Nokia Lumia & Windows Phone

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#15451 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by avaks »

SA 071 wrote: Svašta ti napisa, a malo šta je tačno. To što ti nisi ranije čuo za Whatsapp, ne znači da nije postojao. To što si ti skontao pozive unazad godinu dana, to je do tebe a ne do Whatsapp. Kako je krenulo, još ćeš reci da je Skype nova aplikacija koja još uvijek nije zaživjela i ušla dovoljno u upotrebu zato što je u Bosni skoro niko ne koristi. To što istočnoevropska i arapska stoka ne vidi dalje od Vibera ne znači da je Viber dobar nego nešto sasvim drugo...
:lol: :thumbup:
Sve rečeno. Ne znam što i raspravljam po Windows phone temi ali fakat.
Živjeli vi meni.
zippoo87
Posts: 15530
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#15452 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

samo da jos jednom potvrdim koliko factory format pomogne da telefon prodise...posebno windows 10 :D
zadnja 3-4 dana mi bio nesto pobudalio telefon,stekaju aplikacije,wifi mi zablokira i pola aplikacija nisam mogao ni pokrenuti i nakon skoro godinu dana kako nisam radio factory reset,uradim jucer
novi telefon bukvalno haha a plus mi je sada ostalo vise slobodnog prostora na internoj memoriji,pa cu moci i update uraditi

ali imam 2 aplikacije koje sada ne mogu instalirati na telefon,ne znam sta je problem
rijec je o 6tag aplikaciji za instagram i jos jedna navigacija
samo izbaci da se ne moze instalirati...iako nastimam da skine aplikacije na internu memoriju
bruteforce
Posts: 205
Joined: 23/05/2017 14:29

#15453 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by bruteforce »

Na win 10 imaš službeni instagram. Znam da nije bilo story-a, ali sad ne znam, ne koristim ga više. Svakako bolje od beta verzije na 8.1 :thumbup:
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#15454 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Hakiz »

Qler wrote:Skype u poslovnojupotrebi ubija.. iako je katastrofa
Pa, Skype je bio prvi i jedini, pa su svi bili na njemu. Teško je sada nagovarati ljude da prelaze na nove programe. A radi šta treba.

Viber je postao popularan zato što kada se pojavio, Skype koji je bio u tom trenutku ili jedini ili dominanatan na računarima nije bio popularan na mobitelima. Pa si imao situaciju da je Skype bio jedini (ili dominantan) na računarima, ali na mobiltelima je Viber bio glavni. Do trenutka kada je Skype se proširio na mobitelima, Viber je je već postao standard i svi koji su htjeli imati na mobitelu mogućnost Skypea skoro da nisu imali izbora nego koristiti Viber. Ja koristim Skype, nemam Viber, i svi koje poznajem imaju Skype. Čak i oni koji imaju Viber imaju i Skype. Jer smo generacija koja je počela koristiti Skype čim se pojavio, tamo negdje 2005. a tada smartphonei (a pogotovo Viber, Viber se prvo razvio za iOS tamo negdje 2010, pa je da bi bio konkurencija Skypeu razvijen 2012. i za Android i za PC na kraju, ali prvi smartphonei to jeste PDA, Blackberry i Windows Mobile OS telefoni nisu imali Viber) nisu bili široko rasprostranjeni.

A ja sam prije 10-ak godina imao jedan Blackberry na kojem sam imao Skype. Ali zbog toga što naši telecom operateri (sa malim izuzetkom mtela) nisu imali ugovore sa RIM, Blackberry se nikada u BiH nije mogao koristiti u punoj snazi. A ja tvrdim da je Blackberry u tom trenutku bio najbolji smartphone sistem, čak i bolji nego što je Android danas. Em su sami Blackberry telefoni prije 10 godina bili brži nego što je 80% Android mobitela danas, baterije trajale ne danima nego sedmicama (dakle sjajan hardver), em što je sam softver, to jeste ekosistem, bio dobar, sigurnost bila veća nego na Androidu i na iOS-u danas. Propao je iz istog razloga iz kojeg je propao i My Space kada se uporedi sa Facebookom. Pojavila se nova stvar, djeci se svidjela, i ljudi koji nisu gledali u dubinu su masovno prešli na tu novotariju. I time upropastili manje atraktivnu na prvi pogled, ali ozbiljniju i bolju stvar.

