Nokia Lumia & Windows Phone

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
bruteforce
Posts: 205
Joined: 23/05/2017 14:29

#15401 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by bruteforce »

Mehemed wrote:Jest na 8.1, a nisam jedini, još mi se jedan poznanik požalio koji koristi 830-ku, i on je na 8.1. Izgleda da facebook ukida korištenje facebooka na WM 8.1 operativnim sistemima.
mada bi trebalo raditi preko pretraživača...
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#15402 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Quaresma »

radi ali jako lose, IE je stari web browser, slabo, sporo učitava
User avatar
jasko_ba
Posts: 7806
Joined: 13/11/2006 17:47

#15403 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by jasko_ba »

I kod mene isti problemi. Znaci, definitivno moram snimiti WM 10, nema druge. :-)
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#15404 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Mehemed »

Ja sam sebi našao privremeno rješenje. Na aplikaciji fast messenge ima opcija da odabereš tip facebooka, basic, mobile i desktop. Mobile je otprilike isto kao preko pretraživača, desktop je full stranica kao na računaru, ali mi to ne može podnijeti mobitel, ne može sa 512MB rama a to bi najradije koristio da može, tako da sam na opciji basic i tako radi, to je bukvalno kao da koristim facebook sa nekog starijeg telefona koji nije smartphone, stranica bez flasha, na like i komentar radi refresh stranice, ali bitno mi je da radi dok ne budem imao pare za bolji telefon.
To je ta basic opcija
Image
zippoo87
Posts: 15599
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#15405 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

pa predjite na win10 ko moze...ne znam ni sto ste cekali...win10 mobile je miljama ispred win8.1 mobile
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#15406 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by SA 071 »

Kada smo već kod W10, sinoć sam dobio neki update, neke zakrpe vjerovatno...
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#15407 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Mehemed »

Mislim da bi mi štopao WM 10 na Lumii 630 zbog 512MB rama, zato nisam nikada ni prešao na WM10, regularno nije ni planirano da 630ka dobije WM10.
zippoo87
Posts: 15599
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#15408 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

Mehemed wrote:Mislim da bi mi štopao WM 10 na Lumii 630 zbog 512MB rama, zato nisam nikada ni prešao na WM10, regularno nije ni planirano da 630ka dobije WM10.
bi na tom modelu ali neko ima jace modele a i dalje je na 8.1
ja sam preko 3 godine na win 10 mobile i ne bi se vratio na 8.1 nema sanse...poceo sam sa win 10 jos kao insider

sto se updatea tice,svaki mjesec dolazi po jedan...sigurnosne zakrpe
Seawolf
Posts: 7711
Joined: 14/06/2012 22:59

#15409 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Seawolf »

Dvije i pol godine, kao jedini mobitel koristim Lumia 640 XL DS.

Da li bi bio sulud potez da sada kupim novu (ako igdje ima, a valjda ima za kupiti) Lumiu 950 XL DS.

Volio bih da izbjegnem Android mobitel, a iPhone otpada, jer ne postoji dual SIM izvedba.

Od mobitela tražim:

- da jednovremeno prima dvije SIM kartice i micro-SD memorijsku karticu od 128 GB;

- da ima dobru kameru i da može da snima 4K/30 fps video;

- da ima dobru i besplatnu detaljnu navigaciju, koja može da radi kada nisam na mreži i

- da operativni sistem nije Android.

Hvala na savjetu.
Hakiz
Posts: 40518
Joined: 30/07/2015 20:01

#15410 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Hakiz »

Seawolf wrote:Dvije i pol godine, kao jedini mobitel koristim Lumia 640 XL DS.

Da li bi bio sulud potez da sada kupim novu (ako igdje ima, a valjda ima za kupiti) Lumiu 950 XL DS.

Volio bih da izbjegnem Android mobitel, a iPhone otpada, jer ne postoji dual SIM izvedba.

