Nokia Lumia & Windows Phone

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Erhardt
Posts: 249
Joined: 02/12/2019 10:19

#16001 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Erhardt »

zippoo87 wrote: 14/11/2023 23:28
senturk wrote: 14/11/2023 23:08
zippoo87 wrote: 14/11/2023 23:05

isplati...jer su ti telefoni sada 30-50 KM
Ima eno oglasena Lumia 950 za 60 KM na olxu...spusti na 50 i pazari,bolji kamera-telefon neces imati :D
Na Lumiu 950 se moze instalirati jos uvijek puno aplikacija...youtube clijent,instagram klijent,twitter itd itd.
Cak i viber se moze napraviti da radi.

Još ćeš me nafurat da uzmem i da mogu rahat da se posvađam sa ženom,, :skoljka:
Lumia korisnici se ne svadjaju sa zenama :lol:
Ti se nikad nisu ni oženili 😂
Last edited by Erhardt on 15/11/2023 03:07, edited 1 time in total.
zippoo87
Posts: 15657
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#16002 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

Erhardt wrote: 15/11/2023 00:15
zippoo87 wrote: 14/11/2023 23:28
senturk wrote: 14/11/2023 23:08

Još ćeš me nafurat da uzmem i da mogu rahat da se posvađam sa ženom,, :skoljka:
Lumia korisnici se ne svadjaju sa zenama :lol:
Ti ili se nikad nisu ni oženili 😂
:lol: :lol: :lol:
zippoo87
Posts: 15657
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#16003 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

Nokia 8
Nadjo ovu ljepoticu,mint stanje :D
Ovo je prva Nokia flagship od kako se Nokija vratila na trziste,pod kapom HMDa,nakon potopa sa Microsoftom.
Nevjerovatno lijepo dizajniran telefon...u ruci je puno ljepsi nego na slikama.
Ima LCD 5.3'' QHD display sa odlicnom crnom...kada je izasao,bio je jedan od najboljih LCDa na trzistu,sto mogu potvrditi i uzivo.
Ima i glance :D
Pogledajte trecu sliku i dubinu crne boje...perverzija.
Ono gdje je najvise podbacio su kamere...sto isto mogu potvrditi,nista posebno.
Ispod haube je Snapdragon 835,telefon je ultra brz i funkcionalan i dan danas.
Na njemu je cisti android,trenutno verzija 9 i dalje ne moRe,bez roota.
Baterija je odlicna na ovom modelu...SOT gura 6-7 sati a baterija je 3100 mAh.

Sada se malo igram sa telefonom i malo mi fali da ga ostavim sebi,da ne ide u prodaju...bas je ocuvan i ovo bi mi bila cetvrta Nokija u kolekciji...prva sa androidom

Image Image

Image

Image Image
Last edited by zippoo87 on 08/12/2023 00:33, edited 1 time in total.
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#16004 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by fortaleza »

Fenomenalan. :thumbup:

Ja ga ne bih prodavao, površina tog zaslona u 16:9 formatu je na razini novih 20:9 formata od barem 6 inča tako da ekran nije malen. Samo zbog tog bih ga ostavio kamoli zbog drugih prednosti. Još prednje tipke i pravi fingerprint.

Još su dobri bili Nokia 6 i 7 Plus jer su proizvedeni u suradnji s foxconom. Odbilo me za sedmicu jer nije imala stereo zvučnike kao i 8. I ovo su im jedini telefoni koji nisu bili generički kineski.

Isto tako sam nabavio Sony XZ2 Premium u mint stanju s ful opremom nekorištenom s 4K LCD IPS ekranom i odličan je, 5.8 inča 16:9 isa SD845, koristit cu ga dok ne rikne. A novi telefon sam spremio u ladicu, služi mi ko alarm.
zippoo87
Posts: 15657
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#16005 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

fortaleza wrote: 07/12/2023 20:42 Fenomenalan. :thumbup:

Ja ga ne bih prodavao, površina tog zaslona u 16:9 formatu je na razini novih 20:9 formata od barem 6 inča tako da ekran nije malen. Samo zbog tog bih ga ostavio kamoli zbog drugih prednosti. Još prednje tipke i pravi fingerprint.

