Nokia Lumia & Windows Phone

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
SA 071
Posts: 3243
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#1 Nokia Lumia & Windows Phone

Post by SA 071 »

Danas ispred BBI-ja vidim telekomovu prezentaciju 4 nova Nokijina telefona Lumia serije (modeli 520, 620, 820, 920). Malo sam čačkao na ovom modelu 920 (najskuplji) i 620 (među jeftinijima). I ovaj 620 je jednako brz i zanimljiv, čak i ne izgleda loše.

Vidim da raja nešto ne gotive Nokije od kada su sa Microsoftom u "braku", ali me interesuje da li neko koristi neku od ovih novih Lumia i kakav je utisak.

Ne bih volio da se sada ovdje javljaju oni koji gotive android OS ili iPhone a ne vole WP8, pa da pljuju po WP8 OS-u i Nokiji, pa bih zamolio unaprijed da se takvi ne javljaju, već samo oni koji koriste ili su koristili ove nove Nokije, i da podijele svoje utiske sa nama.
Last edited by SA 071 on 04/04/2014 22:48, edited 1 time in total.
User avatar
Qler
Posts: 23497
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2 Re: Nokia Lumia

Post by Qler »

Ja koristim pored 808 PureView i Lumia 800, zena koristi Lumia 710, sve sa WP7.8. Iskreno, garantujem da nije nista sporiji u svakodnevnom radu od S3 galaxy-a. OS je nevjerovatno fluidan, brz, ali je ogranicen toliko da je iOS pojam slobode za njega. Nista ne mozes prilagoditi osim boje i velicine tiles-a. Ako hoces telefon da se ne sekiras kako sta radi i gdje i koliko memorije i procesora je optereceno, WP je odlican izbor. Kod mene single core 1.4GHz sa 512MB RAM-a, radi bolje nego i jedan andorid na dual core sa 1GB rama.

Sad ako ti smeta ogranicenost, WP nije za tebe...


PS

Sto se tice kvalitete telefona, Nokia je tu i dalje neprikosnovena. Nema da fali :)
User avatar
Qler
Posts: 23497
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#3 Re: Nokia Lumia

Post by Qler »

e jos da dodam, nisam bio ispred BBI, cuo sam da su bili oni lumia challenge, kao ko ce brze uslikati sliku i poslati na neku drustvenu mrezu, ko ce brze podesiti navigaciju :) proguglaj, dere lumia sve, ali neces nigdje naci video kad se takmici sa 808 PV ko ce prije uslikati sliku i poslati na FB :) jer je symbian oderao tu :) ako je u icemu brza ova 808 to je u slikanju i tom postavljanju na FB ili twitter ili flickr :)
nisam_ni_ja
Posts: 105
Joined: 05/12/2012 17:59

#4 Re: Nokia Lumia

Post by nisam_ni_ja »

WP8 je slobodniji od WP7/7.5/7.8, ovi raniji su baš bili zatvoreni. I nije im radio USSD kod! :shock:

Ja sam malo čačkao ove nove lumije i odlične su mi, da nemam potrebu da nosim DUAL-SIM telefon (Samsung Galaxy Grand), ili da ima WP8 DUAL-SIM, odmah bih se prešaltao.
User avatar
Qler
Posts: 23497
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#5 Re: Nokia Lumia

Post by Qler »

Doduse jesu malo popustili sa WP8, sad ima i memory card expanzija, ima mass storage mode, ne ovisi o ovom zune-u, NFC, BT file transfer (dosao je sad sa wp7.8 i na stare lumie). Mene samo jedna stvar kod WP7.8 nervira praaaaaaaavo, a ispravili su je na WP8, to je kada zakljucas telefon, nakon neke minute, ugasi WiFi. Samim time moze zaboraviti na symke, viber, whatsapp, i onda otkljucas telefon, i pocnu dolaziti mailovi, poruke, propusteni pozivi... e srecom to su ispravili na wp8. Sad ima opcija keef wifi alive...
SA 071
Posts: 3243
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#6 Re: Nokia Lumia

Post by SA 071 »

Ma nisam ni ja neki ljubitelj Windowsa, ali realno nije ni on uopšte loš. Pa me to i čudi kako su raja skroz malo zainteresovana za ove telefone. Ili mi se čini?

