Njemacka

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
geralt
Posts: 5203
Joined: 14/09/2017 12:45

#226 Re: Njemacka

Post by geralt »

Naravno da postoje, McDonalds ih ima.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10608
Joined: 10/03/2022 22:16

#227 Re: Njemacka

Post by ZoomZoomKiwi »

Neka je teorija zavjere garant :mrgreen:
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#228 Re: Njemacka

Post by JanuaryJones »

Jelena15 wrote: 11/10/2023 14:38
Dope_Man wrote: 11/10/2023 14:23
Jelena15 wrote: 11/10/2023 14:03 Zdravo svima,

zna li iko da mi kaže može li se naći neki normalan posao u Njemačkoj, a da nije konobarisanje i slično?
Imam bachelor diplomu iz evropskih integracija, govorim odlično engleski, njemački znam osnovni nivo A2. Na internetu slabo šta nalazim. Bila sam sada skoro kod rođake u Austriji da vidim može li se šta tamo naći, ali baš teško.
Pomažite, hvala

poz iz CG
Iskreno nemam pojma ni sta za diploma znaci, al zvuci kao nesto sa cim ces tesko naci posao na osnovu diplome, osim da se u CG ubacis u krug NGO i slicno, pa kroz njih se prebacis prema vani.

Za sve ostalo sto je "normalan posao" moras imati neku vjestinu/iskustvo ili diplomu koja ti daje posao. Ovako prakticno kao da si izasla iz srednje (opet, nemam pojma sta je ta diploma pa mozda grijesim).

Dakle, moj savjet je pocni nesto raditi u CG sa cim bi se mogla prebaciti u Njemacku, npr. udji u regrutere jer tih pozicija uvijek imas, i u medjuvremenu uci jezik maksimalno.
U Crnoj Gori da mogu pronaći posao, ne bih išla vani :) Jako je teško naći posao ovdje ako nemaš vezu ili ako nijesi politički aktivan i u nekoj partiji. Diploma je vezana za EU pravo i međunarodne odnose. Malo se tiče i državne uprave. Posljednje što sam radila je bilo u Hard Rock cafe-u i takvih poslova sam se naradila, zato bih voljela nešto drugo, ali jbg vjerovatno ću opet raditi to. Pokušala sam preko HRC da me prebace u neku od EU država, ali ne dobijam nikakav odgovor od ove cure koja nas je obučavala, koja je inače iz Poljske.
U hotelima po EU uglavnom traže znanje njihovog jezika, bez za posao sobarice i to je to što mogu da pronađem.
U Holandiji posao skladištara, to ne znam kakvo je?

Hvala na iskrenom odgovoru
Sa tim faksom upisati neki srodan magistarski u nekoj od EU drzava i takam studija naci part time posao (pa makar i konobarisanje) da prezivis studij. Pred kraj, 6 mj prije, traziti posao i prebacivanja na radnu dozvolu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66227
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#229 Re: Njemacka

Post by _BataZiv_0809 »

Po cemu je bolje bit skladistar u Utrehtu ili cistit hotelske sobe u Ingolstadu nego raditi u Hard Rock caffeu kod kuce u Kotoru?
User avatar
JohnnyS
Posts: 13660
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#230 Re: Njemacka

Post by JohnnyS »

_BataZiv_0809 wrote: 14/12/2023 21:48 Po cemu je bolje bit skladistar u Utrehtu ili cistit hotelske sobe u Ingolstadu nego raditi u Hard Rock caffeu kod kuce u Kotoru?
Ne vide te komšije kako radiš posao debelo ispod svoje kvalifikacije.

To je jedini razlog, inače nema šanse da se isplati. Bolje otići onda na kruzer, bar svijeta vidiš
User avatar
escobar__
Posts: 8885
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#231 Re: Njemacka

Post by escobar__ »

Jeste probali pa znate da se ne isplati ili se radi o standardnom šupljiranju?
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#232 Re: Njemacka

Post by W0rM »

JohnnyS wrote: 14/12/2023 21:52
_BataZiv_0809 wrote: 14/12/2023 21:48 Po cemu je bolje bit skladistar u Utrehtu ili cistit hotelske sobe u Ingolstadu nego raditi u Hard Rock caffeu kod kuce u Kotoru?
Ne vide te komšije kako radiš posao debelo ispod svoje kvalifikacije.

