Njemacka

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
zlajapravaraja
Posts: 4039
Joined: 23/10/2009 12:56

#126 Re: Njemacka

Post by zlajapravaraja »

Njemačka je na neki način postala ista Amerika, a to je da svi gradovi polako liče jedan drugome ko jaje jajetu.

Apsolutno nebitno gdje ćeš, pogotovo ako se uzme u obzir da danas iz čitave Njemačke možeš letiti negdje u BiH, sa maks. jednim presjedanjem.
zlajapravaraja
Posts: 4039
Joined: 23/10/2009 12:56

#127 Re: Njemacka

Post by zlajapravaraja »

mousstapha wrote:
animals wrote:Wien, bez premca.. :D
Bice Bec opet Njemacka carsija :D
Cirih je isto fin :thumbup:
sigurnoable
Posts: 97
Joined: 10/10/2016 20:24

#128 Re: Njemacka

Post by sigurnoable »

sigurnoable wrote:Moze li mi neko predloziti koji je po vama grad u Njemackoj najbolji za zivjeti. Koliko vidim Munchen je najpopularniji medju Bosancima. Bio sam prosle godine u Munchen-u 7 dana i ono sto sam vidio je cista dosada, depresivan grad. Iako znam da su Svabe hladniji ljudi, Minhen je duplo toliko hladniji sto se tice ljudi. Neki ironicno me pitaju da li si ti siguran da si bio u Minhenu?...naravno svako ima svoje misljenje i razumijem da se nekome svidja Minhen ali za mene nije to to. Po mom skromnom misljenju izgleda da masa naseg naroda leti tamo samo zbog imena koji privlaci. Mene zapravo zanima ako neko ima da zivi u gradovima Hamburg, Berlin ili Düsseldorf. Po statistikama ovi gradovi kotiraju kao odlicno mjesto za zivjeti. Sto se tice posla, koliko sam upucen za svoju struku bi vrlo lako mogao naci posao tako da mi trebaju savjeti koji Njemacki grad je po vama najljepsi i koji je ostavio po vama najbolji dojam. Samo da nije Minhen i Frankfurt....POZDRAV!
Je li se vi sprdate ili doista smatrate Bec, Amsterdam, Cirih u Njemackoj?
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#129 Re: Njemacka

Post by anonimni clan »

sigurnoable wrote:
anonimni clan wrote:
sigurnoable wrote:Moze li mi neko predloziti koji je po vama grad u Njemackoj najbolji za zivjeti. Koliko vidim Munchen je najpopularniji medju Bosancima. Bio sam prosle godine u Munchen-u 7 dana i ono sto sam vidio je cista dosada, depresivan grad. Iako znam da su Svabe hladniji ljudi, Minhen je duplo toliko hladniji sto se tice ljudi. Neki ironicno me pitaju da li si ti siguran da si bio u Minhenu?...naravno svako ima svoje misljenje i razumijem da se nekome svidja Minhen ali za mene nije to to. Po mom skromnom misljenju izgleda da masa naseg naroda leti tamo samo zbog imena koji privlaci. Mene zapravo zanima ako neko ima da zivi u gradovima Hamburg, Berlin ili Düsseldorf. Po statistikama ovi gradovi kotiraju kao odlicno mjesto za zivjeti. Sto se tice posla, koliko sam upucen za svoju struku bi vrlo lako mogao naci posao tako da mi trebaju savjeti koji Njemacki grad je po vama najljepsi i koji je ostavio po vama najbolji dojam. Samo da nije Minhen i Frankfurt....POZDRAV!
nisi ti Minhena ni na razglednici vidio
Aha onda sam ja izgleda to sanjao ako nisam vidio ili mozda haluciniram da sam bio u Minhenu. Hvala ti sto si me informisao da nisam bio u Minhenu!
Nista nista ... i drugi put . A dobre ti i te statistike o gradovima koje po tebi kotiraju kao odlicno mjesto za zivljenje.Gdje ih nadje?
E pazi sad...
Eto Berlin ti je po ovoj studiji http://deutschland-studie.zdf.de/district/09162/default
na 189-om mjestu, Hamburg na 155 mjestu a Düsseldorf na 177 mjestu kao najbolje mjesto za zivot u Njemackoj.
I upravo po istoj studiji ...sad da ti ne objasnjavam sta je studija, moze ti to biti jako komplikovano ....neces vjerovati koji grad je najbolje mjesto za zivljenje medu 401 grada i okruga obuhvacena ovom studijom u Njemackoj. Kriteriji studije su bili: rad i stanovanje, slobodno vrijeme i priroda, zdravlje i sigurnost. Razultati su iz Maja 2018.
Imas pravo triput pogadjati.
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#130 Re: Njemacka