Zanimljivo mi je kada raja koja se ne razumije u "informatiku" i ne koristi neke "zajebane" aplikacije i ne igraju igrice kažu "ma kakav WP, Android je zakon", a u principu njihove potrebe za telefonom mogu biti zadovoljene skoro pa i nekim običnim mobitelom. Ili kada im je standard da procesor mora imat x jezgra, RAM memorija x GB i sl. iako za WP baš kao i za iOS zbog dobre optimizacije nema potrebe za tim nekim kapacitetima. Kao kad bi imao auto od 2 tone i 200 KS (android) i auto od 1 tone i 150 KS (WP ili iOS), i iako je ovaj sa manje konja i brži i startniji ti kažeš "fali mu konja". Nigdje veze...

Posebno veličina displeja. Nekada je standard bio da je telefon što manji, pa makar ljudi nisu mogli ni poruke kucati kako treba. Danas je standard da je displej što veći, pa makar ljudi ne mogu telefon ni nositi u džepu zbog veličine već moraju imati torbicu sa sobom. Nisu valjda svi zaboravili na optimalizaciju, ono da je displej dovoljno velik, a da opet telefon nije prevelik. Ako neko želi velik displej i taj doživljaj surfanja, igranja igrica, gledanja videa, pa valjda zato postoje tableti?
Forsaken
Posts: 818
Joined: 11/02/2005 10:51

#7 Re: Nokia Lumia

Post by Forsaken »

nije problem u hardveru i operativnom sistemu problem je sto microsoftov store ima jako malo aplikacija u odnosu na konkurenciju, a to su raja navikla da koriste( tipa instagram i slicno).
User avatar
Qler
Posts: 23497
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#8 Re: Nokia Lumia

Post by Qler »

ima tih instagram aplikacija sepet a sad ce i zvanicni, osim toga sta to jos nema? Skype, viber, whatapp, office pravi, facebook odlican, twitter, mail app isto odlicna, ne znam sta jos, besplatna navigacija, besplatna muzika, one camera apps.... Ne znam sta to koristis konkretno da nema na wp?
SA 071
Posts: 3243
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#9 Re: Nokia Lumia

Post by SA 071 »

Forsaken wrote:nije problem u hardveru i operativnom sistemu problem je sto microsoftov store ima jako malo aplikacija u odnosu na konkurenciju, a to su raja navikla da koriste( tipa instagram i slicno).
Stvarno, baš me interesuje koja to tako važna aplikacija fali? Koja je to aplikacija koja je tebi toliko važna, a nema nikakvu alternativu?

Mislim da je u tome fol, raja pročitaju da na MS Storu fali brojčano aplikacija u odnosu na android i iOS i onda se obeshrabre i to im je glavni argument protiv. A činjenica je možda da u konkretnim slučajevima tim ljudima ne fali niti jedna aplikacija koju oni koriste. Ali i dalje su ubjeđeni da je 145.000 aplikacija malo jer android ima 700.000 (svake app po 100 verzija). Neki dan na prezentaciji nove Lumije 925 iznose podatak da windows store ima 90% od 50 najtraženijih aplikacija za android i iOS. A nekad ranije pročitah da korisnici prosječno skinu između 50 i 60 aplikacija na telefon. E interesuje me koje su to applikacije (znači tih 5 app) koje su toliki nedostatak za wp8 da ih se koristi kao argument protiv?
Forsaken
Posts: 818
Joined: 11/02/2005 10:51

#10 Re: Nokia Lumia

Post by Forsaken »

