Njemacka

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
SSwfin20
Posts: 215
Joined: 11/11/2013 18:53

#1 Njemacka

Post by SSwfin20 »

Pozdrav forumasi, zanima me ima li neko da zivi u okolici Minhena 40 km da mi moze dati probliznu informacije mjesecni troskova za troclanu porodicu stan, dadzbine, hrana, auto i td otprilike koliko je potrebno za normalan zivot??200€ plus minus
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#2 Re: Njemacka

Post by zambaklija »

evo malo sam googlo uz kahvu :D minhen ,srednji položaj 60m2 stan 750-900€ ,troškovi za hranu po osobi 150-200€,struja 150€,uz to ti dolazi internet-fiksni i mobilni telefoni oko 100€ a troškovi za auto to je isto oko najmanje 200€ ovisno kakvo auto i osiguranje te benzin itd...ovo sam ti prenjeo sa jedne stranice... :-)
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#3 Re: Njemacka

Post by mousstapha »

Generalno postoji mnogo informacija od nasih ljudi bas za podrucje Minhena. Jako skup grad, pogotovo kada se radi o viseclanoj porodici. Potraznja stana u Minhenu je komplikovana, cak i kada si spreman platiti veci iznos. Velika je potraznja. Vjerovatno je neka srednja cijena 800-900 eura.
SSwfin20
Posts: 215
Joined: 11/11/2013 18:53

#4 Re: Njemacka

Post by SSwfin20 »

mousstapha wrote:Generalno postoji mnogo informacija od nasih ljudi bas za podrucje Minhena. Jako skup grad, pogotovo kada se radi o viseclanoj porodici. Potraznja stana u Minhenu je komplikovana, cak i kada si spreman platiti veci iznos. Velika je potraznja. Vjerovatno je neka srednja cijena 800-900 eura.
:-)
SSwfin20
Posts: 215
Joined: 11/11/2013 18:53

#5 Re: Njemacka

Post by SSwfin20 »

zambaklija wrote:evo malo sam googlo uz kahvu :D minhen ,srednji položaj 60m2 stan 750-900€ ,troškovi za hranu po osobi 150-200€,struja 150€,uz to ti dolazi internet-fiksni i mobilni telefoni oko 100€ a troškovi za auto to je isto oko najmanje 200€ ovisno kakvo auto i osiguranje te benzin itd...ovo sam ti prenjeo sa jedne stranice... :-)
kako struja tako puno skupa...
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#6 Re: Njemacka

Post by muminovic »

SSwfin20 wrote:
zambaklija wrote:evo malo sam googlo uz kahvu :D minhen ,srednji položaj 60m2 stan 750-900€ ,troškovi za hranu po osobi 150-200€,struja 150€,uz to ti dolazi internet-fiksni i mobilni telefoni oko 100€ a troškovi za auto to je isto oko najmanje 200€ ovisno kakvo auto i osiguranje te benzin itd...ovo sam ti prenjeo sa jedne stranice... :-)
kako struja tako puno skupa...
Kvadrat stana u centru je oko 4.000 - 5.000,00 EUR-a, tako da si stan od 50m2 mozes kupiti vec za 200.000,00 - 250.000,00 EUR.

Inace prosjecan Njemac, zivi kao podstanar.
SSwfin20
Posts: 215
Joined: 11/11/2013 18:53

#7 Re: Njemacka

Post by SSwfin20 »

Ne planiram kupiti stan. pitanje je da li moze biti 1800-2000 € da zivi troclana porodica normalno sa hranom,stanom, internetom, telefon, struja, grijanje, voda i sve sto je potrebno za normalan zivot???????
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#8 Re: Njemacka

Post by muminovic »

SSwfin20 wrote:Ne planiram kupiti stan. pitanje je da li moze biti 1800-2000 € da zivi troclana porodica normalno sa hranom,stanom, internetom, telefon, struja, grijanje, voda i sve sto je potrebno za normalan zivot???????
Mislim da mozes, ali neces moci jesti u restoranima, ici u kino, kupovati neku skuplju odjecu i slicno, bit ce ti potrebno svaki fening cuvati, medutim ako uzmes stan na periferiji, ili recimo blizu radnog mjesta, na taj nacin ces proci jeftinije sto se tice najamnine, a pored toga i manje ces trositi goriva i slicno.
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#9 Re: Njemacka