Još su dobri bili Nokia 6 i 7 Plus jer su proizvedeni u suradnji s foxconom. Odbilo me za sedmicu jer nije imala stereo zvučnike kao i 8. I ovo su im jedini telefoni koji nisu bili generički kineski.

Isto tako sam nabavio Sony XZ2 Premium u mint stanju s ful opremom nekorištenom s 4K LCD IPS ekranom i odličan je, 5.8 inča 16:9 isa SD845, koristit cu ga dok ne rikne. A novi telefon sam spremio u ladicu, služi mi ko alarm.
Ja bio nasao Xperiu XZ1 ali zakljucana,pokusao otljucati,nece da prepozna telefon na kompu,odnesem u servis,kad ni tamo ne moze,kaze otisao cip za USB punjenje,nabavim sa ebaya chip,promijeni,nece opet.
Odustao sam...stavio da prodajem dijelove ali u biti,to je bacenih nekih 70 KM,nece niko ni dijelove,jer je jako rijedak model.
A ova Nokia je bas fenomenalna,jako tanka i lijepa za koristiti ali skliska...jer je aluminijum...do sada mi je za 2 dana isklizio nekoliko puta iz ruke i iz krila.
Da imam kakvu maskicu,mogao bi telefon koristiti svakodnevno :D
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#16006 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by fortaleza »

Da su barem ostavili ovakve telefone, s aluminijskim kućištima, 16:9 ekranima, prednjim stereo zvučnicima, 3.5mm utorom i sd karticom, malo smanjili okvire s donje i gornje strane, ubacili odlične LCD ekrane (što više nije slučaj je nema LCD flagshipa pa niti ne ubacuju odlične ekrane), ostavili notifikacijsku ledicu i dodali izmjenjivu bateriju bio bi vrh. SD procesor zbog custom romova, google kamere.

I izbacili staklene pozadine, zakrivljene ekrane, ne povećavali težinu telefona, bez rupica, notcheva, loših PWM amoleda.
User avatar
Quaresma
Posts: 6697
Joined: 19/07/2010 16:37

#16007 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Quaresma »

fortaleza wrote: 08/12/2023 11:44 Da su barem ostavili ovakve telefone, s aluminijskim kućištima, 16:9 ekranima, prednjim stereo zvučnicima, 3.5mm utorom i sd karticom, malo smanjili okvire s donje i gornje strane, ubacili odlične LCD ekrane (što više nije slučaj je nema LCD flagshipa pa niti ne ubacuju odlične ekrane), ostavili notifikacijsku ledicu i dodali izmjenjivu bateriju bio bi vrh. SD procesor zbog custom romova, google kamere.

I izbacili staklene pozadine, zakrivljene ekrane, ne povećavali težinu telefona, bez rupica, notcheva, loših PWM amoleda.

zasto lcd? oled davno presisao lcd tehnologiju, koliko god lcd dobar bio, nece biti dobar kao oled.

i sta da su ostavili?

eto ti xperia telefona manje vise sta ti trazis, pa ih na mapi nema.

3.5mm utor je stvarno nepotreban. posebno kad predjes na bezicne sluslice.

ja sam dva puta gubio bezicne slusalice i u medjuvremenu morao se prebaciti na zicu, patnja ziva. ustekaj, istekaj, pazi da ne zapnes, ne potrgas. a sve se to desi kad naviknes na bezice.
zippoo87
Posts: 15657
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#16008 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

Quaresma wrote: 12/12/2023 23:52
fortaleza wrote: 08/12/2023 11:44 Da su barem ostavili ovakve telefone, s aluminijskim kućištima, 16:9 ekranima, prednjim stereo zvučnicima, 3.5mm utorom i sd karticom, malo smanjili okvire s donje i gornje strane, ubacili odlične LCD ekrane (što više nije slučaj je nema LCD flagshipa pa niti ne ubacuju odlične ekrane), ostavili notifikacijsku ledicu i dodali izmjenjivu bateriju bio bi vrh. SD procesor zbog custom romova, google kamere.