Od mobitela tražim:

- da jednovremeno prima dvije SIM kartice i micro-SD memorijsku karticu od 128 GB;

- da ima dobru kameru i da može da snima 4K/30 fps video;

- da ima dobru i besplatnu detaljnu navigaciju, koja može da radi kada nisam na mreži i

- da operativni sistem nije Android.

Hvala na savjetu.
Nađi Android telefon kojem hadrver odgovara tvojim potrebama i na njega instališi Ubuntu. Filozofija Ubuntu na telefonu je ta da telefon ima isti OS kao i laptop ili desktop, to jeste svi programi koje koristiš na laptopu sa ubuntu OS-om treba da rade i na telefonu. https://docs.ubuntu.com/phone/en/devices/

Problem je u tome što je Ubuntu za telefone završen projekat, nema daljeg razvoja, updatea itd, ali ovo do čega se došlo do otprilike juna 2017. radi.

Imaš i već preinstalisane Ubuntu telefone, na primjer Meizu PRO 5 Ubuntu i još neke. U teoriji, na svaki Android telefon koji zadovoljava hardverske zahtjeve može se instalisati Ubuntu za telefone (i tablete).

Dakle, ako želiš izbjeći Android, a hoćeš smatrphone, imaš slijedeće izbore u suštini: iPhone, Windows (mrtav), Ubuntu (mrtav) i Android koji nije kao Android: https://www.replicant.us/
Seawolf
Posts: 7711
Joined: 14/06/2012 22:59

#15411 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Seawolf »

Hakiz wrote:
Seawolf wrote:Dvije i pol godine, kao jedini mobitel koristim Lumia 640 XL DS.

Da li bi bio sulud potez da sada kupim novu (ako igdje ima, a valjda ima za kupiti) Lumiu 950 XL DS.

Volio bih da izbjegnem Android mobitel, a iPhone otpada, jer ne postoji dual SIM izvedba.

Od mobitela tražim:

- da jednovremeno prima dvije SIM kartice i micro-SD memorijsku karticu od 128 GB;

- da ima dobru kameru i da može da snima 4K/30 fps video;

- da ima dobru i besplatnu detaljnu navigaciju, koja može da radi kada nisam na mreži i

- da operativni sistem nije Android.

Hvala na savjetu.
Nađi Android telefon kojem hadrver odgovara tvojim potrebama i na njega instališi Ubuntu. Filozofija Ubuntu na telefonu je ta da telefon ima isti OS kao i laptop ili desktop, to jeste svi programi koje koristiš na laptopu sa ubuntu OS-om treba da rade i na telefonu. https://docs.ubuntu.com/phone/en/devices/

Problem je u tome što je Ubuntu za telefone završen projekat, nema daljeg razvoja, updatea itd, ali ovo do čega se došlo do otprilike juna 2017. radi.

Imaš i već preinstalisane Ubuntu telefone, na primjer Meizu PRO 5 Ubuntu i još neke. U teoriji, na svaki Android telefon koji zadovoljava hardverske zahtjeve može se instalisati Ubuntu za telefone (i tablete).

Dakle, ako želiš izbjeći Android, a hoćeš smatrphone, imaš slijedeće izbore u suštini: iPhone, Windows (mrtav), Ubuntu (mrtav) i Android koji nije kao Android: https://www.replicant.us/
Hvala ti puno na savjetima, ali ova varijanta sa instalacijom Ubuntu OS-a na Android telefon mi je prekomplikovana.

I šta znači "mrtav" (Windows Phone)? Za mene telefon i OS nisu mrtvi sve dok mogu uredno download-ovati i instalisati update-ove mapa, a na svoj Lumia 640 XL DS sam jučer uredno instalisao mape, verzija 8.30.79.155. Ima i spoj brze ceste od Butila na kružni tok u Safeta Zajke.

A za ovaj Replicant, vidim na web stranici da uredno radi i na Samsung Galaxy S3 :D Ima li šta za novije uređaje?

