Nokija otvara fabriku u Rumuniji

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

koridor
Posts: 108
Joined: 06/07/2005 07:26
Location: SA

#1 Nokija otvara fabriku u Rumuniji

Post by koridor »

Finska kompanija Nokija planira da otvori fabriku i istraživački centar u blizini rumunskog grada Kluža

Najveći proizvođač mobilnih telefona na svetu trebalo bi da uloži 200 miliona evra u izgradnju tehnološkog centra sa 15 hiljada radnih mesta u selu Žuku, rekao je načelnik županije Kluž Marius Nikoara.

Lokalne vlasti su odlučile da Nokiji obezbede 159 hektara, putne prilaze i instalacije za industrijski park koji će se zvati "Tetarom III", rekao je Nikoara.

Rumunske vlasti će izdvojiti i 33 miliona evra za obnovu i izgradnju infrastrukture.


E ovo je investicija, 15000 radnih mjesta
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#2

Post by Svemirski_Jebach »

nece nas ovo zakaciti...ne bi nam imao ni ko raditi u istrazivackom centru, odakle nam istrazivaci :? kod nas ima samo fizikanera...
umorni
Posts: 248
Joined: 30/10/2006 14:54

#3 2313

Post by umorni »

U bosni ima jakih ljudi na om planu..samo sto je njih malo u odnosu na one koji guse kapitalne investicije..ti nasi neprijatelji,zaposleni su u ambasadama..mnogim jakim firmama koji sa dvostrukom maskom igraju zapravo dvostruko..

Pratis li nasu vanjsku politiku..vidis sta se desilo u BH.ambasadi u Egiptu..

Nego preporuci tim svojim amerima da navrate malo turizam,ovo ono..

Dani nesto od sebe za ovu zemlju..

Nemoj u startu,mi nemozemo,mi smo donji i sl. :-D
saki
Posts: 249
Joined: 21/03/2007 18:40

#4

Post by saki »

Vidi Rumuna. Ljudi cak imaju i more a ne uzdaju se u turizam :D
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#5 Re: 2313

Post by nineac »

umorni wrote:U bosni ima jakih ljudi na om planu..samo sto je njih malo u odnosu na one koji guse kapitalne investicije..ti nasi neprijatelji,zaposleni su u ambasadama..mnogim jakim firmama koji sa dvostrukom maskom igraju zapravo dvostruko..

Pratis li nasu vanjsku politiku..vidis sta se desilo u BH.ambasadi u Egiptu..

Nego preporuci tim svojim amerima da navrate malo turizam,ovo ono..

Dani nesto od sebe za ovu zemlju..

Nemoj u startu,mi nemozemo,mi smo donji i sl. :-D
U bosni ima jakih ljudi?
Mozda, jos malo, ostali su vani!
Koji ce qrtz u bosni, sta ce tamo? Slusat mazohisticku politiku Silajdzica i Dodika? Pa nije niko rodjen na kruski pa pao s nje!
Druga stvar po kojem ti osnovu tvrdis da nasi "strucnjaci" se mogu uhvatti u kostac sa najnovijim tehnologijama (cast izuzecima)? Mi smo prespavali evo 17 godina razvoja, i jos uvjek spavamo. De ba ljudi budite realni.
Na kraju krajeva neznam sto je to problem? Ljudi su glasali za ovu vlast znaci nece stvari kaos to su tvornice i sl...
saki
Posts: 249
Joined: 21/03/2007 18:40

#6

Post by saki »

Na finskoj TV rekose da je investicija 60 miliona eura i 500 radnih mjesta.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#7

Post by Svemirski_Jebach »

eto i to je odlicno...

a ne budite u zabludi, koji nasi strucnjaci mogu uci u svijet visoke tehnologije? I to da budu istrazivaci???

ima ih mozda 6 koji bi mogli...
saki
Posts: 249
Joined: 21/03/2007 18:40

#8

Post by saki »