Tako da imaš ljude koji imaju Viber zbog djece, djeca im ne znaju za Skype, a sa starijim članovima porodice, prijateljima i poslovnim partnerima komuniciraju koristeći Skype.

I sada da uvedem politiku u butigu. Skype je proizvod jednog Šveđanina i jednog Danca. Viber je Izraelski proizvod :evil:

"Viber Media was founded in Tel Aviv, Israel in 2010 by Talmon Marco[8] and Igor Magazinnik, who are friends from the Israel Defense Forces where they were chief information officers.[9] Marco and Magazinnik are also co-founders of the P2P media and file-sharing client iMesh.[10] The company was run from Israel, with much of its development outsourced to Belarus in order to lower labor-costs.[9] It was registered in Cyprus. Sani Maroli and Ofer Smocha soon joined the company as well.[11][12][13][14][15][16]"
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#15455 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Tesla Edison »

Skype za poslovnu upotrebu je vrh. Pogotovo u integraciji sa Windows 10 i Cloudom. Niti jedan ozbiljan poslovni korisnik neće koristiti Viber već Skype. Da ne govorim o mogućnosti podešavanja Skypea na IP telefone i sl. što je za Viber misaona imenica. Kad Viber bude mogao da se podesi na ovakvom nečemu:

Image

tada možemo početi pričati o nekom pokušaju ulaska vibera na ozbiljno poslovno tržište. Do tada to je samo sticker igračka za djecu i osobe sa oskudnim i ograničenim IT znanjem.
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#15456 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by SA 071 »

WhatsApp je već 2009. postojao, prvo za iOS i BlackBerry, a onda i za ostale. I uvijek je bio funkcionalniji i kvalitetniji od Vibera, s tim da im je praktičnost ista. S druge strane, Skype je uvijek bio kvalitetniji od ostalih, ali mu je praktičnost na mobitelima bila dosta slabija, pogotovo u tim prvim godinama, tako da je ostao malo manje rasprostranjen i korišten na mobitelima. E zbog toga su profitirali WhatsApp i Viber i postali ovako popularni. S tim, da je WhatsApp dosta bolji i stabilniji... Al' haj' ti Balkancu objasni... :)
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#15457 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by beni-bu-man »

SA 071 wrote:WhatsApp je već 2009. postojao, prvo za iOS i BlackBerry, a onda i za ostale. I uvijek je bio funkcionalniji i kvalitetniji od Vibera, s tim da im je praktičnost ista. S druge strane, Skype je uvijek bio kvalitetniji od ostalih, ali mu je praktičnost na mobitelima bila dosta slabija, pogotovo u tim prvim godinama, tako da je ostao malo manje rasprostranjen i korišten na mobitelima. E zbog toga su profitirali WhatsApp i Viber i postali ovako popularni. S tim, da je WhatsApp dosta bolji i stabilniji... Al' haj' ti Balkancu objasni... :)
Prosto nemoguce :mrgreen:
User avatar
BlackCaviar
Posts: 955
Joined: 05/06/2010 16:36

#15458 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by BlackCaviar »

Selite u taj svijet gdje se koristi vacap kad vec toliko cmizdrite za njim. Ja ga skinuo, ma nigdje nikoga, i ovo sto ima kontakata, ne koriste ga. Sta ce mi onda. A i ne kontam sta fali tom jadnom viberu? Osim sto je izraelski :D
User avatar
escobar__
Posts: 8875
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#15459 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by escobar__ »

Ništa mu ne fali samo je platforma k'o platforma smeće.

Između Skypea, WhatsAppa i Vibera ovaj zadnji mi se pokazao kao definitivno najnepouzdaniji i meni sasvim dovoljan razlog da app prestanem koristit.
User avatar
BlackCaviar
Posts: 955
Joined: 05/06/2010 16:36

#15460 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by BlackCaviar »

Pa de navedi konkretan razlog zbog čega je toliko nepouzdan, fakat mi nije jasno. Btw koristio sam ja vacap jedno vrijeme, ali samo zbog jedne cure, to je to :D
User avatar
escobar__
Posts: 8875
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#15461 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by escobar__ »

Kasne mi obavijesti, ne zvoni ako neko zove (već nekad kasnije javi da imam propušten poziv) i, najvažnije, i kad uspostaviš poziv to kasni, prekida, kida živce...
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#15462 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by diablobih »

escobar__ wrote:Kasne mi obavijesti, ne zvoni ako neko zove (već nekad kasnije javi da imam propušten poziv) i, najvažnije, i kad uspostaviš poziv to kasni, prekida, kida živce...
To ti je do mobitela, viber savrseno radi.
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#15463 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by SA 071 »

diablobih wrote:
escobar__ wrote:Kasne mi obavijesti, ne zvoni ako neko zove (već nekad kasnije javi da imam propušten poziv) i, najvažnije, i kad uspostaviš poziv to kasni, prekida, kida živce...
To ti je do mobitela, viber savrseno radi.
Mora da je to, gdje će biti do Vibera.