Post by zambaklija »

jedan moj drug se davno odselio dole da bi bio bliže kući ali neživi u Minhenu već nekih 70-80 km dalje jer kako je rekao nebi mogao živjeti od plate a inače je električar-majstor...pa ti vidi,minhen je jedan od najskupljih gradova u njemačkoj nije jedini ali je pri vrhu...u svakom drugom gradu sa 1800€ bi mogao da živiš prilično solidno....
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#10 Re: Njemacka

Post by friskyoreo »

SSwfin20 wrote:Ne planiram kupiti stan. pitanje je da li moze biti 1800-2000 € da zivi troclana porodica normalno sa hranom,stanom, internetom, telefon, struja, grijanje, voda i sve sto je potrebno za normalan zivot???????
Tesko, ako imas dijete koje ide u skolu. Moze se, ali nije to bas normalan zivot, mora se stedit na sve strane. Minhen je jako skup grad, i dok das pare na te osnovne zivotne potrebe, da jedes, pijes, imas krov nad glavom, jako malo ce ti ostati za ostalo.
SSwfin20
Posts: 215
Joined: 11/11/2013 18:53

#11 Re: Njemacka

Post by SSwfin20 »

friskyoreo wrote:
SSwfin20 wrote:Ne planiram kupiti stan. pitanje je da li moze biti 1800-2000 € da zivi troclana porodica normalno sa hranom,stanom, internetom, telefon, struja, grijanje, voda i sve sto je potrebno za normalan zivot???????
Tesko, ako imas dijete koje ide u skolu. Moze se, ali nije to bas normalan zivot, mora se stedit na sve strane. Minhen je jako skup grad, i dok das pare na te osnovne zivotne potrebe, da jedes, pijes, imas krov nad glavom, jako malo ce ti ostati za ostalo.
pa nadam se da cemo raditi oobadvoje i supruga i ja i tad se moze nesto i usparati...
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#12 Re: Njemacka

Post by friskyoreo »

Pa ako cete oboje raditi puno radno vrijeme imat cete sigurno vise od 2000 eura zajednickih mjesecnih primanja...
SSwfin20
Posts: 215
Joined: 11/11/2013 18:53

#13 Re: Njemacka

Post by SSwfin20 »

friskyoreo wrote:Pa ako cete oboje raditi puno radno vrijeme imat cete sigurno vise od 2000 eura zajednickih mjesecnih primanja...
Ja sam elektricar a supruga medicinska sestra pa planiramo da se preselimo za njemacku a trenutno zivimo u finskoj i imamo finsko drzavljanstvo, trazimo posao dole cim nadjemo posao i stan idemo jer finska nam je preskupa i daleko od balakana :D pa sam malo googlao i vidio sam da su ovi nasi poslovi dole u njem bolje placeni nego ovdje u Finskoj i da je jeftinijij zivot u njemackoj od finske...
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#14 Re: Njemacka

Post by zambaklija »

SSwfin20 wrote:
friskyoreo wrote:Pa ako cete oboje raditi puno radno vrijeme imat cete sigurno vise od 2000 eura zajednickih mjesecnih primanja...
Ja sam elektricar a supruga medicinska sestra pa planiramo da se preselimo za njemacku a trenutno zivimo u finskoj i imamo finsko drzavljanstvo, trazimo posao dole cim nadjemo posao i stan idemo jer finska nam je preskupa i daleko od balakana :D pa sam malo googlao i vidio sam da su ovi nasi poslovi dole u njem bolje placeni nego ovdje u Finskoj i da je jeftinijij zivot u njemackoj od finske...
sad kada ti rekoh da je finska preskupa,progoogla i vidjeh da je svugde skuplji život nego ovdje a mi kukamo li kukamo... :run:
SSwfin20
Posts: 215
Joined: 11/11/2013 18:53