Post by casanova123 »

Bec? :D
User avatar
Rockefeller
Posts: 7291
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#131 Re: Njemacka

Post by Rockefeller »

Sta ima u ostalim gradovima? :mrgreen:
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#132 Re: Njemacka

Post by babanovac »

Ima li koga iz Wiesbadena? Treba mi smjestaj, soba na 4 mjeseca, placam posteno.
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#133 Re: Njemacka

Post by marketleader »

babanovac wrote:Ima li koga iz Wiesbadena? Treba mi smjestaj, soba na 4 mjeseca, placam posteno.
Preporučujem ti da potražiš na wg-gesucht.de. Na ograničen rok se može naći pristojan smještaj sa namještajem. Sretno.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#134 Re: Njemacka

Post by babanovac »

marketleader wrote:
babanovac wrote:Ima li koga iz Wiesbadena? Treba mi smjestaj, soba na 4 mjeseca, placam posteno.
Preporučujem ti da potražiš na wg-gesucht.de. Na ograničen rok se može naći pristojan smještaj sa namještajem. Sretno.
Danke.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7291
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#135 Re: Njemacka

Post by Rockefeller »

Shae ovo nidje nikog :run:
User avatar
MaroonBrigade
Posts: 1593
Joined: 26/03/2009 17:59

#136 Re: Njemacka

Post by MaroonBrigade »

Svi otisli :lol:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7291
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#137 Re: Njemacka

Post by Rockefeller »

Zaboravili pisat :mrgreen:
SasaVugdalic
Posts: 54
Joined: 17/03/2013 16:54

#138 Re: Njemacka

Post by SasaVugdalic »

Pretpostavljam da ce vas dosta, kao i ja, prema BiH sada za vikend. Kojim putem inace idete? Kako izbjeci guzvu? Prvi put putujem svojim autom pa ne znam kuda bi mi bilo najbolje.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#139 Re: Njemacka

Post by mousstapha »

U principu imas dvije opcije preko Austrije i zavisi odakle putujes. Ja iz Stuttgarta idem rutu München - Salzburg, pa kasnije u Sloveniju udjem preko Karavanki. Salzburg i Karavnke su uvijek guzve kad je u pitanju ovako neki praznik.

Druga ruta je mislim moguca za raju koja ide preko Nürnberga pa na drugi kraj izbjegnu tunele u Austriji i u Sloveniju dodju preko Maribora. Kako cujem od raje tu je cesto bolje i manje su guzve.

Kako god da odaberes preporpucujem da kupujes sve vinjete i polaze za tunele vec u Njemackoj, u ADAC mozes sve zavrsiti tako da ne gubis puno vremena na granicama.
SasaVugdalic
Posts: 54
Joined: 17/03/2013 16:54

#140 Re: Njemacka

Post by SasaVugdalic »

Kako god da odaberes preporpucujem da kupujes sve vinjete i polaze za tunele vec u Njemackoj, u ADAC mozes sve zavrsiti tako da ne gubis puno vremena na granicama.
Drama ti je ovo, nisam znao.

Te guzve na Slovenskoj granici/Karavanke me i jeste strah, pogotovo jer putujem s malim djetetom. Jednom sam autobusom isao cak 30 sati iz Minhena i rekao sam nikad vise. Ima li smisla krenuti negdje oko 3-4 ujutro (iz Minhena) da izbjegnem te guzve?

Sta je sa egzoticnijim rutama, npr. na Trst. Da mi guzica vidi malo puta? Ili je to samo jos gore mucenje na kraju?
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#141 Re: Njemacka

Post by mousstapha »

Ja krecem uvijek oko 3-4 doduse iz Stuttgarta. :)

Druge rute nisam isprobavao ima samo ono sta cujem od raje. Zadnji put sam prosao Karavnke relativno brzo i mislio sam da ce nastavak puta biti odlican. Medjutim, sve sam naplatio kroz Hrvatsku, Sloveniju i onda finale na BiH granici. Strpljenjem se naoruzaj bice sve ok. :D

Ja ovaj put idem avionom, ne ostajem dugo i ne isplati mi se peglat toliki put.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7291
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#142 Re: Njemacka

Post by Rockefeller »

mousstapha wrote:Ja krecem uvijek oko 3-4 doduse iz Stuttgarta. :)

Druge rute nisam isprobavao ima samo ono sta cujem od raje. Zadnji put sam prosao Karavnke relativno brzo i mislio sam da ce nastavak puta biti odlican. Medjutim, sve sam naplatio kroz Hrvatsku, Sloveniju i onda finale na BiH granici. Strpljenjem se naoruzaj bice sve ok. :D

