Njemačka ili fakultet u SA?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

vindfaker
Posts: 415
Joined: 13/01/2020 20:16

#1 Njemačka ili fakultet u SA?

Post by vindfaker »

Ovakva je situacija. U velikoj sam dilemi, ne znam šta da radim. Razmišljam da li upisati fakultet (EFSA ili DIF) ili otići u Njemačku (ili neku drugu EU zemlju; SLO/AUS/...)?

Ako budem išao na fakultet, džaba ću ga završiti, a za platu od 800-900KM mi ne pada na pamet da radim sa 5 godina fakulteta. Ako odem u Njemačku, ostadoh bez obrazovanja, ali ću vjerovatno imati bolje uslove. Nisam išao u medicinsku, tako da vezano za to slabo šta mogu raditi. Najviše bih volio, kad bih otišao, voziti nešto (za početak položiti C1E, a kasnije kad se ispune uslovi i CE, pa i D). Jezik ne znam haman nikako, ali mislim da bih osnove brzo svještio, te da nije problem neki veliki..

Treba mi savjet vas, pametnih ljudi, šta da radim? Vrijedi li ići na fakultet? Da li je to samo još 5 godina bačenih u vodu u ovom sistemu kakav je?
Umoran sam od svakodnevne priče kako nema para, kako ne valja ovo, kako ne valja ono, kako će sukobi, fuj. To više ne mogu da slušam, o tome slušam od kako znam za sebe.

Hvala unaprijed
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#2 Re: Njemačka ili fakultet u SA?

Post by seoBIH »

Godinu dana raditi i onda doći na ovu temu odgovoriti. Da li nastaviti sa radom, ili upisati fakultet. Na kraju možeš I oboje, ali iz Njemačke.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15468
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#3 Re: Njemačka ili fakultet u SA?

Post by problemnatravunu »

prilično teška dilema, ali možda da završiš fakultet,(naravno neki "normalni" koji je priznat i u EU) , savladaš jezik , pa onda da vidiš šta bi i gdje bi , puno šta bi sigurno sazrilo i "u glavi"

tek sa diplomom faksa bi bio hadžo tamo negdje vani
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4 Re: Njemačka ili fakultet u SA?

Post by ExNihilo »

U Njemačku, na fakultet.
User avatar
muha_sa
Posts: 128493
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#5 Re: Njemačka ili fakultet u SA?

Post by muha_sa »

ExNihilo wrote: 28/02/2020 08:04 U Njemačku, na fakultet.
U Njemackoj primaju vozace koji jezik ne znaju :?
CikaFajer666
Posts: 67
Joined: 08/11/2018 18:33

#6 Re: Njemačka ili fakultet u SA?

Post by CikaFajer666 »

Procitaj samo par tema ovde (o Dodiku,jos neke nacionalisticke ima ih) i dobit ces odgovor.
Kupi prnje i pali odavde.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#7 Re: Njemačka ili fakultet u SA?

Post by ExNihilo »

muha_sa wrote: 28/02/2020 08:07
ExNihilo wrote: 28/02/2020 08:04 U Njemačku, na fakultet.
U Njemackoj primaju vozace koji jezik ne znaju :?
Ne budi glup kao insomnia.
User avatar
muha_sa
Posts: 128493
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#8 Re: Njemačka ili fakultet u SA?

Post by muha_sa »

ExNihilo wrote: 28/02/2020 08:38
muha_sa wrote: 28/02/2020 08:07
ExNihilo wrote: 28/02/2020 08:04 U Njemačku, na fakultet.
U Njemackoj primaju vozace koji jezik ne znaju :?
Ne budi glup kao insomnia.
To ide ovako :? nemaš tamo nikog, sjedneš u bus i drito Njemacka :? onda se negdje smjestiš i tražiš poso :?

Glup sam--deder mi razjasni ako ti nije mrsko

more bit bidne da skontam
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#9 Re: Njemačka ili fakultet u SA?

Post by ExNihilo »

muha_sa wrote: 28/02/2020 08:41
ExNihilo wrote: 28/02/2020 08:38
muha_sa wrote: 28/02/2020 08:07

U Njemackoj primaju vozace koji jezik ne znaju :?
Ne budi glup kao insomnia.
To ide ovako :? nemaš tamo nikog, sjedneš u bus i drito Njemacka :? onda se negdje smjestiš i tražiš poso :?

Glup sam--deder mi razjasni ako ti nije mrsko

more bit bidne da skontam
Jesi, glup si. I mrsko mi je.
User avatar
muha_sa
Posts: 128493
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#10 Re: Njemačka ili fakultet u SA?

Post by muha_sa »

Nemoj da ti bude mrsko :-) pojasni

pitam za jarana koji ima istu dilemu kao i postavljac teme :D
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#11 Re: Njemačka ili fakultet u SA?

