem da sta postignes. I ako nisam nikada imao probleme sa priznavanjem diplome unutar Europe a tako isto i van nje, jer sve ide bukvalno receno preko slova. Nebitno koju ti ocijenu imala ako je najbolja ona je oznacena za prevod kao A, a druga najbolja je B itd. Taj sistem nije bio aktivan kad sam 90ih studirao ali je naknadno Univerzitet preveo moju diplomu i sve ocijene sto sam imao tokom godina su dodatno dobile certifikat sa tim slovima (prevod) i to je to bilo.
Problem je sto meni zena kaze da po njihovom zakonu nemam dovoljan broj ECTS bodova, a kod nas sam to polozila?!Druga stvar ovaj ko je to preveo nije preveo kako treba jednu jedinu rijec, i sad je nastao cijeli cirkus. Ispalo je da ja ustvari nisam nista polozila, drugo zena ne konta kako je moguce da mi zaboga nemamo prijemni ispit jer mi je trazila i rezultate prijemnog ispita. Kako da joj to dostavim kad nemam?! Mislim da ludilo dobijes, ali svakako hvala s tvoje strane nesto pozitivno.
Cupava
Posts: 55
Joined: 21/03/2011 10:30

#6 Re: Dijasporska birokratija

Post by Cupava »

kadinica wrote:O kojoj zemlji pričaš?

Zar je moguće imati komplikovaniju administraciju nego u BiH?

Nije mi jasno kako će ti priznati 10 razreda, ako se želiš prebaciti sa fakulteta na fakultet? Pravo je specifično i ne bi me iznenadilo da ti ne priznaju ni jedan položen ispit. Ali to si morala znati kad si upisivala fax, pogotovo ako si imala ambicija da ideš vani.

Ocjene iz srednje škole su date i opisno, tako se i prevode odličan (5) itd.....onda nema sumnje ako se i napiše odličan (1).
Radi se o Njemackoj.
Ma nisam imala ambicija da uopste idem, nego udala sam se :D Desilo se tako , i sad imam puno problema oko svojih diploma, ima puno sumnji , sto vise gledam svoje dokumente sve vise greski nalazim. Sad se ne cudim sto su svabi sumnjicavi prema nama .
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#7 Re: Dijasporska birokratija

Post by kv99 »

Cupava wrote:Dragi forumovci,

Necu sad da pisem kako ni u dijaspori nije lahko, ali.... brate ubise i oni sa svim formalnostima. Ne znam jel neko imao iskustva sa prevodjenjem svojih diploma na strani jezik i kako je to islo, ali meni se danas zivot smucio. Nazalost svoje ocjene koje sam imala na Pravnom fakultetu u Sarajevu ( kod nas od 6 - 10 polozeno ) , ovamo od ( 1- 5 polozeno ). Tako da mi sve djaba od cijele skole 8 osnovne, 4 srednje, 3 fakulteta dobit cu nivo ovamo kao da sam isla 10 razreda!!!!

Jel ima neko iskustva u ovim stvarima? Kako izvuci najvise i najbolje iz svega?
Sto je najgore ovamo gospodja ne razumije, kako zaboga nema prijemni ispit na Pravni fakultet, jer su mi trazili i ocjene sa prijemnog.

Unaprijed hvala ,
Sta kazes, imas diplomu Pravnog fakulteta pa ti dijaspora kriva ? Ako ne znas da razlikujes izmedju dijaspore i inostranstva onda nije cudno da ne zele u inostranstvu da ti priznaju tu diplomu :lol:
Cupava
Posts: 55
Joined: 21/03/2011 10:30

#8 Re: Dijasporska birokratija

Post by Cupava »

kv99 wrote:
Cupava wrote:Dragi forumovci,



Unaprijed hvala ,
iplomu :lol:
Ako je to najpametnije sto imas za reci, hvala lijepo.
Last edited by Cupava on 11/05/2012 15:55, edited 1 time in total.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#9 Re: Dijasporska birokratija

Post by kv99 »

Cupava wrote:
kv99 wrote:
Sta kazes, imas diplomu Pravnog fakulteta pa ti dijaspora kriva ? Ako ne znas da razlikujes izmedju dijaspore i inostranstva onda nije cudno da ne zele u inostranstvu da ti priznaju tu diplomu :lol:
Ako je to najpametnije sto imas za reci, hvala lijepo.
Ma ne trebas se zahvaljivati, meni je uvijek drago da mogu da pomognem a vidis da se usput mozes nesto novo i nauciti na forumu kada vec nisi na faksu.
Sretno u inostranstvu i pozdravi mi dijasporu.
Cupava
Posts: 55
Joined: 21/03/2011 10:30

