Nokia N8 vs. i9000 Galaxy S

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply

Nokia N8 vs. Galaxy S?

Poll ended at 06/01/2011 14:07

Nokia N8
22
52%
Galaxy S
20
48%

Total votes: 42

Utokkha

Nokia N8 vs. i9000 Galaxy S

Post by Utokkha » 04/01/2011 14:07

Završna dilema - koji od ova dva odabrati?

Nisam od onih koji pati od aplikacija. Nemam vremena toliko da se bavim telefonom, ali me vuče na i9000.
i9000 ima opciju prikaza važnih objekata/mjesta u ulici. To mi se strašno svidjelo, jer sam u prilici putovati dosta često.
Takođe, ima opciju spajanja laptopa putem wirelessa.

Da li Symbian ima slične aplikacije?
Meni nije bitna brzina dodira, aplikacije i sl. Treba mi jak telefon (aluminij kod N8 presudio).
Last edited by Utokkha on 04/01/2011 14:31, edited 1 time in total.

beco

Re: Nokia N8 vs. i9000 Galaxy S

Post by beco » 04/01/2011 14:19

Ako ti nije vazan operativni niti aplikacije ja bih rekao N8, bolja kamera, a sto se tice GPS Garmin je za to zakon.

febo_acm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Post by febo_acm » 04/01/2011 14:25

Šta je ovdje tvoje pitanje? :D

N8 vs i9000 ili da li N8 ima jednu aplikaciju koja tebi treba? S obzirom da piše da je al presudio kod N8...

Po meni daleko bolji mob je i9000. Brži procesor, veći displej, veća rezolucija displeja, 10 klasa bolji OS, duplo više RAM i ROM memorije, veći kapacitet baterije... N8 ima samo bolju kameru. Ja ovdje ne vidim nikakvu dilemu.

A vjeruj da aplikacije čuda čine :D

Utokkha

Post by Utokkha » 04/01/2011 14:30

AMD wrote:Šta je ovdje tvoje pitanje? :D

N8 vs i9000 ili da li N8 ima jednu aplikaciju koja tebi treba? S obzirom da piše da je al presudio kod N8...

Po meni daleko bolji mob je i9000. Brži procesor, veći displej, veća rezolucija displeja, 10 klasa bolji OS, duplo više RAM i ROM memorije, veći kapacitet baterije... N8 ima samo bolju kameru. Ja ovdje ne vidim nikakvu dilemu.

Dilema je koji telefon odabrati.
Naginjem prema Samsungu, zbog dvije spomenute aplikacije. No, ako ih i N8 ima, Boga mi N8 uzimam.

davorf
Location: lost in thought and lost in time while the seeds of life and the seeds of change were planted...

Post by davorf » 04/01/2011 14:32

Utokkha wrote:Završna dilema.
Nisam od onih koji pati od aplikacija. Nemam vremena toliko da se bavim telefonom, ali me vuče na i9000.
i9000 ima opciju prikaza važnih objekata/mjesta u ulici. To mi se strašno svidjelo, jer sam u prilici putovati dosta često.

Meni nije bitna brzina dodira, aplikacije i sl. Treba mi jak telefon (aluminij kod N8 presudio).

Sto se tice lokacija objekata, pored instaliranog Ovi maps, koji sluzi za navigaciju, na N8 ti dodje preinstaliran i Here and Now, koji bas sluzi pronalazenju lokacija (restorani, kafici, znamenitosti), koje kupi sa LonelyPlaneta. Uz to sve mozes na Symbian da instaliras i Garmin mobile XT, koji je fantastican (obisao pola Evrope sa njim), i on sam posjeduje POI (points of interests) kojim mozes da pronadjes objekte u blizni trenutne lokacije, ili bilo gdje drugo. N8 takodje posjeduje WiFi, koji btw ima N serija Nokia mobitela vec 4-5 godina u nazad. Telefon je jako kompaktan, jer nema slide tastaturu, a ekran mu je scratch resistant. Ja od Samsunga bjezim, jer znam par slucajeva (prijatelji) koji su imali velikih problema sa Samsung smartphoneima (sto radi kvaliteta same izrade telefona, sto radi neprilagodjenosti OS-a, sto radi lose implementacije tehnologija u njima - recimo, WiFi isprazni punu bateriju na G810 za nekih 10-15 minuta).

Utokkha

Post by Utokkha » 04/01/2011 14:35

Morao sam otvoriti Samsung website.
Zanima me, ima li N8 nešto slično poput Samsungovog Tetheringa?
Hvala svima koji učestvujete u diskusiji. Pravim kvantni skok sa SE k700i.

iSwagga

Post by iSwagga » 04/01/2011 14:36

Utokkha wrote:

Naginjem prema Samsungu, zbog dvije spomenute aplikacije. No, ako ih i N8 ima, Boga mi N8 uzimam.

iPhone 4 DEFINITIVNO :thumbup:

davorf
Location: lost in thought and lost in time while the seeds of life and the seeds of change were planted...

