Nostalgija

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#1 Nostalgija

Post by Klitemnestraaa »

Pozdrav svima. :)
Tema je više za psihologije, ali budući da nema podforum, najbliža je filozofiji.

Koliko često ste nostalgični? (nebitno za čim) Smatrate li nostalgiju pozitivnom ili negativnom emocijom? Da li je poželjna u vašem životu?

Meni se jakoo često dešava da sam nostalgična za nekim trenutcima, vremenima koja su bila, ne mislim sad kad moja baba podje pričati o Jugi, nego o najjednostavnijim momentima, iako sam svjesna da ovi momenti koje trenutno proživljavam su u biti momenti koji će nekad biti u fazi nostalgije. Neki beskrajni pesimizam, vjerovanje da vječna sreća ne postoji ili što ona uzrečica kaže na fazon (ili je možda Meša to) ne voli previše sreće jer zna da će proći.

Imam filing da je u čovjekovoj prirodi da ne cijeni momente dok ne budu prošlost iako je svjestan čitavog procesa. Ili pak onaj proces sreće i tuge kako se stalno izmjenjuje, kako i promjene raspoloženja tako da svak podsvjesno žudi za svojim prijašnjim momentom sreće jer mu se nostalgija javlja u sklopu tog malo "tužnijeg" momenta. Ili smo svi pod uticajem medija napumpani tim pesimizmom pa sve s oprezom uzimamo i nedovoljno vjerujemo u sebe.

Ovo stanje fino opisuje on Knock Outa pjesma "Jednom kad sve ovo bude" - /prošlost davna, puna tuge, shvatit ćemo, srećo moja, šta je bila ljubav ova/
almir_tz
Posts: 497
Joined: 04/05/2010 10:51

#2 Re: Nostalgija

Post by almir_tz »

User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#3 Nostalgija

Post by AstorH »

Ja kad god cujem tu rijec pomislim da je neka boles' nosa i tako to.
Ne znam da li je identicno znacenje sa tom rijec - sjeta ?
Ako jeste onda sam i ja sjetan.
I sve sto je bilo kao da je ljepse od danas. I bude mi zao sto u tim momentima nisam vise uzivao, vise ih cjenio. Kao da su prosli nedovoljno zagrljeni, i lijepi momenti i svi ti dobri ljudi, sve ljubavi i svi ti zagrljaji kao da su trebali duze da traju. Toliko lijepih momenata ima u proslosti, a tako malo u sadasnjosti da bih volio da mi zivot ide unatrag.
No ma koliko je tamo bilo lijepo, drzim da je ispravno ne mislit o tome jer zbog toga nismo usredotoceni na sadasnjost koja ma kakva bila ipak nosi neke lijepe stvari i dogadjaje koje ne primjecujemo jer smo sebe ubjedili da sve sto je lijepo ostalo je u proslosti onda se vracamo mislima tamo vise puta sto nas sputava da obratimo paznju na danas, na osobe koje su sada tu kraj nas i zagrlimo ih dok su tu, jer i one koje grlimo u mislima su bile kraj nas kao i ove danas, ali mi smatramo manje vaznim danas od onoga jucer. I tu je problem. Citav zivot gledamo u krivom smjeru.



Sent from my iPad using Tapatalk
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#4 Re: Nostalgija

Post by Klitemnestraaa »

AstorH wrote:Ja kad god cujem tu rijec pomislim da je neka boles' nosa i tako to.
Ne znam da li je identicno znacenje sa tom rijec - sjeta ?
Ako jeste onda sam i ja sjetan.
I sve sto je bilo kao da je ljepse od danas. I bude mi zao sto u tim momentima nisam vise uzivao, vise ih cjenio. Kao da su prosli nedovoljno zagrljeni, i lijepi momenti i svi ti dobri ljudi, sve ljubavi i svi ti zagrljaji kao da su trebali duze da traju. Toliko lijepih momenata ima u proslosti, a tako malo u sadasnjosti da bih volio da mi zivot ide unatrag.
No ma koliko je tamo bilo lijepo, drzim da je ispravno ne mislit o tome jer zbog toga nismo usredotoceni na sadasnjost koja ma kakva bila ipak nosi neke lijepe stvari i dogadjaje koje ne primjecujemo jer smo sebe ubjedili da sve sto je lijepo ostalo je u proslosti onda se vracamo mislima tamo vise puta sto nas sputava da obratimo paznju na danas, na osobe koje su sada tu kraj nas i zagrlimo ih dok su tu, jer i one koje grlimo u mislima su bile kraj nas kao i ove danas, ali mi smatramo manje vaznim danas od onoga jucer. I tu je problem. Citav zivot gledamo u krivom smjeru.



Sent from my iPad using Tapatalk
Ooo da, o tome pričam.
jedinaprava
Posts: 488
Joined: 28/08/2014 07:25
Location: tamo gdje sunce sija

#5 Re: Nostalgija

Post by jedinaprava »

nekad me uhvati.
al neka, godi. nekad i zaboli.
al sve je to za ljude.
Post Reply