Noćna ptičica u Sarajevu

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
shiny
Posts: 535
Joined: 26/07/2012 15:22
Location: Sarajevo

#1 Noćna ptičica u Sarajevu

Post by shiny »

Iz noći u noć, između 3 i pola 4, ispod prozora mi cvrkuće jedna ptičica. Pokušavala sam skontati gdje je sakrivena i kako izgleda, ali mi ne uspjeva. Ne mogu čak da dokučim ni odakle dopire zvuk. Prodoran je i odjekuje, pa mi ne uspjeva da ga lociram. Cvrkut sličan vrapcu, ali mnogo snažniji, razdraganiji i ljepši. Da li znate koja bi ptičica mogla biti? Simpatično je kako je uvijek tačna, tačno u 3 počne pjevati, svaku noć u isto vrijeme...
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#2 Re: Noćna ptičica u Sarajevu

Post by homega »

I ja sam prije nekoliko godina imao sličnog noćnog "pjevača". Kod mene je bio vrabac, par njih vjerovatno. Napravili su gnijezdo ispod klupice prozora s vanjske strane. Nakon izvjesnog vremena nije ih više bilo...
User avatar
shiny
Posts: 535
Joined: 26/07/2012 15:22
Location: Sarajevo

#3 Re: Noćna ptičica u Sarajevu

Post by shiny »

Moguće, ali ne zvuči ko vrabac. Ova baš pjevuši. Ima neku svoju melodiju, interesantu, nije samo cvrkut.
dragonz
Posts: 1790
Joined: 20/09/2008 13:12

#4 Re: Noćna ptičica u Sarajevu

Post by dragonz »



Ovo su neke od ptica koje noću pjevaju.
User avatar
shiny
Posts: 535
Joined: 26/07/2012 15:22
Location: Sarajevo

#5 Re: Noćna ptičica u Sarajevu

Post by shiny »

dragonz wrote:

Ovo su neke od ptica koje noću pjevaju.
Jao hvala ti puno na ovome. Prema zvuku, najsličniji je slavuju... Slavuj u Sarajevu. U mojoj ulici. Divno :-D
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#6 Re: Noćna ptičica u Sarajevu

Post by walter kurtz »

Suddenly, there was a terrible roar all around us, and the sky was full of what looked like huge bats, all swooping and screeching and diving around the car :run:
dragonz
Posts: 1790
Joined: 20/09/2008 13:12

#7 Re: Noćna ptičica u Sarajevu

Post by dragonz »

shiny wrote: Jao hvala ti puno na ovome. Prema zvuku, najsličniji je slavuju... Slavuj u Sarajevu. U mojoj ulici. Divno :-D
Moguće jer sam ja na Alipašinu vidio jednog ali moraš ustati rano barem pola sata nakon izlaska sunca tokom jeseni dok sam ljeti ga vidio par puta negdje oko 8 sati.
Za slavuja je upečatljivo da nemože na jednom mjestu provesti duže od tri sekunde pa ga radi toga teško uslikati.
User avatar
Anestezija
Posts: 22549
Joined: 29/01/2010 04:59
Location: Sjever

#8 Re: Noćna ptičica u Sarajevu

Post by Anestezija »

Cujem ga i ja navecer zamijenio dan za noc :-D
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#9 Re: Noćna ptičica u Sarajevu

Post by Banksy »

dragonz wrote:

Ovo su neke od ptica koje noću pjevaju.
Čujem ih i ja noću, vjerovatno crvendać ili kos, eto ih gore 1. i 2, prevarilo ih proljeće u novembru.

User avatar
shiny
Posts: 535
Joined: 26/07/2012 15:22
Location: Sarajevo

#10 Re: Noćna ptičica u Sarajevu

Post by shiny »

Prošle noći je imao i pratećeg vokala ili možda dva... krene jedan da pjeva snažno, a par sekundi poslije odjekuje u daljini neki tiši...
User avatar
Muskarac From Odakle
Posts: 396
Joined: 11/11/2014 00:41
Location: Kod mene

#11 Re: Noćna ptičica u Sarajevu

Post by Muskarac From Odakle »

Nije ni tebi lako moj shiny.
omega3
Posts: 19
Joined: 02/03/2009 17:18

#12 Re: Noćna ptičica u Sarajevu

Post by omega3 »

Kako si opisao,to je tipicna ljubavna pjesma slavuja,medutim sad niti ima slavuja,niti se pare u ovo doba godine.Mogao bi biti crvendac,samo nije mi poznato da pocne pjevati prije zore.
Post Reply