Nevezano za tvornicu Nokie u Rumuniji, BiH nema ambasadu u Finskoj koja zabiljezava najveci privredni rast iz godine u godinu od clanica EU i poslije SAD je najkonkurentnija zemlja na svijetu, ali zato ima u JAR. :D

Neki dan Makedonci se oglasavaju u najvecem dnevnom listu nudeci povoljne uslove za investicije.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#9

Post by Svemirski_Jebach »

mi mozemo samo deltu dovesti...koja je shady kapital i koja nam nece donijei nista, osim novih glupih trgovackih centara ...

bolje da je BIlla ili Mercatone dosli onda..

jadni mi...al ce avaz znati opravdati to na pravi nacin.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#10

Post by Bobi »

Svemirski_Jebach wrote:nece nas ovo zakaciti...ne bi nam imao ni ko raditi u istrazivackom centru, odakle nam istrazivaci :? kod nas ima samo fizikanera...
..pravnika, filozofa, novinara... :D .
DONY
Posts: 1257
Joined: 20/07/2006 18:23

#11

Post by DONY »

Bobi wrote:
Svemirski_Jebach wrote:nece nas ovo zakaciti...ne bi nam imao ni ko raditi u istrazivackom centru, odakle nam istrazivaci :? kod nas ima samo fizikanera...
..pravnika, filozofa, novinara... :D .

POnajvishe.... :(
da su bar pravi... :-)
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#12

Post by Svemirski_Jebach »

DONY wrote:
Bobi wrote:
Svemirski_Jebach wrote:nece nas ovo zakaciti...ne bi nam imao ni ko raditi u istrazivackom centru, odakle nam istrazivaci :? kod nas ima samo fizikanera...
..pravnika, filozofa, novinara... :D .

POnajvishe.... :(
da su bar pravi... :-)
tacno...hebo te kod nas sve filozofi i svi sve znaju...

i evo npr. samsung kaze hocemo mi otvoriti istrazivacki centar u Zenici, investicija teska 400 miliona eura i zaposlice se 600 ljudi...naravno, od tih 600, 400 trebaju biti strucnjaci koji ce vrsiti istrazivanja...i da su naravno vrhunski strucnjaci u toj oblasti jer se istrazuje npr. nova generacija lcd monitora...

da li bi mi mogli naci 10 takvih strucnjaka? ne bi.

eto, zato se kod nas ovo nikad nece otvoriti nego ce se kod nas otvarati soping centri, kafane, pilane, lose rafinerije i slicno...
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#13

Post by pitt »

Šeha wrote:Ja licno mogu navesti 10-20 samo iz moje generacije (iz srednje skole) s kojima sam u kontaktu a koji rade u vrhunskim firmama u U.S. (firmama kao sto su Motorola, HP, Boeing, IBM...)

Da li bi ikom palo na pamet da kontaktira ove ljude i eventualno im ponudi nesto da se vrate i da urade nesto za BiH? Vecina tih ljudi je pragmaticna ali bi bili otvoreniji za zivot u BiH nego neki totalni stranci.
kako si ti onda kiksao :D:D:D

E moj jarane....znas i sam da nasi mocnici takve pozicije cuvaju za 'vamiliju. pametn i strucne ko jebe....snaci ce se vani :roll:
DONY
Posts: 1257
Joined: 20/07/2006 18:23

#14

Post by DONY »

Šeha wrote:Ja licno mogu navesti 10-20 samo iz moje generacije (iz srednje skole) s kojima sam u kontaktu a koji rade u vrhunskim firmama u U.S. (firmama kao sto su Motorola, HP, Boeing, IBM...)

Da li bi ikom palo na pamet da kontaktira ove ljude i eventualno im ponudi nesto da se vrate i da urade nesto za BiH? Vecina tih ljudi je pragmaticna ali bi bili otvoreniji za zivot u BiH nego neki totalni stranci.
Bosni su "potrebniji" vjerski "strucnjaci"... :( :(
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#15

Post by pitt »

Šeha wrote:
pitt wrote: kako si ti onda kiksao :D:D:D
Glumio patriotu i ostao u SA :) (ovo se vadim i za sve sto ne valja optuzujem cetnike kao pravi dobri Bosnjanin ;) :))

Jedino sto bi bilo interesantno vidjeti da nestane te RS je ko bi tada postao odgovorni krivac za sve nase probleme. Koga bi onda krivili za nezaposlenost, katastrofu privrede, uzasno ekonomsko stanje sa trendom pogorsanja itd. itd...

