Njemacka

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Jelena15
Posts: 8
Joined: 08/04/2023 21:01

#201 Re: Njemacka

Post by Jelena15 »

Zdravo svima,

zna li iko da mi kaže može li se naći neki normalan posao u Njemačkoj, a da nije konobarisanje i slično?
Imam bachelor diplomu iz evropskih integracija, govorim odlično engleski, njemački znam osnovni nivo A2. Na internetu slabo šta nalazim. Bila sam sada skoro kod rođake u Austriji da vidim može li se šta tamo naći, ali baš teško.
Pomažite, hvala

poz iz CG
nuki_cika
Posts: 1078
Joined: 06/07/2010 16:19

#202 Re: Njemacka

Post by nuki_cika »

Jelena15 wrote: 11/10/2023 14:03 Zdravo svima,

zna li iko da mi kaže može li se naći neki normalan posao u Njemačkoj, a da nije konobarisanje i slično?
Imam bachelor diplomu iz evropskih integracija, govorim odlično engleski, njemački znam osnovni nivo A2. Na internetu slabo šta nalazim. Bila sam sada skoro kod rođake u Austriji da vidim može li se šta tamo naći, ali baš teško.
Pomažite, hvala

poz iz CG
U Njemačkoj možeš pronaći bez problema posao samo ako imaš dobra leđa.
Sorry na iskrenosti
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#203 Re: Njemacka

Post by W0rM »

nuki_cika wrote: 11/10/2023 14:05
Jelena15 wrote: 11/10/2023 14:03 Zdravo svima,

zna li iko da mi kaže može li se naći neki normalan posao u Njemačkoj, a da nije konobarisanje i slično?
Imam bachelor diplomu iz evropskih integracija, govorim odlično engleski, njemački znam osnovni nivo A2. Na internetu slabo šta nalazim. Bila sam sada skoro kod rođake u Austriji da vidim može li se šta tamo naći, ali baš teško.
Pomažite, hvala

poz iz CG
U Njemačkoj možeš pronaći bez problema posao samo ako imaš dobra leđa.
Sorry na iskrenosti
nije istina, prvenstveno je vladanje njemackim jezikom glavna osobina, onda je sve kud i kamo lakse. To sto neko voli vise sljakati na bausteli i prica tamo bosanski umjesto da uci njemacki pa ostavlja svoja ledja, to je druga stvar.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#204 Re: Njemacka

Post by Dope_Man »

Jelena15 wrote: 11/10/2023 14:03 Zdravo svima,

zna li iko da mi kaže može li se naći neki normalan posao u Njemačkoj, a da nije konobarisanje i slično?
Imam bachelor diplomu iz evropskih integracija, govorim odlično engleski, njemački znam osnovni nivo A2. Na internetu slabo šta nalazim. Bila sam sada skoro kod rođake u Austriji da vidim može li se šta tamo naći, ali baš teško.
Pomažite, hvala

poz iz CG
Iskreno nemam pojma ni sta za diploma znaci, al zvuci kao nesto sa cim ces tesko naci posao na osnovu diplome, osim da se u CG ubacis u krug NGO i slicno, pa kroz njih se prebacis prema vani.

Za sve ostalo sto je "normalan posao" moras imati neku vjestinu/iskustvo ili diplomu koja ti daje posao. Ovako prakticno kao da si izasla iz srednje (opet, nemam pojma sta je ta diploma pa mozda grijesim).

Dakle, moj savjet je pocni nesto raditi u CG sa cim bi se mogla prebaciti u Njemacku, npr. udji u regrutere jer tih pozicija uvijek imas, i u medjuvremenu uci jezik maksimalno.
Jelena15
Posts: 8
Joined: 08/04/2023 21:01

#205 Re: Njemacka

Post by Jelena15 »

Dope_Man wrote: 11/10/2023 14:23
Jelena15 wrote: 11/10/2023 14:03 Zdravo svima,

zna li iko da mi kaže može li se naći neki normalan posao u Njemačkoj, a da nije konobarisanje i slično?
Imam bachelor diplomu iz evropskih integracija, govorim odlično engleski, njemački znam osnovni nivo A2. Na internetu slabo šta nalazim. Bila sam sada skoro kod rođake u Austriji da vidim može li se šta tamo naći, ali baš teško.
Pomažite, hvala

poz iz CG
Iskreno nemam pojma ni sta za diploma znaci, al zvuci kao nesto sa cim ces tesko naci posao na osnovu diplome, osim da se u CG ubacis u krug NGO i slicno, pa kroz njih se prebacis prema vani.

