Nokia Lumia & Windows Phone

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Quaresma
Posts: 6692
Joined: 19/07/2010 16:37

#15576 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Quaresma »

Nema app lockera kod mene
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#15577 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by diablobih »

Nista jbg, ostaju ti samo third app solucije.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#15578 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by arnes_king »

Quaresma wrote:
arnes_king wrote:Ne razumijem tvoj post. Ja sam ti se javio s ciljem da pomognem i dao ti prijedlog, ne znam zasto takav stav.
Kakav stav, bolan zajebavamo se godinama na forumu i onda mi dodjes nekakav ozbiljan

S druge strane koristio sam google drive i znam kako radi, zato sam bio upitao sto nema, kako zakljucati gdrive ali bez 3rd party aplikacije

Mufa postavio ss kao je on uspio zakljucati, ali u stvari zakljucao preko 3rd party aplikacije.


I ja sam puko zbog ovog google drajva, ne znam kako ljudi mogu koristiti ovakav retardiran cloud sistem

A sa ne kazem da sam presao na androidn one upravo u cilju da imam cisto google iskustvo i da se prebacim na njihov ekosistem s microsofta.
Pa ljudi se uozbilje vremenom :P Nisam te dobro skontao bio, tek sad nakon ovog posta jesam :-D
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#15579 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Humljanin »

Evo da se tuspasim, nedavno sretno prešao sa L930 (W10) na android.
Neke stvari su mi bolje na ovom a neke na prijašnjem mobitelu.

Od onih koje mi fale sa lumie su:
-fenomenalne 3D karte (koliko sam skontao mogu se skinuti HERE karte na android ali nema 3D prikaza samo 2D.
-odličan oled zaslon vrlo responzivan
-iznad svega fantastična 20mp kamera koja je i dan danas nakon toliko godina bolja od 90% novih..
-reprodukcija glazbe je bila odlična
-crna tema koja je zbog OLEDa bila brutalna
-relativno kompaktne dimenzije u odnosu na novije telefone koji slijede trend rasta
-live tiles koje sam ispocetka sa gadjenjem gledao sam tolioo zavolio da se ne mogu naviknuti na ovoliko praznog mjesta između ikona na androidu.

Neke stvari koje su mi bolje na novom mobitelu:
-jednostavnost
-brzina
-količina aplikacija (doslovno sve radi šta god instaliram za razliku od Nokie na kojoj se crashalo dosta toga zbog outdatea i nemara. )
-povezanost googleovih servisa
-lagano dodavanje korisničkih (email) računa koji se nisu tako lako mogli dodavati i manipulirati na windowsu. (Jednom sam zaboravio sifru glavnog emaila, nije bilo nacina za popravak pa je morao uslijediti hard reset)
-ne grije se
-baterija traje nekoliko puta duže od windowsove..
-multimedijalno iskustvo je zadovoljavajuće (iako mi je prijašnji displej bio ljepši i zvuk dublji, ovaj nije loš nimalo)

Eto to su neke moje impresije kao bivšeg korisnika wp10.
I sada s vremena na vrijeme uzmem u ruke lumiu, ali se ne vracam. Jedino kada bi ta platforma uskrsnula od mrtvih.
User avatar
Quaresma
Posts: 6692
Joined: 19/07/2010 16:37

#15580 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Quaresma »

diablobih wrote:Nista jbg, ostaju ti samo third app solucije.
uzeo sam preko ebaya One Drive sa 5TB, jedini je problem sto moram rucno uploadovati jer je business acount, mada ustvari mada nije to problem, kasnije cu gledati da izganjam par ljudi pa da zajedno uzmemo Personal paket gdje cu imati 5TB odnosno 1TB za svakoga, + radice automatski upload


problem je sa Gdrive kad izbrisem s njega sliku, slika se izbrise i sa Google Photos, isto tako kad izbrisem sa Google Photos onda se izbrise i sa GDrajva.