I izbacili staklene pozadine, zakrivljene ekrane, ne povećavali težinu telefona, bez rupica, notcheva, loših PWM amoleda.

zasto lcd? oled davno presisao lcd tehnologiju, koliko god lcd dobar bio, nece biti dobar kao oled.

i sta da su ostavili?

eto ti xperia telefona manje vise sta ti trazis, pa ih na mapi nema.

3.5mm utor je stvarno nepotreban. posebno kad predjes na bezicne sluslice.

ja sam dva puta gubio bezicne slusalice i u medjuvremenu morao se prebaciti na zicu, patnja ziva. ustekaj, istekaj, pazi da ne zapnes, ne potrgas. a sve se to desi kad naviknes na bezice.
Bezicne i kvalitet zvuka ne idu u istu recenicu.Sve ostalo je marketing.Ja vise volim zicane i zicane su uvijek zivlje,bolje udaraju od BT.
Imas masu ljudi koji su izvalili fine novce nekada prije za odlicne slusalice i navikli su na njih.
Onda ako telefon ima dobar DAC,on moze gurati i neke ozbiljnije slusalice,studijske i tako te,sa manjim otporom.

Sto se LCDa tice...OLED je visestruko bolji i ja se ne vracao na LCD,ma koliko neki modeli bili kvalitetni.Evo ova Nokia 8 stvarno ima vrhunski LCD,i uz QHD rezoluciju,slika je kao mlijeko,nema sanse ni pomocu trikova vidjeti pixele na ekranu ali opet mi je OLED bolji na Xiaomiju...Problem kod LCDa je da ako hoces bolju sliku,moras pojacati osvjetljenje na 60-70% minimalno,da boje ozive a kod OLEDA ne moras toliko,zbog boljeg kontrasta.
A jbga trendovi su takvi...neki proizvodjaci su gurali svoje i propali,ovi drugi su uzjahali na valovima trendova i jasu jos.

Ono sto ja sada volim i sto radim,je da cesto kupujem ove neke legendarne modele i igram se sa njima...jer su sada bagatela :D
Nije mi zao para...ja to nabavim za 50-60 KM i igram se...evo na Nokia 8 sam testirao slusalice i DAC,odlican je...posebno zicane.
Bezicne slusalice su na svakom telefonu iste,jer DAC ne igra ulogu njima,nego samo bt kodeci ...pa ako telefon a i slusalice podrzavaju lossless formate,onda samo to utice na zvuk.Dok kod zicanih svasta nesto utice i bas se nekada iznenadis kako neke nazivno obicne slusalice ozive kada se ustekaju u dobar DAC :D
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#16009 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by fortaleza »

Quaresma wrote: 12/12/2023 23:52 zasto lcd? oled davno presisao lcd tehnologiju, koliko god lcd dobar bio, nece biti dobar kao oled.

i sta da su ostavili?

eto ti xperia telefona manje vise sta ti trazis, pa ih na mapi nema.

3.5mm utor je stvarno nepotreban. posebno kad predjes na bezicne sluslice.

ja sam dva puta gubio bezicne slusalice i u medjuvremenu morao se prebaciti na zicu, patnja ziva. ustekaj, istekaj, pazi da ne zapnes, ne potrgas. a sve se to desi kad naviknes na bezice.
Pričaš samo o svom primjeru.

Objasnio je @zippo , samo ću nadodati da koristim povremeno studijske AKG slušalice naravno žične s jako dobrim DAC-om i bežične im ne mogu prići.

Čak i Sonyijeve in ear sluške MH-755 što su dolazile u paketu s telefonima (10$) zvuče bolje od višestruko skupljih bluetooth slušalica. Latency je isto bitan gamerima pogotovo, zato ASUS Rog, Nubia Red magic i dalje imaju 3.5mm utor. Meni je osobno lakše uštekati služe fizički nego se spajati na bluetooth.

Nije OLED u svemu u prednosti, lakše se kvari, burn in (koji je na LCD-u nepostojeći), neprirodne boje izuzev crne, skuplja zamjena ekrana, i ono najbitnije PWM, odnosno način osvježavanja, ili flickering koji dovodi do zamora očiju, suzenja i glavobolja nakon dužeg korištenja.