Post by davorf » 04/01/2011 14:38

Za ovo boldirano: Sve to je relativno, jer Android i Symbian nisu isti operativni sistem, tako da...same brojke ne znace nista, jer je poznato da Android trosi vise RAM-a, i zahtijeva brzi procesor. A samim tim, posto ima jaci procesor, mora da ima i jacu bateriju koja ce da ga podrzi. Pored toga, N8 ima zasebnu graficku karticu (GFX accelerator), tako da veci dio onoga sto bi procesor obradjivao, prebacuje na sebe. Nisam imao priliku da se bas puno posvetim i9000, ali za to vremena koliko sam imao priliku da ga probam, moram reci da je N8 daleko responzivniji. OS necu komentarisati, jer su to subjektivna iskustva - svaki ima svoje prednosti i mane.

innovision

Post by innovision » 04/01/2011 14:39

iSwagga wrote:
Utokkha wrote:

iPhone 4 DEFINITIVNO :thumbup:

:dance: usra temu

uzmi galaxy

davorf

Post by davorf » 04/01/2011 14:41

Utokkha wrote:Morao sam otvoriti Samsung website.
Zanima me, ima li N8 nešto slično poput Samsungovog Tetheringa?
Hvala svima koji učestvujete u diskusiji. Pravim kvantni skok sa SE k700i.

Trenutno ne mogu da se sjetim kako se zove software...ali da...ima mogucnost da bude 3G access point.

febo_acm

Post by febo_acm » 04/01/2011 14:41

Najbolje je da odeš negdje da probaš i jedan i drugi. Moja dva prijatelja imaju i9000 i ja ti samo mogu reći da je telefon fenomenalan. Ja sam ga lično planirao kupiti, ali sam se predomislio jer sam dobio realtivno povoljno iPhone. Znači obišao sam sve radnje, probao i nekoliko modela(uključujući ova dva i HTC) i odlučio se za i9000.

Ako već ne planiraš mnogo da se baviš sa mobitelom neznam zašto toliko skup mobitel kupuješ? Možeš naći duplo jeftiniji sa tim opcijama koje tražiš.

Pazi porediti G810 sa novim Samsungom je u najmanju ruku neukusno. Taj Samsung ima Symbian sličan onome koji sa nalazi na N8, dok i9000 ima Android koji je prilagođen Samsungu.

Utokkha

Post by Utokkha » 04/01/2011 14:47

AMD wrote:
Ako već ne planiraš mnogo da se baviš sa mobitelom neznam zašto toliko skup mobitel kupuješ? Možeš naći duplo jeftiniji sa tim opcijama koje tražiš.

Vidi, kupim telefon i onda mi stoji nekoliko godina. K700i mi traje od 2006. Tada sam ga poprilično platio. Ista je priča sad i s ovim cjenovnim razredom. Kupim sad telefon i miran nekoliko godina.

febo_acm

Post by febo_acm » 04/01/2011 14:50

Utokkha wrote:
AMD wrote:

Vidi, kupim telefon i onda mi stoji nekoliko godina. K700i mi traje od 2006. Tada sam ga poprilično platio. Ista je priča sad i s ovim cjenovnim razredom. Kupim sad telefon i miran nekoliko godina.

Razumem :D :D

Ja ti opet kažem, i9000 bolji izbor. Moje mišljenje :D Pogledaj oba na Youtube, možeš malo i forume pregledati. Generalno, nemožeš ti sada napraviti neku veliku grešku, ali i9000 ti ipak daje više mogućnosti.

davorf

Post by davorf » 04/01/2011 14:55

AMD wrote:Najbolje je da odeš negdje da probaš i jedan i drugi. Moja dva prijatelja imaju i9000 i ja ti samo mogu reći da je telefon fenomenalan. Ja sam ga lično planirao kupiti, ali sam se predomislio jer sam dobio realtivno povoljno iPhone. Znači obišao sam sve radnje, probao i nekoliko modela(uključujući ova dva i HTC) i odlučio se za i9000.

Pazi porediti G810 sa novim Samsungom je u najmanju ruku neukusno. Taj Samsung ima Symbian sličan onome koji sa nalazi na N8, dok i9000 ima Android koji je prilagođen Samsungu.

