Nokia - Android

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#226 Re: Nokia - Android

Post by Quaresma »

ucenik1234 wrote:Pozdrav, gledam ovu Nokiu 6.1 zanimljiva mi djeluje, dobra kamera (ipak je to Carl Zeiss), dostatna memorija, android... u univerzalno je 370KM za gotovinu, je li to realna cijena za dati uredjaj i gdje se jos moze pogledati? Kakva su vasa iskustva sa 6.1?
fin telefon za te pare, build quality i android one su glavni aduti ovog telefona, izasao je android pie za njega, samo sto ce se morati pricekati kad ce doci na balkan update, mada ce stici tokom ovog mjeseca


btw, da li je iko na Nokiji 7plus primjetio flickering na ekranu? zna mi se nekad tu i tamo desiti sa google keyboard
User avatar
FoolControl
Posts: 156
Joined: 10/10/2018 02:02

#227 Re: Nokia - Android

Post by FoolControl »

Umjesto sa update-om da se poprave postojeći problemi što ljudi konstantno prijavljuju i ubrzaju dodatno performanse mobitela, oni izgleda samo dodatno još bugova naprave. Toliko tih sitnih bugova na telefonu za popravit, a oni isporučili za oktobar samo security update, nigdje bugfix i system optimization!? Razočaran sam u taj njihov 'Android One' program.
sencobih
Posts: 6952
Joined: 08/09/2010 08:33

#228 Re: Nokia - Android

Post by sencobih »

u ovom programu Nova Launcher, sam nasao sve sto mi je nedostajalo , prava stvar
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#229 Re: Nokia - Android

Post by Quaresma »

nova je za ljude koji se vole bas igrati sa customizacijom, davno sam koristio jos iz vremena ICS-a cini mi se, i tad je imao dosta opcija, no sad mi je bitno da imam par opcija, da smaknem googleov widget za vrijeme na vrhu, bijelu pozadinu i da mi je citav screen app drawer, i da nemam onaj usrani googlev widget ispod ikonica na dnu. sve ovo mi omogucuje Lean launcher, i uz to je jos lagan.

+ koristim Icon pack: Google icons gdje imam dinamicnu ikonicu za vrijeme i datum.
sencobih
Posts: 6952
Joined: 08/09/2010 08:33

#230 Re: Nokia - Android

Post by sencobih »

Quaresma wrote:nova je za ljude koji se vole bas igrati sa customizacijom, davno sam koristio jos iz vremena ICS-a cini mi se, i tad je imao dosta opcija, no sad mi je bitno da imam par opcija, da smaknem googleov widget za vrijeme na vrhu, bijelu pozadinu i da mi je citav screen app drawer, i da nemam onaj usrani googlev widget ispod ikonica na dnu. sve ovo mi omogucuje Lean launcher, i uz to je jos lagan.

+ koristim Icon pack: Google icons gdje imam dinamicnu ikonicu za vrijeme i datum.
Odakle si skinuo Lean launcher?

Edit , skinuo sam , kako što kažeš lagan je ima sve što je potrebno za ukidanje onih iritantnih widgeta, samo što mi ne radi otključavanje otiskom prsta, kada je uključen double tap za zaključavanje ekrana .Nekako ne mogu u kombinaciji te dvije funkcije. Navikao sam odavno na obje funkcije
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#231 Re: Nokia - Android

Post by Quaresma »

kod mene oboje radi bez problema, samo ne radi double tap to sleep jer retardirani hmd nije implementirao

evo pustili su update za 7 plus, ali naravno za indijsko trziste prvo

Image
sencobih
Posts: 6952
Joined: 08/09/2010 08:33

#232 Re: Nokia - Android

Post by sencobih »

Quaresma wrote:kod mene oboje radi bez problema, samo ne radi double tap to sleep jer retardirani hmd nije implementirao

evo pustili su update za 7 plus, ali naravno za indijsko trziste prvo

Image

u pravu si radi i kod mene samo ne može odmah nakon zaključavanja nego tek nakon 10-ak sekundi
sencobih
Posts: 6952
Joined: 08/09/2010 08:33

#233 Re: Nokia - Android

Post by sencobih »

dođe sigurnosno azuriranje za novembar, ali samo od stotinjak MB, ništa od tog velikog od 450MB
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#234 Re: Nokia - Android

Post by Quaresma »

bili su povukli ovaj gore update, pa su sad pustili zasebno security patch a nekima su dali firmware update.