Za sve ostalo sto je "normalan posao" moras imati neku vjestinu/iskustvo ili diplomu koja ti daje posao. Ovako prakticno kao da si izasla iz srednje (opet, nemam pojma sta je ta diploma pa mozda grijesim).

Dakle, moj savjet je pocni nesto raditi u CG sa cim bi se mogla prebaciti u Njemacku, npr. udji u regrutere jer tih pozicija uvijek imas, i u medjuvremenu uci jezik maksimalno.
U Crnoj Gori da mogu pronaći posao, ne bih išla vani :) Jako je teško naći posao ovdje ako nemaš vezu ili ako nijesi politički aktivan i u nekoj partiji. Diploma je vezana za EU pravo i međunarodne odnose. Malo se tiče i državne uprave. Posljednje što sam radila je bilo u Hard Rock cafe-u i takvih poslova sam se naradila, zato bih voljela nešto drugo, ali jbg vjerovatno ću opet raditi to. Pokušala sam preko HRC da me prebace u neku od EU država, ali ne dobijam nikakav odgovor od ove cure koja nas je obučavala, koja je inače iz Poljske.
U hotelima po EU uglavnom traže znanje njihovog jezika, bez za posao sobarice i to je to što mogu da pronađem.
U Holandiji posao skladištara, to ne znam kakvo je?

Hvala na iskrenom odgovoru
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10612
Joined: 10/03/2022 22:16

#206 Re: Njemacka

Post by ZoomZoomKiwi »

@Jelena15 Je li mora biti država u Europi ili?

Zašto ne bi probala Novi Zeland, možeš lako dobiti vizu za bilo koji posao, lakše nego u Austriji definitivno. Pretpostavljam da znaš engleski jezik.

Pročitaj malo ovaj blog od početka do kraja (skrolaj do dna, na dnu je prvi post pa ide prema gore), čisto onako da se zainteresiraš, a poslije ti mogu poslati kontakt ove posredničke agencije za migracije koja ti može organizovati sve, od traženja posla, procedure oko vize, traženja smještaja i svega ostalog.

Kad već ideš, zašto ne?
Jelena15
Posts: 8
Joined: 08/04/2023 21:01

#207 Re: Njemacka

Post by Jelena15 »

EFD22 wrote: 11/10/2023 14:44 @Jelena15 Je li mora biti država u Europi ili?

Zašto ne bi probala Novi Zeland, možeš lako dobiti vizu za bilo koji posao, lakše nego u Austriji definitivno. Pretpostavljam da znaš engleski jezik.

Pročitaj malo ovaj blog od početka do kraja (skrolaj do dna, na dnu je prvi post pa ide prema gore), čisto onako da se zainteresiraš, a poslije ti mogu poslati kontakt ove posredničke agencije za migracije koja ti može organizovati sve, od traženja posla, procedure oko vize, traženja smještaja i svega ostalog.

Kad već ideš, zašto ne?
Može bilo đe, samo je novac u pitanju. Amerika, Australija, Novi Zeland zahtjevaju da imamo novca na računu i vize su obično skuplje. Moja plata je bila mala, a sada trenutno tražim novi posao. Tako da je novac jedino problem
User avatar
Rockefeller
Posts: 7327
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#208 Re: Njemacka

Post by Rockefeller »

Je li neko migriro iz Njemacke za Svicarsku? Bilo to sa bosanskim pasosem ili cak sa njemackim. I ako ima neko ko zivi i radi u Svicarskoj da se javi na temu ako nije bed :mrgreen:

Njemacka kao drzava mi se sve vise gadi.
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#209 Re: Njemacka

Post by W0rM »

Rockefeller wrote: 06/11/2023 00:12 Je li neko migriro iz Njemacke za Svicarsku? Bilo to sa bosanskim pasosem ili cak sa njemackim. I ako ima neko ko zivi i radi u Svicarskoj da se javi na temu ako nije bed :mrgreen:

Njemacka kao drzava mi se sve vise gadi.
Sta je reci, koliko sam upoznat Berlin je metropola a i policija se hvali kako je najbolja i najbolje opremljena? Ne pokusavam da te zezam ili tako nesto, fakat me interesuje jer znam da su bile pohvale na De i da je to koliko se sjecam jedan od tvojih najboljih zivotnih poteza?

