Nokia Lumia & Windows Phone

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#15651 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Quaresma »

ja licno ne vidim svrhu tih telefona, neki pokusaj ozivljavanja neceg sto je davno izumrlo

ok mi je bilo kad je hmd izbacivao tek na pocetku radi marketinga, ali sad je cisto bacanje novca
User avatar
Qler
Posts: 23599
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#15652 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

Pa Nokia ili ti HMD sad izbacuje solidne mid range telefone, koji su trenutno no1 u svijetu po brzini i redovnost update - a.

A ona 7.2 izgleda beton
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#15653 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by diablobih »

KaiOS nije mrtvo, vec nesto novo, za ljude koji vole jednostavnije.
User avatar
Qler
Posts: 23599
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#15654 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

A KaiOS ima već solidan broj korisnika...
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#15655 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Quaresma »

diablobih wrote:KaiOS nije mrtvo, vec nesto novo, za ljude koji vole jednostavnije.
sta je jednostavno? zar danasnji smartphonei, odnosno ´pametni sistemi´ da se tako izrazim postali dovoljno jednostavni?

mnogo jednostavnije i prakticnije koristiti smartphone.

daleko bolja čitljivost, brzina, brže odrađuješ zadatke, a da ne pričam opet o ovoj tastaturi, haman svaki zadatak koji hoćeš da odradis na ovoj preklopivoj nokiji jeste barem 2-3 koraka više naspram ovih smartphonea.

ni za starije osobe nisu vise dobri ovi telefoni

udjes u settings i samo pritisces gore dole dok ne dodjes do zeljenog dijela. dok kod smartphonea veci dio postavki vidis odmah. jedan od primjera

isto tako, tipkanje poruka, pocni pisati duzu poruku i smorices se. a zamisli da se moras opet vracati na neki stario dio dopisivanja, kolika ce to biti patnja.


i jos hrpa ostalih stvari, a posebno sad kad imas igrace tipa xiaomi koji su poprilično jeftini, pa čak i ovi njihovi telefoni ~200KM su bolja investicija nego ovo.
senturk
Posts: 564
Joined: 02/04/2013 23:48
Location: all roads lead to rome...

#15656 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by senturk »

Isplati zbog kamere. Moja kolegica je PR i kupila ga zbog slikanja na presicama i sl. da ne nosi poseban aparat i kaže da je zadovoljna, slike su beton. Ipak se tu radi o Carlzeiss optici i nenadjebivim nokijinim algoritmima :D[/quote]

Zaboravih i napisati da nisam neki hevy user i lud za tim drustvenim mrezama i posebnim aplikacijama,, tu i tamo ponekad udjem i nisu mi toliko bitne, osim pretrazivanja interneta,,[/quote]

ako ces za kolekcije, uzmi, ako ces za bilo sta pa makar i obavaljanje poziva, nemoj[/quote]

Znaci da propustim i baziram se na nesto drugo,, hvala mnogo
User avatar
Qler
Posts: 23599
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#15657 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

Quaresma wrote:
diablobih wrote:KaiOS nije mrtvo, vec nesto novo, za ljude koji vole jednostavnije.
sta je jednostavno? zar danasnji smartphonei, odnosno ´pametni sistemi´ da se tako izrazim postali dovoljno jednostavni?

mnogo jednostavnije i prakticnije koristiti smartphone.

daleko bolja čitljivost, brzina, brže odrađuješ zadatke, a da ne pričam opet o ovoj tastaturi, haman svaki zadatak koji hoćeš da odradis na ovoj preklopivoj nokiji jeste barem 2-3 koraka više naspram ovih smartphonea.

ni za starije osobe nisu vise dobri ovi telefoni

udjes u settings i samo pritisces gore dole dok ne dodjes do zeljenog dijela. dok kod smartphonea veci dio postavki vidis odmah. jedan od primjera

isto tako, tipkanje poruka, pocni pisati duzu poruku i smorices se. a zamisli da se moras opet vracati na neki stario dio dopisivanja, kolika ce to biti patnja.


i jos hrpa ostalih stvari, a posebno sad kad imas igrace tipa xiaomi koji su poprilično jeftini, pa čak i ovi njihovi telefoni ~200KM su bolja investicija nego ovo.

