Njega orhideja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
gladna sam
Posts: 498
Joined: 14/09/2006 11:33
Location: Frizider

#126 Re: Njega orhideja

Post by gladna sam »

Stvar je vrlo jednostavna uopce se ne bakcem previse
stoje na najsuncanijoj strani i kad je toplo nista im ne smeta, ja navucem malo roletne ljeti preko dana cisto da im listovi ne pozute
zaljevam ih kad nestane vode :D jednom sedmicno
one ne vole da su natopljene i to, nema potrebe
obrisem im prasinu s listovavlaznom krpom i to je SVE :)
jednom davno sam im sipla orchideendunger tako se kaze na njemackom , ne znam na nasem kako, uglavnom ima u OBI
ali bespotrebno
jer one su i prije i dosta poslije toga nastavile ovako da cvjetaju :)
kad otpadnu cvjetovi, onu granu ne podrezujem dok se ne krene susiti, jer nekad se pojave ponovo pupoljci
ili je samo capnem nekih desetak cm
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#127 Re: Njega orhideja

Post by Not My Idea »

gladna sam wrote:Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Ima ih jos nekolko koje nisu trenutno u cvatu, tigrastih nisam ljubitelj ali eto imam ih!
Bijele su mi najdraze i ove zelene boje slatkisa :D
Pa draga zeno, nije zar sve ovo tvoje? :)
Dodjoh do bijelih i kontam kako su lijepe i onda vidim i ostale..i ne znam koje su ljepse.

Super :thumbup:
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#128 Re: Njega orhideja

Post by triple mama »

može li mi neko dati odgovor...da li se kod orhideja reže stabljika koja je dala cvijetove i koji su otpali ? ili ako ne, koje se grane režu? moja mjesecima nikako nece da cvijeta, iako listovi ko ludi izlaze...zna li neko zašto? šta da promijenim?
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#129 Re: Njega orhideja

Post by Sunrise00 »

triple mama wrote:može li mi neko dati odgovor...da li se kod orhideja reže stabljika koja je dala cvijetove i koji su otpali ? ili ako ne, koje se grane režu? moja mjesecima nikako nece da cvijeta, iako listovi ko ludi izlaze...zna li neko zašto? šta da promijenim?
moze se odrezati a i ne mora :) ako se pocne susiti od vrha, reze se iznad 3. koljena... ako se ne susi, onda moze i ostati ta cvijetna grana jer ona moze opet cvjetati (bar je kod phalenopsisa tako), ali se moze i odrezati :D
ima razlicitih pristupa, ali vjerovatno ona samo miruje sad. One mogu mirovati jaako dugo...

neka me neko iskusniji ispravi ako grijesim :D
alenka83
Posts: 1
Joined: 14/05/2014 09:27

#130 Re: Njega orhideja

Post by alenka83 »

Meni se nikako ne da s orhidejama, vec nekoliko mi se osusilo! jako ih volim i voljela bih naucit kako da ih odrzavam! Primijetila sam da im smeta biti na klupici prozora kada se grije, radijator ih isusuje, a onda kada ih odnesem negdje drugo, nemaju dosta svjetlosti. Budu li kod vas orhideje na prozoru kada grijete stan/kucu!??
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#131 Re: Njega orhideja

Post by beautyfool »

Kod mene su na prozoru, mozes ih prskati povremeno ako je bas suh zrak.
User avatar
Čudna sorta
Posts: 3231
Joined: 30/03/2008 11:56

#132 Re: Njega orhideja

Post by Čudna sorta »

.
User avatar
limunada25
Posts: 1928
Joined: 23/06/2010 14:20

#133 Re: Njega orhideja

Post by limunada25 »

Ja sam ove godine bila u njemackoj i tamo sam se zaljubila u ove orhideje, stvarno su prelijepe. Tamo skoro u svakoj kancelariji imaju ljudi orhideje, i ima u svakom marketu da se kupe po 6-7 Eura. Sad sam u potraznji da kupim sebi jos jednu i naletim veceras u cvijecari kod soping centra grbavica imaju prelijepe za 25 KM :)
edy_
Posts: 4
Joined: 31/08/2012 21:07

#134 Re: Njega orhideja

Post by edy_ »

Je li neko od vas imao ovaj slucaj... Na mom malom phalu izrasla je trecq cvjetna stabiljka ali kako je rasla samo se smotala i ponovo urasla :roll:?
edy_
Posts: 4
Joined: 31/08/2012 21:07

#135 Re: Njega orhideja

Post by edy_ »

Last edited by edy_ on 30/11/2014 21:49, edited 2 times in total.
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#136 Re: Njega orhideja