#15 Re: Njemacka

Post by SSwfin20 »

zambaklija wrote:
SSwfin20 wrote:
friskyoreo wrote:Pa ako cete oboje raditi puno radno vrijeme imat cete sigurno vise od 2000 eura zajednickih mjesecnih primanja...
Ja sam elektricar a supruga medicinska sestra pa planiramo da se preselimo za njemacku a trenutno zivimo u finskoj i imamo finsko drzavljanstvo, trazimo posao dole cim nadjemo posao i stan idemo jer finska nam je preskupa i daleko od balakana :D pa sam malo googlao i vidio sam da su ovi nasi poslovi dole u njem bolje placeni nego ovdje u Finskoj i da je jeftinijij zivot u njemackoj od finske...
sad kada ti rekoh da je finska preskupa,progoogla i vidjeh da je svugde skuplji život nego ovdje a mi kukamo li kukamo... :run:
finska ti je bas skupa a ja kao elekticar imam bruto platu 2100 € mala plata za elektricaraa a skupa zamlja valja se seliti :D znas li mozda kolika je plata elektricara u Njemackoj
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#16 Re: Njemacka

Post by _mufljuz_ »

3 ljudi ne moze proc bez 2000€ eura info iz prve ruke. sve ostalo je pacenje.... + ako ulazis u stan kaucija se polaze za 2-3 mjeseca pri cemu je to jos koju hiljadu da MORAS imat u dzepu.... cirkuse kao sto su kafe po 5-6 eura ili pive na oktoberfestu zaboravi.... 100 eura nam je trebalo da se olesimo na oktoberfestu tako da mi je zao tih para - mog'o sam kupit 6 gajbi Augustine i kod kuce cirkat a ne gledat neke ponapijane burzujske svapske ojebine :lol:
SSwfin20
Posts: 215
Joined: 11/11/2013 18:53

#17 Re: Njemacka

Post by SSwfin20 »

_mufljuz_ wrote:3 ljudi ne moze proc bez 2000€ eura info iz prve ruke. sve ostalo je pacenje.... + ako ulazis u stan kaucija se polaze za 2-3 mjeseca pri cemu je to jos koju hiljadu da MORAS imat u dzepu.... cirkuse kao sto su kafe po 5-6 eura ili pive na oktoberfestu zaboravi.... 100 eura nam je trebalo da se olesimo na oktoberfestu tako da mi je zao tih para - mog'o sam kupit 6 gajbi Augustine i kod kuce cirkat a ne gledat neke ponapijane burzujske svapske ojebine :lol:
pa nije to ni lose i ovdje mi treba vise od 2 milje za zivot..
User avatar
Šunj
Posts: 1621
Joined: 13/02/2010 04:02
Location: American Samoa

#18 Re: Njemacka

Post by Šunj »

SSwfin20 wrote:Ne planiram kupiti stan. pitanje je da li moze biti 1800-2000 € da zivi troclana porodica normalno sa hranom,stanom, internetom, telefon, struja, grijanje, voda i sve sto je potrebno za normalan zivot???????
Ja zivim u Minhenu, 1800-2000 € je na nekoj granici da sve potrosis jer su stanovi jako skupi i tesko ih je dobiti jer je velika portaznja.
Ja placam dvosoban stan 58 m2 750 eura, ali ako se sada useljavas stan vec kosta skoro 900 (ukljuceno grijanje, voda, ciscenje, itd.)
Struju placam 50 eura mjesecno i onda ti dodje godisnji obracun, pa ako si potrosio manje, dobijes lovu nazad, ili doplatis. Tako ti je i za tzv. Nebenkosten (voda, grijanje, itd)
Telefon fiksni - Alice ili O2 zajedno sa internetom 45 eura mjesecno ukljuceno 500 minuta za BIH, neograniceno EU i USA i Canada. Sada tog programa nema, BiH je samo 100 minuta. Mobilni telefon meni nije bas potreban tako da imam Aldi Talk prepaid, ali do 20 Eura mjesecno mozes pronaci neki plan koji ti odgovara.
Hranu kupujem kod Aldi-ja, Lidl-a, Penny-ja kao i hiljade drugih i koliko tacno trosim nemam pojma bitno je da jedem normalno.
Auto osiguranje placam 490 Eura godisnje, ali imam 31%, znaci godimama nemam problema sa policijom i ucesca u sudarima.
Mjesecna karta za gradsku zonu (1-4) kosta 50-75 Eura, i koristis U-bahn S-bahn, autobuse i tramvaje bez ogranicenja.
http://www.mvg-mobil.de/
http://www.mvg-mobil.de/tarife/vielfahrer.html
Koliko elektricari zaradjuju, nemam pojma! Nadam se da sam malpo pomogao.
Sada sam procitao da ti je supruga medicinska sestra. Mislim da bi vas dvoje mogli da zaradite minimalno 3500 eura brutto mjesecno, mozda i vise sa poznavanjem jezika. Mozda i razmislite o Svici s obzirom da ste EU drzavljani, zivite u Njemackoj a radite u Svici.
Last edited by Šunj on 22/02/2015 14:18, edited 1 time in total.
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#19 Re: Njemacka

