Nokia - Android

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#176 Re: Nokia - Android

Post by Quaresma »

sta bi, vidis da su pohlepni, da im je veci udio na trzistu na sta bi to tek onda licilo

pogledaj ostatak ponude, nokia 6.1 hajd i nekako solidan telefon, ali ovo sto rade sa X serijom pa i ostatkom nize kategorije je lose pravo.

I onda se vade kao njima nije prioritet imati telefon sa najboljim specificikacijama, vec kvalitet uredjaja, ma hajte molim vas, kao da mi telefon ispada svako malo pa mi je bitno da ostane citav.

i onda jos prave ljude budalama vezano za otkljucavanje bootloadera.

1. Once your phone is unlocked, it will no longer be covered by a manufacturer’s limited warranty provided by HMD Global.
2. Once a device is unlocked, it cannot be undone.
3. Unlocking a device means you may lose some of its functionalities, including – but not limited to – telephone, radio, audio, video, payment, encryption, and DRM.
4. After unlocking, all media and content on the device will be erased, and you will need to reinstall all applications.
5. Applications may not work anymore.
6. You could cause permanent/physical damage to your device.
7. Your device may become unsafe to the point of causing you harm.
,

i evo sve vise leakova o nokiji 7.1 plus, a nokia 7 plus izasla u februaru, dakle 8 mjeseci proslo, a da ne kazem da je tek kasnije krenula u prodaju kod nas ovamo.

ali moze im se, Nokija je svakako i dalje veliko ime, zato i ide prodaja, da je neki novi brend dosao na trziste, cak i da se zvao HMD telefon, odmah bi propao sa ovakvim telefonima.
sencobih
Posts: 6952
Joined: 08/09/2010 08:33

#177 Re: Nokia - Android

Post by sencobih »

Tebi se baš ogadili nokia telefoni, koji imaš?
RPM
Posts: 1048
Joined: 11/01/2004 00:00

#178 Re: Nokia - Android

Post by RPM »

Za maistore i čeprkanje ispod haube, Nokia bootloader unlock, zvanično ... :)

https://www.nokia.com/en_int/phones/bootloader
User avatar
nivla
Posts: 4283
Joined: 12/01/2008 23:44

#179 Re: Nokia - Android

Post by nivla »

Quaresma wrote:sta bi, vidis da su pohlepni, da im je veci udio na trzistu na sta bi to tek onda licilo

pogledaj ostatak ponude, nokia 6.1 hajd i nekako solidan telefon, ali ovo sto rade sa X serijom pa i ostatkom nize kategorije je lose pravo.

I onda se vade kao njima nije prioritet imati telefon sa najboljim specificikacijama, vec kvalitet uredjaja, ma hajte molim vas, kao da mi telefon ispada svako malo pa mi je bitno da ostane citav.

i onda jos prave ljude budalama vezano za otkljucavanje bootloadera.

1. Once your phone is unlocked, it will no longer be covered by a manufacturer’s limited warranty provided by HMD Global.
2. Once a device is unlocked, it cannot be undone.
3. Unlocking a device means you may lose some of its functionalities, including – but not limited to – telephone, radio, audio, video, payment, encryption, and DRM.
4. After unlocking, all media and content on the device will be erased, and you will need to reinstall all applications.
5. Applications may not work anymore.
6. You could cause permanent/physical damage to your device.
7. Your device may become unsafe to the point of causing you harm.
,

i evo sve vise leakova o nokiji 7.1 plus, a nokia 7 plus izasla u februaru, dakle 8 mjeseci proslo, a da ne kazem da je tek kasnije krenula u prodaju kod nas ovamo.

ali moze im se, Nokija je svakako i dalje veliko ime, zato i ide prodaja, da je neki novi brend dosao na trziste, cak i da se zvao HMD telefon, odmah bi propao sa ovakvim telefonima.
ne vidim u cemu je problem, otkljucavanjem bilo kojeg bootloadera na bilo kojem telefonu gubis garanciju, stavljanjem neoficijelnog softvera takodjer, vecina mobitela nakon nabacivanja neoficijelnog softvera izgubi po koju funkcionalnost, sta je sad tu problem HMDa
huawei npr nedavno ukinuo otkljucavanje bootloadera, svakako si i tamo gubio garanciju
proizvodjac ti svakako moze garantovati za firmware koji je njegov proizvod a ne neki mali kinez, rus, poljak koji je skuckao novi
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#180 Re: Nokia - Android