Microsoftov One Drive mi je najbolji od sviju bio. A i dalje je
ucenik1234
Posts: 928
Joined: 06/11/2012 22:10

#15581 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by ucenik1234 »

Nudi mi se neotpakovana 620tka, razmisljam da predjem na nju buduci da me iphone 5 zeza (spor, kratko traje baterija, zajebava punjac), kakvo je stanje sa WP-oom trenutno i kako su se 620tke pokazale?
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#15582 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

Ma nista od toga... taj telefon je trenutno dobar samo kao podmetac...
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#15583 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Humljanin »

To ti je sa konja na magarca.
Jedini slucaj u kojem ti nova Lumia može biti bolja od starog Ajfona je da mobitel koristiš samo za zvanje i SMS. Imalo zahtjevnije korištenje ili potreba za nekim aplikacijama i pokajat ces se.
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#15584 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Mehemed »

Prestar i preslab model, realno po meni ne vrijedi više od 30KM tako neotpakovana.
ucenik1234
Posts: 928
Joined: 06/11/2012 22:10

#15585 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by ucenik1234 »

hvala puno, promijenit cu bat. na iphoneu i derat dokle moze
User avatar
jasko_ba
Posts: 7805
Joined: 13/11/2006 17:47

#15586 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by jasko_ba »

Gdje kupiti bateriju i poklopac za lumia telefone? Relacija Sarajevo-Zenica! :D Hvala
User avatar
escobar__
Posts: 8876
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#15587 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by escobar__ »

Na ebay-u.
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#15588 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Mehemed »

User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#15589 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by korektno »

Imam microsoft lumia 640 i već dogledno vrijeme viber ne učitava audio poruke.
Mensčini da je stalo sve sa apdejtima i da se polahko gasi sve :)
Jel ima neko slična iskustva, a davno sam pročitao da je windows stao sa apdejtima.
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#15590 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by SundanceKid »

Humljanin wrote:Evo da se tuspasim, nedavno sretno prešao sa L930 (W10) na android.
Neke stvari su mi bolje na ovom a neke na prijašnjem mobitelu.

Od onih koje mi fale sa lumie su:
-fenomenalne 3D karte (koliko sam skontao mogu se skinuti HERE karte na android ali nema 3D prikaza samo 2D.
-odličan oled zaslon vrlo responzivan
-iznad svega fantastična 20mp kamera koja je i dan danas nakon toliko godina bolja od 90% novih..
-reprodukcija glazbe je bila odlična
-crna tema koja je zbog OLEDa bila brutalna
-relativno kompaktne dimenzije u odnosu na novije telefone koji slijede trend rasta
-live tiles koje sam ispocetka sa gadjenjem gledao sam tolioo zavolio da se ne mogu naviknuti na ovoliko praznog mjesta između ikona na androidu.

Neke stvari koje su mi bolje na novom mobitelu:
-jednostavnost
-brzina
-količina aplikacija (doslovno sve radi šta god instaliram za razliku od Nokie na kojoj se crashalo dosta toga zbog outdatea i nemara. )
-povezanost googleovih servisa
-lagano dodavanje korisničkih (email) računa koji se nisu tako lako mogli dodavati i manipulirati na windowsu. (Jednom sam zaboravio sifru glavnog emaila, nije bilo nacina za popravak pa je morao uslijediti hard reset)
-ne grije se
-baterija traje nekoliko puta duže od windowsove..
-multimedijalno iskustvo je zadovoljavajuće (iako mi je prijašnji displej bio ljepši i zvuk dublji, ovaj nije loš nimalo)

Eto to su neke moje impresije kao bivšeg korisnika wp10.
I sada s vremena na vrijeme uzmem u ruke lumiu, ali se ne vracam. Jedino kada bi ta platforma uskrsnula od mrtvih.
Ista stvar. Ja sam nakon godina koristenja lumije 920 presao na android, s6 pa onda s7, i ne mogu da vjerujem da sam ikad bio lud i mucio se sa windowsom. Ideja je bika super iz pocetka, koncept je bio dobar, ali sve skupa vise sam vremena proveo cekajuci kojekakve update, nego sto sam koristio telefon. Te grije se, te neka opciia ne radi, te cekaj viber pola minute da uradi refresh svaki put kad ga otvoris...kad se samo sjetim nerviranja jer ne rade najosnovnije funkcije poput notifikacija na viberu, fbooku i slicno ili vremena koje sam proveo guglajuci o problemima...svaki uodate aplikacije il telefona slavis ko da ti je rodjendan :D haha

Sad mi i ne naumpada ni da pregledam update log, sve radi super. Od lumie mi fali samo kamera, iako je i ova odlicna nekako imam utisak da je u savrsenim uslovima 920ka uvijek davala ljepse i prirodnije slike.