To je jedini razlog, inače nema šanse da se isplati. Bolje otići onda na kruzer, bar svijeta vidiš
Razloga je dosta kao npr. znas da imas garantovana radnicka prava, kada naucis jezik, granice za zaposljavanje skoro pa da i nema, blize si svim turistickim destinacijama (lakse je skoknuti iz Karlsruhea do Svicarske i Francuske nego iz bilo kojeg grada iz Bosne).

Naravno kome je tacna i grad u kojem je rodjen drazi od toga da proba negdje drugo i to mi je oke.

Sto se rada na kruzeru tice nije lose mozda godinu dana, uzeti cash i zdravo. Kruzer je za mladog covjeka kojem treba start i pocetni kapital, trajno rjesenje nije.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7323
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#233 Re: Njemacka

Post by Rockefeller »

Ma DE je cuchnula, kaki ba, sretno sa poslom od milju ipo.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66227
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#234 Re: Njemacka

Post by _BataZiv_0809 »

A sto se upale ko brenerom
:D
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#235 Re: Njemacka

Post by Ozimician »

Naravno da je kruzer bolja opcija za nekog ko je u toj situaciji, hint: ne placa smjestaj, a posao skoro isti + vidi svijeta.
Vece su sanse da ce iskociti dobra prilika kad radis u Hard Rock u Kotoru, nego u nekom skladistu u Utrechtu.

... a neko ti mozda da savjet kako samo treba biti uporan i platiti xy € za priznavanje diplome u xy zemlji i ceka te posao. :D
User avatar
Rockefeller
Posts: 7323
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#236 Re: Njemacka

Post by Rockefeller »

Cuch i mjauuuu :kiss:
User avatar
Login77777
Posts: 8693
Joined: 18/05/2021 09:11

#237 Re: Njemacka

Post by Login77777 »

_BataZiv_0809 wrote: 14/12/2023 21:48 Po cemu je bolje bit skladistar u Utrehtu ili cistit hotelske sobe u Ingolstadu nego raditi u Hard Rock caffeu kod kuce u Kotoru?
@Hank Paldum
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#238 Re: Njemacka

Post by Ozimician »

Prati li ko situaciju sa Autoindustrijom, koliko citam vijesti, bukvalno svi proizvodjaci otkazuju Zeitfirme zakljucno sa Novom godinom (dakle radnici dobijaju otkaze).

Ima li neko u toj bransi da radi direktno ili preko Zeitfirme ?
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#239 Re: Njemacka

Post by belfy »

ne citas ti nista. u najboljem slucaju prenosis poluvijesti. interesantno je koliko nemas pojma, ali to pokusavas nadoknaditi guglanjem.

imam jedno pitanje za tebe (iako vjerujem da cu ostati bez odgovora) - koliko placas stan?

a posto nam slijede praznici evo jedne pjesme koja mi je pomogla poboljsati moj njemacki u ono doba:

Karikaturist
Posts: 3832
Joined: 20/12/2020 10:03

#240 Re: Njemacka

Post by Karikaturist »

Na kruzeru jedino vidi mora i oceana, svijeta jedino ako ga puste.
User avatar
Copper
Posts: 405
Joined: 18/10/2021 20:34

#241 Re: Njemacka

Post by Copper »

"Deutschland, Deutschland über alles"

Kome smeta?
Ipak je to iz 19. vijeka.
I kad to dosas u himnu, nabije motivaciju. Meni ne smeta. Iako svi znamo ko je koristio. Ali sa strane patriotizma gledano, treba se koristiti.
User avatar
TAFKAP
Posts: 10309
Joined: 30/09/2011 07:49

#242 Re: Njemacka

Post by TAFKAP »