Post by BIONA »

edy_ wrote:Je li neko od vas imao ovaj slucaj... Na mom malom phalu izrasla je trecq cvjetna stabiljka ali kako je rasla samo se smotala i ponovo urasla :roll:?
I na mojoj orhideji je narasla neka 2 cm ali se nije savila, ne znam sta bi ovo moglo da znaci :roll:
Inace sam prezadovoljna orhidejom, prvu sam kupila prije 3 mjeseca, drzim je na istocnoj strani, zaljevam svake 2 sedmice, listove od prasine brisem mokrom vatom i kuc - kuc ne urekla se! Raste novi list, korijenje i stabljika :)
edy_
Posts: 4
Joined: 31/08/2012 21:07

#137 Re: Njega orhideja

Post by edy_ »

BIONA wrote:
edy_ wrote:Je li neko od vas imao ovaj slucaj... Na mom malom phalu izrasla je trecq cvjetna stabiljka ali kako je rasla samo se smotala i ponovo urasla :roll:?
I na mojoj orhideji je narasla neka 2 cm ali se nije savila, ne znam sta bi ovo moglo da znaci :roll:
Inace sam prezadovoljna orhidejom, prvu sam kupila prije 3 mjeseca, drzim je na istocnoj strani, zaljevam svake 2 sedmice, listove od prasine brisem mokrom vatom i kuc - kuc ne urekla se! Raste novi list, korijenje i stabljika :)

Ja ih imam vec par godina i imam oko deset ukupno ali nikada nisam vidjela ovako nesto i bas cudno izgleda nadam se da mozete vidjeti jer ne znam slike postavit.
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#138 Re: Njega orhideja

Post by biscanka2 »

Evo prvi put da i moje orhideje paraziti napadose :cry: pa za sve one koji budu isti problem imali prijeki lijek.
Dvije kasike mlijeka pomijesati sa cetri kasike vode i stim poprskati ili namazati ( ja sam prskala ) listove i stabljiku biljke.
Nakon dva dana proceduru ( 3 put ) ponoviti . :thumbup:
User avatar
Lalena
Posts: 813
Joined: 04/03/2014 21:02

#139 Re: Njega orhideja

Post by Lalena »

Ja sam imala orhideje, i bile su mi :thumbup:
Ne razumijem kako mislis treca stabljika? Kod mene je uvijek bila jedna, visoka, znalo je biti i po 9 - 13 cvjetova na njoj, u zavisnosti od vrste orhideje...
Ali zato mi jesu rasle kao grane, malo mekse od one stabljike sa cjetovima, i one su urastale u zemlju, i to je ok, tako i treba da bude... na pocetku izgledaju kao da ce izrasti list, ali naraste veca, otprilike pedalj dugacka stabljika...

Kod orhideja treba paziti na temperaturu, da bude ujednacena i da ne bude pretoplo, to smanjuje rizik i od parazita, i naravno, treba paziti sa zemljom ;)
Maybach
Posts: 465
Joined: 24/07/2008 15:31

#140 Re: Njega orhideja

Post by Maybach »

Sta su paraziti na orhideji i kako izgleda?Ja sam orhideju rascvjetalu preuzela od ljudi koji su odselili ali vec je dugo bila u zamracenom stanu i svi cvjetovi su otpali za par dana.Onda sam i ja otisla na dulje i 3 stabiljke sto su bile,na kojima su rasli cvjetovi,su se totalno osusise.Kada sam se vratila odsjekla sam ih i razmisljala da li da bacim cijeli cvijet.Medjutim bilo mi zao jer su liske izgledale dobro i rasle nove.U medjuvremenu su mi pocele rasti jos 4 nove stabiljke.Od toga su dvije izrasle i pune su pupoljaka,a 2 su prestale rasti jer su pukle.Takodje 2 lista su mi se osusila do pola.Ako ko ima savjet sta sa tim listovima?jer se ne mogu otkinuti.I sta sa ovim osusenim i odsjecenim stabiljkama koje samo onako strce a nisam ih mogla otkinuti do kraja jer kad su se osusile samo su odrvenile.
User avatar
Lalena
Posts: 813
Joined: 04/03/2014 21:02

#141 Re: Njega orhideja

Post by Lalena »

Maybach wrote:Sta su paraziti na orhideji i kako izgleda?Ja sam orhideju rascvjetalu preuzela od ljudi koji su odselili ali vec je dugo bila u zamracenom stanu i svi cvjetovi su otpali za par dana.Onda sam i ja otisla na dulje i 3 stabiljke sto su bile,na kojima su rasli cvjetovi,su se totalno osusise.Kada sam se vratila odsjekla sam ih i razmisljala da li da bacim cijeli cvijet.Medjutim bilo mi zao jer su liske izgledale dobro i rasle nove.U medjuvremenu su mi pocele rasti jos 4 nove stabiljke.Od toga su dvije izrasle i pune su pupoljaka,a 2 su prestale rasti jer su pukle.Takodje 2 lista su mi se osusila do pola.Ako ko ima savjet sta sa tim listovima?jer se ne mogu otkinuti.I sta sa ovim osusenim i odsjecenim stabiljkama koje samo onako strce a nisam ih mogla otkinuti do kraja jer kad su se osusile samo su odrvenile.
Stabljike mozes skratiti (nozem, nemoj trgati) ako su skroz suhe... suhe listove nemoj trgati, neka stoje... sami ce otpasti ako su skroz suhi. Orhideje ne vole direktn osvjetlo i ne vole puno vode, i nemoj ih premjestati...
Ustvari, moje su stradale kada sam se selila, zato ih nemoj pomjerati...