Post by Quaresma »

kazu ´You could cause permanent/physical damage to your device.´

kad je oficijelnim otkljucavanje bootloadera nastala trajna ili fizička šteta na telefonu? znas li sta treba napraviti da bi ovo postigao

to sto cu ja instalirati kasnije custom rom, rootati telefon, i sve sto dolazi s tim je moja odgovornost.


HMD zeli odbiti developere sa ovim, da se ne razvijaju custom romovi, jer bi samim tim znacilo da ce se telefonima produziti vijek trajanja, i samim tim neces biti forsiran da uzmes novi telefon ukoliko zelis nove verzije androida.

pogledaj recimo OnePlus one, Xiaomi telefone, imaju vrhunsku podrsku, Samsung je imao takodjer dobru, ali opet i oni dobijaju portove sa novijih modela pa opet produzis vijek trajanja sa njima.

I nije samo ovo poenta custom roma, tu je dodavanje raznih mogucnosti.
sencobih wrote:Tebi se baš ogadili nokia telefoni, koji imaš?

nisu se meni ogadili nokia telefoni, kod mene je 7 plus i proprilicno sam zadovoljan, nego me nerviraju ovi potezi koji cine debili iz HMD Globala.


Vec sada malo ljudi mjenja telefone, ako neko uzme samsung i zadovoljan je s njime, mala je vjerovatnoca da ce uzeti neki drugi brend, malo ko voli ´eksperimentisati´ i mjenjati brendove.

Recimo ja sam takav, svaki slijedeci telefon mi je drugi brend, prosli je bio Sony Xperia Z5 a sad sam uzeo ovu Nokiju prvenstveno zbog Android One programa i htio sam bloat free sistem i da se skroz prebacim na Googleove aplikacije, ali jok, One Drive i Photos aplikacije bas razocarenje pa sam se vratio na one drive, ali nemam vise na njemu prostora.

Drugo, HMD misli da ce moci sa Nokia imenom raditi sta hoce, Europa im u drugom planu skroz, losi potezi, jos se ceka flagship, a i kad ga predstave trebace mu vremena da dodje na trziste, u medjuvremenu krecu glasine o novim snapdragonima, samsung sprema nesto drugcije na MWC jer im je godisnjica, sigurno ce dosta bacati bombi po internetu tako da ce se samo o njemu pricati. i tako dalje.

hrpetina telefona izbacuju, čakštaviše, eto najavljuju nasljednika 7 plus, sto je cisti idiotluk, ni N od one nokije, polaku vracaju tehnologije, ali ne znaju implementirati kako treba. Zamisli one nokije sa symbianom bez stereo zvucnika, a sada izbacuju neke X serije sa notchevima i mediatek procesorima. i još ovogodisnji novi modeli iz nizeg srednjeg ranga dolaze sa micro usb portom.


I sad samo izbaci android, ubaci symbian, imas preslikanu stvar od onda kad su se počeli gubiti, a apple i google ulagali milijarde u research i slusali sta trziste trazi.
User avatar
nivla
Posts: 4283
Joined: 12/01/2008 23:44