Taj Samsung nije imao problem sa Symbianom, nego sa implementacijom WiFi-a. Sa tim istim Symbianom, na N95 si mogao WiFi drzati upaljen skoro 3,5 sata, dok je ovaj praznio bateriju za 15 minuta. Nemam namjeru da se sa bilo kim raspravljam ovdje...ne prodajem mobitele, pa mi je, sto bi rekli...ni iz dzepa ni u dzep. Pokusao sam da podijelim svoja iskustva...jer sam i9000 imao priliku da probam na 2-3 dana, a N8 sam malo detaljnije ispitao.

davorf

Post by davorf » 04/01/2011 14:59

AMD wrote:
Utokkha wrote:
AMD wrote:

Razumem :D :D

Ja ti opet kažem, i9000 bolji izbor. Moje mišljenje :D Pogledaj oba na Youtube, možeš malo i forume pregledati. Generalno, nemožeš ti sada napraviti neku veliku grešku, ali i9000 ti ipak daje više mogućnosti.

Ako vec govoris o mogucnostima, N8 ima daleko bolju kameru (5MP : 12MP), ima multitouch ekran (samsung ne), USB on the go (mogucnost prikljucivanja memory sticka, prenosnog diska i sl), a uz to, u januaru izlazi prvi upgrade ovog ^3 Symbiana, a u 3. kvartalu izlazi veliki update, koji ce u potpunosti da promijeni korisnicki interface. Sto se i9000 tice, slazem se da ima veci ekran bolje rezolucije...ali to je otprilike to.

febo_acm

Post by febo_acm » 04/01/2011 15:04

Ja sam zato i rekao da ode negdje da isproba i jedan i drugi da se odluči. Mi svi možemo dati svoja mišljenja, ali na kupcu je konačna odluka. Istina, ja nisam mnogo koristio N8. Ja Symbian nemogu smisliti nikako i nemogu da vjerujem da ga Nokia i dalje forsira na svakom modelu. Kada bi na N8 nabacili Android bilo bi svega... Evidentno je da Android bilježi enorman rast u zadnjih pola godine ili godinu. Dok su oni najviše rasli, Nokia je najviše gubila. Dokaz toga je da je N8 jeftiniji u slobodnoj prodaji nego recimo N95 kada se tek pojavila. Žele nižom cijenom da privuku svoje potencijalne stare/nove kupce.

davorf

Post by davorf » 04/01/2011 15:06

AMD wrote:Ja sam zato i rekao da ode negdje da isproba i jedan i drugi da se odluči. Mi svi možemo dati svoja mišljenja, ali na kupcu je konačna odluka. Istina, ja nisam mnogo koristio N8. Ja Symbian nemogu smisliti nikako i nemogu da vjerujem da ga Nokia i dalje forsira na svakom modelu. Kada bi na N8 nabacili Android bilo bi svega... Evidentno je da Android bilježi enorman rast u zadnjih pola godine ili godinu. Dok su oni najviše rasli, Nokia je najviše gubila. Dokaz toga je da je N8 jeftiniji u slobodnoj prodaji nego recimo N95 kada se tek pojavila. Žele nižom cijenom da privuku svoje potencijalne stare/nove kupce.

Nokia je kupila Symbian, tako da je to sada njihov OS. A kao sto rekoh, planiraju u 3. kvartalu da izdaju upgrade koji bi, barem po najavama, u potpunosti promijenio UI. Sad...sta ce biti...vidjet cemo. Ja opet volim Symbian, sto zbog navike, sto zbog ogromne baze softwarea (i crackovanog izmedju ostalog :mrgreen: ) Android je na dobrom putu...samo mu treba jos vremena. Mozda slijedeci telefon uzmem sa Androidom...za sad se drzim Symbiana.

febo_acm

Post by febo_acm » 04/01/2011 15:08

Nije mi cilj da raspravljam ovdje... Ja sam rekao svoje mišljene i to je to.

P.S.
Samsung i9000 S ima multi touch.

febo_acm

Post by febo_acm » 04/01/2011 15:11

Ja sam se nakon iPhone-a 2G vratio na N95. Ja sam pao u depresiju nakon toga :D :D

Znači ja nemam ništa protiv Nokie, samo me Symbian malo bode u oči sa dosadnim interfaceom :D

Kad samo kod crackovanih aplikacija, Andorid ih trenutno ima oko 200.000(ukupno). Pola ih se može naći crackovanih :D :D

davorf

Post by davorf » 04/01/2011 15:11

AMD wrote:Nije mi cilj da raspravljam ovdje... Ja sam rekao svoje mišljene i to je to.

P.S.
Samsung i9000 S ima multi touch.