Konkretno google mail i google cloud koristim vise nego aktivno i nisam bio zadovoljan podrskom za ove servise na win phonu sto je i logicno jer ljudi guraju svoj servis. Dakle, nista licno jednostavno mi je sve vezano za "neprijateljski" ili ti google tabor. Na androidu ovo odradim jednim klikom i sve radi out of the box a to je ono sto meni treba. Ako nekom treba win live/outlook/skydrive i slicno onda bujrum.

http://www.informationweek.com/byte/per ... /240151889
User avatar
Qler
Posts: 23497
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#11 Re: Nokia Lumia

Post by Qler »

Ima dobrih aplikacija sad i za gdrive a gmail radi sasvim dobro. Ja koristim i dropbox i gdrive i skydrive...
HomeArt
Posts: 2076
Joined: 02/09/2004 13:33
Location: Hrasno Hill :)

#12 Re: Nokia Lumia

Post by HomeArt »

Imam Lumiuo 610 W7.8 na prvi pogled jeste OK i ima (skoro) sve sto ima Android ali za mene nedopustiv propust je sto je nemoguće snimiri SMS poruke na kompjuter a to su mogli svi "obicni" mobiteli prije 10 godina. Druga stvar koju moze samo Microsoft smisliti je da nema Skype za win 7.X!, iako je MS kupio Skype i napravio ga za sve konkurentske sisteme za svoj win 7.x kaze da nema!!!
User avatar
Qler
Posts: 23497
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#13 Re: Nokia Lumia

Post by Qler »

Kako nema skype? Doduse mislim da nema na 610 jer ima 256MB ram-a, na 710, 800 i 900 ima, imam ja na svojoj i radi odlicno.

Sto se tice sms-a, dosta se raje zali na to, srecom, ja niti pisem sms-ove niti ih spremam, pa kad se nakog godinu nakupi stotinjak, ja samo mark all delete i vozdra :)
HomeArt
Posts: 2076
Joined: 02/09/2004 13:33
Location: Hrasno Hill :)

#14 Re: Nokia Lumia

Post by HomeArt »

Qler wrote:Kako nema skype? Doduse mislim da nema na 610 jer ima 256MB ram-a, na 710, 800 i 900 ima, imam ja na svojoj i radi odlicno.

Sto se tice sms-a, dosta se raje zali na to, srecom, ja niti pisem sms-ove niti ih spremam, pa kad se nakog godinu nakupi stotinjak, ja samo mark all delete i vozdra :)
Nema to veze sa ramom niti procesorom jer stariji android sa duplo manje rama ima skype, jednostavno to je Microsoft kaze da im je komplikovano napraviti skype za w7.x!?
User avatar
Qler
Posts: 23497
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#15 Re: Nokia Lumia

Post by Qler »

Ima skype na wp7.8 imam ga ja na dva telefona, lumia 710 i 800. Nema za 610 i 510 jer imaju 256MB RAM-a.

evo malo se zadaj, mozda uspijes iskomplikovati da ti radi na 610.

http://www.youtube.com/watch?v=2yKZOO48ei8
User avatar
burek_in_space
Posts: 17290
Joined: 04/12/2007 16:32

#16 Re: Nokia Lumia

Post by burek_in_space »

Doshlo doba da se mijenja telefon, pa nabasah i na ovu vashu diskusiju.
Obzirom da nisam neki ovisnik o tehnologiji i njenim dostignucima, mobitel mi sluzhi 95% za poziv i sms, kakva su iskustva sa Lumi(j)om 620? Odnos ulozhenog i dobijenog?
Zanima me kakav je touchscreen kod ove Nokie, jer nisam neshto pretjerano zadovoljan prijashnjim modelima, nekako su "tvrdi" i nisu kao kod HTC-a, kakav sad imam?
User avatar
Qler
Posts: 23497
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#17 Re: Nokia Lumia

Post by Qler »

