Njemačka - pomoć oko dvije stavke

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
harden13
Posts: 10
Joined: 04/01/2021 00:03

#1 Njemačka - pomoć oko dvije stavke

Post by harden13 »

Pozdrav forumaši,

supruga i ja smo odlučili odseliti se u Njemačku. Da skratim priču, supruga ima završenu gradjevinsku školu geodezijskog smjera (ne znam točan naziv nije bitno) i posjeduje europske zlatne medalje iz Latino-Americkog plesa (bila je prvakinja u Francuskoj, Parisu i u jos par gradova dok je bila maloljetna u18).

Zanima me jeli moguce pronaći posao iz struke sa samo završenom srednjom školom? Ciljam na geodeziju, ne tražim informaciju prve ruke, ako netko zna da me preusmjeri na odgovarajuću stranicu gdje mogu probaći odgovore.

Zanima me koliko je i jeli moguće ostvariti nešto iz Latino-Američkog plesa? Jeli moguće tipa držati satove plesa, prijaviti se kao instruktorica negdje?


Hvala unaprijed na odgovorima
User avatar
sacred000
Posts: 94
Joined: 17/07/2013 14:29

#2 Re: Njemačka - pomoć oko dvije stavke

Post by sacred000 »

Pozz

Naravno da je moguce.

Potrebno je da nostrifikuje diplomu ili da u bazi podataka ANABIN provjeri je li priznata (drzvani fakulteti jesu) i trebace joj jezik B1 jer taj posao ne moze bez jezika

Poslove mozete traziti na Jobburse aplikaciji.

Evo slika primjer


Sto se plesa tice vjerovatno moze casove drzat al nisam upucen. Image
harden13
Posts: 10
Joined: 04/01/2021 00:03

#3 Re: Njemačka - pomoć oko dvije stavke

Post by harden13 »

Hvala vam na izdvojenom vremenu i odgovoru.

Naveli ste da priznaju fakultete, medjutim ona ima samo srednju skolu zavrsenu. Nostrifikacija diplome vrijedi samo za fakultete ili pak moze i sa srednjom skolom u potrazi za posao?
User avatar
sefket_ramadani
Posts: 463
Joined: 07/03/2018 18:22

#4 Re: Njemačka - pomoć oko dvije stavke

Post by sefket_ramadani »

harden13 wrote: 29/11/2022 14:30 Hvala vam na izdvojenom vremenu i odgovoru.

Naveli ste da priznaju fakultete, medjutim ona ima samo srednju skolu zavrsenu. Nostrifikacija diplome vrijedi samo za fakultete ili pak moze i sa srednjom skolom u potrazi za posao?
mozes

mnogo ljudi dodje kao elektricar, bravar, tesar, sa nostrifikovanom diplomom.
User avatar
sacred000
Posts: 94
Joined: 17/07/2013 14:29

#5 Re: Njemačka - pomoć oko dvije stavke

Post by sacred000 »

harden13 wrote: 29/11/2022 14:30 Hvala vam na izdvojenom vremenu i odgovoru.

Naveli ste da priznaju fakultete, medjutim ona ima samo srednju skolu zavrsenu. Nostrifikacija diplome vrijedi samo za fakultete ili pak moze i sa srednjom skolom u potrazi za posao?
Moze i srednja naravno, ja sam nostrifikovao elektrotehnicku i dobio djelimicno priznanje - sto znaci da moram a2 jezik znat i dobijas vizu na 18 mjesexi max i u tom roku izvrsis potpuno priznanjr
Uglavnom moze, jos ako nadje poslodavca koji bi to finansirao bilo bi super
Post Reply