Njemacka

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#101 Re: Njemacka

Post by vjesticanametli »

Midlim da moze mjedec dana kasniti ali provjeri
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#102 Re: Njemacka

Post by biscanka2 »

HB_BHF wrote:Pozz!
Potrebna mi je jedna informacija. Naime, promijenio sam firmu i u novoj počeo raditi od 1.3.2018. Problem je što od bivšeg poslodavca još nisam dobio platu za februar. Tj. dobio sam platnu listu za februar i obračun poreza za januar i februar 2018. prošli petak (02.03.2018.), ali na račun mi ništa nije stiglo.

Da li je neko bio u sličnoj situaciji? Zanima me koji je zakonski rok da mi isplati platu (nakon otkaza)? Također, zanima me kako je onda uplaćeno zdravstveno i socijalno, a na račun mi ništa nije stiglo?
Isplata plate radi se odmah po odradjenom obracunu.
Prebacivanje novca na tvoj konto (znaci da bi novac na tvoj konto sjeo)
traje maksimum 3 dana.
Zdravstveno i socijalno je morao uplatiti inace bi ispalo da si na crno radio
a za to su vrlo visoke kazne.
U Ordnungsamtu ili Gemeinde (Rathaus) imas sluzbe za socijalni rad ako
im se za pomoc obratis,vjerujem da ce ti pomoci ili te posavjetovati .
Proguglaj radno vrijeme - u puno opstina imaju sedmicno jedan dan kad
do 18h rade (ako im se budes obracao obavezno ponesi oba obracuna,
jan,+feb. . Njihova pomoc ili savjeti su bezplatni. :)
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#103 Re: Njemacka

Post by HB_BHF »

Zvao sam firmu. Došlo je do greške. Valjda će danas to da poprave. Sad je li baš "došlo do greške" ili je neki pokušaj da me zajebe, ne znam i ne interesuje me. Nek mi isplati platu samo :D
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#104 Re: Njemacka

Post by biscanka2 »

HB_BHF wrote:Zvao sam firmu. Došlo je do greške. Valjda će danas to da poprave. Sad je li baš "došlo do greške" ili je neki pokušaj da me zajebe, ne znam i ne interesuje me. Nek mi isplati platu samo :D
Ako je do "greske" doslo zasto nisu odmah nakon tvog maila reagovali. :wink:
Ukoliko ti kroz nedelju dana isplata na racun ne sjedne poduzmi predlozene
korake (ti tvoju kiriju i druge, racune po pitanju zivotnih troskova, isto moras
redovno placati) - poslodavci su obavezni redovno plate isplacivati. :)
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#105 Re: Njemacka

Post by vjesticanametli »

Cuj greska kod svabe za platu :shock: hhmmmm levati te i ne daj to...evo rekla ti je biscanka
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#106 Re: Njemacka

Post by HB_BHF »

Morao sam mu se opet javiti (šefu). Danas je evo bila plata. Hajte na kafu :D...

Eto, da zna narod da i u Njemačkoj ima svačega :D.
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#107 Re: Njemacka

Post by mousstapha »

Ma nek je i trista, al nek je redovna.
endlessss
Posts: 46
Joined: 17/10/2017 16:43

#108 Re: Njemacka

Post by endlessss »

Kad već razgovarate o platama, koliku platu mogu očekivati za početak sa VSS, inžinjerski posao? Očekujem uskoro pitanje o Gehaltvorstellungu pa da ne pretjeram. Konkretno, radi se o građevinskoj firmi sa oko 2000 uposlenika, Bundesland Schleswig-Holstein.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#109 Re: Njemacka

Post by vjesticanametli »

Zavisi jesi li anfänger oder mit erfahrung....od pozicije ...imas na netu lohnrechner po bundeslandu i poziciji pa proguglaj
endlessss
Posts: 46
Joined: 17/10/2017 16:43