Baš sad kad je OLED uzeo primat u telefonima se krenulo više obazirati na PWM u recenzijama i navodi se skroz visoka stopa osvježavanja preko 2000Hz da bi ublažila probleme, ali to je u stvari softverski gimick, a ne puna implementacija.

Btw Xperia bi bila idealna da ima 16:9 displej, ovako je preuzak za 21:9.

I audio je jako dobar na Xperiji.
Last edited by fortaleza on 13/12/2023 12:17, edited 1 time in total.
User avatar
Quaresma
Posts: 6697
Joined: 19/07/2010 16:37

#16010 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Quaresma »

Ja ne pricam o svom primjeru, nego o primjeru mase ljudi. Izadji na ulicu i upitaj ove sto su presli na BT slusalice da li bi se ikada vise na kabal vratili.

A ti meni vamo spominjes AKG slusalice i DAC. Kud cu sa time kad izadjem van?


LCD bolji od OLEDa? Nemam ti stvarno vise sta dodati na ovu temu. Do prije par godina sam i ja zagovarao LCD, ali OLED je presisao u svemu. Ako ti je prejak kontrast, uvijek mozes profil promjeniti i stimati sebi kako tebi odgovara.
Mislim, smijesno porediti.

BT slusalice jednom povezes s telefonom i to je to. Ne razumijem sta ima tesko otvoriti kutiju i ubaciti slusalice u usi?

Burn in je stvar proslosti. Ja sam na prvom Galaxy S i Lumiji 1020 nakon dvije godine koristenja imao burn in. Poco F3 koristio isto dvije godine, ali na njemu nema burn in.a

Dosta raje nosalo iPhone X, nikakav burn in. Cak i na relativno novijim Samsunzima nikog nisam vise cuo da se zalio na burn in. Dok sam prije redovno vidjao, a mozak mi je tako radio prije kad god mi neko nesto pokazuje na telefonu moje oci traze da li ima burn in. Takodjer i po tramvajima i kafama vidjao vazda neke roze linije kod starijih Samsungovih telefona. Danas je to manje vise sve ispravljeno.

Jeftinija zamjena ekrana? Jel to stvarno navodis kao argument LCD-a naspram OLEDa?

zippoo87 wrote: 13/12/2023 00:57
Bezicne i kvalitet zvuka ne idu u istu recenicu.Sve ostalo je marketing.Ja vise volim zicane i zicane su uvijek zivlje,bolje udaraju od BT.
Imas masu ljudi koji su izvalili fine novce nekada prije za odlicne slusalice i navikli su na njih.
Onda ako telefon ima dobar DAC,on moze gurati i neke ozbiljnije slusalice,studijske i tako te,sa manjim otporom.

Sto se LCDa tice...OLED je visestruko bolji i ja se ne vracao na LCD,ma koliko neki modeli bili kvalitetni.Evo ova Nokia 8 stvarno ima vrhunski LCD,i uz QHD rezoluciju,slika je kao mlijeko,nema sanse ni pomocu trikova vidjeti pixele na ekranu ali opet mi je OLED bolji na Xiaomiju...Problem kod LCDa je da ako hoces bolju sliku,moras pojacati osvjetljenje na 60-70% minimalno,da boje ozive a kod OLEDA ne moras toliko,zbog boljeg kontrasta.
A jbga trendovi su takvi...neki proizvodjaci su gurali svoje i propali,ovi drugi su uzjahali na valovima trendova i jasu jos.

Ono sto ja sada volim i sto radim,je da cesto kupujem ove neke legendarne modele i igram se sa njima...jer su sada bagatela :D
Nije mi zao para...ja to nabavim za 50-60 KM i igram se...evo na Nokia 8 sam testirao slusalice i DAC,odlican je...posebno zicane.
Bezicne slusalice su na svakom telefonu iste,jer DAC ne igra ulogu njima,nego samo bt kodeci ...pa ako telefon a i slusalice podrzavaju lossless formate,onda samo to utice na zvuk.Dok kod zicanih svasta nesto utice i bas se nekada iznenadis kako neke nazivno obicne slusalice ozive kada se ustekaju u dobar DAC :D
Pa ne idu kad uzmes neke studijske slusalice sa zicom. Ali meni licno nema smisla onda izvaljivati tolike pare na slusalice i onda to stekati na telefon, a plus jos daj DAC, posebno ako telefon nema dobar dac u sebi, a velika vecina ga nije imala.