#10 Re: Dijasporska birokratija

Post by Cupava »

hrle1976 wrote:
Cupava wrote:Dragi forumovci,

Unaprijed hvala ,

Kao prvo tebi niko nemoze ponistit tvoj trud i rad! A Kao drugo ako je u BiH 10 = 1 (u Njemackoj) = je A, onda si polozila to je tek tako lagano prevesti. Ne zivim na tim prostorima od 1988 pa tako da necu moci tacno reci sta bi bio problem, ali znam da su mnogima priznali samo jedan dio diplome jer kvalitet nije na satndardu ili tako nesto. Ti kao prvo bi trebala se raspitati kod svojih fakulteta (univerziteta) skim oni imaju odnose (mislim na univerzitete van BiH) pa tim putem da sta postignes. I ako nisam nikada imao probleme sa priznavanjem diplome unutar Europe a tako isto i van nje, jer sve ide bukvalno receno preko slova. Nebitno koju ti ocijenu imala ako je najbolja ona je oznacena za prevod kao A, a druga najbolja je B itd. Taj sistem nije bio aktivan kad sam 90ih studirao ali je naknadno Univerzitet preveo moju diplomu i sve ocijene sto sam imao tokom godina su dodatno dobile certifikat sa tim slovima (prevod) i to je to bilo.
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1298
Joined: 09/10/2009 14:24

#11 Re: Dijasporska birokratija

Post by haubica_i_to_teshka »

Tvoju diplomu ni jedna zemlja na svijetu ne moze osporiti, jer si je “ovjerila” svojim ispitima .

Priznanje kvalifikacije za rad u struci je neshto drugo i cesto dolazi do nesporazuma zbog toga.
Cupava
Posts: 55
Joined: 21/03/2011 10:30

#12 Re: Dijasporska birokratija

Post by Cupava »

kv99 wrote:
Cupava wrote:
kv99 wrote:
]

Ako je to najpametnije sto imas za reci, hvala lijepo.
Ma ne trebas se zahvaljivati, meni je uvijek drago da mogu da pomognem a vidis da se usput mozes nesto novo i nauciti na forumu kada vec nisi na faksu.
Sretno u inostranstvu i pozdravi mi dijasporu.
ActionWoman
Posts: 639
Joined: 03/06/2011 17:04

#13 Re: Dijasporska birokratija

Post by ActionWoman »

Vjerovatno ti treba ovjeren plan i program s Pravnog fakulteta u Sarajevu. Uputi im pismeni zahtjev i kad ti izdaju ovjeren plan i program svu korespondenciju prevedi i predaj u taj amt u kojem s tom tetom deveras. Ono sto se podudara sa njemackim planom i programom ce ti vjerujem priznati, ono sto se ne podudara ce zanemariti.

Nasla sam zanimljiv clanak Opis studija prava u Njemackoj koji moze docarati zasto je teti tesko priznati nas studij prava tako olako http://www.pravst.hr/zbornik.php?p=19&s=90
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#14 Re: Dijasporska birokratija

Post by ladyblue18 »

Cek ba, kako ocekujes da ti priznaju diplomu PFSA u Njemackoj? Mogu ti priznati par ispita tipa rimskog prava i to je to.

Sto se njih tice, ti mozes komotno upisati pravo tamo i krenuti ispocetka.

I ne znam fakat kakve veze ima dijaspora sa tim.
ActionWoman
Posts: 639
Joined: 03/06/2011 17:04

#15 Re: Dijasporska birokratija

Post by ActionWoman »

Mozda bi bilo bolje da promijenis naslov u npr. "Nostrifikacija u Njemackoj studij prava na UNSA" ili nesto slicno.
Cupava
Posts: 55
Joined: 21/03/2011 10:30

#16 Re: Dijasporska birokratija

Post by Cupava »

ladyblue18 wrote:Cek ba, kako ocekujes da ti priznaju diplomu PFSA u Njemackoj? Mogu ti priznati par ispita tipa rimskog prava i to je to.

Sto se njih tice, ti mozes komotno upisati pravo tamo i krenuti ispocetka.