Savjet - razumijem ljubav koju svi imaju, a imo sam i ja godinama prema lumijama i windows telefonima, ubjedjivo sam i ja ljude oko sebe da je to vrh. Da su oni samo roboti i ne kontaju sta valja, itd..ali to nije nista drugo nego mazohizam. To je mrtav koncept i svima je bolje da uzmu cak i neki low end android nego da se muce i nerviraju. Telefon sluzi korisniku, ne obratno.
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#15591 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by SA 071 »

Nema to što pričaš veze sa situacijom od prije recimo 5 godina. Današnji Android je nešto sasvim drugo od Androida iz te 2013.-2014. godine. Dešavalo se tada svako malo da krešira i zablokira, a Windows je u to doba i za tadašnje prilike zaista bio fluidan. Od tada se Android i unaprijedio i poboljšao i napredovao, a ovi idioti iz MS-a odustali od Windows-a na telefonima. Uzmi L920, ona i sada radi bez problema i bez podrške (naravno bez glavnih app) :) Međutim, uzmi neki Android iz tog perioda. Ne znam koliko je upotrebljiv za današnje standarde...
User avatar
Quaresma
Posts: 6692
Joined: 19/07/2010 16:37

#15592 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Quaresma »

pa gdje nece raditi kad telefon nema aplikacija, jednostavno zarobljen u proslosti.

a ljudi i dalje nosaju Galaxy S3, na jedan sam licno stavio custom rom i frcera odlicno uz novu bateriju.

a ima i nexusa koji isto dobro rade, mozda nece danas raditi kao u taj period, pa ipak su aplikacije postale teze i zahtjevaju noviji hardware i brzu flash memoriju.

i jos spomenuti da je wp pisan za jako mali broj uredjaja na trzistu, da su oni imali u pola aktiviranih uredjaja kao android tada, šipak bi microsoft imao dobro optimizovan OS, sigurno bi ga zapostavili i prije lol :D

sve u svemu, OS, jako dobar koncept, da je ms bio uporan kako treba, nesto bi bilo od njega, ali ne zalim, bio sam dosta isfrustriran s njime kako je windows 10 dosao.

Ovako nema sanse da uleti neko sa novim OS i napravi neki iskorak na trzistu, MS je bio zadnji voz
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#15593 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by diablobih »

Ima google sa svojim fuchsia OSom :D Ali necemo ga jos docekati...
User avatar
Filter
Posts: 8032
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#15594 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Filter »

prekjuce dodje nakav update na 950... vidim kotacici se vrte :?
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#15595 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Humljanin »

Filter wrote:prekjuce dodje nakav update na 950... vidim kotacici se vrte :?
Najdraži su mi bili apdejti na Windowsu. Jbt radi pola sata, a kad završiš nemaš pojma šta je apdejtirao. :-)
User avatar
l33t
Posts: 4326
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#15596 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by l33t »

Humljanin wrote:
Filter wrote:prekjuce dodje nakav update na 950... vidim kotacici se vrte :?
Najdraži su mi bili apdejti na Windowsu. Jbt radi pola sata, a kad završiš nemaš pojma šta je apdejtirao. :-)
procitas update notes ako te interesuje :/
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#15597 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

Ma Windows Mobile je bas mogao biti odlican mobilni OS da je MS ispunio ono sto je bio zacrtao. UWP, fluidnost, preglednost... milina OS... ali jebi ga...
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#15598 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Humljanin »

l33t wrote:
Humljanin wrote:
Filter wrote:prekjuce dodje nakav update na 950... vidim kotacici se vrte :?
Najdraži su mi bili apdejti na Windowsu. Jbt radi pola sata, a kad završiš nemaš pojma šta je apdejtirao. :-)
procitas update notes ako te interesuje :/
Gdje je update notes?
Ja sam znao aatima surfati po internetu i tražeći šta znače oni kodovi i oznake nadogradnji, ali svejedno ništa ne bih saznao.
Jednostavno, Microsoft pošalje update i tebe tko jebe. Ne smatraju da ti trebaš znati šta su ti prčkali po telefonu.

Na stranu to što su nekim nadogradnjama znali ukidati funkcije koje su postojale prilikom kupnje uređaja.
To mi je vrh bezobrazluka od Microsofta.
Mobitel koji je prilikom kupnje imao funkcionalan FM radio, stoka nadogradnjom ukine i onemogući.
User avatar
l33t
Posts: 4326
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#15599 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by l33t »

probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#15600 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by probook »

Quaresma wrote:pa gdje nece raditi kad telefon nema aplikacija, jednostavno zarobljen u proslosti
Ja sam neki dan igrom slucaja covjeku namjestao facebook na kednom telefonu neki samsung od prije koju godinu. Ljudi moji kako to ocajno radi pa to je strasno. Nema na njemu nista osim vibera i facebooka, par puta sam komentarisao kako ih nije sramota pustiti ovo u prodaju. Android je od pocetka morao biti samo na uredjajima od bar 2 GB rama da bi ista mogao raditi na njemu
Post Reply