U Njemačkoj radi više od 60.000 stranih ljekara

Berlin: Prema medijskim izvještajima, broj stranih ljekara u Njemačkoj se udvostručio u protekloj deceniji. Prošle godine je skoro 64.000 ljekara radilo u ovoj zemlji bez njemačkog pasoša. Ovo prenose novine medijske grupe Funke, pozivajući se na statistiku Njemačkog medicinskog udruženja. Deset godina ranije bilo ih je oko 30.000. Većina stranih doktora dolazi iz zemalja EU ili drugih evropskih zemalja, kao i iz zemalja Bliskog istoka. Stručnjaci to vide kao priliku da se riješe nedostatak ljekara, ali upozoravaju i na sve veće probleme zbog nepoznavanja jezika. To bi moglo dovesti do nesporazuma opasnih po život.

source: https://www.br.de/nachrichten/meldung/i ... ,300645c3a
User avatar
TAFKAP
Posts: 10309
Joined: 30/09/2011 07:49

#243 Re: Njemacka

Post by TAFKAP »

Njemačka legalizirala kanabis :gunjastajl: :gunjastajl: :gunjastajl:

U Njemačkoj je stupio na snagu zakon o legalizaciji kanabisa. I to ne samo konzumaciji trave, već i uzgoj i prodaju droge. Njemačka bi mogla postati najveće svjetsko tržište kanabisa.

source: https://www.dw.com/bs/njema%C4%8Dka-leg ... -61977575
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#244 Re: Njemacka

Post by konoplja »

Lažne i obmanjujuće informacije DW style - state-owned international broadcaster funded by the German federal tax budget.
:mrgreen:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7323
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#245 Re: Njemacka

Post by Rockefeller »

Ima li nase raje koja zivi u manjim mjestima u DE tipa Karlsruhe, Wiesbaden, Essen, Mönchengladbach, Aachen i tako te regije i mjesta da opise malo situaciju sa svakodnevnicom, posao, javni prijevoz itd. Hamburg me ne interesuje kao ni Köln, Düsseldorf, Minhen i Stuttgart.
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#246 Re: Njemacka

Post by belfy »

cudna definicija "manjeg mjesta" kad je skoro sve i jedno vece od Sarajeva. mozda @sahohari moze reci koju o tome. cini mi se da je on gore negdje sjevernije... (sto mu ne prepoznaje nik u navodjenju? nije valjda banovan? ili ja grijesim koje slovo...)
User avatar
Rockefeller
Posts: 7323
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#247 Re: Njemacka

Post by Rockefeller »

belfy wrote: 19/04/2024 16:37 cudna definicija "manjeg mjesta" kad je skoro sve i jedno vece od Sarajeva. mozda @sahohari moze reci koju o tome. cini mi se da je on gore negdje sjevernije... (sto mu ne prepoznaje nik u navodjenju? nije valjda banovan? ili ja grijesim koje slovo...)
Npr Ulm.
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#248 Re: Njemacka

Post by belfy »

Rockefeller wrote: 19/04/2024 17:30
belfy wrote: 19/04/2024 16:37 cudna definicija "manjeg mjesta" kad je skoro sve i jedno vece od Sarajeva. mozda @sahohari moze reci koju o tome. cini mi se da je on gore negdje sjevernije... (sto mu ne prepoznaje nik u navodjenju? nije valjda banovan? ili ja grijesim koje slovo...)
Npr Ulm.
pa, Ulm je vec na jugu (za razliku od svih koje si pobrojao prije). tamo sam samo prolazio, tako da nemam iskustvo zivljenja u istom. nije mi bas najjasnije koje informacije trazis. gradski prevoz u mjestima koje navodis je uglavnom regularan. mozda je lakse da napises sta trazis, pa ce se mozda naci nekih koji su trazili isto, pa gdje su to nasli u vecoj ili manjoj mjeri, te sta im smeta ili ne. ovako je to malo presiroko pitanje...

jer, ako si samac, pa pitas kako je u pobrojanim gradovima mozda se jave ljudi sa porodicama pa dobijes pogresnu sliku. ili obratno, takodjer... isto tako da li ti pase mirnije mjesto ili prometnije itd... jednostavno mislim da je lakse da ti kazes sta bi ti volio i opises svoju situaciju, a onda se dalje lakse orjentise...
User avatar
Rockefeller
Posts: 7323
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#249 Re: Njemacka