I ne znam fakat kakve veze ima dijaspora sa tim.
Ma joj ja uopste ne ocekujem da mi priznaju pravni fakultet, jer to bi suludo bilo. Ja samo hocu da mi priznaju 12 godina skole, a fakultet mi samo pomaze u tome. Bez fakulteta oni bi 12 sveli na cak 10 i ja bih bila ni na cemu. Eto o tome se radi.
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#17 Re: Dijasporska birokratija

Post by ladyblue18 »

Cupava wrote: Ma joj ja uopste ne ocekujem da mi priznaju pravni fakultet, jer to bi suludo bilo. Ja samo hocu da mi priznaju 12 godina skole, a fakultet mi samo pomaze u tome. Bez fakulteta oni bi 12 sveli na cak 10 i ja bih bila ni na cemu. Eto o tome se radi.
E pa onda bi se mozda trebala obratiti svojoj srednjoj skoli. Ono sto ja znam je da je njih obrazovni sistem skroz drugaciji od naseg pa me to i ne iznenadjuje previse.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#18 Re: Dijasporska birokratija

Post by hrle1976 »

Cupava wrote:
hrle1976 wrote:
Cupava wrote:Dragi forumovci,

Necu sad da pisem kako ni u dijaspori nije lahko, ali.... brate ubise i oni sa svim formalnostima. Ne znam jel neko imao iskustva sa prevodjenjem svojih diploma na strani jezik i kako je to islo, ali meni se danas zivot smucio. Nazalost svoje ocjene koje sam imala na Pravnom fakultetu u Sarajevu ( kod nas od 6 - 10 polozeno ) , ovamo od ( 1- 5 polozeno ). Tako da mi sve djaba od cijele skole 8 osnovne, 4 srednje, 3 fakulteta dobit cu nivo ovamo kao da sam isla 10 razreda!!!!

Jel ima neko iskustva u ovim stvarima? Kako izvuci najvise i najbolje iz svega?
Sto je najgore ovamo gospodja ne razumije, kako zaboga nema prijemni ispit na Pravni fakultet, jer su mi trazili i ocjene sa prijemnog.

Unaprijed hvala ,

Kao prvo tebi niko nemoze ponistit tvoj trud i rad! A Kao drugo ako je u BiH 10 = 1 (u Njemackoj) = je A, onda si polozila to je tek tako lagano prevesti. Ne zivim na tim prostorima od 1988 pa tako da necu moci tacno reci sta bi bio problem, ali znam da su mnogima priznali samo jedan dio diplome jer kvalitet nije na satndardu ili tako nesto. Ti kao prvo bi trebala se raspitati kod svojih fakulteta (univerziteta) skim oni imaju odnose (mislim na univerzitete van BiH) pa tim putem da sta postignes. I ako nisam nikada imao probleme sa priznavanjem diplome unutar Europe a tako isto i van nje, jer sve ide bukvalno receno preko slova. Nebitno koju ti ocijenu imala ako je najbolja ona je oznacena za prevod kao A, a druga najbolja je B itd. Taj sistem nije bio aktivan kad sam 90ih studirao ali je naknadno Univerzitet preveo moju diplomu i sve ocijene sto sam imao tokom godina su dodatno dobile certifikat sa tim slovima (prevod) i to je to bilo.
Problem je sto meni zena kaze da po njihovom zakonu nemam dovoljan broj ECTS bodova, a kod nas sam to polozila?!Druga stvar ovaj ko je to preveo nije preveo kako treba jednu jedinu rijec, i sad je nastao cijeli cirkus. Ispalo je da ja ustvari nisam nista polozila, drugo zena ne konta kako je moguce da mi zaboga nemamo prijemni ispit jer mi je trazila i rezultate prijemnog ispita. Kako da joj to dostavim kad nemam?! Mislim da ludilo dobijes, ali svakako hvala s tvoje strane nesto pozitivno.

Davno je bilo kad sam ja bio po auditorijma i sluso razna predavanja. Danas te bodove skupljas tj. svaki ispit ima neku premiju od nekoliko bodova. A svaki semestar da bi polozila moras imati njamanje neku sumu tih ECTS bodova. I tako na kraju diplomskog rada imas neku okruglu cifru. Vidi, ako imas diplomu da si zavrsila neki fakultet ili po ovom bolonjskom sistemu vec poslje 3 godine imas bakkalor, ili kako ga vec nazivaju, tu vec imas potvrdu da si regulano absorvirala tri godine. Onda nekontam u cemu je problem jer prevod ocijena nije neko strano slovo kao sto sam vec napisao. A ako hoces da ti priznaju diplomu da bi imala jednaku diplomu kao u ... nebitno u (za tebe stranoj) kojoj drzavi - svaka drzava ima svoje procedure i znam da mnogima sa prostora BiH nije uspijelo sa priznanjem citave diplome nego 3/4 ili 2/4, ili tek samo nekoliko ispita jer npr. u pravu imas par istih ispita bilo gdje a ostalo je vezano za drzavu gdje studiras itd.
Last edited by hrle1976 on 11/05/2012 16:11, edited 1 time in total.
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#19 Re: Nostifriciranje diplome

Post by klixober »

Kakva je ovo najezda besmislenih tema u zadnje vrijeme, tipa, gdje se može ubrati lijep maslačak na Ilidži i koliko noj snese jaja ako naruči pizzu od Mahira... :roll:
Post Reply