Nobelova nagrada, od nagrade za mir do nagrade za zlocin

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1 Nobelova nagrada, od nagrade za mir do nagrade za zlocin

Post by Grean »

Nastavljaju sa kontraverznim likovima.

Ovaj put nagrada za knjizevnost Milosevicevom stovaocu, nekom ko je masakre u Sarajevu zvao isceniranim, negirao genocid u Srebrenici tj. negirao odgovornost srpske strane.

Valjda nova vremena. Bilo je jos nekoliko kontraverznih likova posljednjih godina da ih ne izvlacim. Uglavnom ocit je zaokret u desno.

https://www.theguardian.com/books/2019/ ... -2019-2018
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15640
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#2 Re: Nobelova nagrada, od nagrade za mir do nagrade za zlocin

Post by problemnatravunu »

Sjećam se da je Barak Obama dobio nagradu za mir, tek sto je postao predsjednik SAD-a, dakle nije ništa (po meni) ucinio da bi je zaslužio, osim što je "crnac" , pa postao predsjednik jedne "amerike", ja sam tad bio blago zblahnut, ono zašto, zbog čega....wtf!
Što bi se reklo, Nobelov komitet je tada " položio" u mojim očima!Ali ko sam ja da sudim!?
Kasnije nema gdje nije "ratovao", i time se potvrdilo moje pitanje samom sebi, zašto dobi tu nagradu.....doduše dobio ju je dok još nije zapucao po svijetu, na vrijeme, ali opet ZAŠTO :?:
Vala mogli su je i meni dodijeliti, i sigurno poslije ne bih ratovao i uticao na misljenje da sam je neopravdano dobio :lol:
User avatar
mayab
Posts: 27188
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#4 Re: Nobelova nagrada, od nagrade za mir do nagrade za zlocin

Post by mayab »

Da, ja recimo smatram da uz tu specijalnost za koju neko dobije nobelovu,
on po difoltu mora biti osoba-naučnik-pisac-političar-čovjek visokih moralnih standarda, načela, svjetonazora, i vrlo širokih pogleda!
A ovaj suludi fašista to sigurno nije, jedino je , kako kažu dobar pisac :?
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#5 Re: Nobelova nagrada, od nagrade za mir do nagrade za zlocin

Post by otac_makarije »

mayab wrote:... jedino je , kako kažu dobar pisac :?
Ti stvarno očekuješ da ti neko na podforumu umjetnost i kultura da odgovor na ovo pitanje?
Svi eksperti su preselili na podforum razne diskusije. Ovdje možeš naći samo smješne slike :-D
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58761
Joined: 03/08/2010 19:04

#6 Re: Nobelova nagrada, od nagrade za mir do nagrade za zlocin

Post by kakavdanakneiskustvu »

otac_makarije wrote:
mayab wrote:... jedino je , kako kažu dobar pisac :?
Ti stvarno očekuješ da ti neko na podforumu umjetnost i kultura da odgovor na ovo pitanje?
Svi eksperti su preselili na podforum razne diskusije. Ovdje možeš naći samo smješne slike :-D
:D :thumbup:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#7 Re: Nobelova nagrada, od nagrade za mir do nagrade za zlocin

Post by salik79 »

problemnatravunu wrote:Sjećam se da je Barak Obama dobio nagradu za mir, tek sto je postao predsjednik SAD-a, dakle nije ništa (po meni) ucinio da bi je zaslužio, osim što je "crnac" , pa postao predsjednik jedne "amerike", ja sam tad bio blago zblahnut, ono zašto, zbog čega....wtf!
Što bi se reklo, Nobelov komitet je tada " položio" u mojim očima!Ali ko sam ja da sudim!?
Kasnije nema gdje nije "ratovao", i time se potvrdilo moje pitanje samom sebi, zašto dobi tu nagradu.....doduše dobio ju je dok još nije zapucao po svijetu, na vrijeme, ali opet ZAŠTO :?:
Vala mogli su je i meni dodijeliti, i sigurno poslije ne bih ratovao i uticao na misljenje da sam je neopravdano dobio :lol:
Jos kada je Henry Kissinger, jedan od najvecih zlocinaca 20. stoljeca, dobio Nobelovu nagradu za mir je i najdobronamjernijem laiku trebalo sve postati jasno.
Post Reply