Post by ranger »

vindfaker wrote: 27/02/2020 23:57 Ovakva je situacija. U velikoj sam dilemi, ne znam šta da radim. Razmišljam da li upisati fakultet (EFSA ili DIF) ili otići u Njemačku (ili neku drugu EU zemlju; SLO/AUS/...)?

Ako budem išao na fakultet, džaba ću ga završiti, a za platu od 800-900KM mi ne pada na pamet da radim sa 5 godina fakulteta. Ako odem u Njemačku, ostadoh bez obrazovanja, ali ću vjerovatno imati bolje uslove. Nisam išao u medicinsku, tako da vezano za to slabo šta mogu raditi. Najviše bih volio, kad bih otišao, voziti nešto (za početak položiti C1E, a kasnije kad se ispune uslovi i CE, pa i D). Jezik ne znam haman nikako, ali mislim da bih osnove brzo svještio, te da nije problem neki veliki..

Treba mi savjet vas, pametnih ljudi, šta da radim? Vrijedi li ići na fakultet? Da li je to samo još 5 godina bačenih u vodu u ovom sistemu kakav je?
Umoran sam od svakodnevne priče kako nema para, kako ne valja ovo, kako ne valja ono, kako će sukobi, fuj. To više ne mogu da slušam, o tome slušam od kako znam za sebe.

Hvala unaprijed
studiraj - skola nikad nije izdala. (samo dobro razmisli sta i gdje, jer nije svejedno...)
pored skole i taj studentski zivot je bitan u izgradnji osobe. treba to proci...
njemacka je ok, voziti kamion je ok, ali hoce li biti ok za 20 godina? bole ledja, boli zeludac, koljena itd... a i nase kategorije nisu priznate u DE (osim b).
fakultet ne znaci imat platu 800-1000-1500, fakultet ti daje mogucnost za rast i razvoj a hoces li to je do tebe. 90% normalne raje koji nisu uhljebi krene sa 800-900 platom pa kud koji... ja licno prvi posao plata 650, drugi 990-1350, treci 1650 sve u Sarajevu. sad sam u DE i opet imam ispod prosjeka platu za svoju struku, al vec iduci posao to ide gore za bar 20-30%. dakle ne moze sve i odmah, vec ide postepeno...
tesko je u tim godinama ovo sve razumit i sagledat, al jedno je sigurno - kvalitetno obrazovanje nije uzalud.
Bobi
Forum administrator
Posts: 31997
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#12 Re: Njemačka ili fakultet u SA?

Post by Bobi »

ExNihilo wrote: 28/02/2020 08:04 U Njemačku, na fakultet.
Apsolutno, znam dosta mladih da je tako radilo, je gutavo ali je moguće. Radiš i studiraš.
User avatar
muha_sa
Posts: 128493
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#13 Re: Njemačka ili fakultet u SA?

Post by muha_sa »

Bobi wrote: 28/02/2020 08:50
ExNihilo wrote: 28/02/2020 08:04 U Njemačku, na fakultet.
Apsolutno, znam dosta mladih da je tako radilo, je gutavo ali je moguće. Radiš i studiraš.
Deder meni glupsonu reci-ako ti nije mrsko--kako su ti koje poznaješ otišli :?

Imali nekog od rodbine koji su ih primili dok se ne snadju :?

Nekog jarana :?

Il su nako pa šta bude da bude :?
Bobi
Forum administrator
Posts: 31997
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#14 Re: Njemačka ili fakultet u SA?

Post by Bobi »

muha_sa wrote: 28/02/2020 08:54 Deder meni glupsonu reci-ako ti nije mrsko--kako su ti koje poznaješ otišli

Imali nekog od rodbine koji su ih primili dok se ne snadju

Nekog jarana

Il su nako pa šta bude da bude
Pa to se radi od rata tako, prvo ti je bitno da nadjes posao i da ucis jezik 1 godinu minimum. Neces ko kokuz gore ici, normalno da moras ponijet novca dok se ne snadjesh. Pocetno poznavanje jezika je takodjer potrebno, znam ove mladjarije preko interneta ugovore i posao i razgovor samo im je problem bio viza. Nakon naucenog jezika trazis fakultete koji primaju strance, mislim imaju kvotu stranih studenata i olaaa :mrgreen: . A glede posla, vaala svi su radili i studirali, je da nece ici na godishnji, provodit se ,kupovat auta ali za tih par godina kasnije se sve naplati :) .
User avatar
muha_sa
Posts: 128493
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#15 Re: Njemačka ili fakultet u SA?

