Njemacka

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
zetareticula
Posts: 1062
Joined: 13/06/2014 12:02

#76 Re: Njemacka

Post by zetareticula »

Alighieri wrote:Može li mi neko objasniti kako ide ova prijava u ambasadu za radnu dozvolu u Njemačkoj. Imam poslodavca, šta mi je sve potrebno, šta sve moram uraditi itd.

Inače nisam mislio napuštati BiH ali yolo. Ja sam jedan od rijetkih koji zna njemački pričati, a da je ostao ovdje ima dvije godine (kada sam mogao ići). Vidim nema ovdje nade za popravak stanje i pored svega što sam žrtvovao.

Ako me neko može uputiti, bio bih mu jako zahvalan. Znam da se čeka po par mjeseci, tako da bi to volio što prije odraditi.
http://www.sarajewo.diplo.de/Vertretung ... seite.html
Tu na stranici ima te sve informacije vezano za apliciranje za vizu, cekanje je trenutno oko godinu dana od predavanja zahtjeva za termin npr ( trenutno koji su predali 20.04.2017, imaju termin u skoro identicnom vremen ali 2018 ).
U slucaju da predajete za njegovatelje cini mi se da je za njih manje cekanje preko ARZ-a, bar je bilo dosta brze.
Za plavu kartu je isto nesto krace vrjeme cekanja za termin ali mora te biti odredjene skupine zanimanja koja je deficitarna u De.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7224
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#77 Re: Njemacka

Post by Rockefeller »

Je li iko kupovao stan/kucu?

Je l se mora imati neogranicen boravak ili moze i bez toga? Znam da se kredit moze otplacivati onoliko godina koliko i viza traje ili je neko uspio na drugi nacin?

Interesuje me jer bi za godinu ili dvije, naravno uz ucesce od 10-20% kupovao neki dvosoban stan.

Kada na kraju bolje skontam, bolje uzeti stan, u mom slucaju dvosoban i zivjet u svom stanu nekih 10-13 godina sa zenom i otplacivat kredit nego 6-7 godina kao podstanar u istom stanu gdje te rata kredita izadje 200€ skuplja nego kirija.

Hvala na odg.
missko
Posts: 11431
Joined: 22/02/2008 13:22

#78 Re: Njemacka

Post by missko »

Rockefeller wrote:Je li iko kupovao stan/kucu?

Je l se mora imati neogranicen boravak ili moze i bez toga? Znam da se kredit moze otplacivati onoliko godina koliko i viza traje ili je neko uspio na drugi nacin?

Interesuje me jer bi za godinu ili dvije, naravno uz ucesce od 10-20% kupovao neki dvosoban stan.

Kada na kraju bolje skontam, bolje uzeti stan, u mom slucaju dvosoban i zivjet u svom stanu nekih 10-13 godina sa zenom i otplacivat kredit nego 6-7 godina kao podstanar u istom stanu gdje te rata kredita izadje 200€ skuplja nego kirija.

Hvala na odg.
Koje mjesto, selo ili grad
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#79 Re: Njemacka

Post by Alighieri »

zetareticula wrote:
Alighieri wrote:Može li mi neko objasniti kako ide ova prijava u ambasadu za radnu dozvolu u Njemačkoj. Imam poslodavca, šta mi je sve potrebno, šta sve moram uraditi itd.

Inače nisam mislio napuštati BiH ali yolo. Ja sam jedan od rijetkih koji zna njemački pričati, a da je ostao ovdje ima dvije godine (kada sam mogao ići). Vidim nema ovdje nade za popravak stanje i pored svega što sam žrtvovao.

Ako me neko može uputiti, bio bih mu jako zahvalan. Znam da se čeka po par mjeseci, tako da bi to volio što prije odraditi.
http://www.sarajewo.diplo.de/Vertretung ... seite.html
Tu na stranici ima te sve informacije vezano za apliciranje za vizu, cekanje je trenutno oko godinu dana od predavanja zahtjeva za termin npr ( trenutno koji su predali 20.04.2017, imaju termin u skoro identicnom vremen ali 2018 ).
U slucaju da predajete za njegovatelje cini mi se da je za njih manje cekanje preko ARZ-a, bar je bilo dosta brze.
Za plavu kartu je isto nesto krace vrjeme cekanja za termin ali mora te biti odredjene skupine zanimanja koja je deficitarna u De.
Meni treba za posao Monter, montaže, tako da ne znam šta da tražim, za mene je sve to novi svijet, ali hvala vam.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#80 Re: Njemacka

Post by vjesticanametli »

Onda nisi deficitarna struka i registruj se za normalni termin...ceka se ca 1 god na termin a do tada spremi ug i papire....
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#81 Re: Njemacka

Post by Alighieri »

Ne znam, meni je rečeno da ambasada sve riješava sada, ne treba ni ići u Njemačku, nego se pošalje ugovor i oni to dalje riješavaju, tako da ne znam na šta se trebam prijaviti, kakav termin zakazati, kako.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7224
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#82 Re: Njemacka

Post by Rockefeller »

missko wrote:
Rockefeller wrote:Je li iko kupovao stan/kucu?