hmd puko ko kokica
sencobih
Posts: 6952
Joined: 08/09/2010 08:33

#235 Re: Nokia - Android

Post by sencobih »

Quaresma wrote:bili su povukli ovaj gore update, pa su sad pustili zasebno security patch a nekima su dali firmware update.


hmd puko ko kokica
mozda puste i nama nankandno firmware update?
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#236 Re: Nokia - Android

Post by Quaresma »

pa pustice, ali nekad kasnije, ali hocu reci, da postaju sve gori i gori sa apdejtima


nokia 8 i dalje nema android pie, kaze juho da imaju problema, a da ne pricam o nokiji 8 scirocco koja je papreno skupa (bila) i dalje nema pie update

a ta dva telefona su trenutno flagshipi


izbacili ovu 8.1 koja je nasljednik nokije 7 plus ali nije nasljednik nokije 8.
User avatar
i agree
Posts: 9853
Joined: 21/10/2018 10:40
Location: SaRa Je Vo

#237 Re: Nokia - Android

Post by i agree »

Ima li neko problem na 7plus sa split screenom nakon update-a na pie,ne radi?
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#238 Re: Nokia - Android

Post by Quaresma »

kad otvoris recent menu, iznad prozora ima ikonica od aplikacije, pritisni i drzi nju, i otvorice ti se pop up menu gdje pise split screen
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#239 Re: Nokia - Android

Post by Quaresma »

stigao decembarski patch
sencobih
Posts: 6952
Joined: 08/09/2010 08:33

#240 Re: Nokia - Android

Post by sencobih »

Quaresma wrote:stigao decembarski patch
Tek smo novembarski turili, a došao decembar, šta reći, ko zna za što je ovo dobro :D
Rockport
Posts: 77
Joined: 27/01/2013 17:11

#241 Re: Nokia - Android

Post by Rockport »

Nokia 8 il' nokia 7 plus? Ista je cijena pa me interesuje šta je bolje uzeti. Nakon kupovine ne bih mijenjao mobitel najmanje dvije godine.
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#242 Re: Nokia - Android

Post by Quaresma »

Uzmi Nokiju 7 plus


Btw, upravo skidam januarski security patch na svojoj 7 plus
sencobih
Posts: 6952
Joined: 08/09/2010 08:33

#243 Re: Nokia - Android

Post by sencobih »

Rockport wrote:Nokia 8 il' nokia 7 plus? Ista je cijena pa me interesuje šta je bolje uzeti. Nakon kupovine ne bih mijenjao mobitel najmanje dvije godine.
Nisam zadovoljan kvalitetu ekrana, nakupilo se sitnih ogrebotina kamara, a još sam ga čuvao, nikad u isti džep s ključem ili slično. To mi se nije desilo ni s jednim mobitelom do sada. Sve ostalo je ok. Govorim o Nokia 7 plus.
Rockport
Posts: 77
Joined: 27/01/2013 17:11

#244 Re: Nokia - Android

Post by Rockport »

Ja imam G3 koji je preminuo pa sutra moram uzeti neki od ova dva, valjda će biti još neko sa svojim iskustvom pa da mi bude lakše odabrati. Hvala u svakom slučaju.
jarobot
Posts: 3050
Joined: 13/06/2016 20:07

#245 Re: Nokia - Android

Post by jarobot »

Rockport wrote:Nokia 8 il' nokia 7 plus? Ista je cijena pa me interesuje šta je bolje uzeti. Nakon kupovine ne bih mijenjao mobitel najmanje dvije godine.
Nokia 8 svakako. Manji je displej ali je kvalitetniji, bolji soc ( procesor snapdragon 835 i grafika) bolja baterija na osmici. Brzo punjenje na osmici. Uostalom osmica je još uvijek a i bila je flagšip. Došao i android 9 na osmicu. Itd. Imam jednu osmivu u kući a barato sam i sa sedam plus.
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#246 Re: Nokia - Android

Post by Quaresma »

Apsolutno nikako Nokija 8

Prije svega to nije Android One telefon, dakle nece imati goodies kao Nokia 7 plus, tipa digital wellbeing, shortcuts i jos druge stvari sto idu sa Android One, a Nokia 8 to ne moze imati jer kao sto rekoh, ne spada u taj program od Googlea, jedini nacin da to dobijes, barem neke, kroz instaliranje apk fajlova

Drugo, osim SoC-a i rezolucije ekrana nema benefita nikakvih, ovo je druga velika nadogradnja za 8, i nece ih vise dobivati, a Nokiji 7 plus prva i dobice 100% Android Q

Trece, kamera je na strani 7 plus, na papiru moze 8 bolje izgledati, ali 8 jednostavno ne zadovoljava kriterije

Sta jos Nokia 7 plus takodjer ima brzo punjenje, bolja baterija na osmici nikako ne moze biti, ne znam otkud ti to, 7 plus koristi 660 Snapdragon + baterija od 3800 mAh


Baratao sam i ja sa Osmicom, sa kamerom me nikako nije dojmila.