Dakle, postoji li na svijetu mobitel u koji mogu istovremeno umetnuti dvije SIM kartice i micro-SD memorijsku karticu, koji snima 2160p@30fps video, da na njemu nije Android i da nije Lumia 950 XL DS?
Hakiz
Posts: 40518
Joined: 30/07/2015 20:01

#15412 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Hakiz »

Seawolf wrote:
Hakiz wrote:
Seawolf wrote:Dvije i pol godine, kao jedini mobitel koristim Lumia 640 XL DS.

Da li bi bio sulud potez da sada kupim novu (ako igdje ima, a valjda ima za kupiti) Lumiu 950 XL DS.

Volio bih da izbjegnem Android mobitel, a iPhone otpada, jer ne postoji dual SIM izvedba.

Od mobitela tražim:

- da jednovremeno prima dvije SIM kartice i micro-SD memorijsku karticu od 128 GB;

- da ima dobru kameru i da može da snima 4K/30 fps video;

- da ima dobru i besplatnu detaljnu navigaciju, koja može da radi kada nisam na mreži i

- da operativni sistem nije Android.

Hvala na savjetu.
Nađi Android telefon kojem hadrver odgovara tvojim potrebama i na njega instališi Ubuntu. Filozofija Ubuntu na telefonu je ta da telefon ima isti OS kao i laptop ili desktop, to jeste svi programi koje koristiš na laptopu sa ubuntu OS-om treba da rade i na telefonu. https://docs.ubuntu.com/phone/en/devices/

Problem je u tome što je Ubuntu za telefone završen projekat, nema daljeg razvoja, updatea itd, ali ovo do čega se došlo do otprilike juna 2017. radi.

Imaš i već preinstalisane Ubuntu telefone, na primjer Meizu PRO 5 Ubuntu i još neke. U teoriji, na svaki Android telefon koji zadovoljava hardverske zahtjeve može se instalisati Ubuntu za telefone (i tablete).

Dakle, ako želiš izbjeći Android, a hoćeš smatrphone, imaš slijedeće izbore u suštini: iPhone, Windows (mrtav), Ubuntu (mrtav) i Android koji nije kao Android: https://www.replicant.us/
Hvala ti puno na savjetima, ali ova varijanta sa instalacijom Ubuntu OS-a na Android telefon mi je prekomplikovana.

I šta znači "mrtav" (Windows Phone)? Za mene telefon i OS nisu mrtvi sve dok mogu uredno download-ovati i instalisati update-ove mapa, a na svoj Lumia 640 XL DS sam jučer uredno instalisao mape, verzija 8.30.79.155. Ima i spoj brze ceste od Butila na kružni tok u Safeta Zajke.

A za ovaj Replicant, vidim na web stranici da uredno radi i na Samsung Galaxy S3 :D Ima li šta za novije uređaje?

Dakle, postoji li na svijetu mobitel u koji mogu istovremeno umetnuti dvije SIM kartice i micro-SD memorijsku karticu, koji snima 2160p@30fps video, da na njemu nije Android i da nije Lumia 950 XL DS?
Nema. Osim...
bruteforce
Posts: 205
Joined: 23/05/2017 14:29

#15413 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by bruteforce »

HP Elite X3, možda...
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#15414 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by diablobih »

Seawolf, ovo ce te iznenaditi vjerujem, ali mape mozes updateovati i na drugim sistemima i da budu isto tako tacni :D
Seawolf
Posts: 7711
Joined: 14/06/2012 22:59

#15415 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Seawolf »

bruteforce wrote:HP Elite X3, možda...
Čini se kao odličan uređaj, ali:

Ne mogu se jednovremeno ubaciti dvije SIM kartice i micro-SD memorijska kartica i

Ne može snimati 4K video.
Seawolf
Posts: 7711
Joined: 14/06/2012 22:59

#15416 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Seawolf »

diablobih wrote:Seawolf, ovo ce te iznenaditi vjerujem, ali mape mozes updateovati i na drugim sistemima i da budu isto tako tacni :D
Nisam iznenađen, dijete mi ima Samsung Galaxy A5 i HERE Maps, koje redovito updatujemo.