Je l se mora imati neogranicen boravak ili moze i bez toga? Znam da se kredit moze otplacivati onoliko godina koliko i viza traje ili je neko uspio na drugi nacin?

Interesuje me jer bi za godinu ili dvije, naravno uz ucesce od 10-20% kupovao neki dvosoban stan.

Kada na kraju bolje skontam, bolje uzeti stan, u mom slucaju dvosoban i zivjet u svom stanu nekih 10-13 godina sa zenom i otplacivat kredit nego 6-7 godina kao podstanar u istom stanu gdje te rata kredita izadje 200€ skuplja nego kirija.

Hvala na odg.
Koje mjesto, selo ili grad
Berlin.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#83 Re: Njemacka

Post by vjesticanametli »

Alighieri wrote:Ne znam, meni je rečeno da ambasada sve riješava sada, ne treba ni ići u Njemačku, nego se pošalje ugovor i oni to dalje riješavaju, tako da ne znam na šta se trebam prijaviti, kakav termin zakazati, kako.
Odo na web od ambasade u sarajevu i registruj se za trrmin pa doDZi opet vamo....imas li ugovor
castrodex
Posts: 22
Joined: 03/12/2012 18:13

#84 Re: Njemacka

Post by castrodex »

Pozdrav, da li zna neko tacno koji su mi dokumenti potrebni za priznavanje drzavne diplome . Godinu dana sam u Njem,a diplomirao sam biologiju u Bh i htio bi sada dati na priznavanje ali.nisam siguran koji dokumenti su potrebni sa faxa ? Ima li neko iskustva sa tim ? Lp
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#85 Re: Njemacka

Post by vjesticanametli »

Ev ovde imas sve http://anabin.kmk.org/anabin.html

Uh i ja se kanim a ne treba mi anerkenung uopste
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#86 Re: Njemacka

Post by Trebam te »

vjesticanametli wrote:Ev ovde imas sve http://anabin.kmk.org/anabin.html

Uh i ja se kanim a ne treba mi anerkenung uopste
Je li istina da toliko ljudi ide iz Bosne?
:run:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#87 Re: Njemacka

Post by vjesticanametli »

Jeste....ja sam otisla al nisam ovi ganjala jer mi ne treba fakat...a nemam ni vremena ...zgrcem ojre :lol:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7224
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#88 Re: Njemacka

Post by Rockefeller »

Idu.

Ne idu samo iz Bosne.
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#89 Re: Njemacka

Post by Alighieri »

Ugovor će biti čim saznam vrijeme termina. Problem je za šta se prijaviti. Naći ću nekoga da mi pomogne oko toga.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#90 Re: Njemacka

Post by vjesticanametli »

Ojjj zadavila bi te da si blize....scuo....idi na web str od ambasade i registruj se za termin za radnu vizu pa jednostavno je
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#91 Re: Njemacka

Post by Alighieri »

Dankeschon. Warum wurdest du das tun :(

Das werde ich morgen machen. Die ersten 1000 euro schicke ich dir auf whatsapp so kannst du sehen dass ich es geschaft hab.

Prevod: biće
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#92 Re: Njemacka

Post by vjesticanametli »

Evo..termin ti treba za radnu vizu
Ne vracaj se vam dok se ne registrujes
Vertretung/sarajewo/ba/01/Visabestimmungen/termin__info__neu.html
Evo me ko salterusa
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#93 Re: Njemacka

Post by vjesticanametli »

Alighieri wrote:Dankeschon. Warum wurdest du das tun :(

Das werde ich morgen machen. Die ersten 1000 euro schicke ich dir auf whatsapp so kannst du sehen dass ich es geschaft hab.

Prevod: biće
um dir in den hintern zu tretten haj goni tam i registruj se....termin ce biti za ca. 10 mjeseci pa ne dangubi
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#94 Re: Njemacka

Post by Alighieri »

Mislim da sam jači :D

Oki, javim sutra dobre vijesti.
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#95 Re: Njemacka

Post by biscanka2 »

Rockefeller wrote:
missko wrote:
Rockefeller wrote:Je li iko kupovao stan/kucu?

