Njemacka

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
SSwfin20
Posts: 215
Joined: 11/11/2013 18:53

#26 Re: Njemacka

Post by SSwfin20 »

A da li zna neko da li je dole u njemackoj priznata finska skola zavrsena redovna sss u finskoj??
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#27 Re: Njemacka

Post by zambaklija »

obrati se mnistarstvu školstva bavarske,po tom pitanju
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#28 Re: Njemacka

Post by friskyoreo »

Ja da sam na vasem mjestu, ja bih radije uzeo u razmatranje Austriju. :D Kvaliteta zivota je puno bolja nego u Njemackoj. Barem po mojim kriterijumima....
SSwfin20
Posts: 215
Joined: 11/11/2013 18:53

#29 Re: Njemacka

Post by SSwfin20 »

friskyoreo wrote:Ja da sam na vasem mjestu, ja bih radije uzeo u razmatranje Austriju. :D Kvaliteta zivota je puno bolja nego u Njemackoj. Barem po mojim kriterijumima....
Koji grad preporucujes
SSwfin20
Posts: 215
Joined: 11/11/2013 18:53

#30 Re: Njemacka

Post by SSwfin20 »

SSwfin20 wrote:
friskyoreo wrote:Ja da sam na vasem mjestu, ja bih radije uzeo u razmatranje Austriju. :D Kvaliteta zivota je puno bolja nego u Njemackoj. Barem po mojim kriterijumima....
Koji grad preporucujes
I po cemu je po tebi bolja AT
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#31 Re: Njemacka

Post by topcam »

Bolji ti je Baden-Württemberg ako hoces bas na jug. Bajern ti je policijska drzava (pokraina). Neke vece razlike sa AT i nema,
osim sto beclije zvuce "pederasto" mehko.
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#32 Re: Njemacka

Post by friskyoreo »

Kao prvo zbog prirode. Priroda je neopisiva, ljepota, gdje god da odes kao s razglednice. Ako vodite aktivan zivot, i volite prirodu ne treba traziti dalje. :)
Ljudi su drugaciji po mentalitetu, mnogo su slicniji nama, nego nijemci. Sve je opustenije nekako, nema tog stresa, i nisu toliko optereceni tom preciznoscu kao nijemci. Znaju da uzivaju u zivotu, a ne samo da rade i zive za rad. Plate mozda su manje za 100tnjak eura u prosjeku nego u njemackoj, ali u godini imas 14 plata. Jednu za ljetni odmor, drugu za Bozic i naravno onih 12 svaki mjesec. :) Prilicno je sigurna zemlja, nema onih stalnih policijskih provjera i maltretiranja, u vecini gradova mozes sam hodati u bilo koje doba dana, u bilo koji dio grada bez straha da ce ti se nesto desiti. ( ne znam kakva je situacija u Becu, zato sto je veci grad, ali mislim da je isto kao i u ostalim gradovima u at.)
Koji grad, ovisi o licnim preferencijama. Preporucujem svakako da ako imate nekoga tamo da posjetite Austriju, pa onda skontate.
Naravno, ovo su moji licni dojmovi. Neko mozda ima drugacija iskustva, nekome se to ne svidja, znas kako kazu, 100 ljudi- 100 cudi. :)
SSwfin20
Posts: 215
Joined: 11/11/2013 18:53

#33 Re: Njemacka

Post by SSwfin20 »

U njemackoj sam bio vise puta i bas mi se svidjelo a u austriji sam samo u prolazu bio par puta nista posebno.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#34 Re: Njemacka

Post by topcam »

friskyoreo wrote:Kao prvo zbog prirode. Priroda je neopisiva, ljepota, gdje god da odes kao s razglednice. Ako vodite aktivan zivot, i volite prirodu ne treba traziti dalje. :)
Ljudi su drugaciji po mentalitetu, mnogo su slicniji nama, nego nijemci. Sve je opustenije nekako, nema tog stresa, i nisu toliko optereceni tom preciznoscu kao nijemci. Znaju da uzivaju u zivotu, a ne samo da rade i zive za rad. Plate mozda su manje za 100tnjak eura u prosjeku nego u njemackoj, ali u godini imas 14 plata. Jednu za ljetni odmor, drugu za Bozic i naravno onih 12 svaki mjesec. :) Prilicno je sigurna zemlja, nema onih stalnih policijskih provjera i maltretiranja, u vecini gradova mozes sam hodati u bilo koje doba dana, u bilo koji dio grada bez straha da ce ti se nesto desiti. ( ne znam kakva je situacija u Becu, zato sto je veci grad, ali mislim da je isto kao i u ostalim gradovima u at.)
Koji grad, ovisi o licnim preferencijama. Preporucujem svakako da ako imate nekoga tamo da posjetite Austriju, pa onda skontate.
Naravno, ovo su moji licni dojmovi. Neko mozda ima drugacija iskustva, nekome se to ne svidja, znas kako kazu, 100 ljudi- 100 cudi. :)
Austrija jest lijepa, ali ako ides na prirodu, onda njemacka nudi vise. Od Alpi do pjescanih plaza.
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#35 Re: Njemacka