Trenutno HMD ima problema sa isporucivanjem nekih apdejta za Nokiju 8, prije svega obecavali su im nekakva unaprijedjenja za kameru, ali nista od toga.


A i ne moram govoriti na kraju o ekranu kod 7 plus, 6 incha display + 18:9 ratio. Mnogo bolje iskustvo za sve.


sto se tice gore sto se tice sitnih ogrebotina sto kaze senco, nemam pojma, kod mene ama bas nista, a i JerryRig ju je parao i evo kako je ispalo



Dok kod vecine se vide parnice na razini 6, kod nokije 7 plus te parnice su vidljive tek na razini 7, za poredjenje pogledati kod njega videoe kod drugih smartphonea, pa i onih sa GG5


A i ovde ju je baš pohvalio :)

Rockport
Posts: 77
Joined: 27/01/2013 17:11

#247 Re: Nokia - Android

Post by Rockport »

Hvala na opširnom objašnjenju, sada se stvari čine jasnijim :D
sencobih
Posts: 6952
Joined: 08/09/2010 08:33

#248 Re: Nokia - Android

Post by sencobih »

@quaresma
Moja prva Nokia 7plus , se pokvarila nakon mjesec, i jwbavali me 40 dana na servisu , da ne opisujem detaljno , i isporučili mi novi uređaj, je l moguće da je ovaj zamjenski sa slabijim ekranom, odnosno da nije gorila glas , jer mi je nevjerojatno da je osjetljiv ovako?
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#249 Re: Nokia - Android

Post by Quaresma »

gdje si nosio? agramservis?

moze se desiti da se pojave sitne ogrebotine nakon kratkog vremena, to sam vidjao kod ovih jutjubera sto rade reviewe.

da su ti samo mjenjali ekran ili sto kazes da si dobio nov uredjaj, svejedno, ne mozes dobiti nista losije od onoga sto nokia reklamira.

kao sto rekoh, moze se desiti, sad ne znam koliko su vidljive kod tebe te ogrebotine, no pogledaj opet dzepove, da ti nije nekakve prasine upalo.


ako je agram, a i za buduce, ako kod njih budes nosio telefon na servis, dobro ga uslikaj sa svih strana, i kad ga ponovo budes preuzimao, dobro ga pregledaj na licu mjesta


jesi li dobio neotpakovan telefon, ili su ti onako dali zamjenski i podvalili kao nov?


ja sam imao jako losa iskustva sa agramom kad sam im nosio xperiju z5, telefon kod njih je proveo na servisu 9 mjeseci dok nisam zaprijetio svim i svacim. ukratko, 2-3 puta se desavalo, da mi ne zalijepe ono staklo sto drzi bateriju, pa bude lufta na tom cosku gdje nije dobro zaljepljeno, prakticki zavuces nokat i odlijepis staklo, sreca pa sam to na vrijeme uocio.
sencobih
Posts: 6952
Joined: 08/09/2010 08:33

#250 Re: Nokia - Android

Post by sencobih »

U agram servis. Dobio sam kompletan uređaj nov. Nemam zamjerki prema servisu , imaju oni svoje procedure i rokove i to poštujem. Uglavnom telefon je novi u to nema sumnje. Mislim nije mi prvi telefon, imao sam ih podosta, nikad folije još lijepio, i nikad se nisu displeji izgrebali. Tako da mi je ta kvaliteta kod mog primjerka upitna, onaj prvi sam imao nedovoljno dugo kod sebe tako da ne znam kakav bi se on pokazao. Sada kad vidim kod
svoje djece nakon nekoliko godina telefone koje su naslijedili od mene oni i dalje nemaju ni ogrebotine , a znaš kako djeca čuvaju telefone, onda mi nekako baš krivo na ovog mog nesretnika. Što se tiče ostalih funkcija sve je savršeno, prezadovoljan sam.
Post Reply