Mozes ti sad meni nalaziti neke testove, parametre gdje su bolje zicne na papiru, sto ne osporavam, ali velikoj vecini ljudi koji kad izadju van, u setnju, trcanje, tramvaj, na biciklo, teretanu su sasvim dovoljne bezicne slusalice, i u ovim uslovima nema teorija da mi neko kaze da su prakticnije slusalice sa zicom.
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#16011 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by fortaleza »

Velika većina ljudi koristi i zaobljene telefone i ekrane sa neprirodnim omjerom zaslona, pa se iznenade pozitivno kad ugledaju XZ2 Premium s normalnim omjerom, i veću površinu zaslona i komentiraju kako su prije par godina bili bolji telefoni.

Ono što trzište nalaže nije uvijek u sprezi s onim što kupci žele.

Želim samo reći da ako je tebi nepotreban utor za slušalice, ne znači da je to tako i za nekog drugog.

Dobro je imati izbor pa si uzmeš ono što ti odgovara.

Ovako je kupac skupljeg telefona prisiljen uzeti bez 3.5mm utora, SD kartice, FM radija, led notifikacije...
Zato što će svakako platiti koliko god treba.

Oni što gledaju bang for the buck će ići na srednju klasu.
adsubzero
Posts: 3006
Joined: 08/02/2013 15:52

#16012 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by adsubzero »

Za 3.5mm dzek se slazem, ko je koristio kvalitetne zicane slusalice i imao telefon sa dobrim DAC-om, zna o cemu je rijec. Naravno da su bezicne prakticnije, ali za slucajeve kad hoces dobar kvalitet zvuka tu nema usporedbe. Neke od najboljih BT slusalica ne mogu ni primirisati po kvaliteti zicanih in-ear (cak i iz nekih nizih kategorija) a da ne govorim o over-the-ear tipu :D
Na kraju krajeva tu se ne mora uopste praviti usporedba kao da se radi o dvije iskljucive, a ne komplementne stvari.

Za ovo ostalo jednostavno stvari idu naprijed, mobitel nije tv niti monitor, pa ga ne treba ni posmatrati tako. Veci odnos duzina/sirina je jednostavno bolji za svrhe za koje se mobitel koristi pa i mnogo laksi za drzanje u ruci. OLED vs LCD je davno prezvakana tema, niko vise nece praviti LCD u visoj klasi jer je nemoguce napraviti ovako tanak okvir, niti imati visok nivo osvjetljenja koji se dobija sa OLED-om. Za kontrast i boje se podrazumijeva.
zippoo87
Posts: 15657
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#16013 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

Na testu trenutno Huawei P20 Pro...solidan telefon ali DAC na njemu je prilicno los...tj.zvuk je cist ali jako slab/tih.
Xiaomi 11T na istim slusalicama je tri puta jaci i udarniji...baš rastura u odnosu na P20 Pro.
Iako ima 32-bit/384kHz audio ,to mu nista ne pomaze sa zicanim slusalicama,jer je bas tih zvuk.
Malo situaciju izvlaci "bass booster",app koji se instalira i koji se igra sa android audio opcijama u kernelu.
Ali zato P20 Pro sije 11T u kameri pet puta :lol: ,posebno kod zumiranja...na P20 pro na max zoomu slika kristalno cista a kod 11T mutna bez detalja.

I moram reci da sam se teska srca rastao od Nokie 8...koja je bila jedan odlican telefoncic,nevjerovatno brz sa stock androidom.
Nokia 8 je drasticno brza od P20 pro

sekunda je falila danas da pazarim i Pixel 2 XL ali sam odustao,jer mu je baterija gotova...SOT samo 3 sata,sto me odbilo od kupovine a baterija se nema gdje kupiti za ovaj model,bukvalno nema nijedne na olxu.
Kod nas je podrska za pixele bas ono ocajna i nikakva
adsubzero
Posts: 3006
Joined: 08/02/2013 15:52

#16014 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by adsubzero »

zippoo87 wrote: 21/12/2023 21:25 baterija se nema gdje kupiti za ovaj model
Ebay?
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#16015 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by fortaleza »

Zašto si riješio Nokiju? :zoka:

Huawei nije baš ulagao u audio, oni su više apsolvirali dizajn, kamere, autonomiju baterije i imali su tu neku pouzdanost, kao pravi konkurenti Samsungu za razliku od ostalih Kineza.