#181 Re: Nokia - Android

Post by nivla »

treba uzeti u obzir da i dosta tehnicki nepotkovanih korisnika prije ili kasnije zele otkljucati bootloader i staviti custom rom, oni ne prave razliku izmedju stavljanja custom roma i otkljucavanja bootloadera, to je njima isto
na stranu sto npr i mobiteli stari vec 3-4 godine mogu bez problema vrtiti novi android, problem se javlja jer snapdragon prestane izdavati drivere za nove verzije kernela za svoje starije cipsete, jer kako da oni prodaju nove ako stari uredno rade,
tu je i do proizvodjaca koji zele da ne koristis telefon 5 godina vec max 3 i onda vise nema nadogradnji ako nema custom roma, inace ja nisam vidio nijedan brand telefona kojem je stavljen custom rom i da poslije toga sve radi kako je radilo sa fabrickim, bude npr brzi, ali izgubis nfc (sto je nekom bitno), sto je najvaznije bude nekih bugova gdje si u nemogucnosti bez reseta telefona popraviti stanje (npr zelim obaviti poziv, ali to mogu tek nakon sto resetujem telefon), a taj reset trazi vrijeme, moras koristiti drugu aplikaciju za kameru jer defaultna mijesa boje kad snima video (sto je slucaj sa lineage i nekim mtk cipovima)

sto se tice nokie, trenutno sigurno nema boljeg android telefona da je nov i da je 500-600km od nokie 8
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#182 Re: Nokia - Android

Post by Quaresma »

pazi, sve sto radis sa svojim telefonom to ide na tvoju odgovornost, ok bi bilo da hmd kaze, evo ti otkljucaj bootloader, ali sta budes radio kasnije s njim, to je na tvoju stetu i mi ne preuzimamo odgovornost. onda ne bi bilo problema, ali govoriti neke nonsens gluposti kao da ljudi do sada nikad nisu otkljucavali bootloader ili rootali telefon nema smisla.

isto tako, ko se pridrzava uputa ne moze pogrijesiti, a uz to postoji xda gdje mozes vidjeti i feedback ako sta ne radi. uglavnom zalutati ne mozes ukoliko ne budes napamet radio.

i jos da napomenem, ljudi su donedavno otkljucavali bootloadere ovim nokijama, neoficijelnim putem, sasvim jednostavno, i nikome se nista nije desilo. ali je hmd to blokirao sa august security patchem. vise o ovome ima na xda.


ne moraju driveri biti up to date da bi sve radilo neometano, mogu i stariji posluziti. recimo nevezano za drivere, imas trenutno google playstore kojem je min api od jelly beana 16, a targeting je api 25 od nougata


a sada sta radi na custom romovima, to sad zavisi i od developera, ako jedan uredjaj privuce sto vise developera samim tim ce biti i bolji custom romovia sa vise funkcija. jedino u nekim ekstremnim slucajevima recimo kao sto samsung veze svoj samsung pay za zakljucani bootloader ili samsung experience onda je tu nepopravljivo.

a imas ti dosta telefona koji su ozivjeli sa custom romovima, eto pitaj maharadze sta je radio sa svojim LG G2, odi na Xiaomi temu upitaj ako ih ima ko duze koristi Xiaomi telefone i igra se sa custom romovima koliko to moze dobro biti. Odi na XDA i pogledaj starije Xiaomi telefone kako dobru podrsku za custom romove imaju.
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#183 Re: Nokia - Android

Post by Quaresma »

da razdvojim ovaj post, sinoc sam sideloadao Pie update. Sutra moram ici u banku moram nesto uplatiti novca, a posto sam htio da nakon sto apdejtam na Pie odmah odradim factory reset pa cu odmah sutra u banci ponovo aktivirati aplikaciju i mplati. Htio sam čekati zvaniči OTA update, ali necu imati kasnije vremena ici do banke.


Uglavnom, sistem djeluje nekako fluidnije, kao da je prodisao telefon. Sve radi radi bez problema osim sljedecih stvari. Posto sada na stock launcheru na dnu stoji google search i na vrhu At A glance, obicno ja koristim Lean Launher, kao stock ali ima par vise featurea. Sad je problem taj sto nakon recimo 5 minuta prestane raditi onaj deep press ili kako se to zove, hoces sa app drawera povuci neki aplikaciju na home screen ne mozes, pritisnes i drzis na ikonicu ali nista se ne desava, isto tako ne mozes ni wallpaper sa homescreena promjeniti, jer se nista ne desava kad pritisnes.