#110 Re: Njemacka

Post by endlessss »

vjesticanametli wrote:Zavisi jesi li anfänger oder mit erfahrung....od pozicije ...imas na netu lohnrechner po bundeslandu i poziciji pa proguglaj
Mit Erfahrung, ali samo godinu i par mjeseci. Malo sam gledao po tim stranica sa prognozama ali nisam baš došao do nekog zaključka. Možda je realno negdje između 40.000 - 50.000€ brutto na godišnjem nivou. Nezgodno je to pitanje o Gehaltvorstellungu, bar meni :-)
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#111 Re: Njemacka

Post by vjesticanametli »

Pa za pocetak 48 bruto nije lose.. uzmi u obzir da dogivoris u rahmenvertrag i urlaubsgeld i bozicnicu :mrgreen: pucaj vise pa lako je malo spustit :)
endlessss
Posts: 46
Joined: 17/10/2017 16:43

#112 Re: Njemacka

Post by endlessss »

vjesticanametli wrote:Pa za pocetak 48 bruto nije lose.. uzmi u obzir da dogivoris u rahmenvertrag i urlaubsgeld i bozicnicu :mrgreen: pucaj vise pa lako je malo spustit :)
Nekako mi zvuči smiješno da tražim božićnicu :D ali pitaću svakako, uostalom nemam šta izgubiti. Hvala :thumbup:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#113 Re: Njemacka

Post by vjesticanametli »

To nije nimalo smjesno...sto ne zaisces nes ni dobit ... to su pare prijatelju i za bozic ne radimo ha ja libo te
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#114 Re: Njemacka

Post by biscanka2 »

HB_BHF wrote:Morao sam mu se opet javiti (šefu). Danas je evo bila plata. Hajte na kafu :D...

Eto, da zna narod da i u Njemačkoj ima svačega :D.
[/size]

Pa normalno da ima i bit ce kao u svim zamljama svijeta.
Razlika je sto u Njemackoj kroz razne gradjanske inicijative i
jake sindikate, je pravno regulisana (zakonska) zastita tako da "tog svacega",
nije "svakodnevna" pojava.
Takve i slicne stvari, desavaju se pretezno strancima zaposlenim u manjim
firmama gdje sefovi tu mogucnost ne poznavanja zakonskih regulativa,
pokusava iskoristiti.
Zato je za svakog od posebne vaznosti biti dobro informisan i znati
gdje se za pomoc moci obratiti. :wink:
Kad se odlucis u drugoj zemlji raditi i zivjeti moras biti spreman svakim
danom ponesto uciti, pocevsi od prava pa do nacina zivota. :)
Ako posjedujes fleksibilnost ( kako umno tako i tjelesno) netrebas se
dosade bojati. :D

Glavnom nek si ti platu dobio a za kafu, cmrkni ti koji gutljaj i za nas. :-D
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#115 Re: Njemacka

Post by biscanka2 »

endlessss wrote:
vjesticanametli wrote:Pa za pocetak 48 bruto nije lose.. uzmi u obzir da dogivoris u rahmenvertrag i urlaubsgeld i bozicnicu :mrgreen: pucaj vise pa lako je malo spustit :)
Nekako mi zvuči smiješno da tražim božićnicu :D ali pitaću svakako, uostalom nemam šta izgubiti. Hvala :thumbup:
Bozicnice nisu na vjeroispovijest ogranicene. :D
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#116 Re: Njemacka

Post by Rockefeller »

Jebote 48 Brutto :roll:

Ja sad školu kada završim 18 eura satnica i plus moram fakultet otplacivat :lol:
sigurnoable
Posts: 97
Joined: 10/10/2016 20:24

#117 Re: Njemacka

Post by sigurnoable »

Moze li mi neko predloziti koji je po vama grad u Njemackoj najbolji za zivjeti. Koliko vidim Munchen je najpopularniji medju Bosancima. Bio sam prosle godine u Munchen-u 7 dana i ono sto sam vidio je cista dosada, depresivan grad. Iako znam da su Svabe hladniji ljudi, Minhen je duplo toliko hladniji sto se tice ljudi. Neki ironicno me pitaju da li si ti siguran da si bio u Minhenu?...naravno svako ima svoje misljenje i razumijem da se nekome svidja Minhen ali za mene nije to to. Po mom skromnom misljenju izgleda da masa naseg naroda leti tamo samo zbog imena koji privlaci. Mene zapravo zanima ako neko ima da zivi u gradovima Hamburg, Berlin ili Düsseldorf. Po statistikama ovi gradovi kotiraju kao odlicno mjesto za zivjeti. Sto se tice posla, koliko sam upucen za svoju struku bi vrlo lako mogao naci posao tako da mi trebaju savjeti koji Njemacki grad je po vama najljepsi i koji je ostavio po vama najbolji dojam. Samo da nije Minhen i Frankfurt....POZDRAV!
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#118 Re: Njemacka