Post by friskyoreo »

topcam wrote:
friskyoreo wrote:Kao prvo zbog prirode. Priroda je neopisiva, ljepota, gdje god da odes kao s razglednice. Ako vodite aktivan zivot, i volite prirodu ne treba traziti dalje. :)
Ljudi su drugaciji po mentalitetu, mnogo su slicniji nama, nego nijemci. Sve je opustenije nekako, nema tog stresa, i nisu toliko optereceni tom preciznoscu kao nijemci. Znaju da uzivaju u zivotu, a ne samo da rade i zive za rad. Plate mozda su manje za 100tnjak eura u prosjeku nego u njemackoj, ali u godini imas 14 plata. Jednu za ljetni odmor, drugu za Bozic i naravno onih 12 svaki mjesec. :) Prilicno je sigurna zemlja, nema onih stalnih policijskih provjera i maltretiranja, u vecini gradova mozes sam hodati u bilo koje doba dana, u bilo koji dio grada bez straha da ce ti se nesto desiti. ( ne znam kakva je situacija u Becu, zato sto je veci grad, ali mislim da je isto kao i u ostalim gradovima u at.)
Koji grad, ovisi o licnim preferencijama. Preporucujem svakako da ako imate nekoga tamo da posjetite Austriju, pa onda skontate.
Naravno, ovo su moji licni dojmovi. Neko mozda ima drugacija iskustva, nekome se to ne svidja, znas kako kazu, 100 ljudi- 100 cudi. :)
Austrija jest lijepa, ali ako ides na prirodu, onda njemacka nudi vise. Od Alpi do pjescanih plaza.
Kao sto rekoh, 100 ljudi 100 cudi. Ali ipak mislim da ce se vecina sloziti da sto se tice prirodnih ljepota, Austrija nudi puuuuno vise nego Njemacka. :)
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#36 Re: Njemacka

Post by nKrkan »

Koji je posao više plaćen u Švabiji keramičar ili moler ?
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#37 Re: Njemacka

Post by topcam »

friskyoreo wrote:
topcam wrote:
friskyoreo wrote:Kao prvo zbog prirode. Priroda je neopisiva, ljepota, gdje god da odes kao s razglednice. Ako vodite aktivan zivot, i volite prirodu ne treba traziti dalje. :)
Ljudi su drugaciji po mentalitetu, mnogo su slicniji nama, nego nijemci. Sve je opustenije nekako, nema tog stresa, i nisu toliko optereceni tom preciznoscu kao nijemci. Znaju da uzivaju u zivotu, a ne samo da rade i zive za rad. Plate mozda su manje za 100tnjak eura u prosjeku nego u njemackoj, ali u godini imas 14 plata. Jednu za ljetni odmor, drugu za Bozic i naravno onih 12 svaki mjesec. :) Prilicno je sigurna zemlja, nema onih stalnih policijskih provjera i maltretiranja, u vecini gradova mozes sam hodati u bilo koje doba dana, u bilo koji dio grada bez straha da ce ti se nesto desiti. ( ne znam kakva je situacija u Becu, zato sto je veci grad, ali mislim da je isto kao i u ostalim gradovima u at.)
Koji grad, ovisi o licnim preferencijama. Preporucujem svakako da ako imate nekoga tamo da posjetite Austriju, pa onda skontate.
Naravno, ovo su moji licni dojmovi. Neko mozda ima drugacija iskustva, nekome se to ne svidja, znas kako kazu, 100 ljudi- 100 cudi. :)
Austrija jest lijepa, ali ako ides na prirodu, onda njemacka nudi vise. Od Alpi do pjescanih plaza.
Kao sto rekoh, 100 ljudi 100 cudi. Ali ipak mislim da ce se vecina sloziti da sto se tice prirodnih ljepota, Austrija nudi puuuuno vise nego Njemacka. :)
100% austrije ima one prirodne ljepote koje posjeduje 20% njemacke, ovih drugih 80% zanemariti, ili sta? :mrgreen:

Austriju ni sa Slovenijom ne mozes porediti, ovi drugi bar nesto Jadrana imaju. :oops: :mrgreen:
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#38 Re: Njemacka

Post by friskyoreo »

Ne znam sta si konkretno mislio s time, tako da ne znam ni sta da ti odgovorim na to. :D Njemacka ima more, i pjescane plaze. Ali ja jos u zivotu nisam sreo nekog da je rekao da mi bi u Njemacku na more. :D
Meni licno Njemacka je zemlja bez duse i potpuno bezlicna. Sto se tice prirodnih ljepota, bez sumnje meni licno Austrija je 1000 puta ljepsa. A i dalje sam ubijedjen da ce vecina ljudi, koji su posjetili obje zemlje, pri punoj objektivnosti reci da je Austrija ljepsa. :D
SSwfin20
Posts: 215
Joined: 11/11/2013 18:53

#39 Re: Njemacka

Post by SSwfin20 »