Pitam koga bi krivili jer sam uvjeren da rjesenje ne bi pronasli :)
cuj koga.....pa dijasporu :D:D
zmijaIzmaj
Posts: 2574
Joined: 12/08/2006 13:28

#16

Post by zmijaIzmaj »

ma ko ruzio dijasporu :D ... :kiss: :D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#17

Post by pitt »

zmijaIzmaj wrote:ma ko ruzio dijasporu :D ... :kiss: :D
brani me.... :D:D
zmijaIzmaj
Posts: 2574
Joined: 12/08/2006 13:28

#18

Post by zmijaIzmaj »

pitt wrote:
zmijaIzmaj wrote:ma ko ruzio dijasporu :D ... :kiss: :D
brani me.... :D:D
od koga crni grujane :D opet paranoja :D
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#19

Post by FFK as Lucy01 »

Šeha wrote:
pitt wrote: kako si ti onda kiksao :D:D:D
Glumio patriotu i ostao u SA :) (ovo se vadim i za sve sto ne valja optuzujem cetnike kao pravi dobri Bosnjanin ;) :))

Jedino sto bi bilo interesantno vidjeti da nestane te RS je ko bi tada postao odgovorni krivac za sve nase probleme. Koga bi onda krivili za nezaposlenost, katastrofu privrede, uzasno ekonomsko stanje sa trendom pogorsanja itd. itd...

Pitam koga bi krivili jer sam uvjeren da rjesenje ne bi pronasli :)
Eh, ovo se i ja isto pitam.
water
Posts: 1133
Joined: 04/12/2004 02:46

#20

Post by water »

ima sume sjeci, vode za struju praviti, majica sa dizajnerovim imenom preko grudi i parfema tusiti, neserite zivota vam. ja sam skoro iz sa, imao sam osjecaj da ne mogu disati a ne hodati od zgrada, prodavnica, auta, tv sve kanal do kanala. u cemu je problem? Da, i to sve usprkos cetnicima i mrskim strancima koji peru milijarde tamo.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#21

Post by nineac »

Ovo dole je postao cisti sado-mazohozam, a raji se ovo izgleda svidja, bar su se tako izjasnili u oktobru!
ReSa
Posts: 10
Joined: 25/06/2005 12:11

#22 Re: Nokija otvara fabriku u Rumuniji

Post by ReSa »

[quote="koridor
Rumunske vlasti će izdvojiti i 33 miliona evra za obnovu i izgradnju infrastrukture.


E ovo je investicija, 15000 radnih mjesta[/quote]

Kakvih ba 15000 radnih mjesta, pa ne otvaraju Poljoprivredni kombinat pa da im treba 15 000 ljudi. De ti provjeri josh jednom tu informaciju ili daj link, jer se garant radi o 150 ili max 1500 ljudi (zajedno sa uzom rodbinom zaposlenih)

Za primjer- najveca zeljezara na svijetu i rudnik ne zaposljavaju po 15 000 radnika, a tu je biceps i triceps( ljudi) najpotrebniji! U fabrici mobilnih telefona, ljudi su potrebni samo za zalemljivanje i eventualno sklapanje, a 5 ljudi moze sklopiti min. 500 telefona za dan (100/po osobi). Nadalje recimo da na tim poslovima zaposle 100 ljudi- to je 10 000, a trziste za koje ta fabrika proizvodi ne moze za dan progutat toliko telefona, dakle broke zahtijevaju korekciju !
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#23

Post by _BosanaC »

I dzamija na Grbavici, mashala, samo sto nije :oops:

A i ona crkva na Mojmilu :oops:
Post Reply