Post by duminjo »

Amsterdam
User avatar
MaroonBrigade
Posts: 1593
Joined: 26/03/2009 17:59

#119 Re: Njemacka

Post by MaroonBrigade »

Drezden
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#120 Re: Njemacka

Post by mousstapha »

Stuttgart :izet: :D
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#121 Re: Njemacka

Post by vjesticanametli »

Uzivo iz hh :thumbup: sve 5 al stanovi uzasnooo skupi i cijene idu samo gore :-?
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#122 Re: Njemacka

Post by anonimni clan »

sigurnoable wrote:Moze li mi neko predloziti koji je po vama grad u Njemackoj najbolji za zivjeti. Koliko vidim Munchen je najpopularniji medju Bosancima. Bio sam prosle godine u Munchen-u 7 dana i ono sto sam vidio je cista dosada, depresivan grad. Iako znam da su Svabe hladniji ljudi, Minhen je duplo toliko hladniji sto se tice ljudi. Neki ironicno me pitaju da li si ti siguran da si bio u Minhenu?...naravno svako ima svoje misljenje i razumijem da se nekome svidja Minhen ali za mene nije to to. Po mom skromnom misljenju izgleda da masa naseg naroda leti tamo samo zbog imena koji privlaci. Mene zapravo zanima ako neko ima da zivi u gradovima Hamburg, Berlin ili Düsseldorf. Po statistikama ovi gradovi kotiraju kao odlicno mjesto za zivjeti. Sto se tice posla, koliko sam upucen za svoju struku bi vrlo lako mogao naci posao tako da mi trebaju savjeti koji Njemacki grad je po vama najljepsi i koji je ostavio po vama najbolji dojam. Samo da nije Minhen i Frankfurt....POZDRAV!
nisi ti Minhena ni na razglednici vidio
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#123 Re: Njemacka

Post by animals »

Wien, bez premca.. :D
sigurnoable
Posts: 97
Joined: 10/10/2016 20:24

#124 Re: Njemacka

Post by sigurnoable »

anonimni clan wrote:
sigurnoable wrote:Moze li mi neko predloziti koji je po vama grad u Njemackoj najbolji za zivjeti. Koliko vidim Munchen je najpopularniji medju Bosancima. Bio sam prosle godine u Munchen-u 7 dana i ono sto sam vidio je cista dosada, depresivan grad. Iako znam da su Svabe hladniji ljudi, Minhen je duplo toliko hladniji sto se tice ljudi. Neki ironicno me pitaju da li si ti siguran da si bio u Minhenu?...naravno svako ima svoje misljenje i razumijem da se nekome svidja Minhen ali za mene nije to to. Po mom skromnom misljenju izgleda da masa naseg naroda leti tamo samo zbog imena koji privlaci. Mene zapravo zanima ako neko ima da zivi u gradovima Hamburg, Berlin ili Düsseldorf. Po statistikama ovi gradovi kotiraju kao odlicno mjesto za zivjeti. Sto se tice posla, koliko sam upucen za svoju struku bi vrlo lako mogao naci posao tako da mi trebaju savjeti koji Njemacki grad je po vama najljepsi i koji je ostavio po vama najbolji dojam. Samo da nije Minhen i Frankfurt....POZDRAV!
nisi ti Minhena ni na razglednici vidio
Aha onda sam ja izgleda to sanjao ako nisam vidio ili mozda haluciniram da sam bio u Minhenu. Hvala ti sto si me informisao da nisam bio u Minhenu!
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#125 Re: Njemacka

Post by mousstapha »

animals wrote:Wien, bez premca.. :D
Bice Bec opet Njemacka carsija :D
Post Reply