Nokia Lumia & Windows Phone

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
adsubzero
Posts: 2999
Joined: 08/02/2013 15:52

#15901 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by adsubzero »

fortaleza wrote: 17/04/2022 06:16 Baš dobre slike s Lumije, ima detalja, boje su vrhunske u odnosu na nove telefone, kod novih su previše saturirane i preizoštrene.

Vidi se da je kamera starija 5-6 godina, i u stvari skontaš koliko nema nekog napretka i u kojem smjeru ide.

Ipak ništa bez pravog fotoaparata.
Da, ovo. Jako izostravanje -> mnogo digitalnog suma -> dodaj uklanjanje suma (luma i chroma) -> nema boja -> pojacaj saturaciju. Stvarno ne mogu da shvatim da proizvodjaci izbacuju kamere sa takvim tuningom, ali jbg prosjecan korisnik je duduk i hoce da slike sljaste kad ih stavi na instagram. A jos manje mogu da shvatim recenzente koji imaju silnu profesionalnu opremu i opet ocjenjuju slike prema tim kriterijima koji su za prosjecnog duduka.
adsubzero
Posts: 2999
Joined: 08/02/2013 15:52

#15902 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by adsubzero »

zippoo87 wrote: 17/04/2022 01:34 Slikano je hodajuci i ne bas mirne ruke.Neke slike nisu ostre iz tog razloga.
Na nekim sam upalio hdr opciju...mislim da to kvari slike,jer hdr u to doba i nije bio na nivou.

Ima slika koje sam napravio mirne ruke i odlicne su,bez suma a na tim nekim sam i ja primjetio sum.

Boje su odlicne,meni bolje n3go na novim kamerama.

Pogledaj detaljno ovu prvu sliku psa,tu je fokus dobar,slika ostra...pogledaj u punoj rezoluciji i vidjeti ces detalje.

Na ovoj tvojoj slici se vidi koliko je bolji HDR na novim telefonima,oblaci i nebo je odlicno prikazano.Ostali dijelovi i nema neke razlike.
Ali ova kamera je odlicna,kada se fino uslika,ostrina i detalji su vrhunski...

Evo jos jedna slika,okinuta isto snogu...ali je ostra pa vidi ima li detalja kada zumiras

Image
Ma znam, kontam te, ali ovo je ono o cemu pricam. Kad stavis full crop, izgleda bas kao prljavstina, a opet malo zamuceno. Ne govorim o ostrini, vec o detaljima. :)
Jbg mozda previse ocekujem od takve stare kamere. Ali kao sto rekoh za to doba stvarno potcijenjeno.
Spoiler
Show
Image

Image

Image
Btw ako budes u prilici probaj PhotonCamera za android. Ona daje interesantne rezultate koje ce ti se mozda svidjeti. Takodjer na novijim GCam imas LDR (low dynamic range) mod, s kojim neke slike izgledaju premocno.

Image
zippoo87
Posts: 15478
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#15903 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

Hodao sam,vodio psa i slikao...slike nisu ostre iz tog razloga.
Fokus kamere je tamo gdje fokusiras a prema rubovima ide zamucenje.Mislim da je to zbog optike same kamere,stvara bokeh efekat.
Ovo sam testirao...kada rucno pritisnem gdje da fokusira,okolo bude zamuceno.
Ne kazem ja da je kamera najbolja moguca,niti ja znam to dobro slikati i okidati,ja to samo okinem i neka bude bolja,neka losija slika.
Za kameru staru 9 godina,meni pravi odlicne slike a najvise mi se svidjaju boje .
Obzirom da se slike sada dijele po drustvenim mrezama,a sve one smanjuju kvalitet slika,tako da niko ne zagleda i ne zumira 100%

Imam par slika uslikanih mirno,pa cu postaviti kasnije
adsubzero
Posts: 2999
Joined: 08/02/2013 15:52

#15904 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by adsubzero »

zippoo87 wrote: 17/04/2022 11:32 Hodao sam,vodio psa i slikao...slike nisu ostre iz tog razloga.
Fokus kamere je tamo gdje fokusiras a prema rubovima ide zamucenje.Mislim da je to zbog optike same kamere,stvara bokeh efekat.
Ovo sam testirao...kada rucno pritisnem gdje da fokusira,okolo bude zamuceno.
Ne kazem ja da je kamera najbolja moguca,niti ja znam to dobro slikati i okidati,ja to samo okinem i neka bude bolja,neka losija slika.
Za kameru staru 9 godina,meni pravi odlicne slike a najvise mi se svidjaju boje .
Obzirom da se slike sada dijele po drustvenim mrezama,a sve one smanjuju kvalitet slika,tako da niko ne zagleda i ne zumira 100%

Imam par slika uslikanih mirno,pa cu postaviti kasnije
Ma nije to ni fokus ni blur od pokreta, nego jednostavno takva slika. Ali boje su odlicne, sto jest jest. Covjece kad skontas stvarno 9 god star telefon :shock:
User avatar
Laplace
Posts: 10304
Joined: 19/11/2012 18:37