Dok sam koristio Lumiu, ako to smeće od aplikacije zakaže govorili su mi da je to do Windows-a sve dok jedne prilike kada sam bio u inostranstvu ne nazvaše mene na viber da pričaju s mojim kolegom koji je sjedio do mene i kojeg su takođe zvali na viber, ali se on nije javljao jer mu nije ni zvonio telefon. A imao je Samsung Galaxy sa androidom :)

Ja i sada kada me neko zovne na viber uzvratim regularnim pozivom, jer mi se ne da maltretirati sa lošom vezom. Zna se nekad desiti i da veza bude sasvim ok, ali u tome i jeste problem sa viberom čija pouzdanost ovisi od opterećenosti njihovih servera i puke sreće kakav će poziv biti. Sa Whatsapp-om je skroz nešto drugo, s njim uvijek možeš računati na sličan kvalitet poziva. Kada sam u ino obično pričam na Skype ili Whatsapp, i svi s kojima komuniciram u takvim situacijama imaju i jedno i drugo, bez obzira šta primarno koriste (neki čak koriste najviše viber ali imaju i ove druge app)...
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#15464 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by diablobih »

Eh ako je galaxy onda mora da valja :D Ne znam, ja nisam imao problema sa aplikacijom, jesam kada sam imao sranje od mobitela, to je bio nekad davno neki prestigio. I vise nikad.
User avatar
escobar__
Posts: 8875
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#15465 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by escobar__ »

diablobih wrote:
escobar__ wrote:Kasne mi obavijesti, ne zvoni ako neko zove (već nekad kasnije javi da imam propušten poziv) i, najvažnije, i kad uspostaviš poziv to kasni, prekida, kida živce...
To ti je do mobitela, viber savrseno radi.
Ma ja, do mobitela je. :lol:
User avatar
BlackCaviar
Posts: 955
Joined: 05/06/2010 16:36

#15466 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by BlackCaviar »

Ja sam te i slicne probleme imao s viberom samo dok sam koristio windows jedno 2 godine

Krenem slati video od 100 mb, puni se godinama i izbaci error sending file

Otvaram tile viber, konstantno me samo vraca na pocetni zaslon itd

Listas slike i trazis koju da posaljes, odmah kresa

Al da lijepo izgleda windows, izgleda :D
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#15467 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Mehemed »

escobar__ wrote:
diablobih wrote:
escobar__ wrote:Kasne mi obavijesti, ne zvoni ako neko zove (već nekad kasnije javi da imam propušten poziv) i, najvažnije, i kad uspostaviš poziv to kasni, prekida, kida živce...
To ti je do mobitela, viber savrseno radi.
Ma ja, do mobitela je. :lol:
Najvjerovatnije je do mobitela, i u mene je bilo tako na 630ki jedno vrijeme pa se samo popravilo i trenutno radi, a nije bilo nikakvih update-a Vibera u međuvremenu.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#15468 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by beni-bu-man »

BlackCaviar wrote:Selite u taj svijet gdje se koristi vacap kad vec toliko cmizdrite za njim. Ja ga skinuo, ma nigdje nikoga, i ovo sto ima kontakata, ne koriste ga. Sta ce mi onda. A i ne kontam sta fali tom jadnom viberu? Osim sto je izraelski :D
haj da te dodam u kontakte da vidis stabilnosti :lol: :lol: :lol:
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#15469 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Qler »

Više od pola svijeta koristi WhatsApp, više od pola svijeta nikad čuli nije za biber, i onda dođe lola i kaže šta će whatsapp
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#15470 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by beni-bu-man »

Qler wrote:Više od pola svijeta koristi WhatsApp, više od pola svijeta nikad čuli nije za biber, i onda dođe lola i kaže šta će whatsapp
normala samo kod nas :bih:
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#15471 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by mufa1 »

