Njemacka vs. Austrija - gradovi

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#1 Njemacka vs. Austrija - gradovi

Post by Amazonka27 »

Kada bi vam se pruzila prilika da ste takvog zanimanja da mozete da birate u kojem gradu zelite da radite i zivite, koji bi to grad bio i zasto? Iskljucivo mislim na gradove u Njemackoj i Austriji. Klikala sam po drugim temama i, nekako...prica krene ok i onda se iznose pitanja za dobijanje drzavljanstva...da li je bolje u USA ili u AT...ali mene interesuje kvalitet zivota u tim gradovima i sta je to sto vi volite u tom gradu. Koje su prednosti u odnosu na drugi grad? Ili, sta vam smeta u tom gradu?

Da li bi prije zivjeli u Njemackoj ili u Austriji?
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#2 Re: Njemacka vs. Austrija - gradovi

Post by Zviz »

Bio sam u Njemackoj na duze etape 90ih i sadasnjih doba, gradovi se nemogu porediti, mozda jedini Berlin da je sacuvao svoj nekako sarm po pitanju underground i alternative, bar sto meni prija u kulturnom zivotu. 90ih mi se dopadao Frankfurt, i ako u pozadini grada je bilo onih kranova jer su nebodere zidali, ja ga jos pamtim kad skoro ni jedne zgrade (visoke) nije imao osim one sa onim zutim ko pac-man logom i jos koje dvije, tri uz tu.

Da je pitanje bilo postavljeno 1991 bi rekao Frankfurt, ali danas je to Berlin. Danas u Frankfurtu nebi bio da mi neko milione nudi, a isto cu priznati da ni München me nikada nije privlacio.

Sto se tice Austrije, drzava kao drzava, ima svoj sarm. U njoj ziviti tesko, mislim na kratak cas bi mogao, na duze etape ne. Salzburg bi izbjegao pod svaku cijenu, i ako je jedan od ljepsih, u tom gradu samo imas postovanje ako si starosjedilac! To je grad zatvorenih krugova. Ideala bi bila neki manji gradic uz neko jezero ali kao sto sam napisao, samo na kratak cas.
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#3 Re: Njemacka vs. Austrija - gradovi

Post by Amazonka27 »

hvala Zviz :)

a sto ti se ne svidja Frankfurt? Jel' zato sto si vise ljubitelj manjih mirnijih gradova ili zato sto je skupo, kriminal, ili nesto lijevo?

gledam slike i predivno izgleda :)

Berlin mi nekako strogo izgleda i sama ta cinjenica da je ljudi jos dijele na one i ove...stvara mi nelagodu (napominjem, nisam nikad tamo bila i ovo vrlo lahko moze biti potpuno pogresno misljenje)
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#4 Re: Njemacka vs. Austrija - gradovi

Post by stakasa »

Amazonka27 wrote:hvala Zviz :)

a sto ti se ne svidja Frankfurt? Jel' zato sto si vise ljubitelj manjih mirnijih gradova ili zato sto je skupo, kriminal, ili nesto lijevo?

gledam slike i predivno izgleda :)

Berlin mi nekako strogo izgleda i sama ta cinjenica da je ljudi jos dijele na one i ove...stvara mi nelagodu (napominjem, nisam nikad tamo bila i ovo vrlo lahko moze biti potpuno pogresno misljenje)
Berlin ti je najopusteniji od svih njemackih gradove i ako ikako mozes idi tamo. Bec je super a ostatak Austrije ti je dosta konzervativan. Cesto i depresivan, recimo ta manja mjesta ispod sto hiljada ljudi, Alpe, mracno, surovo...
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#5 Re: Njemacka vs. Austrija - gradovi

Post by Zviz »

Amazonka27 wrote:hvala Zviz :)

a sto ti se ne svidja Frankfurt? Jel' zato sto si vise ljubitelj manjih mirnijih gradova ili zato sto je skupo, kriminal, ili nesto lijevo?

gledam slike i predivno izgleda :)

Berlin mi nekako strogo izgleda i sama ta cinjenica da je ljudi jos dijele na one i ove...stvara mi nelagodu (napominjem, nisam nikad tamo bila i ovo vrlo lahko moze biti potpuno pogresno misljenje)

U moja doba Frankfurt uopste nije bio najopasniji grad u Njemackoj. Tu titulu je imao Flensburg dugo godina. Kulturni zivot i underground sto ja nazivam je gotovo mrtav, a ni oni neboderi mi nikako ne prijaju. Ja volim ne mordenizaciju. Volim da ima u gradu dosta napustenih zgrada ili kombinata, da je underground klubova, alternativnih nacina vezano za kulturu, muzeja i sl.
Megiddo
Posts: 396
Joined: 01/06/2014 23:37