Post by _mufljuz_ »

Šunj wrote:
SSwfin20 wrote:Ne planiram kupiti stan. pitanje je da li moze biti 1800-2000 € da zivi troclana porodica normalno sa hranom,stanom, internetom, telefon, struja, grijanje, voda i sve sto je potrebno za normalan zivot???????
Ja zivim u Minhenu, 1800-2000 € je na nekoj granici da sve potrosis jer su stanovi jako skupi i tesko ih je dobiti jer je velika portaznja.
Ja placam dvosoban stan 58 m2 750 eura, ali ako se sada useljavas stan vec kosta skoro 900 (ukljuceno grijanje, voda, ciscenje, itd.)
Struju placam 50 eura mjesecno i onda ti dodje godisnji obracun, pa ako si potrosio manje, dobijes lovu nazad, ili doplatis. Tako ti je i za tzv. Nebenkosten (voda, grijanje, itd)
Telefon fiksni - Alice ili O2 zajedno sa internetom 45 eura mjesecno ukljuceno 500 minuta za BIH, neograniceno EU i USA i Canada. Sada tog programa nema, BiH je samo 100 minuta. Mobilni telefon meni nije bas potreban tako da imam Aldi Talk prepaid, ali do 20 Eura mjesecno mozes pronaci neki plan koji ti odgovara.
Hranu kupujem kod Aldi-ja, Lidl-a, Penny-ja kao i hiljade drugih i koliko tacno trosim nemam pojma bitno je da jedem normalno.
Auto osiguranje placam 490 Eura godisnje, ali imam 31%, znaci godimama nemam problema sa policijom i ucesca u sudarima.
Mjesecna karta za gradsku zonu (1-4) kosta 50-75 Eura, i koristis U-bahn S-bahn, autobuse i tramvaje bez ogranicenja.
http://www.mvg-mobil.de/
http://www.mvg-mobil.de/tarife/vielfahrer.html
Koliko elektricari zaradjuju, nemam pojma! Nadam se da sam malpo pomogao.
nemoj mu davat nepotpune informacije za useljenje u stan te realiti agencije traze kauciju po mjesec dva tri unaprijed znaci milju i po do 2 mora imat samo da useli u stan....

dakle da dodje u minhen cisto da starta zivot treba mu najmanje 4-5 hiljada eura KAO START.... inace pacenje samo takvo.... pogotovo uzevsi u obzir da ima prikolice :mrgreen:
User avatar
Šunj
Posts: 1621
Joined: 13/02/2010 04:02
Location: American Samoa

#20 Re: Njemacka

Post by Šunj »