Je l se mora imati neogranicen boravak ili moze i bez toga? Znam da se kredit moze otplacivati onoliko godina koliko i viza traje ili je neko uspio na drugi nacin?

Interesuje me jer bi za godinu ili dvije, naravno uz ucesce od 10-20% kupovao neki dvosoban stan.

Kada na kraju bolje skontam, bolje uzeti stan, u mom slucaju dvosoban i zivjet u svom stanu nekih 10-13 godina sa zenom i otplacivat kredit nego 6-7 godina kao podstanar u istom stanu gdje te rata kredita izadje 200€ skuplja nego kirija.

Hvala na odg.
Potreban ti je neogranicen boravak,potvrda da nisi u otkaznom stanju (znaci neogranicen radni ugovor) + visina plate.
Cijene imobilija u Berlinu (ovisno od lokacije) su visoke (velika potraznja male ponude).
Ako iznajmljen stan kupujes (znaci kupujes i stanara u njemu) one su ti nesto jeftinije ali se stanara nemozes rijesiti.
To su pretezno ljudi koji decenijama u tim stanovima stanuju i imaju odredjenu
zastitu uz to kirija ( stanarina) im je niska. Sve banke prvo svoju sigurnost
gledaju tako da ces morati sa 20% uloga racunati.
U Berlinu preko 90% imobilija idu preko maklera sto znaci vec tu imas preko
7% utroska pa ti onda dodju troskovi - notar + porez.
Ako malo proguglas mozes sebi i visinu ovih troskova izracunati ( oni su ti u
najmanju ruku oko 10% ).
I u bankama ima i ona " sto banka s tobom manji rizik ima povoljnije kamatu
mozes dobiti" (znaci o nizoj od ponudjene kamate se nagadjati ili pogadjati
mozes). Sto veci ulog to si manji rizik za banku. :)
Et, izgleda da je puni mjesec cim mi se spavanje poremetilo pa
u gluho doba po forumu pisem. :cry: :zzzz:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7224
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#96 Re: Njemacka

Post by Rockefeller »

biscanka2 wrote:
Potreban ti je neogranicen boravak,potvrda da nisi u otkaznom stanju (znaci neogranicen radni ugovor) + visina plate.
Cijene imobilija u Berlinu (ovisno od lokacije) su visoke (velika potraznja male ponude).
Ako iznajmljen stan kupujes (znaci kupujes i stanara u njemu) one su ti nesto jeftinije ali se stanara nemozes rijesiti.
To su pretezno ljudi koji decenijama u tim stanovima stanuju i imaju odredjenu
zastitu uz to kirija ( stanarina) im je niska. Sve banke prvo svoju sigurnost
gledaju tako da ces morati sa 20% uloga racunati.
U Berlinu preko 90% imobilija idu preko maklera sto znaci vec tu imas preko
7% utroska pa ti onda dodju troskovi - notar + porez.
Ako malo proguglas mozes sebi i visinu ovih troskova izracunati ( oni su ti u
najmanju ruku oko 10% ).
I u bankama ima i ona " sto banka s tobom manji rizik ima povoljnije kamatu
mozes dobiti" (znaci o nizoj od ponudjene kamate se nagadjati ili pogadjati
mozes). Sto veci ulog to si manji rizik za banku. :)
Et, izgleda da je puni mjesec cim mi se spavanje poremetilo pa
u gluho doba po forumu pisem. :cry: :zzzz:
Da, vrlo je tesko naci stan bez maklera.

Hvala na odgovoru.
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#97 Re: Njemacka

Post by HB_BHF »

Pozz!
Potrebna mi je jedna informacija. Naime, promijenio sam firmu i u novoj počeo raditi od 1.3.2018. Problem je što od bivšeg poslodavca još nisam dobio platu za februar. Tj. dobio sam platnu listu za februar i obračun poreza za januar i februar 2018. prošli petak (02.03.2018.), ali na račun mi ništa nije stiglo.

Da li je neko bio u sličnoj situaciji? Zanima me koji je zakonski rok da mi isplati platu (nakon otkaza)? Također, zanima me kako je onda uplaćeno zdravstveno i socijalno, a na račun mi ništa nije stiglo?
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#98 Re: Njemacka

Post by mousstapha »

Jesi probo odgovor dobiti iz stare firme?
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#99 Re: Njemacka

Post by HB_BHF »

mousstapha wrote:Jesi probo odgovor dobiti iz stare firme?
Slao sam juče mail ali ništa od odgovora.
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#100 Re: Njemacka

Post by mousstapha »

Ma kakav mail blokiraj im puteve :D
Post Reply