Onda sam instalirao lawnchair, ali ista stvar se desava, i najzad instaliram Rootless Pixel launcher i sa njim zasad radi ali ne mogu iskljuciti google search na dnu.

Jos jedna mala mana, mada je to zanemarivo otkljucavanje sa senzorom otiska prsta, kao da uzme sekundu duze, kad registruje otisak, ukljuci se display ali ostane crno i onda te baci na homescreen. mada se to opet brzinski odradi i bice sigurno apdejtovatno sad sa oktobarskim patchem.

Mada, Pie mi ne djeluje kao android, horizontali recent menu ne odgovara i dzaba, svaki put ja iskljucim aplikaciju jer zelim da scrolla, isto tako mozes vidjeti samo jednu aplikaciju dok za ostale moras scrollati lijevo desno, dok u vertikalnom polozaju si mogao vidjeti vise njih i bilo je nekako prirodnije.
I da, ako hoces da sve izbrises odjednom, moras scrollati skroz u lijevu stranu da bi dosao do tipke clear all.

Ali jedna posebno dobra stvar vezana za Pie, jeste baterija je sad beton, hocu da skroz istrosim bateriju i onda da iznova napunim do kraja, ali se ne da hebemu. izgleda bas dobro radi adaptive battery sto je google predstavio.
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#184 Re: Nokia - Android

Post by strong69 »

Evo u Danskoj, Finskoj, Italiji, Iraku i jos nekim drugim zemljama ide Android 9 Pie OTA. Ide za TA-1046 i TA-1055.
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#185 Re: Nokia - Android

Post by Quaresma »

nek se hebu, ja odradio sideload. u medjuvremenu nek izbacuju nove nokije sa starim androidom :lol:
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#186 Re: Nokia - Android

Post by strong69 »

Ne stizem da uradim sideload. U medjuvremenu, na mom Samsungu septembarski patch a na Nokiji koja ima AndroidOne avgustovski. Ali bice Pie do kraja oktobra. :D
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#187 Re: Nokia - Android

Post by Quaresma »

neki su dobili samo septembarski patch za Oreo, bez Pite.

ma debili, guše se sa ovolikim telefonima, Nokia 5 i 6 2017 modeli su dobili Oktobarski patch, mislim da je i Nokia 8 isto dobila, ostatak telefona jos nije.
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#188 Re: Nokia - Android

Post by strong69 »

U najmanju ruku, cudan pristup... Imaju Nokia 6, 6.1, 6.1 Plus i sve tako redom.

@Quaresma, nakon sto si uradio sideload, je li ti ostao TA-1046 uredjaj?
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#189 Re: Nokia - Android

Post by Quaresma »

ostao je TA-1046
arhivasvega
Posts: 201
Joined: 27/05/2014 12:50

#190 Re: Nokia - Android

Post by arhivasvega »

Zna li neko kako se iskljucuje brzo punjenje na 7+ na piti?
Na oreu mi je samo radilo normalno punjenje, a kad ga punim iskljucenog radilo je brzo punjenje. Poslije update radi samo brzo, factory odradjen ali opet isto
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#191 Re: Nokia - Android

Post by Qler »

A zelis da iskljucis brzo punjenje iz kojeg razloga?
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#192 Re: Nokia - Android

Post by diablobih »

Vjerovatno tripuje da ce brze sjebati bateriju po istrazivanjima iz 2000te ili tako nesto hahah
arhivasvega
Posts: 201
Joined: 27/05/2014 12:50

#193 Re: Nokia - Android

Post by arhivasvega »

Qler wrote:A zelis da iskljucis brzo punjenje iz kojeg razloga?
Zato sto hocu nekad da punim ovako nekad onako jer je to bolje za bateriju.
arhivasvega
Posts: 201
Joined: 27/05/2014 12:50

#194 Re: Nokia - Android

Post by arhivasvega »

diablobih wrote:Vjerovatno tripuje da ce brze sjebati bateriju po istrazivanjima iz 2000te ili tako nesto hahah
A ti si kao strucnjak za baterije ili sta li vec. Ako znas napisi ako ne znas ne prdi
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#195 Re: Nokia - Android