Nije do DAC-a, taj 32 bit je odličan, ali ima kriminalan amplifier pa je pretiho. Huawei boljka.

2 XL je odličan, a baterija se može i na Aliju naći. Kamera solidna i danas. Zvučnici dobri.

Koristio sam Zenfone 4 s istim senzorom i OISom i s Gcamom je bila odlična.

Danas sam po prvi put testirao bežične slušalice, Byron Urban Vitamin, cca 50tak eura i u usporedbi sa 10$ Sonyjevim žičnim zvuk je izraženiji, više dinamičan, s odličnim vokalom, ali fali punoće, dubine, raspon je slabiji. Bluetooth boljka, bez obzira na LDAC u najboljoj kvaliteti.

Sony najjeftinije žične ipak bolje, pogotovo u paru s Fiio BTR5 DAC-om.

Meizu je tradicionalno bio odličan audio izbor, pa poslije i LG sa quad DAC-om, više ih nema, sad ostaju razni dongle-ovi kao dodaci.

Danas jedini vrijedan kvalitetnog zvuka na telefonu je ASUS Rog 5 ili 6 ali nije dovoljan razlog za kupovinu jer je gamerski orijentiran, pomalo glomazan.

Tu je i Sony sa prednjim stereom i utorom za slušalice, premda ne koristi zaseban DAC već Qualcomov aquistic ugrađeni odlično je tuniran.
Sony pionir multimedije.

Opet teško dobavljiv, skup i sa ružnim izduljenim ekranom premda nema notcha.

Raspisao se. :D
zippoo87
Posts: 15657
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#16016 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

adsubzero wrote: 21/12/2023 22:00
zippoo87 wrote: 21/12/2023 21:25 baterija se nema gdje kupiti za ovaj model
Ebay?
Pa zar nije zabranjeno kupovanje baterija online ?
Koliko znam da jeste i da se ne mogu kupovati na ovaj nacin vec godinama.
Last edited by zippoo87 on 21/12/2023 23:49, edited 1 time in total.
zippoo87
Posts: 15657
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#16017 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

fortaleza wrote: 21/12/2023 22:07 Zašto si riješio Nokiju? :zoka:

Huawei nije baš ulagao u audio, oni su više apsolvirali dizajn, kamere, autonomiju baterije i imali su tu neku pouzdanost, kao pravi konkurenti Samsungu za razliku od ostalih Kineza.

Nije do DAC-a, taj 32 bit je odličan, ali ima kriminalan amplifier pa je pretiho. Huawei boljka.

2 XL je odličan, a baterija se može i na Aliju naći. Kamera solidna i danas. Zvučnici dobri.

Koristio sam Zenfone 4 s istim senzorom i OISom i s Gcamom je bila odlična.

Danas sam po prvi put testirao bežične slušalice, Byron Urban Vitamin, cca 50tak eura i u usporedbi sa 10$ Sonyjevim žičnim zvuk je izraženiji, više dinamičan, s odličnim vokalom, ali fali punoće, dubine, raspon je slabiji. Bluetooth boljka, bez obzira na LDAC u najboljoj kvaliteti.

Sony najjeftinije žične ipak bolje, pogotovo u paru s Fiio BTR5 DAC-om.

Meizu je tradicionalno bio odličan audio izbor, pa poslije i LG sa quad DAC-om, više ih nema, sad ostaju razni dongle-ovi kao dodaci.

Danas jedini vrijedan kvalitetnog zvuka na telefonu je ASUS Rog 5 ili 6 ali nije dovoljan razlog za kupovinu jer je gamerski orijentiran, pomalo glomazan.