Miješate babe i žabe.. Naravno da se na zapadu ne koristi viber nego WhatsApp, ali isključivo za poruke. Jer za pozive se koristi gsm, koji su odavnoooo haman neograničeni prema svima.. Da nije takav slucaj, vidjeli bi sto i evropa nebi koristila viber.. I istina je sto je neko gore napisao, WhatsApp je daleko daleko iza vibera uveo mogućnost poziva.
A smiješni skype ne treba ni spominjati, jesu dosli bar do tog levela da ti ucita u kontaktima ko sve ima skype instaliran??
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#15472 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by beni-bu-man »

mufa1 wrote:Miješate babe i žabe.. Naravno da se na zapadu ne koristi viber nego WhatsApp, ali isključivo za poruke. Jer za pozive se koristi gsm, koji su odavnoooo haman neograničeni prema svima.. Da nije takav slucaj, vidjeli bi sto i evropa nebi koristila viber.. I istina je sto je neko gore napisao, WhatsApp je daleko daleko iza vibera uveo mogućnost poziva.
A smiješni skype ne treba ni spominjati, jesu dosli bar do tog levela da ti ucita u kontaktima ko sve ima skype instaliran??
pa imas i kod nas finih pretplata koji fine stvari nude
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#15473 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Hakiz »

mufa1 wrote: A smiješni skype ne treba ni spominjati, jesu dosli bar do tog levela da ti ucita u kontaktima ko sve ima skype instaliran??
Ja se slomijem da odvojim kontakte koji su isključivo za Skype a koji su za telefonske pozive. Ne želim da mi aplikacija sama od sebe preuzme kontakte. Ako to hoću, sam ću to napraviti. Prva stvar koju radim je da Skype dozvolim samo za ljude koji su mi na Skype kontaktima, ne svima u telefonskom imeniku.

Pa kada mi je draga nabavila Windows phone, prvo smo joj prazan telefon, kao i Skype i Windows accounte (a za to je trebalo malo "hakovanja"), konfigurisali tako da ne preuzimaju automatski kontakte iz telefonskog imenika. A tek onda smo u telefon sa računara učitali imenik, to jeste kontakte.

Neki od nas žele odvojiti poslovni i privatni život, opšti privatni i intimno privatni život itd. Šta ćeš, ima nas svakakvih.

Dakle, prije učitavanja kontakata u telefon uradili smo slijedeće:

Otići na People aplikaciju
Otvoriti Settings
Na dnu Settingsa odabrati Account
Na dnu Accounta promijeniti Server to 127.0.0.1
Snimiti promjenu.

Zatim smo konfigurisali Skype.

Tak onda smo učitali kontakte u telefon.

Vođen njenim iskustvom, odustao sam od Windows telefona.
User avatar
BlackCaviar
Posts: 955
Joined: 05/06/2010 16:36

#15474 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by BlackCaviar »

Meni je svejedno gledajuci aplikaciju samu, ha vacap ha viber, al' mi ne ide u glavu to stalno dizanje u nebesa vacapa a pljuvanje vibera kad mi viber sljaka bez ikakvih problema. I onda logicno idu izjave gdje se glorifikuje taj neki svijet gdje je vacap sveobuhvatno prihvacen, a mi ovdje smo toboze neuki jer ga i mi ne koristimo u toj mjeri. Radio sam jedno vrijeme u tom svijetu i koristio vacap jer ga tu ljudi koriste, vratio se, obrisao ga jer ga ovdje ljudi ne koriste i kraj.

Mada razumijem i windowsaše, i sam sam bio 2 godine, tu je viber los stvarno
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#15475 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by mufa1 »

BlackCaviar wrote:Meni je svejedno gledajuci aplikaciju samu, ha vacap ha viber, al' mi ne ide u glavu to stalno dizanje u nebesa vacapa a pljuvanje vibera kad mi viber sljaka bez ikakvih problema. I onda logicno idu izjave gdje se glorifikuje taj neki svijet gdje je vacap sveobuhvatno prihvacen, a mi ovdje smo toboze neuki jer ga i mi ne koristimo u toj mjeri. Radio sam jedno vrijeme u tom svijetu i koristio vacap jer ga tu ljudi koriste, vratio se, obrisao ga jer ga ovdje ljudi ne koriste i kraj.

Mada razumijem i windowsaše, i sam sam bio 2 godine, tu je viber los stvarno

Hahahah sto posto si u pravu.. Ovako to ide odprilike:

Viber = Android = Samsung = djeciji dizajn = stickeri = balavurdija do 12 godina. :lol: :lol:
Post Reply