Post by muha_sa »

Bobi wrote: 28/02/2020 09:00
muha_sa wrote: 28/02/2020 08:54 Deder meni glupsonu reci-ako ti nije mrsko--kako su ti koje poznaješ otišli

Imali nekog od rodbine koji su ih primili dok se ne snadju

Nekog jarana

Il su nako pa šta bude da bude
Pa to se radi od rata tako, prvo ti je bitno da nadjes posao i da ucis jezik 1 godinu minimum. Neces ko kokuz gore ici, normalno da moras ponijet novca dok se ne snadjesh. Pocetno poznavanje jezika je takodjer potrebno, znam ove mladjarije preko interneta ugovore i posao i razgovor samo im je problem bio viza. Nakon naucenog jezika trazis fakultete koji primaju strance, mislim imaju kvotu stranih studenata i olaaa :mrgreen: . A glede posla, vaala svi su radili i studirali, je da nece ici na godishnji, provodit se ,kupovat auta ali za tih par godina kasnije se sve naplati :) .
Onda se to tako momku koji otvorio temu objasni--kod koga ce stanovat--ima li love za preživjet dok ne nadje poso i ostale stvari a ne odma ko s kolca--furaj u Njemacku :-)

necu nikom rec da je glup jer to ne radim sakriven iza nekog nicka--to volim rec oko u oko

Ko skonto skonto a ti lajkuj post onom što mi je reko da sam glup :-) mene to ne vrijedja--samo kažem
Bobi
Forum administrator
Posts: 31997
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#16 Re: Njemačka ili fakultet u SA?

Post by Bobi »

muha_sa wrote: 28/02/2020 09:04 Ko skonto skonto a ti lajkuj post onom što mi je reko da sam glup mene to ne vrijedja--samo kažem
:lol: iz drugih razloga sam mu lajkao post..on je naš lokalni zenički sveznalica..volimo ga mnogo :lol: .Gdje se on pojavi na temi tu nastaje haos :lol:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#17 Re: Njemačka ili fakultet u SA?

Post by ExNihilo »

muha_sa wrote: 28/02/2020 09:04

necu nikom rec da je glup jer to ne radim sakriven iza nekog nicka--to volim rec oko u oko

Ko skonto skonto a ti lajkuj post onom što mi je reko da sam glup :-) mene to ne vrijedja--samo kažem
Ti si sam rekao da si glup. Ja sam se samo složio.
Bobi wrote: 28/02/2020 09:07
..on je naš lokalni zenički sveznalica..volimo ga mnogo
Jesi to još butthurt što sam te prijavio Čmolji da edituješ raji postove?
cable_stayed_bridge
Posts: 142
Joined: 03/09/2018 17:46

#18 Re: Njemačka ili fakultet u SA?

Post by cable_stayed_bridge »

ranger wrote: 28/02/2020 08:45
vindfaker wrote: 27/02/2020 23:57 Ovakva je situacija. U velikoj sam dilemi, ne znam šta da radim. Razmišljam da li upisati fakultet (EFSA ili DIF) ili otići u Njemačku (ili neku drugu EU zemlju; SLO/AUS/...)?

Ako budem išao na fakultet, džaba ću ga završiti, a za platu od 800-900KM mi ne pada na pamet da radim sa 5 godina fakulteta. Ako odem u Njemačku, ostadoh bez obrazovanja, ali ću vjerovatno imati bolje uslove. Nisam išao u medicinsku, tako da vezano za to slabo šta mogu raditi. Najviše bih volio, kad bih otišao, voziti nešto (za početak položiti C1E, a kasnije kad se ispune uslovi i CE, pa i D). Jezik ne znam haman nikako, ali mislim da bih osnove brzo svještio, te da nije problem neki veliki..

Treba mi savjet vas, pametnih ljudi, šta da radim? Vrijedi li ići na fakultet? Da li je to samo još 5 godina bačenih u vodu u ovom sistemu kakav je?
Umoran sam od svakodnevne priče kako nema para, kako ne valja ovo, kako ne valja ono, kako će sukobi, fuj. To više ne mogu da slušam, o tome slušam od kako znam za sebe.