_mufljuz_ wrote:
Šunj wrote:
SSwfin20 wrote:Ne planiram kupiti stan. pitanje je da li moze biti 1800-2000 € da zivi troclana porodica normalno sa hranom,stanom, internetom, telefon, struja, grijanje, voda i sve sto je potrebno za normalan zivot???????
Ja zivim u Minhenu, 1800-2000 € je na nekoj granici da sve potrosis jer su stanovi jako skupi i tesko ih je dobiti jer je velika portaznja.
Ja placam dvosoban stan 58 m2 750 eura, ali ako se sada useljavas stan vec kosta skoro 900 (ukljuceno grijanje, voda, ciscenje, itd.)
Struju placam 50 eura mjesecno i onda ti dodje godisnji obracun, pa ako si potrosio manje, dobijes lovu nazad, ili doplatis. Tako ti je i za tzv. Nebenkosten (voda, grijanje, itd)
Telefon fiksni - Alice ili O2 zajedno sa internetom 45 eura mjesecno ukljuceno 500 minuta za BIH, neograniceno EU i USA i Canada. Sada tog programa nema, BiH je samo 100 minuta. Mobilni telefon meni nije bas potreban tako da imam Aldi Talk prepaid, ali do 20 Eura mjesecno mozes pronaci neki plan koji ti odgovara.
Hranu kupujem kod Aldi-ja, Lidl-a, Penny-ja kao i hiljade drugih i koliko tacno trosim nemam pojma bitno je da jedem normalno.
Auto osiguranje placam 490 Eura godisnje, ali imam 31%, znaci godimama nemam problema sa policijom i ucesca u sudarima.
Mjesecna karta za gradsku zonu (1-4) kosta 50-75 Eura, i koristis U-bahn S-bahn, autobuse i tramvaje bez ogranicenja.
http://www.mvg-mobil.de/
http://www.mvg-mobil.de/tarife/vielfahrer.html
Koliko elektricari zaradjuju, nemam pojma! Nadam se da sam malpo pomogao.
nemoj mu davat nepotpune informacije za useljenje u stan te realiti agencije traze kauciju po mjesec dva tri unaprijed znaci milju i po do 2 mora imat samo da useli u stan....

dakle da dodje u minhen cisto da starta zivot treba mu najmanje 4-5 hiljada eura KAO START.... inace pacenje samo takvo.... pogotovo uzevsi u obzir da ima prikolice :mrgreen:
Informacije nisu nepotpune jer je covjek pitao koliko kosta stan, itd...! Naravno da se placa kaucija koja iznosi 2-3 mjesecne kirije za hladan stan, i provizije vise nema jer je ukinuta od 1.1.2015. sem ako ti sam ne angazujes maklera da ti pronadje stan. Ako stan kosta 1000 eura hladan, mora imati 2-3000 eura kaucije. To su sasvim normalne stvari i kauciju traze svi i agencije i ljudi koji privatno izdaju stanove.
SSwfin20
Posts: 215
Joined: 11/11/2013 18:53

#21 Re: Njemacka

Post by SSwfin20 »

Naravno da imam kaucije nije to problem isto je tako i u finskoj za stan moras dati kauciju...
SSwfin20
Posts: 215
Joined: 11/11/2013 18:53

#22 Re: Njemacka

Post by SSwfin20 »

Moze li se naci stan za nekih 850 € mjesecno sa vodom i grijanjem od nekih 70 kvadrata okolica minhena 50km
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#23 Re: Njemacka

Post by TDK-90 »

70m2 to je najmanje trosoban, iskreno za te pare to je tesko naci i u okolici Rosenheim (50km od München)
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#24 Re: Njemacka

Post by zambaklija »

Pitaš koliko elektr. zarađuje vidi to je različito da ide od minimale 8.5€sat pa do 22€ ili fiksna plata. Moj drug koji se preselio dole je prije toga našao posao u javnom domu za slijepe i on održava taj dom što se struje tiče i još ponešto ono nešto kao pazikuća tu i stanuje, 120 m2kućica uz dom, to je van grada nekih 50_70km neznam tačno, znači on ima platu od 3500€ u brutu, taj kućerak plaćaju 600€ sve skupa, žena je njegovateljica u tom domu i ima 2500€ ali to su sve samo osnovice dolaze tu još razni dodatci i naravno redovne tarifne povišice itd...evo ovdje ima neki računar pa pokušaj si izračunati http://sb-gehalts-check.de/lohn_gehalt_ ... p?beruf=31
SSwfin20
Posts: 215
Joined: 11/11/2013 18:53

#25 Re: Njemacka

Post by SSwfin20 »

To i nije tako lose zvuci dobro.
Post Reply