Post by Rockefeller »

belfy wrote: 19/04/2024 17:52
Rockefeller wrote: 19/04/2024 17:30
belfy wrote: 19/04/2024 16:37 cudna definicija "manjeg mjesta" kad je skoro sve i jedno vece od Sarajeva. mozda @sahohari moze reci koju o tome. cini mi se da je on gore negdje sjevernije... (sto mu ne prepoznaje nik u navodjenju? nije valjda banovan? ili ja grijesim koje slovo...)
Npr Ulm.
pa, Ulm je vec na jugu (za razliku od svih koje si pobrojao prije). tamo sam samo prolazio, tako da nemam iskustvo zivljenja u istom. nije mi bas najjasnije koje informacije trazis. gradski prevoz u mjestima koje navodis je uglavnom regularan. mozda je lakse da napises sta trazis, pa ce se mozda naci nekih koji su trazili isto, pa gdje su to nasli u vecoj ili manjoj mjeri, te sta im smeta ili ne. ovako je to malo presiroko pitanje...

jer, ako si samac, pa pitas kako je u pobrojanim gradovima mozda se jave ljudi sa porodicama pa dobijes pogresnu sliku. ili obratno, takodjer... isto tako da li ti pase mirnije mjesto ili prometnije itd... jednostavno mislim da je lakse da ti kazes sta bi ti volio i opises svoju situaciju, a onda se dalje lakse orjentise...
Ma vidi, zivim sa porodicom u Berlinu, zato me interesuju manji gradovi. Kako se krecu cijene nekretnina, ima li dosta stranaca u tim mjestima, kako grad dozivljavaju i slicno. Bitno mi je da ima izbora na poslovnom planu al‘ mislim da se u administraciji uvijek moze naci neki posao.
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#250 Re: Njemacka

Post by belfy »

Rockefeller wrote: 19/04/2024 18:16
belfy wrote: 19/04/2024 17:52
Rockefeller wrote: 19/04/2024 17:30

Npr Ulm.
pa, Ulm je vec na jugu (za razliku od svih koje si pobrojao prije). tamo sam samo prolazio, tako da nemam iskustvo zivljenja u istom. nije mi bas najjasnije koje informacije trazis. gradski prevoz u mjestima koje navodis je uglavnom regularan. mozda je lakse da napises sta trazis, pa ce se mozda naci nekih koji su trazili isto, pa gdje su to nasli u vecoj ili manjoj mjeri, te sta im smeta ili ne. ovako je to malo presiroko pitanje...

jer, ako si samac, pa pitas kako je u pobrojanim gradovima mozda se jave ljudi sa porodicama pa dobijes pogresnu sliku. ili obratno, takodjer... isto tako da li ti pase mirnije mjesto ili prometnije itd... jednostavno mislim da je lakse da ti kazes sta bi ti volio i opises svoju situaciju, a onda se dalje lakse orjentise...
Ma vidi, zivim sa porodicom u Berlinu, zato me interesuju manji gradovi. Kako se krecu cijene nekretnina, ima li dosta stranaca u tim mjestima, kako grad dozivljavaju i slicno. Bitno mi je da ima izbora na poslovnom planu al‘ mislim da se u administraciji uvijek moze naci neki posao.
pa, ja mogu samo o jugu da pricam. o cijenama nekretnina vjerujem da znas dovoljno ako si vec u De i da ces tesko naci (ovdje na jugu) nesto iole dobro ispod 350k EUR. ima kuca i stanova koji se prodaju ispod toga, ali su: ili neuslovni i ruzni ili im treba kompletno renoviranje, a ima i onih mozda cak i jeftinijih, ali bez grijanja i parkinga...

sto se stranaca tice - vise nema sela u Bayernu da ih nema. omjer istih je uglavnom isti od sela do grada. ako mislis na ljude sa nasih podrucja - vredi isto. sto se posla tice njega ima i vise nego dovoljno. ali, posto ne znam koje si struke ne mogu ti preciznije reci. pogotovo ako ti treba posao i za zenu. a, posto kazes porodica, pretpostavljam da su tu i djeca. tu je malo problem sa obdanistima, jer su poprilicno popunjeni, ali uz dovoljno truda (i potrosenog vremena) moze se naci neko koje odgovara...

ovoliko okvirno mogu reci povodom informacija koje si ponudio. koji posao radis u Berlinu?
Post Reply