#15905 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Laplace »

Možda glupo pitanje: da li se Windows 11 može instalirati na Android uređaj (tablet)? I ako može, kolik je rik od brikovanja?
zippoo87
Posts: 15478
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#15906 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

Laplace wrote: 17/04/2022 13:26 Možda glupo pitanje: da li se Windows 11 može instalirati na Android uređaj (tablet)? I ako može, kolik je rik od brikovanja?
Ne moze.
Mozda preko kakvih emulatora ali normalno kao glavni sistem,ne moze.
User avatar
sprej
Posts: 334
Joined: 05/03/2013 17:42

#15907 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by sprej »

Help :)
Kako ponovno aktivirati Viber na mob. ???
U pitanju je 640 win10, komšija je danas slučajno app resetirao i sad nemam pojma kako mu je ponovno aktivirati.
Instalirana je ali neće da mu pošalje kod za aktivaciju, ukucam njegov br. i stalno dobijam poruku.

The number you entered doesn't appear to be valid. Please check the number and try again.

Broj je ispravno unesen 100%.
Uhh stariji čovjek je u pitanju i godinama koristi ovaj mob. i app. za komunikaciju sa djecom.
Znam da je outdate mob. može li se Viber instalirati ?
zippoo87
Posts: 15478
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#15908 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

Eto pojasnio sam prosle godine,postupak je isti i radi...ja sam vise puta aktivirao ovako.
sprej wrote: 18/04/2022 22:23 Help :)
Kako ponovno aktivirati Viber na mob. ???
U pitanju je 640 win10, komšija je danas slučajno app resetirao i sad nemam pojma kako mu je ponovno aktivirati.
Instalirana je ali neće da mu pošalje kod za aktivaciju, ukucam njegov br. i stalno dobijam poruku.

The number you entered doesn't appear to be valid. Please check the number and try again.

Broj je ispravno unesen 100%.
Uhh stariji čovjek je u pitanju i godinama koristi ovaj mob. i app. za komunikaciju sa djecom.
Znam da je outdate mob. može li se Viber instalirati ?
zippoo87
Posts: 15478
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#15909 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

zippoo87 wrote: 14/03/2021 01:40 Samo da potvrdim da je moguce aktivirati viber na windows 10 mobile i na windows phone 8.1 sistemima ,vrlo jednostavno a evo dole cu i napisati upute kako da to uradite i ostaviti link za download vibera koji meni radi.
U biti ovo je ono sto je kolega mostarac ostavio link,samo sam ja pojednostavio malo upute
Mislim da radi i sa sluzbene aplikacije koju skinete sa storea ali ako ne bude radilo,instalirajte ovaj viber sa linka
Da bi instalirali aplikacije iz nepoznatih izvora,morate aktivirati developer mod a to imate u postavkama

Upute za instalaciju ukratko.
Uglavnom ja sam instalirao ovaj viber koji cu vam ostaviti na linku i odmah cim instalirate viber,instalirajte i ovaj certifikat,jer nece raditi u suprotnom.
A da ukucate proxy server...konektujte se na wifi,onda kliknite na konektovanu wifi mrezu i idite u properties ,pa gdje je proxy ukljucite manuel i ukucajte samo ovo
Proxy IP: 78.109.17.39 Port: 80
Nakon toga pokrenite viber i ukucajte svoj broj telefona i dobiti cete code,kao i inace sto dodje na androidu.
Prejednostavno a radi najnormalnije i ovo vazi i za windows phone 8.1 telefone kao i za stare iphone i ostale,bukvalno za sve telefone koji su izgubili podrsku od vibera.
Evo link pa downloadujte viber i certifikat
https://we.tl/t-2gBoNvCiU1
jos jedan link,rezervni,ne znam koliko dugo ce da traje link
https://easyupload.io/shx31w

Image
User avatar
sprej
Posts: 334
Joined: 05/03/2013 17:42

#15910 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by sprej »

Hvala ti, uspio sam.
Oni linkovi ne rade više ali pomogao je onaj aktivator od Rusa. Skinuo taj certifikat i namjestio proxy.
Nedostaci su da notifikacije ne dolaze, tek kad uđeš u app... bitno da Viber fercera.

Ima li slične opcije i za ostale popularne app npr.WhatsApp ?
Vidim da je zajednica za wp i dalje aktivna.
zippoo87
Posts: 15478
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#15911 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

sprej wrote: 19/04/2022 21:04 Hvala ti, uspio sam.
Oni linkovi ne rade više ali pomogao je onaj aktivator od Rusa. Skinuo taj certifikat i namjestio proxy.
Nedostaci su da notifikacije ne dolaze, tek kad uđeš u app... bitno da Viber fercera.