Post by Qler »

arhivasvega wrote:
Qler wrote:A zelis da iskljucis brzo punjenje iz kojeg razloga?
Zato sto hocu nekad da punim ovako nekad onako jer je to bolje za bateriju.
Nemoj me pogresno shvatiti, ali nema razloga da to radis. Danas imas vise tehnologije u punjacu i elektronici baterije nego u telefonima prije 10 godina.. Sve je to napravljeno da radi, da ti ne razbijas glavu oko toga.
arhivasvega
Posts: 201
Joined: 27/05/2014 12:50

#196 Re: Nokia - Android

Post by arhivasvega »

Qler wrote:
arhivasvega wrote:
Qler wrote:A zelis da iskljucis brzo punjenje iz kojeg razloga?
Zato sto hocu nekad da punim ovako nekad onako jer je to bolje za bateriju.
Nemoj me pogresno shvatiti, ali nema razloga da to radis. Danas imas vise tehnologije u punjacu i elektronici baterije nego u telefonima prije 10 godina.. Sve je to napravljeno da radi, da ti ne razbijas glavu oko toga.
Hvala na odgovoru ali ja logicki razmisljam prije svega. Ako je temperatura baterije dok se puni na brzom punjenju oko 40 45 stepeni, a na normalnom punjenu oko 30 35 stepeni onda je logicno da ce se ona koja je izlozena vecoj temperautri prije napuhat, a samim tim i pokvarit. Dovoljan dokaz su stari telefoni kao na primjer galaxy s1 i s2 koji i dan danas rade sa orginalnim baterijama starim 8 9 godina, a prije 7+ sam imao s6 i s7 i na oba mi je crkla baterija u smislu da mi nije mogla izdrzat do 2 3 sata popodne
sencobih
Posts: 6952
Joined: 08/09/2010 08:33

#197 Re: Nokia - Android

Post by sencobih »

@ Quaresma

Je li s tom novom "pitom" popravljena jacina zvuka na viberu?
User avatar
thekupus
Posts: 6811
Joined: 25/06/2011 22:38

#198 Re: Nokia - Android

Post by thekupus »

Zdravo raja,

Gledam za staru preko Telekoma šta je najbolje da uzmem, pa mi je zapala za oko Nokia 7 plus. Kroz njen paket, izašla bi je negdje 550 KM, a ono što joj treba je solidna kamera i dobra baterija. To su joj dvije glavne stvari, a čini mi se da 7plus ispunjava te zahtjeve. Ima li neke biljke, tipa da je baterija gora nego što bi trebala biti, ili da je kamera slabija?

Ako je uzmemo, to nam je prva Nokia u kući nakon moje lumie 920, na čiju kameru imam lijepa sjećanja (naravno, za ta vremena, sad su drugi kriteriji)

Hvala za pomoć
sencobih
Posts: 6952
Joined: 08/09/2010 08:33

#199 Re: Nokia - Android

Post by sencobih »

thekupus wrote:Zdravo raja,

Gledam za staru preko Telekoma šta je najbolje da uzmem, pa mi je zapala za oko Nokia 7 plus. Kroz njen paket, izašla bi je negdje 550 KM, a ono što joj treba je solidna kamera i dobra baterija. To su joj dvije glavne stvari, a čini mi se da 7plus ispunjava te zahtjeve. Ima li neke biljke, tipa da je baterija gora nego što bi trebala biti, ili da je kamera slabija?

Ako je uzmemo, to nam je prva Nokia u kući nakon moje lumie 920, na čiju kameru imam lijepa sjećanja (naravno, za ta vremena, sad su drugi kriteriji)

Hvala za pomoć
Kamera i baterija su više nego solidne i tu nema boljke, općenito uređaj je vrlo dobar, od izrade do mogućnosti, doduše koristim ga tek 3 mjeseca i vrlo sam zadovoljan
sencobih
Posts: 6952
Joined: 08/09/2010 08:33

#200 Re: Nokia - Android

Post by sencobih »

Evo upravo mi stigao update na pie :thumbup:
Post Reply