Tu je i Sony sa prednjim stereom i utorom za slušalice, premda ne koristi zaseban DAC već Qualcomov aquistic ugrađeni odlično je tuniran.
Sony pionir multimedije.

Opet teško dobavljiv, skup i sa ružnim izduljenim ekranom premda nema notcha.

Raspisao se. :D
Ma za pixel 2 xl i nije neka drama cijena,cijenio ga 100 KM...sa defektima koje ima,puno para...rekao je da mu i zvucnik krci ako se pojaca na max.
Mislim da se baterije ne mogu narucivati iz Kine,zbog zabrane prevoza u avionima...ili to salju kopnom kako,pojma nemam .
Sto se zvuka tice...ja sam se jedno vrijeme bio nafurao na Fiio externi DAC ali nikada ga nisam narucio...nisu bas ni jeftini a to bi onda trazilo i bolje slusalice i ode to sve na par stoja KM :D
DAC drasticno popravi zvuk na svakim slusalicama .
Nije do DAC-a, taj 32 bit je odličan, ali ima kriminalan amplifier pa je pretiho. Huawei boljka.
Ebem ih,ubace odlican DAC a onda ustede na pojacalu ...tacno huawei nikada nije imao dobar zvuk ni na jednom modelu,ono da se nesto istice.
Ima jedan LG v30 oglasen na olxu...u dobrom stanju...mjerkam ga samo zbog audia ali cijeni ga 150 KM...puno je to za uredjaj iz 2017. godine...kada bi bio pola te cijene,kupio bi ga :D

A na pitanje zasto sam se rijesio Nokie 8...bezveze stavio oglas na one FB grupe,kontam nece se niko javiti za tu starudiju i naruci covjek neki da mu posaljem postom :D
A bas sam se fino druzio sa telefonom nekih 7-8 dana,evo vec mi nedostaje ...jedino sto me nervira kod starijih androida je sto nemaju podrsku za geste...mislim ove za upravljanje telefonom...mislim da to dolazi tek od androida 10 nativno .

Takodjer sam nedavno imao i Samsung s9+ i one njegove originalne slusalice,AKG tunirane i ono je bas los zvuk na tim slusalicama...visoki tonovi su dobri,sve je cisto ali nemaju nikakvu punocu ni punch...bas nekako jeftin zvuk...cak ni equalizer nije pomogao ni dodatno tuniranje.
adsubzero
Posts: 3006
Joined: 08/02/2013 15:52

#16018 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by adsubzero »

zippoo87 wrote: 21/12/2023 22:51
adsubzero wrote: 21/12/2023 22:00
zippoo87 wrote: 21/12/2023 21:25 baterija se nema gdje kupiti za ovaj model
Ebay?
Pa zar nije zabranjeno kupovanje baterija online ?
Koliko znam da jeste i da se ne mogu kupovati na ovaj naci vec godinama.
Ako prodavac salje ja bih probao
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#16019 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by fortaleza »

@zippo

Audio je financijska rupa bez dna, uvijek je nešto u što treba uložiti.

Fiio BTR5 mr izišao oko 130$, i popravlja zvuk i na sluskama od 10$. S AKG MK2 studijskim zvuči jako detaljno, analitično, s vrhunskim midom i gornjim tonovima. Neutralan zvuk, u pitanju je ESS Sabre DAC koji je u LG telefonima.

Taj LG ako je u vrhunskom stanju je i za 150 KM dobra kupovina, spustiš na 120-130 i imaš odličan media player uz telefon.
adsubzero
Posts: 3006
Joined: 08/02/2013 15:52

#16020 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by adsubzero »

zippoo87 wrote: 21/12/2023 23:00 Ima jedan LG v30 oglasen na olxu...u dobrom stanju...mjerkam ga samo zbog audia ali cijeni ga 150 KM...puno je to za uredjaj iz 2017. godine...kada bi bio pola te cijene,kupio bi ga
Meni LG v30 stoji u ladici, razbijen (i naprijed i nazad). Nikako da se nakanim da popravim, a i ne vjerujem da se isplati vise. Ne mogu naci displej za njega da je jeftiniji od polovnih ispravnih modela na ebayu. Steta jer je zvuk preko njega bio vrhunski.
zippoo87
Posts: 15657
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#16021 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

Ma ne isplati se popravljati nijedan display a najmanje OLED...jer je sam display dva puta skuplji nego polovan ispravan uredjaj.
zippoo87
Posts: 15657
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#16022 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

fortaleza wrote: 22/12/2023 10:53 @zippo

Audio je financijska rupa bez dna, uvijek je nešto u što treba uložiti.