Ne valja ti perspektiva drug... Feature phones su milionsko tržište u Africi i većem dijelu Azije. Mi nismo relevantni. Oni za dan prodaju više telefona nego što mi imamo stanovnika. Nego što EU ima stanovnika.. Nisi svjestan koliko je ljudima bitno da imaju telefon od 20 30 dolara, jer im je telefon od 200 dolara misaona imenica. Samo promije i perspektivu, i onda skontaš da ima tržišta..
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#15658 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by diablobih »

A sa KaiOS imas i internet i sve.
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#15659 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by UmaX »

Quaresma wrote:
diablobih wrote:KaiOS nije mrtvo, vec nesto novo, za ljude koji vole jednostavnije.
sta je jednostavno? zar danasnji smartphonei, odnosno ´pametni sistemi´ da se tako izrazim postali dovoljno jednostavni?

mnogo jednostavnije i prakticnije koristiti smartphone.

daleko bolja čitljivost, brzina, brže odrađuješ zadatke, a da ne pričam opet o ovoj tastaturi, haman svaki zadatak koji hoćeš da odradis na ovoj preklopivoj nokiji jeste barem 2-3 koraka više naspram ovih smartphonea.

ni za starije osobe nisu vise dobri ovi telefoni

udjes u settings i samo pritisces gore dole dok ne dodjes do zeljenog dijela. dok kod smartphonea veci dio postavki vidis odmah. jedan od primjera

isto tako, tipkanje poruka, pocni pisati duzu poruku i smorices se. a zamisli da se moras opet vracati na neki stario dio dopisivanja, kolika ce to biti patnja.


i jos hrpa ostalih stvari, a posebno sad kad imas igrace tipa xiaomi koji su poprilično jeftini, pa čak i ovi njihovi telefoni ~200KM su bolja investicija nego ovo.
Ne radi se o tome, nego meni se smartphone uglavnom svodi na Whatsapp/Viber pozive i poruke. Te mail+tapatalk+feedly. Zato sto mi je uvijek pri ruci laptop/desktop, sta cu ista radit na mobitelu ako mogu na racunaru. Zato bi mi cak i KaiOS phone odgovarao, kad bi imao iole vise mogucnosti.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#15660 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Tesla Edison »

Dođe i taj dan. Microsoft predstavio prvi Surface pametni telefon.

https://www.bug.hr/mobiteli/microsoft-p ... lona-11661

Image
Uz mnoge predstavljene Surface proizvode Microsoft je na posebnom događanju za javnost pripremio i jedno iznenađenje. Predstavljen je pametni telefon Surface Duo, koji donosi dvije jedinstvene karakteristike što se tiče tvrtke iz Redmonda.

Surface Duo sklopivi je pametni telefon s dva klasična nesavitljiva zaslona (spojenih šarkama koje omogućuju zakretanje zaslona za 360 stupnjeva). Također, prvi je to Microsoftov pametni telefon koji se temelji na operativnom sustavu Android, iako ostaje nejasno radi li se o čistom Androidu ili nekoj kombinaciji koja uključuje pokretanje Android aplikacija uz pomoć novog Windows 10X sustava specifično prilagođenog uređajima s dva zaslona.

Oba zaslona su 5,6-inčna, a kada su potpuno rasklopljeni daju radnu površinu s dijagonalom od 8,3 inča (u sredini između dva zaslona velike su šarke, a oko zaslona postoje i za današnje standarde vrlo veliki rubovi).

Pri predstavljanu telefona naglašeno je kako je razvijan u partnerstvu s Googleom te mogućnost obavljanja telefonskih poziva. Nagađa se da se u unutrašnjosti Surface Duo telefona nalazi Intelov Lakefield procesor i Intelova Gen11 grafika, no više detalja o samom uređaju trebalo bi biti poznato naknadno.

Image
DonieBrasco
Posts: 15495
Joined: 31/08/2016 16:09

#15661 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by DonieBrasco »

Ovo je vise ispitivanje ispitivanje terena od strane Microsofta na trzisitu mobilnih android uređaja, opipavaju teren da vide mogu li kroz buducnost da uzmu dio kolaca tog trzista.
User avatar
escobar__
Posts: 8880
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#15662 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by escobar__ »

Nema tu Microsoft više šta tražit, likovi su uspjeli sjebat dvije-tri šanse u mobilnom segmentu i mislim da je što se njih tiče tu stvar završena. I ono malo raje što je imalo povjerenja u njih isto je izgubilo nakon fijaska sa Windows 10 mobilnim OS i uređajima.
BiBi911
Posts: 2903
Joined: 09/12/2018 17:47

#15663 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by BiBi911 »

escobar__ wrote:Nema tu Microsoft više šta tražit, likovi su uspjeli sjebat dvije-tri šanse u mobilnom segmentu i mislim da je što se njih tiče tu stvar završena. I ono malo raje što je imalo povjerenja u njih isto je izgubilo nakon fijaska sa Windows 10 mobilnim OS i uređajima.
Iskreno da ti kazem da izbace telefon sa WP prvi bi stao u red da ga kupim(cekao bi ga ko oni jabuku).
User avatar
escobar__
Posts: 8880
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#15664 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by escobar__ »

Ti i još možda stotinu drugih ljudi širom svijeta, ostale ne bi interesovalo.
BiBi911
Posts: 2903
Joined: 09/12/2018 17:47