Eventualno, mozes se raspitati u vezi neke prehrane, vitamina, imaju oni stapici ili sl., samo oprezno, pokusaj samo s jednom na pocetku, da vidis da li ce im odgovarati...
Maybach
Posts: 465
Joined: 24/07/2008 15:31

#142 Re: Njega orhideja

Post by Maybach »

Hvala :) Ja sad opet moram seliti,ali ni ovaj stan ni naredni nisu suncani,pa valjda cu joj naci neko mjesto.Uglavnom interesantno je kako se obnovi nakon sto se sve stabiljke osuse,steta je odustati.
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#143 Re: Njega orhideja

Post by beautyfool »

Maybach wrote:Sta su paraziti na orhideji i kako izgleda?Ja sam orhideju rascvjetalu preuzela od ljudi koji su odselili ali vec je dugo bila u zamracenom stanu i svi cvjetovi su otpali za par dana.Onda sam i ja otisla na dulje i 3 stabiljke sto su bile,na kojima su rasli cvjetovi,su se totalno osusise.Kada sam se vratila odsjekla sam ih i razmisljala da li da bacim cijeli cvijet.Medjutim bilo mi zao jer su liske izgledale dobro i rasle nove.U medjuvremenu su mi pocele rasti jos 4 nove stabiljke.Od toga su dvije izrasle i pune su pupoljaka,a 2 su prestale rasti jer su pukle.Takodje 2 lista su mi se osusila do pola.Ako ko ima savjet sta sa tim listovima?jer se ne mogu otkinuti.I sta sa ovim osusenim i odsjecenim stabiljkama koje samo onako strce a nisam ih mogla otkinuti do kraja jer kad su se osusile samo su odrvenile.
Najbitniji ti je korijen da je zdrav, tj da ima minimalno 2 zdrava kraka, a te liske i stabiljke one se stalno nesto mjenjanju, ili se suse, nicu nove itd, samo kad ti se osusi odrezi da ti bezveze ne zauzima prostor i da moze nova stabiljka/liska niknuti.
Kod mene zimi je orhideja na juznoj strani a ljeti na zapadnoj.
Nisam primjetila da ima nekih promjena ako se selim i ako joj mjenjam lokaciju, sve je uglavnom ok ako ima dovoljno svijetla i ako ljetno sunce ne ide direkt na nju i naravno redovno zalijevanje, ponekad neka dohrana i to je to.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#144 Re: Njega orhideja

Post by dobar osjecaj »

Gdje u Sarajevu ima dobar izbor orhideja?
Zasto kod nas cvijece mora biti tako skupo?
30 i vise maraka za orhideju je previse obzirom da se svuda po drugim zemljama mogu kupiti za 15.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#145 Re: Njega orhideja

Post by DaffyDuck »

dobar osjecaj wrote:Gdje u Sarajevu ima dobar izbor orhideja?
Zasto kod nas cvijece mora biti tako skupo?
30 i vise maraka za orhideju je previse obzirom da se svuda po drugim zemljama mogu kupiti za 15.
Bude u obiju za 15. Obicno sa jednom stabiljkom, one sa vise su skuplje.
User avatar
Čudna sorta
Posts: 3231
Joined: 30/03/2008 11:56

#146 Re: Njega orhideja

Post by Čudna sorta »

Da malo oživimo temu :-D

Image

Image

Image

Image
User avatar
djigibau
Posts: 337
Joined: 16/02/2006 11:21
Location: Sarajevo

#147 Re: Njega orhideja

Post by djigibau »

Pozdrav,
Imam jedno pitanje uvezi orhideje, neki dan mi je pocela rasti nova grana, a onda iz nje se pocelo pojavljivati ovo
Image
Ako neko zna o cemu se radi bio bih veoma zahvalan.
User avatar
teuta06
Posts: 1598
Joined: 28/03/2018 11:14

#148 Re: Njega orhideja

Post by teuta06 »

Nisam zalila orhideje na vrijeme i listovi su mi se smezurali i postali meki, dok cvijetovi nisu poceli opadati. Potopila sam ih u vodi, hoce li listovi vratiti cvrstocu?
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#149 Re: Njega orhideja

Post by beautyfool »

teuta06 wrote: 16/04/2024 22:59 Nisam zalila orhideje na vrijeme i listovi su mi se smezurali i postali meki, dok cvijetovi nisu poceli opadati. Potopila sam ih u vodi, hoce li listovi vratiti cvrstocu?
Hoce ako se nisu osusili odnosno promijenili boju, ako su jos uvijek zeleni mogu biti fini opet.
Post Reply