Nostalgija

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
casa_vode
Posts: 271
Joined: 31/05/2011 13:00

#1 Nostalgija

Post by casa_vode »

Zavrsavam fakultet, i u zadnje vrijeme sve vise i vise osjecam neku nostalgiju u svemu, od muzike do filma,pa od nekih ulica do zgrada i nekih mjesta itd itd..

Pitanje, da li je dobro ili lose biti nostalgican ? dali je to znak da si na neki nacin depresivan ili ipak dobro sto to sada dozivljavas, a ne kad dodjes u neke starije godine i tek onda zapitas sebe, "pa u cemu mi zivot prodje" ?
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#2 Re: Nostalgija

Post by Klitemnestraaa »

Mislim da to uvijek doživljavaš. Ja sam doživjela nostagiju za rodnim gradom kada sam otišla u Sa na tri hefte preko ljeta, nostalgiju za porodicom, kafićom gdje izlazim, najfrendicom, dok oni mi svi govore blago tebi, ti u velikom gradu, bla, bla... Vratila sam se u svoj grad i treći dan mi je dosadio i pitala se šta mi je nedostajalo kad u gradu nema ništa zanimljivo, sve je ustaljeno, znam gdje ću izaći, koga ću sresti, šta ću kad raditi... Mislim da to proizlazi iz čovjekove tendencije za promjenom i želje za nečim višim, sanjaš čitav život o nekom gradu i kad odeš tamo nakon tri dana ti dosadi i vidiš da nema ništa spešl u tom gradu i pitaš se što svi ono hvale to npr. Kada dodješ u srednu nedostaje ti osnova, kada dodješ na faks nedostaje ti srednja jer imaš u glavi neku zamisao to je nešto vaaauu i onda kad vidiš da to nije ništa spešl razočaraš se, kad završiš faks nedostaje ti opet taj faks, a želiš nešto više opet ujedno. Tako da mislim da ti je to normalan osjećaj, meni su jadni (mladi) ljudi u tvojim godinama koji se zadovoljavaju ispijanjem kafa po cijeli dan, ništa ne radeći. Problem je (po meni) što svi previše idealizujemo druge, a ne uživamo u onome što imamo.
FreakyStyley
Posts: 5334
Joined: 25/03/2008 08:52
Location: Zenica

#3 Re: Nostalgija

Post by FreakyStyley »

Po mom misljenju, nostalgija je predigra za depresiju. Isto kao i ironija i/ili sarkazam.
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#4 Re: Nostalgija

Post by Zatamnjena stakla »

Nostalgija te vuče samo onda kada te strah budućnosti.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5 Re: Nostalgija

Post by Truba »

nostalgija je karina

kako znam da je kita

zato što sam bio svjestan jedne lose situacije na jednom novom mjestu
i znao sam da ce mi to sve skupa za godinu biti super
i bilo je... jer pamtimo samo dobre stvari... barem vecina

zato je i prije vuijek bolje nego sada
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#6 Re: Nostalgija

Post by Zatamnjena stakla »

Bilo nam je bolje, sad čekamo da bude samo još gore.
User avatar
vazi
Posts: 8807
Joined: 07/04/2010 15:31

#7 Re: Nostalgija

Post by vazi »

nostalgija je najnormalnija pojava kod svakog normalnog covjeka :)
nostalgicni smo uvijek samo to nekada potiskujemo a nekada manje ili nikako ne potiskujemo.

Ja npr obicno sebi vikendom dozvolim nostalgicne trenutke pa ond aidem na yT i preslusam par dugmetovih ili balasevicevih pjesmica ili bilo kojih drugih iz "mog" vremena :)

Sjecam se kako su moji rahm roditelji govorili kako je njihov amladost bila ljepsa i interesantnija od moje a to isto sam ja mislila samo nisam govorila za moju i mladost moje djece...

E sad za cime ta nasa nostalgija? Za nama kad smo bili mladji, ljepsi, bezbrizniji...? Pa tek onda za necim drugim? Jer, npr, ulica kao ulica je i dalje na istom mjestu ali nasi koraci sada manje poskakuju....mi smo se promijenili....

ZAvrsavas fax, jedno poglavlje se zatvara i ostaje iza tebe. Period skolovanja je svakako najljepsi period a dok studiramo jedva cekamo da zavrsimo i nismo u potpunosti svjesni ljepote tog perioda...I , kad zavrsimo skolovanje znamo da tek tada pocinje "ozbiljan" zivot jer sve nase ludosti, koje su nam u startu bile oprostene na racun mladosti i godina nece vise biti oprostene...Od nas se "ocekuje " odgovorno ponasanje i zavisi koliko smo spremni i spretni da se nosimo s ocekivanjima roditelja/okloline i sa nasim sopstvenim htjenjima i zeljama...

I onda tako plovimo i gazimo po novim, nepoznatim stazama i s vremena na vrijeme si priustimo po koji trenutak nostalgije, samo nase i samo nama znane i razumljive...

Jednostavno, ucrtavamo nove putove, pisemo nase zivote....

nabacah ja svasta s brda s dola :D

fina tema :thumbup:
User avatar
tendzera
Posts: 27540
Joined: 28/08/2012 17:19

#8 Re: Nostalgija

Post by tendzera »

:|
User avatar
Eluveitie
Posts: 2772
Joined: 15/09/2012 00:13
Location: Winterfell

#9 Re: Nostalgija

Post by Eluveitie »

Mene puca nostalgija za vremenom u kojem nisam živjela. Ludo pravo. Čujem Denis&Denis, pa tačno bih zaplesala, neka me sreća opuca. ( a nikad ne plešem inače, nit slušam pop, pa da kažeš da je do muzike)
Smajic.smajo
Posts: 614
Joined: 01/07/2013 14:05

#10 Re: Nostalgija

Post by Smajic.smajo »

FreakyStyley wrote:Po mom misljenju, nostalgija je predigra za depresiju. Isto kao i ironija i/ili sarkazam.
what? :lol:


Nostalgican si jer si nostalgican, nedostaje ti nesto, sasvim normalna stvar koju svi ponekad osjecaju, nema veze s pishicki pormecajima.
Post Reply