#6 Re: Njemacka vs. Austrija - gradovi

Post by Megiddo »

Amazonka27 wrote:Kada bi vam se pruzila prilika da ste takvog zanimanja da mozete da birate u kojem gradu zelite da radite i zivite, koji bi to grad bio i zasto? Iskljucivo mislim na gradove u Njemackoj i Austriji. Klikala sam po drugim temama i, nekako...prica krene ok i onda se iznose pitanja za dobijanje drzavljanstva...da li je bolje u USA ili u AT...ali mene interesuje kvalitet zivota u tim gradovima i sta je to sto vi volite u tom gradu. Koje su prednosti u odnosu na drugi grad? Ili, sta vam smeta u tom gradu?

Da li bi prije zivjeli u Njemackoj ili u Austriji?
Ako bih baš morao da živim u Austriji ili Njemačkoj (moja mantra je ebeš državu koja "nema" mora :mrgreen: ) onda Frankfurt. Ekonomsko središte Njemačke i europske unije, jedan od onih europskih gradova koje možemo nazvati gradom prilika i vrlo razvijen i izgrađen grad.
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#7 Re: Njemacka vs. Austrija - gradovi

Post by filozofija »

Ako hočeš:

- normalan život
- sigurnost i zaštitu na poslu
- sigurnost i zaštitu na ulici (npr. protiv desničara, nacista, itd)
- dobru i zdravu okolinu za život (priroda, čisti gradovi, biciklističke staze)
- da radiš u produktivnom okruženju, ali da imaš dovoljno naših za svakodnevni razgovor
- mogućnost da te ljudi cijene zbog posla i fakuletata koji si završio
- dovoljan, a ne pretjeran rad
- 25 dana godinšnjeg + 10 do 13 dana državnih praznika po godini slobodno
- sigurnu penziju i zdravstveno osiguranje
- 14 plaća godišnje
- da petkom u maksimalno 14:00 ideš kući
- itd, itd, itd

onda je Austrija tvoj izbor.

Sve ostalo je šuplja priča :D
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#8 Re: Njemacka vs. Austrija - gradovi

Post by hadzinicasa »

apsolutno se slazem.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#9 Re: Njemacka vs. Austrija - gradovi

Post by topcam »

Amazonka27 wrote:
Berlin mi nekako strogo izgleda i sama ta cinjenica da je ljudi jos dijele na one i ove...stvara mi nelagodu (napominjem, nisam nikad tamo bila i ovo vrlo lahko moze biti potpuno pogresno misljenje)
Manje se u Berlinu dijele na one i ove, nego u drugim mjestima.

U kojoj drzavi ces se ti bolje osjecati zavisi od vise faktora. Nije moguce odgovoriti na individualno pitanje, bez detalja.
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#10 Re: Njemacka vs. Austrija - gradovi

Post by Amazonka27 »

Meni je Bec super :) ali me zanima kakav je zivot u De... Dosta mojih prijatelja su u Austriji i to manje vise shvatam kako funkcionise, ali mi je Njemacka totalno nepoznata. Nemam pojma o gradovima. Npr. Frankfurt mi je divan, ali neki dan sam pricala sa jednim parom iz Njemacke i kazu da je grad aktivan samo dokle je radno vrijeme :D ili da je u njihovom gradu (nesto sa V) stalno kisa (sto je ono deprimirajuce)... e sad da ne jedem govna (da se ovako konkretno izrazim)... naravno da je presudna plata, kirije, blizina skola, prevoza. Berlin se izgleda mnogo voli :) bas ga sa postovanjem svi spominju. Mene interesuje kako vi dozivljavate De gradove. Sta vam se najvise a sta najmanje svidja :)
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#11 Re: Njemacka vs. Austrija - gradovi

Post by Kinaski »

Ma Berlin bona bez dileme
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#12 Re: Njemacka vs. Austrija - gradovi

Post by topcam »

u njihovom gradu (nesto sa V) stalno kisa (sto je ono deprimirajuce)...
London :mrgreen:

Wiesbaden mozda.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#13 Re: Njemacka vs. Austrija - gradovi

Post by topcam »

Kinaski wrote:Ma Berlin bona bez dileme
Ne ide studirati, sta fali Hamburgu, ako ne nudi i vise, koliko grad toliko i okolina.
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#14 Re: Njemacka vs. Austrija - gradovi

Post by Amazonka27 »

topcam wrote:
u njihovom gradu (nesto sa V) stalno kisa (sto je ono deprimirajuce)...
London :mrgreen:

Wiesbaden mozda.
Vupertal :D
Post Reply