Hvala unaprijed
studiraj - skola nikad nije izdala. (samo dobro razmisli sta i gdje, jer nije svejedno...)
pored skole i taj studentski zivot je bitan u izgradnji osobe. treba to proci...
njemacka je ok, voziti kamion je ok, ali hoce li biti ok za 20 godina? bole ledja, boli zeludac, koljena itd... a i nase kategorije nisu priznate u DE (osim b).
fakultet ne znaci imat platu 800-1000-1500, fakultet ti daje mogucnost za rast i razvoj a hoces li to je do tebe. 90% normalne raje koji nisu uhljebi krene sa 800-900 platom pa kud koji... ja licno prvi posao plata 650, drugi 990-1350, treci 1650 sve u Sarajevu. sad sam u DE i opet imam ispod prosjeka platu za svoju struku, al vec iduci posao to ide gore za bar 20-30%. dakle ne moze sve i odmah, vec ide postepeno...
tesko je u tim godinama ovo sve razumit i sagledat, al jedno je sigurno - kvalitetno obrazovanje nije uzalud.
U potpunosti se slažem sa @ranger. Kvalitetno obrazovanje + daljnje usavršavanje, ustrajavanje na usvajanju znanja, vještina se itekako cijeni. I ova priča sa primanjima itekako ima smisla. Sretno i samo naprijed u svakom slučaju :thumbup:
Bobi
Forum administrator
Posts: 31997
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#19 Re: Njemačka ili fakultet u SA?

Post by Bobi »

ExNihilo wrote: 28/02/2020 10:10 Jesi to još butthurt što sam te prijavio Čmolji da edituješ raji postove?
A ti primjetiš kad drugim editujem a tebi to nikaD :mrgreen:
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#20 Re: Njemačka ili fakultet u SA?

Post by dobar osjecaj »

Bilo bi fer ako namjeravaš ići u Njemačku trajno - da se školuješ koliko je više moguće o njihovom trošku.
Neka to bude tvoj mali doprinos BiH obzirom da BiH neće imati nikakve koristi od tebe. Ne zamjeram nikome što želi ići a školovanje na javnim fakultetima u Njemačkoj u većini saveznih država nije koštalo mnogo.
Znači ne moraš plaćati visoke cijene školarine, izbori se za neku stipendiju kakve nudi DAAD da pokriješ osnovne životne troškove i iskoristi pravo koje imaju svi studenti na nekoliko zakonom dozvoljenih sati plaćenog rada. Da sam na tvom mjestu ja bih uradila tako.

I još nešto, iz iskustva s ljudima koji još nisu zaradili ni jednu KM, EUR ili novčanicu bilo koje valute a već imaju jasnu sliku šta im se ne isplati mogu ti reći da od njih uglavnom nisam vidjela da se izgrade u ljude od integriteta. Školovala sam jednog mudrisera kojem se uvijek isplatilo da živi na moj račun a kad sam mu proslijeđivala dobro plaćene poslove obično je imao milion izgovora zašto nema vremena ili zašto mu se ne isplati.

Meni se rad uvijek isplatio.

U toj istoj BiH u kojima se vama mnogima koji nemate još ni kvalifikacije ni radno iskustvo ali spremno prihvatate razne prazne priče o neisplativosti učenja i rada ja ne mogu da stignem raditi sve poslove koje mi klijenti traže mimo mog redovnog posla koji radim od 8 do 16. U toj istoj BiH sam nedavno upoznala nekoliko ljudi koji su se doselili u BiH iz zemalja bivšeg SSSR-a, naučili naš jezik i rade dobro plaćene poslove koji se našim ljudima ne isplate. Kad su kratki rokovi za tendere isplati im se ustajati subotom i nedjeljom u 6 ujutro iako su radili cijelu sedmicu, imaju djecu i kućne obaveze. Mudriserima se nikad ništa neće isplatiti i uvijek će se brzo primati za ideje o ništavnosti truda i rada.
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#21 Re: Njemačka ili fakultet u SA?

Post by Zoya »

Završi fakultet u BiH pa ako ti se kasnije ukaže prilika, preseli se u nekoj drugoj državi. Misli dugoročno jer ako imaš nešto završeno u boljoj si startnoj poziciji bilo da si dole ili negdje vani.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#22 Re: Njemačka ili fakultet u SA?

Post by dobar osjecaj »

Pa može i o trošku Njemačke ili neke skandinavske zemlje. Zašto da koristi usluge jeftinog školstva zemlje koju prezire i čijem razvoju nema namjeru doprinositi?
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#23 Re: Njemačka ili fakultet u SA?

Post by Zoya »

Pa mišljenja se mijenjaju. Možda sa 26 nađe super posao u BiH i neće mu biti ni na kraj pameti da se odseli. Neka drži sve opcije otvorene.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#24 Re: Njemačka ili fakultet u SA?

Post by dobar osjecaj »

Dabogda Zoya.
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#25 Re: Njemačka ili fakultet u SA?

Post by Zoya »

Tako bih barem ja.
Glupo mi je ograničavati se na samo jednu opciju kada ne znaš kakva će situacija u svijetu ili kod nas za dvadeset godina biti.
Bitno je da ima završen fakultet pa i da kasnije radi na bausteli u njemačkoj, opet ce mu satnica biti veća zbog upravo tog fakulteta u odnosu na nekog sa završenom srednjom.
Post Reply