Fiio BTR5 mr izišao oko 130$, i popravlja zvuk i na sluskama od 10$. S AKG MK2 studijskim zvuči jako detaljno, analitično, s vrhunskim midom i gornjim tonovima. Neutralan zvuk, u pitanju je ESS Sabre DAC koji je u LG telefonima.

Taj LG ako je u vrhunskom stanju je i za 150 KM dobra kupovina, spustiš na 120-130 i imaš odličan media player uz telefon.
Ja to sve volim testirati i malo koristiti...jer mi primarno slusanje muzike nije na slusalicama,navikao sam na zvucnike i malo jace pojacati,zivim u kuci pa mogu odvrnuti cesto.
A i ovo sto kupim,kada se izigram,prodam...jedino eksterni DAC ne bi prodavao a telefoni odu jbga 😂
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#16023 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by fortaleza »

zippoo87 wrote: 22/12/2023 15:32 Ma ne isplati se popravljati nijedan display a najmanje OLED...jer je sam display dva puta skuplji nego polovan ispravan uredjaj.
Meni se isplatilo na Nord N10, displej nabavio na Aliju za 20tak $ i onda sam zamijenio, znači to je konačni trošak.
Isto i za Redmi Note 7.

Opcija je isto nabaviti još jedan pokvaren telefon s ispravnim ekranom, nabavio sam dvije Motorole Nexus 6 za ukupno 65 KM, na jednoj nije radio usb utor, a drugom razbijen ekran i sastavio u jedan telefon još instalirao android 11 crDroid i aktivno koristio telefon kao sekundarni s drugom karticom pola godine.
Last edited by fortaleza on 22/12/2023 16:51, edited 1 time in total.
adsubzero
Posts: 3006
Joined: 08/02/2013 15:52

#16024 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by adsubzero »

fortaleza wrote: 22/12/2023 16:44
zippoo87 wrote: 22/12/2023 15:32 Ma ne isplati se popravljati nijedan display a najmanje OLED...jer je sam display dva puta skuplji nego polovan ispravan uredjaj.
Meni se isplatilo na Nord N10, displej nabavio na Aliju za 20tak $ i onda sam zamijenio, znači to je konačni trošak.
Isto i za Redmi Note 7.

Opcija je isto nabaviti još jedan pokvaren telefon s ispravnim ekranom, nabavio sam dvije Motorole Nexus 6 za 65 KM, na jednoj nije radio usb utor, a drugom razbijen ekran i sastavio u jedan telefon još instalirao crDroid i aktivno koristio telefon kao sekundarni s drugom karticom pola godine.
To nije OLED...
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#16025 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by fortaleza »

adsubzero wrote: 22/12/2023 16:50
fortaleza wrote: 22/12/2023 16:44
zippoo87 wrote: 22/12/2023 15:32 Ma ne isplati se popravljati nijedan display a najmanje OLED...jer je sam display dva puta skuplji nego polovan ispravan uredjaj.
Meni se isplatilo na Nord N10, displej nabavio na Aliju za 20tak $ i onda sam zamijenio, znači to je konačni trošak.
Isto i za Redmi Note 7.

Opcija je isto nabaviti još jedan pokvaren telefon s ispravnim ekranom, nabavio sam dvije Motorole Nexus 6 za 65 KM, na jednoj nije radio usb utor, a drugom razbijen ekran i sastavio u jedan telefon još instalirao crDroid i aktivno koristio telefon kao sekundarni s drugom karticom pola godine.
To nije OLED...
Kod Nexusa 6 je OLED displej i to dosta dobar za to vrijeme, 6 inča 16:9 formatu, uz prednje zvučnike je bio odličan za video, YouTube.
Post Reply