FYI,
imam neku ekipicu dole u CH, jedan radi kao serviser racunara, yab sam u kom gradu tacno, 4000 frankica mu tipla, 2000 ode na kiriju, doduse, cimer s kojim zivi radi, pa mu je lakse, dijele troskove.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7327
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#210 Re: Njemacka

Post by Rockefeller »

W0rM wrote: 06/11/2023 07:53
Rockefeller wrote: 06/11/2023 00:12 Je li neko migriro iz Njemacke za Svicarsku? Bilo to sa bosanskim pasosem ili cak sa njemackim. I ako ima neko ko zivi i radi u Svicarskoj da se javi na temu ako nije bed :mrgreen:

Njemacka kao drzava mi se sve vise gadi.
Sta je reci, koliko sam upoznat Berlin je metropola a i policija se hvali kako je najbolja i najbolje opremljena? Ne pokusavam da te zezam ili tako nesto, fakat me interesuje jer znam da su bile pohvale na De i da je to koliko se sjecam jedan od tvojih najboljih zivotnih poteza?

FYI,
imam neku ekipicu dole u CH, jedan radi kao serviser racunara, yab sam u kom gradu tacno, 4000 frankica mu tipla, 2000 ode na kiriju, doduse, cimer s kojim zivi radi, pa mu je lakse, dijele troskove.
Berlin je metropola, skoro 4 miliona stanovnika. Sasvim dosta poslovnih ponuda postoji za svakoga. Kulturno, sasvim prednjaci u odnosu na druge gradove. Internacionalan, sto je super. Malo gradova se da sa tim pohvalit. Javni prevoz je top, auto ti nije potreban. Imas sve, bukvalno.

Ne odgaja mi se dijete u Berlinu. Ne zivim u centru ali opet, to je glavni razlog. Onda, sondiram poslovne prilike cim zavrsim faks. Manji grad bi nam godio, priroda, blizina ostalih drzava(totalno nebitno al‘ et‘) i naizgled bolja finansijska situacija.

Onako, raspitujem se, imam namjeru ali nije sve ni do mene. Svica me najvise vuce iz razloga sto imaju dosta prirode.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#211 Re: Njemacka

Post by Ozimician »

Rockefeller wrote: 06/11/2023 09:05
W0rM wrote: 06/11/2023 07:53
Rockefeller wrote: 06/11/2023 00:12 Je li neko migriro iz Njemacke za Svicarsku? Bilo to sa bosanskim pasosem ili cak sa njemackim. I ako ima neko ko zivi i radi u Svicarskoj da se javi na temu ako nije bed :mrgreen:

Njemacka kao drzava mi se sve vise gadi.
Sta je reci, koliko sam upoznat Berlin je metropola a i policija se hvali kako je najbolja i najbolje opremljena? Ne pokusavam da te zezam ili tako nesto, fakat me interesuje jer znam da su bile pohvale na De i da je to koliko se sjecam jedan od tvojih najboljih zivotnih poteza?

FYI,
imam neku ekipicu dole u CH, jedan radi kao serviser racunara, yab sam u kom gradu tacno, 4000 frankica mu tipla, 2000 ode na kiriju, doduse, cimer s kojim zivi radi, pa mu je lakse, dijele troskove.
Berlin je metropola, skoro 4 miliona stanovnika. Sasvim dosta poslovnih ponuda postoji za svakoga. Kulturno, sasvim prednjaci u odnosu na druge gradove. Internacionalan, sto je super. Malo gradova se da sa tim pohvalit. Javni prevoz je top, auto ti nije potreban. Imas sve, bukvalno.

Ne odgaja mi se dijete u Berlinu. Ne zivim u centru ali opet, to je glavni razlog. Onda, sondiram poslovne prilike cim zavrsim faks. Manji grad bi nam godio, priroda, blizina ostalih drzava(totalno nebitno al‘ et‘) i naizgled bolja finansijska situacija.

Onako, raspitujem se, imam namjeru ali nije sve ni do mene. Svica me najvise vuce iz razloga sto imaju dosta prirode.
Zasto ne onda Bayern, ako je priroda, odgajanje djece (pretpostavljam u konzervativnijoj sredini) i blizina drugih drzava bitna?
User avatar
Rockefeller
Posts: 7327
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#212 Re: Njemacka

Post by Rockefeller »

@Ozimician

Koji?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#213 Re: Njemacka

Post by Dope_Man »

Rockefeller wrote: 06/11/2023 09:05 Berlin je metropola, skoro 4 miliona stanovnika. Sasvim dosta poslovnih ponuda postoji za svakoga. Kulturno, sasvim prednjaci u odnosu na druge gradove. Internacionalan, sto je super. Malo gradova se da sa tim pohvalit. Javni prevoz je top, auto ti nije potreban. Imas sve, bukvalno.