Ma OK...forum i jeste za ovakvu razmjenu misljenja, dok god je kulturna komunikacija u pitanju :mrgreen: A za i9000 priznajem da nisam znao da ima multitouch, mada sam ga koristio 2-3 dana :roll:

davorf

Post by davorf » 04/01/2011 15:15

AMD wrote:Ja sam se nakon iPhone-a 2G vratio na N95. Ja sam pao u depresiju nakon toga :D :D

Znači ja nemam ništa protiv Nokie, samo me Symbian malo bode u oči sa dosadnim interfaceom :D

Kad samo kod crackovanih aplikacija, Andorid ih trenutno ima oko 200.000(ukupno). Pola ih se može naći crackovanih :D :D

Rekoh, mozda je do navike...ali mi je ovaj Symbian^3 usminkan i utegnut. Taman onoliko koliko mu je na v5 falilo. Opet...vjerovatno je to subjektivno.

mobsterc
Has thanked: 1 time

Post by mobsterc » 04/01/2011 15:17

Ja sam se isto tako dvoumio i na kraju ti se svede na ekran vs kamera (tebi, posto ti aplikacije ne predstavljaju veliku ulogu). Kod mene je presudio ekran :D (i naravno cijena)
Kamera na n8 je stvarno odlicna a pomaze joj i xenon ali je nekako previse osjetljiva na pokrete. Bukvalno vam treba tripod. Od 10 slika, 5-6 mi je bilo bolje na sgs samo sto je n8 napravio mutne slike. Vjerovatno se covjek vremenom navikne koliko mora biti mirna ruka pa se mozda moze kompenzirati. Video je tu negdje, nesto zivlji na sgs.
To da n8 ima bolji odziv nikako ne stoji...
Jos jedna stvar je da sgs postaje skoro pa drugi telefon kada se malo udubis, ubacis pravi firmware i aplikacije.
Takodjer, za te tvoje potrebe mislim da je odlicna opcija i i8500 Wave. Peglancija je da nabacis ndrive ako neces da placas, ali to ti slijedi i sa symbianom...

Gray

Post by Gray » 04/01/2011 15:19

davorf wrote:

Sto se tice lokacija objekata, pored instaliranog Ovi maps, koji sluzi za navigaciju, na N8 ti dodje preinstaliran i Here and Now, koji bas sluzi pronalazenju lokacija (restorani, kafici, znamenitosti), koje kupi sa LonelyPlaneta. Uz to sve mozes na Symbian da instaliras i Garmin mobile XT, koji je fantastican (obisao pola Evrope sa njim), i on sam posjeduje POI (points of interests) kojim mozes da pronadjes objekte u blizni trenutne lokacije, ili bilo gdje drugo. N8 takodje posjeduje WiFi, koji btw ima N serija Nokia mobitela vec 4-5 godina u nazad. Telefon je jako kompaktan, jer nema slide tastaturu, a ekran mu je scratch resistant. Ja od Samsunga bjezim, jer znam par slucajeva (prijatelji) koji su imali velikih problema sa Samsung smartphoneima (sto radi kvaliteta same izrade telefona, sto radi neprilagodjenosti OS-a, sto radi lose implementacije tehnologija u njima - recimo, WiFi isprazni punu bateriju na G810 za nekih 10-15 minuta).

Imam G810 vec preko godinu i po dana i to nije tačno. REdovno koristim wi-fi na njemu, i nikada nije tako brzo ispraznio bateriju, može izdržati barem par sati (mada nisam nikada tačno mjerio, ali ga nekada koristim preko 2 sata dnevno i ne isprazni skroz bateriju, nego ostanu možda tri linije).

Ono što može toliko brzo isprazniti bateriju (i što mi se i desilo) je greška u nekom od programa koje imaš instalirane, npr. konkretno uodređenoj verziji Garmin XT, gdje je uvijek bio upaljen neki background proces koji je za sat vremena praznio punu bateriju.

davorf

Post by davorf » 04/01/2011 15:23

Gray wrote:
davorf wrote:

Imam G810 vec preko godinu i po dana i to nije tačno. REdovno koristim wi-fi na njemu, i nikada nije tako brzo ispraznio bateriju, može izdržati barem par sati (mada nisam nikada tačno mjerio, ali ga nekada koristim preko 2 sata dnevno i ne isprazni skroz bateriju, nego ostanu možda tri linije).

Ono što može toliko brzo isprazniti bateriju (i što mi se i desilo) je greška u nekom od programa koje imaš instalirane, npr. konkretno uodređenoj verziji Garmin XT, gdje je uvijek bio upaljen neki background proces koji je za sat vremena praznio punu bateriju.

Ovo za bateriju se odnosilo na 2 prijatelja koji su mobitele uzeli u posti. Nije bilo nikakvih aplikacija upaljenih, sam WiFi je praznio bateriju za 15 minuta. Mozda su njihovi modeli bili sa nekom fabrickom greskom, ali oba su se isto ponasala.

Post Reply