#15665 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by BiBi911 »

escobar__ wrote:Ti i još možda stotinu drugih ljudi širom svijeta, ostale ne bi interesovalo.
Evo gdje radim, do prije par godina su koristili WP i morali preci na android. Ima nas oko100 i cim se pojavi wp tel(il nesto slicno da radi na windovs) svi cemo predat android uredjaje. Razlog jednostavan lakse nam nadgledat masine, procese. Sve sto radimo ne moramo nosati dva uredjaja vec sve pici na jednom. Tome pogoduje i sto rade sa Microsoft pa je sve njihovo. Radi i sada ovo ali za sve nam treba jos jedna mail adresa, jos jedan klinac koji ce to sa win na android i nazad. A kao sto znas uvijek se pojavi neki uredjaj koji odabija saradnju.
Da google nudi sve sto mic pa hajd al sreca nasa pa nas mogu svi
:izet:
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#15666 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Tesla Edison »

User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#15667 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by valjuga »

BiBi911 wrote:
escobar__ wrote:Ti i još možda stotinu drugih ljudi širom svijeta, ostale ne bi interesovalo.
Evo gdje radim, do prije par godina su koristili WP i morali preci na android. Ima nas oko100 i cim se pojavi wp tel(il nesto slicno da radi na windovs) svi cemo predat android uredjaje. Razlog jednostavan lakse nam nadgledat masine, procese. Sve sto radimo ne moramo nosati dva uredjaja vec sve pici na jednom. Tome pogoduje i sto rade sa Microsoft pa je sve njihovo. Radi i sada ovo ali za sve nam treba jos jedna mail adresa, jos jedan klinac koji ce to sa win na android i nazad. A kao sto znas uvijek se pojavi neki uredjaj koji odabija saradnju.
Da google nudi sve sto mic pa hajd al sreca nasa pa nas mogu svi
:izet:
Vala i ja sam poželio malo po Windows prčkat.
Moj zadnji je bio Lumia 1020
BiBi911
Posts: 2903
Joined: 09/12/2018 17:47

#15668 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by BiBi911 »

920,1020,640,640xl,950xl (sa continium) al me to cudo spasilo nosanja laptopa
bruteforce
Posts: 205
Joined: 23/05/2017 14:29

#15669 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by bruteforce »

Ja još uvijek koristim 950 XL :D
User avatar
escobar__
Posts: 8880
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#15670 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by escobar__ »

Ma imam i ja 1020 s jednom sporednom SIM karticom (aktivna) ali nije baš u nekoj posebnoj upotrebi. :D
User avatar
Qler
Posts: 23599
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#15671 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

Meni 950 telefon za puta, zamjenski. A gledam onaj mali preklopnini kontam da je na njemu Windows bilo bi perverzija. Jebo te na put krenem laptop izvadim samo kad sam u hotelu. Sve sa onog čuda radiš...
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#15672 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Mehemed »

Ja svoju 630ku koristim kao rezervu(nebi je prodao ni za kakve pare), ali je baš nevjerovatna brzina povezivanja sa bluetoothom na ovaj moj kineski player u autu. Nokia 6.1 se većinom neće ni povezati automatski, 1-2 od 10 puta se poveže sama, ostalo ja moram ručno, dok 630ka uvijek sama i to veoma brzo(izvadim telefon u autu a ono već povezano, dok sam sjeo u auto povezala se), a 6.1 pojede 630ku po specifikacijama u jednom zalogaju. To je samo do sistema, windows je bio bolji u svakom pogledu.
User avatar
escobar__
Posts: 8880
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#15673 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by escobar__ »

Windows nije bio bolji, čak ni Microsoftove aplikacije nisu radile dobro na Windowsu kako su radile na konkurentskim platformama.
BiBi911
Posts: 2903
Joined: 09/12/2018 17:47

#15674 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by BiBi911 »

escobar__ wrote:Windows nije bio bolji, čak ni Microsoftove aplikacije nisu radile dobro na Windowsu kako su radile na konkurentskim platformama.


Cini ti se. 950xl je imala otvoreno po 10-15 exel tabela, par word dokumenata i nije stekala(ni na continium)

Dok mate10pro nakon 3. Exel tabele uspori, ono kada ga spojim na tv baterija se trosi 5x brze.

U spajanje u kolima wp se uvijek prvi kaci,azurira imenik. Dok hajfon od zene i mate jos nikada nisu azurirali imenik.

Mate pobudali ako su 2x misa spojena i posalju signal da su zivi

A da ne vadim slike 950ke. Na -8° 23h jahorina tresu se ruke slika bolja no mate/hajfon na savrsenom osvjetljenju. Ovo sa1020 se neda ni poredit.


Al jbga nema milenial aplikacija i nevalja. Ako mr. Mobile kaze da nevalja (A njega prate milioni) i onda navalja
User avatar
escobar__
Posts: 8880
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#15675 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by escobar__ »

Tržište je svoje reklo, a ti nastavi na XL-u otvarat tabele.
Post Reply