Ne odgaja mi se dijete u Berlinu. Ne zivim u centru ali opet, to je glavni razlog. Onda, sondiram poslovne prilike cim zavrsim faks. Manji grad bi nam godio, priroda, blizina ostalih drzava(totalno nebitno al‘ et‘) i naizgled bolja finansijska situacija.
Bio sam prije par sedmica u Berlinu i otprilike ovako sam ga dozivio kako si i ti opisao. Ja svakako ne mislim iz svog malog sela Graca, al Berlin mi je bas djelovao fenomenalno za posjetiti ili raditi dok si mladji, al ne bih mogao zamisliti porodicu tu nikako.

A sto se tice ovog ostalog, prosli vikend sam bio u Singenu kod neke raje, a to je juzno - skoro na granici, nekih sahatak od Ciriha, s druge strane nekih 2.5 sata do Minhena. I tako pricajuci s njima, kaze dosta ljudi koji tu zive rade "prekoputa" u Svici pa tako imaju vece plate a zive u manjem mjestu gdje je odlicno za mirniji porodicni zivot. Sad kako to tacno funkcionise u birokratskom smislu pojma nemam, al eto i to ti je mozda opcija jer kombinira dvije odlicne opcije. A relativno blizu su i Austrija, Francuska, Italija, Lihtenstajn..

Zanimljivo je bilo i vidjeti dosta svicarskih tabli, kazu dolaze ljudi vikendom u nabavku kod njih.
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#214 Re: Njemacka

Post by W0rM »

Rockefeller wrote: 06/11/2023 09:41 @Ozimician

Koji?
Za porodicu sta mogu preporuciti je Kempten i Memmingen (oba u Bayernu)... oba su relativno blizu jedan drugog, Kempten cak za zivot s porodicom za nijansu bolji, univerzitetski grad. Kempten 75k stanovnika, Memmingen 50k stanovnika. Kempten blize alpama, dvorcu Neuschweinstein, Füssenu itd. Memmingen opet letove za BiH ima, ukoliko ti to odgovara.
S tim receno, u Kemptenu je sve ugaseno nakon 19h, ne cini mi se tako u Memmingenu, a mozda grijesim? Nek' me neko ispravi ako je drugacije.
Last edited by W0rM on 06/11/2023 09:55, edited 1 time in total.
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#215 Re: Njemacka

Post by W0rM »

...
izvrsni direktor
Posts: 9376
Joined: 20/12/2018 16:11

#216 Re: Njemacka

Post by izvrsni direktor »

Rockefeller wrote: 06/11/2023 09:05
W0rM wrote: 06/11/2023 07:53
Rockefeller wrote: 06/11/2023 00:12 Je li neko migriro iz Njemacke za Svicarsku? Bilo to sa bosanskim pasosem ili cak sa njemackim. I ako ima neko ko zivi i radi u Svicarskoj da se javi na temu ako nije bed :mrgreen:

Njemacka kao drzava mi se sve vise gadi.
Sta je reci, koliko sam upoznat Berlin je metropola a i policija se hvali kako je najbolja i najbolje opremljena? Ne pokusavam da te zezam ili tako nesto, fakat me interesuje jer znam da su bile pohvale na De i da je to koliko se sjecam jedan od tvojih najboljih zivotnih poteza?

FYI,
imam neku ekipicu dole u CH, jedan radi kao serviser racunara, yab sam u kom gradu tacno, 4000 frankica mu tipla, 2000 ode na kiriju, doduse, cimer s kojim zivi radi, pa mu je lakse, dijele troskove.
Berlin je metropola, skoro 4 miliona stanovnika. Sasvim dosta poslovnih ponuda postoji za svakoga. Kulturno, sasvim prednjaci u odnosu na druge gradove. Internacionalan, sto je super. Malo gradova se da sa tim pohvalit. Javni prevoz je top, auto ti nije potreban. Imas sve, bukvalno.