Po meni trenutno jedan od best buy telefona. Nije skup a nudi puno. Sto se tice display-a, probaj negdje bilo koju lumia-u pa vidi :) pogotovo clear black display..
User avatar
burek_in_space
Posts: 17290
Joined: 04/12/2007 16:32

#18 Re: Nokia Lumia

Post by burek_in_space »

Qler wrote:Po meni trenutno jedan od best buy telefona. Nije skup a nudi puno. Sto se tice display-a, probaj negdje bilo koju lumia-u pa vidi :) pogotovo clear black display..
Ali gdje da je probam, kad ne znam nikoga ko je ima :mrgreen:
A jedno od glupljih pravila, bar je prije tako bilo u Telecomu, da nisu imali modele kojima potencijalni kupac mozhe isprobati sve shto ga zanima u vezi mobitela koji planira kupiti. :-)

Hvala na odgovoru :thumbup:
User avatar
Qler
Posts: 23497
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#19 Re: Nokia Lumia

Post by Qler »

Ma odes u fontele, univerzalno, dat ce ti 100% da probas. Vjeruj mi mene je iznenadila plaho kako je dobra, pogotovo za te pare.
SA 071
Posts: 3243
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#20 Re: Nokia Lumia

Post by SA 071 »

burek_in_space wrote:
Qler wrote:Po meni trenutno jedan od best buy telefona. Nije skup a nudi puno. Sto se tice display-a, probaj negdje bilo koju lumia-u pa vidi :) pogotovo clear black display..
Ali gdje da je probam, kad ne znam nikoga ko je ima :mrgreen:
A jedno od glupljih pravila, bar je prije tako bilo u Telecomu, da nisu imali modele kojima potencijalni kupac mozhe isprobati sve shto ga zanima u vezi mobitela koji planira kupiti. :-)

Hvala na odgovoru :thumbup:
Imaš u Telekomu na Obali izložen model Lumia 620 i Lumia 820 i možeš uzeti i čačkati po njima. Konačno su i oni to uveli kao Eronet. Lumia 620 je po mom mišljenju veličinom mjera, ne izgleda loše i nije puno para, a nudi puno više nego drugi u tom cjenovnom razredu. Ali otiđi pa probaj...
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#21 Re: Nokia Lumia

Post by valjuga »

Juce sam kupio lumiu 620 no ne radi mi YouTube a ne mogu ni one updates da skinem,pise da ih ima 11.
p.s.nemam sim karticu u njoj.
User avatar
Qler
Posts: 23497
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#22 Re: Nokia Lumia

Post by Qler »

Ne znam sto ti nece update, a sto se tice youtube, proba tube pro aplikaciju i Youtube plus. Meni dvije odlicne aplikacije.
SA 071
Posts: 3243
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#23 Re: Nokia Lumia

Post by SA 071 »

valjuga wrote:Juce sam kupio lumiu 620 no ne radi mi YouTube a ne mogu ni one updates da skinem,pise da ih ima 11.
p.s.nemam sim karticu u njoj.
Možda baš zbog toga neće, ako je kupljen preko mreže BH Telekoma. Provjeri sa njima je li to zbog toga.
User avatar
burek_in_space
Posts: 17290
Joined: 04/12/2007 16:32

#24 Re: Nokia Lumia

Post by burek_in_space »

Hvala @Qler i @SA 071 :thumbup:
User avatar
Qler
Posts: 23497
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#25 Re: Nokia Lumia

Post by Qler »

Ja cu ovih dana otici da mijenjam telefon, jos se dvoumim izmedju lumia 620, 820 ili N9. Iskreno, N9 mi se najvise svidja i najvise mi odgovara, ima 95% aplikacija koje koristim (jedino nema viber kojeg nema ni na symbianu, pa cu ostati bez toga skroz, ali ima skype integrisan u sam OS, tako da je i to vise-manje rijeseno.. ) Ali vidjet cemo jos da se malo presaberem
Post Reply