Ja ovaj put idem avionom, ne ostajem dugo i ne isplati mi se peglat toliki put.
Kada smo vec kod Stutgarta, je l belaj oko stanova kao u Berlinu ili se moze naci?
sigurnoable
Posts: 97
Joined: 10/10/2016 20:24

#143 Re: Njemacka

Post by sigurnoable »

Ima li ko da živi u Heidelbergu, Mannheim u i ta regija. Zanima me kakva je situacija tamo? Imam nekoliko ponuda za posao u tim gadovima kao i u Hamburgu pa posto nikad nisam bio u Njemackoj ne znam gdje je ljepse okruzenje, zivot itd.... Primanja su skoro ista, nesto malo veca u Heidelbergu...ako ima neko neka da savjet, samo bez glupih komentara.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#144 Re: Njemacka

Post by mousstapha »

Rockefeller wrote: Kada smo vec kod Stutgarta, je l belaj oko stanova kao u Berlinu ili se moze naci?
Belaj jeste, ali recimo nije kao u Münchenu, malo je podnosljivije. Zavisi dosta od primanja i posla kojeg obavljas, ali generalno je normalno da se proces trazenja stana zna dugo razvuci.
sigurnoable wrote:Ima li ko da živi u Heidelbergu, Mannheim u i ta regija. Zanima me kakva je situacija tamo? Imam nekoliko ponuda za posao u tim gadovima kao i u Hamburgu pa posto nikad nisam bio u Njemackoj ne znam gdje je ljepse okruzenje, zivot itd.... Primanja su skoro ista, nesto malo veca u Heidelbergu...ako ima neko neka da savjet, samo bez glupih komentara.
Hamburg je metropola, prelijep grad, iako sam samo jednom gore bio, ostao sam takvog dojma. Vrijeme je malo losije, zna biti ljeto kisovito i zimi dosta vjetrovito.
U Mannheimu, Heidelbergu je industrija jaka, relativno si blizu drugih vecih centara, gradova, tako da ne postoji taj osjecaj odsjecenosti kao u Hamburgu. :D
Za nekog mladjeg, ko ima interesa i za nocni zivot i razne druge zabave, Hamburg je vjerovatno preporuka.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7291
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#145 Re: Njemacka

Post by Rockefeller »

Ja nesto ganjam stan u Moabitu/Berlin pa cemo vidjet.
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#146 Re: Njemacka

Post by use your illusion »

gledam ima dosta oglasa za posao u de npr. pomocni radnici u auto industriji ili nekom proizvodnom preduzecu za koje se ne traze nikakve posebne kvalifikacije..sta u novom zakonu u njemackoj znaci kvalifikovani radnik posto sam zavrsio gimnaziju a za te neke poslove se ne trazi zanimanje tipa srednja tehnicka skola i sl.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7291
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#147 Re: Njemacka

Post by Rockefeller »

use your illusion wrote:gledam ima dosta oglasa za posao u de npr. pomocni radnici u auto industriji ili nekom proizvodnom preduzecu za koje se ne traze nikakve posebne kvalifikacije..sta u novom zakonu u njemackoj znaci kvalifikovani radnik posto sam zavrsio gimnaziju a za te neke poslove se ne trazi zanimanje tipa srednja tehnicka skola i sl.
Prijavi se na konkurs.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#148 Re: Njemacka

Post by TDK-90 »

use your illusion wrote:gledam ima dosta oglasa za posao u de npr. pomocni radnici u auto industriji ili nekom proizvodnom preduzecu za koje se ne traze nikakve posebne kvalifikacije..sta u novom zakonu u njemackoj znaci kvalifikovani radnik posto sam zavrsio gimnaziju a za te neke poslove se ne trazi zanimanje tipa srednja tehnicka skola i sl.
U takvoj vrsti oglasa 99,99%, se radi preko posrednika. Zeitarbeit, mjesec dva tamo , mjesec dva u drugoj firmi itd...
Nema tu srece , a ni para :-?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#149 Re: Njemacka

Post by vjesticanametli »

Ni vize za te firme
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#150 Re: Njemacka

Post by vjesticanametli »

sigurnoable wrote:Ima li ko da živi u Heidelbergu, Mannheim u i ta regija. Zanima me kakva je situacija tamo? Imam nekoliko ponuda za posao u tim gadovima kao i u Hamburgu pa posto nikad nisam bio u Njemackoj ne znam gdje je ljepse okruzenje, zivot itd.... Primanja su skoro ista, nesto malo veca u Heidelbergu...ako ima neko neka da savjet, samo bez glupih komentara.
Manja sredina jeftiniji stan...u HH su bas digli cijene ali je grad :thumbup: put na posao i nazad nekima uzima i do 2 sata dnevno i vise....ja bih prije gledala druga 2 grada
Post Reply