Ne odgaja mi se dijete u Berlinu. Ne zivim u centru ali opet, to je glavni razlog. Onda, sondiram poslovne prilike cim zavrsim faks. Manji grad bi nam godio, priroda, blizina ostalih drzava(totalno nebitno al‘ et‘) i naizgled bolja finansijska situacija.

Onako, raspitujem se, imam namjeru ali nije sve ni do mene. Svica me najvise vuce iz razloga sto imaju dosta prirode.
Prema ovome sto ti trazis, onda Freiburg. Grad sa najvise suncanih dana u njemackoj, lijep grad od 200 000 stanovnika, puno studenata i grad nije mrtav uopce, puno prirode, blizina svicarske zbog posla. I jeftiniji je od svicarske idalje
User avatar
Rockefeller
Posts: 7327
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#217 Re: Njemacka

Post by Rockefeller »

Hvala decki na upisu, lijepo je procitat korisno i dobar savjet je uvijek tu :thumbup:

Kempten izgleda ok s tim da planiram raditi u Svici, trenutno nije opcija. Freiburg da, lokacija je top, Svicarska blizu.
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#218 Re: Njemacka

Post by W0rM »

Rockefeller wrote: 06/11/2023 14:59 Hvala decki na upisu, lijepo je procitat korisno i dobar savjet je uvijek tu :thumbup:

Kempten izgleda ok s tim da planiram raditi u Svici, trenutno nije opcija. Freiburg da, lokacija je top, Svicarska blizu.
Svako dobro i sretno bilo za sta god da se odlucis.
SSwfin20
Posts: 215
Joined: 11/11/2013 18:53

#219 Re: Njemacka

Post by SSwfin20 »

Jelena15 wrote: 11/10/2023 14:03 Zdravo svima,

zna li iko da mi kaže može li se naći neki normalan posao u Njemačkoj, a da nije konobarisanje i slično?
Imam bachelor diplomu iz evropskih integracija, govorim odlično engleski, njemački znam osnovni nivo A2. Na internetu slabo šta nalazim. Bila sam sada skoro kod rođake u Austriji da vidim može li se šta tamo naći, ali baš teško.
Pomažite, hvala

poz iz CG
Naravno da se moze se naci samo moras se potruditi...imas grupu na Facebook Gastrabajter oni puno pomazu nasem narodu u pronalazenju raznih poslova. sve preporuke
User avatar
Rockefeller
Posts: 7327
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#220 Re: Njemacka

Post by Rockefeller »

W0rM wrote: 06/11/2023 15:01
Rockefeller wrote: 06/11/2023 14:59 Hvala decki na upisu, lijepo je procitat korisno i dobar savjet je uvijek tu :thumbup:

Kempten izgleda ok s tim da planiram raditi u Svici, trenutno nije opcija. Freiburg da, lokacija je top, Svicarska blizu.
Svako dobro i sretno bilo za sta god da se odlucis.
:thumbup:
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#221 Re: Njemacka

Post by Ozimician »

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/lide ... /231113101

Ne postoji problem za kojeg Njemci ne mogu dodati jos jedan Layer birokratije :D
izvrsni direktor
Posts: 9376
Joined: 20/12/2018 16:11

#222 Re: Njemacka

Post by izvrsni direktor »

Treba pocet bojkotovati njemacke proizvode i vizu baciti naravno :D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#223 Re: Njemacka

Post by Dope_Man »

Bojkot Sinalco Cole :lol:
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#224 Re: Njemacka

Post by Ozimician »

SSwfin20 wrote: 06/11/2023 20:20
Jelena15 wrote: 11/10/2023 14:03 Zdravo svima,

zna li iko da mi kaže može li se naći neki normalan posao u Njemačkoj, a da nije konobarisanje i slično?
Imam bachelor diplomu iz evropskih integracija, govorim odlično engleski, njemački znam osnovni nivo A2. Na internetu slabo šta nalazim. Bila sam sada skoro kod rođake u Austriji da vidim može li se šta tamo naći, ali baš teško.
Pomažite, hvala

poz iz CG
Naravno da se moze se naci samo moras se potruditi...imas grupu na Facebook Gastrabajter oni puno pomazu nasem narodu u pronalazenju raznih poslova. sve preporuke
Ej sta bi s tobom, vidim da si pisao postove prije 8 god. o preseljenju iz Finske u Minhen, kasnije nisam upratio. Gdje si sad, sta si, kako si ?
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#225 Re: Njemacka

Post by Ozimician »

Image
Post Reply