Ali ja ipak ne bih Android.
zippoo87
Posts: 15599
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#15417 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by zippoo87 »

sto se tice Lumie 950 XL...ako naletis na jeftinu,mogao bi biti dobar deal
telefon ce biti upotrebljiv i koristan jos barem 2 godine ...sve sto radi danas,raditi ce i dalje ali imaj na umu da je razvoj sistema stao a samim tim i cijeli ekosistem oko windows 10 mobilea opada

ono sto tebi treba,sve to ima u L950 ...posebno kamera

sto se ostalih mobilnih OS tice...meni je to sve postalo jednolicno i dosadno...i android i iOS...windows mobile je bio osvjezenje bas na tom polju,jer nije bio dosadan ali steta sto ga ukopase

i meni se ne ide sa win10 mobile ali eto,ocito cu morati...mada ja nisam previse zahtjevan korisnik...posebno po pitanju kamere
Seawolf
Posts: 7711
Joined: 14/06/2012 22:59

#15418 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Seawolf »

zippoo87 wrote:sto se tice Lumie 950 XL...ako naletis na jeftinu,mogao bi biti dobar deal
telefon ce biti upotrebljiv i koristan jos barem 2 godine ...sve sto radi danas,raditi ce i dalje ali imaj na umu da je razvoj sistema stao a samim tim i cijeli ekosistem oko windows 10 mobilea opada

ono sto tebi treba,sve to ima u L950 ...posebno kamera

sto se ostalih mobilnih OS tice...meni je to sve postalo jednolicno i dosadno...i android i iOS...windows mobile je bio osvjezenje bas na tom polju,jer nije bio dosadan ali steta sto ga ukopase

i meni se ne ide sa win10 mobile ali eto,ocito cu morati...mada ja nisam previse zahtjevan korisnik...posebno po pitanju kamere
Šta znači "jeftina" za Lumiu 950 XL DS?

Dati 450 EUR, za uređaj koji se počeo prodavati prije 26 mjeseci, teško da se može nazvati "jeftinim". A teško da ću je naći za manje novaca.

S druge strane, oni koji je još prodaju, očito znaju procijeniti da postoje kupci koji još uvijek traže takav telefon, a ne mogu pronaći alternativu (jer je, čini se, nema).
bruteforce
Posts: 205
Joined: 23/05/2017 14:29

#15419 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by bruteforce »

ja sam svoju 950 XL SS platio 250 KM polovnu... to je odlična cijena.
Seawolf
Posts: 7711
Joined: 14/06/2012 22:59

#15420 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Seawolf »

bruteforce wrote:ja sam svoju 950 XL SS platio 250 KM polovnu... to je odlična cijena.
Sigurno da jeste, ali ja bih (kao što sam dosada više puta naveo) DS ... i novu.
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#15422 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by SA 071 »

A da probas uzeti neki dual sim android sa dobrom kamerom i instaliras na njega launcer tako da i ne izgleda kao android vec kao W10? I jos imas Here navigaciju besplatno? Tako sam ja uradio :) S tim, da jos uvijek neces naci bolje kamere od one na L950/L950XL... :)
Adrian1946
Posts: 336
Joined: 05/01/2018 20:16

#15423 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Adrian1946 »

Ima li neka Nokia ili Windows phone do 170 km?
bruteforce
Posts: 205
Joined: 23/05/2017 14:29

#15424 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by bruteforce »

Adrian1946 wrote:Ima li neka Nokia ili Windows phone do 170 km?
ima
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#15425 Re: Nokia Lumia & Windows Phone

Post by Mehemed »

Adrian1946 wrote:Ima li neka Nokia ili Windows phone do 170 km?
Moja preporuke Nokia Lumia 930, da se naći za te pare. Dobar ekran, kamera, 2GB rama, 32GB prostora, a ima i tipku za kameru. Dovoljno za prosječnu osobu.
Post Reply