Ljudi ako cemo realno finska ima najbolju prirodu :)
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#40 Re: Njemacka

Post by friskyoreo »

SSwfin20 wrote:Ljudi ako cemo realno finska ima najbolju prirodu :)
Moguce je, ne znam, nisam nikad bio tamo pa da mogu tvrditi da jest ili nije. Ali meni je pod tim "priroda" jako bitan faktor i klima. A u FInskoj mi klima nije bas srcu bliska. Isto kao sto onaj rece za Njemacku da ima more i pjescane plaze. Ali dzabe kad klima nije odgovarajuca. :D
Incub
Posts: 706
Joined: 16/04/2007 15:44

#41 Re: Njemacka

Post by Incub »

Koji je telecom operater najbolji, recimo da ima vise minuta za pozive upucene prema Bosni...
Da li imate neki prijedlog, za pocetak kojeg izabrati onako na dopunu
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#42 Re: Njemacka

Post by TDK-90 »

Aldi , Lidl, Blau, svi su na dopunu, minuta prema BiH na fiksni je 9 cent a na mobilni 29 cent. Njemacka fiksni i mobilni min= 9 cent kao i sms
mnbv
Posts: 31
Joined: 01/10/2014 12:29

#43 Re: Njemacka

Post by mnbv »

Postovanje

Njemacka grad Erlangen Plata je kada se sve odbije 1200 do 1500 eura na ruke, zavisi koliko bih radio sati dnevno, uz ovaj posao mogu raditi i mini job.
Da li mi to moze biti dovoljno da zivim normalno mjesec dana (stan, hrana i racuni)?
Auto mi ne treba.
Sam sam.

Dobra je stvar sto bih tamo zivio do penzije, ne bih dolazio u Bosnu na godisnje odmore.
Ipak je Njemacka, lakse doci do posla ako ostanes bez istog.
U Bosnu bih rijetko kada dolazio.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7323
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#44 Re: Njemacka

Post by Rockefeller »

Možeš.

Ja još malo i aBd pičim za Berlin.
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#45 Re: Njemacka

Post by anonimni clan »

friskyoreo wrote:Ja da sam na vasem mjestu, ja bih radije uzeo u razmatranje Austriju. :D Kvaliteta zivota je puno bolja nego u Njemackoj. Barem po mojim kriterijumima....
Djelimicno si u pravu. Zavisi na koji dio Njemacke mislis......
Porediti Austriju i Njemacku je nezahvalno jer je Njemacka povrsinom pet a stanovnistvom deset puta veca.
Svaki predio Njemacke ima svoje karakteristike koje ga cine interesantnim ili lijepim.....takodje i svaki dio Austrije.
Austrije je reljefom slicna Bosni pa je mozda zbog toga preferiras. Ja zivim u okolini Minhena i cesto sam u Austriji na skijanju. Juzni Tirol poznajem i svakako po meni najljepsi dio Austrije. Poznajem opet ljude koje zive u okolini Graz-a i njima je tamo najljepse.
Meni je najljepse ovdje gdje jesam jer mi je sve nadohvat ruke. Mislim na mogucnosti koristenja slobodnog vremena. U krugu od 10-tak km imam 5 jezera.....pogled s balkona pada na veliki sumski pojas ....na skijanju sam za sat vremena ..Garmisch-Parterkirchen 80km...sa skakaonicama i svjetkim kupom.. 15km mi je do Minhena koji nudi koncerte sportske dogadjaje i razlicite manifestacije ( Oktoberfest,Tolwud,Sommerfest,Weichnachstmarkt.....) na svjetskom nivou....ljeti sam na planinarenju ...za sat vremena ....velikih jezera na svakom koraku....(Tegensee...Starnberg...Ammersee...Chiemsee.....)
Sto je meni interesantno ne mora biti i ostalima.
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#46 Re: Njemacka

Post by nKrkan »

Najbolje živjet na tromeđi CH DE AT :D
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#47 Re: Njemacka

Post by anonimni clan »

nKrkan wrote:Najbolje živjet na tromeđi CH DE AT :D
Bregenz?
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#48 Re: Njemacka

Post by nKrkan »

anonimni clan wrote:
nKrkan wrote:Najbolje živjet na tromeđi CH DE AT :D
Bregenz?
Da , i još dva tri mjesta u blizini 8)
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#49 Re: Njemacka

Post by friskyoreo »

nKrkan wrote:Najbolje živjet na tromeđi CH DE AT :D
U CH raditi nesto na crno, u DE obavljati kupovinu, a u AT stanovati i imati neki posao na 4 sata. :D To kad bi moglo, bilo bi super. :D
User avatar
SmoLe
Posts: 4878
Joined: 16/01/2014 13:16

#50 Re: Njemacka

Post by SmoLe »

Zdravoo
Na ljeto aBd trebam ići u Njemačku, tačnije Gelsenkirchen, živi li neko od vas tu?
Zanima me šta sve trebam obići, i kakve su cijene ulaznica na meč Shalke-a?
Post Reply