Ima li slične opcije i za ostale popularne app npr.WhatsApp ?
Vidim da je zajednica za wp i dalje aktivna.
Jbga stari linkovi godinu ali da si se javio ponovo,nasao bi ti i uploadovao.
Pretpostavljam da ti je telefon na windows 10 mobile...pa ako jeste,imas telegram kanal
https://t.me/Windows10Phone
Tu onda imas da skines program W.U.T (windows universal tool) i tu imaju sve aplikacije i dzidze midze kao i nacini kako sta hakovati,popraviti ,promijeniti na windows phone telefonima.

Sto se whatsAppa tice...radio je odlicno do prije mozda mjesec dana i vise nece raditi,jer su ugaseni serveri i to je to.

Dakle,udji na telegram,skini aplikaciju sa storea za telegram ,unigram i onda udji u ovu grupu sto sam ti dao link,sa telefona skini WUT...na telefonu u opcijama nadji tamo da ukljucis "developer opcije" i instaliraj WUT i dalje ces sam skontati...istrazuj tu sta sve ima.
Prati malo i telegram kanal,manje vise se ista pitanja vrte od novih korisnika .
arnelau
Posts: 126
Joined: 15/08/2009 16:32

#15912 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by arnelau »

Pozdrav, da li ima neko od forumasa-kolekcionara da ima nokia lumia 630 telefon, da bi prodao zadnji poklopac, mislim onaj cover. Telefon koristi mama ali je otpalo ono dugme za paljenje telefona na cover-u pa ako mozda ima neko pokvaren ovaj model telofona ja bi kipila taj cover?
arnelau
Posts: 126
Joined: 15/08/2009 16:32

#15913 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by arnelau »

Pozdrav, da li ima neko od forumasa-kolekcionara da ima nokia lumia 630 telefon, da bi prodao zadnji poklopac, mislim onaj cover. Telefon koristi mama ali je otpalo ono dugme za paljenje telefona na cover-u pa ako mozda ima neko pokvaren ovaj model telofona ja bi kipila taj cover? PS nesto mi se ne pegla sa narudzbom preko ebay-a pa ako ovako nadjem rjesenje bilo bi super
epik
Posts: 1491
Joined: 10/05/2011 14:15

#15914 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by epik »

Imam nekoliko komada Lumia 640 xl dual sim za prodati, sa 8.1 win. Raspakovani iz kutija ali nisu koristeni... Bh telecom mreza... Ako nekoga interesuje neka se javi u pp
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#15915 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by agent_zero »

Jeli to niko u BiH ne prodaje ove nove Nokie?
User avatar
Qler
Posts: 23583
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#15916 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

Andorid ili Windows Phone?

Andorid se i moze naci, ali WP boga mi tesko...
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#15917 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by agent_zero »

Ma ova nova serija androida, što je izašla prije mjesec.
User avatar
Qler
Posts: 23583
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#15918 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

ona G30 izgleda dobro. Samo nisu ni jeftine.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#15919 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by agent_zero »

Ima li iko da je uvoznik ili da se mogu kupiti negdje?
User avatar
Qler
Posts: 23583
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#15920 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

Ja znam da je MESC bio servis, pretpostavljam da je onda MOBIS mozda bio uvoznik.. ali sad iskreno ne znam, nisam odavno to pratio.
aston_martin
Posts: 440
Joined: 26/09/2020 18:41

#15921 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by aston_martin »

Sta mislite o Nokiji 3310, samo pozivi.
User avatar
Qler
Posts: 23583
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#15922 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

Ja ću osposobiti 8600 Luna :) treba mi baterija, ima li ko :)
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10329
Joined: 10/03/2022 22:16

#15923 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by ZoomZoomKiwi »

Qler wrote: 28/10/2022 18:45 Ja ću osposobiti 8600 Luna :) treba mi baterija, ima li ko :)
Vidi na eBay baterija je BP-5M ako se dobro sjećam.
zippoo87
Posts: 15478
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#15924 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

Nokije su neunistive.
Vecina ih radi i danas nakon 15 i vise godina od izlaska.
Najveca i jedina boljka je baterija...em se nema kupiti vise em su ove sto imaju na par oglasa stare.
Baterije se ne mogu kupovati direktno online,jer su kao potencijalno opasne i nisam siguran da iko salje iz Kine ovamo baterije.
epik
Posts: 1491
Joined: 10/05/2011 14:15

#15925 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by epik »

zippoo87 wrote: 30/10/2022 16:34 Nokije su neunistive.
Vecina ih radi i danas nakon 15 i vise godina od izlaska.
Najveca i jedina boljka je baterija...em se nema kupiti vise em su ove sto imaju na par oglasa stare.
Baterije se ne mogu kupovati direktno online,jer su kao potencijalno opasne i nisam siguran da iko salje iz Kine ovamo baterije.
Zapalio sam dva telefona zbog malog uboda sarafcigerom u bateriju. Kad sam prvi put to uradio totalno sam se s*ebao, dovoljna je mala rupica da litium dodje u kontakt sa kiseonikom i eto belaja.
Post Reply