Njega orhideja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

wendy
Posts: 257
Joined: 04/02/2009 16:22

#101 Re: Njega orhideja

Post by wendy »

Kao i svaki put, 7 dana razlike, metoda tuširanja :) Doduše, pogledala sam jučer i malo je više vode ostalo u posudi, tj nije se dobro okapala kad sam je zalijevala. I korijenje je skoro istruhlo :(

Orhideji su inače cvjetovi opali nekada ljetos kada je brat u mom odusustvu zaoravio zaliti :) Ali od kada joj je biga ponovno posvećena, počeli su se javljati novi listovi i novi pupovi - njih ima 4-5 trenutno i još su u životu bez obzira na ovaj momenat sa korijenjem i listovima. Šta činiti?

Do sada je nisam dohranjivala, hoće li pomoći? Da smanjim frekvenciju zalijevanja? Da je ostavim na prozoru iznad radijatora?
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#102 Re: Njega orhideja

Post by beautyfool »

Vjerovatno je onda to sto je ostala u vodi problem, jer su one bas osjetljiva po tom pitanju.

Nije valjda da ti je sav korijen istruhao, pa koliko ima korijena?

Orhideja može uspješno rasti i sa 3 mala zdrava korijena. Ja povremeno nju istresem u neku posudu ili na novinu i ako ima koji korijen osusen ja to odrezem kao i suhe grancice jer to samo zauzima mjesto i smeta orhideji da se razvija, dakle nema nikakve koristi od tog.

Ja bih u tvom slučaju izvadila korijen orhideje iz vazne, pazljivo da se ne polomi, dakle vadis kompletno zemlju i korijen iz vaze pa tek onda odvajas korijen od zemlje zatim bih odrezala sve suhe dijelove i vratila nazad zemlju i ostavila je na mjesto gdje je inace drzis jer one Nevole puno premjestanje. Zalivanje joj umanji na 10 dana zimi a jednom mjesečno je možeš prihraniti ali to radiš u ono vrijeme kad je zalivas dakle nemoj je sad ni slučajno prihranjIvati, tek za 10 tak dana. Ja ti preporucujem da je ne tusiras odozgo već samo korijen vaznu da potopis 15 min u vodu i to je to, liske brisi suhom krpom za svaki slučaj jer orhideja nije ljubitelj vode.
wendy
Posts: 257
Joined: 04/02/2009 16:22

#103 Re: Njega orhideja

Post by wendy »

Hvala na super konkretnim savjetima. Pokušaću sve pa ćemo vidjeti šta će se desiti
sara_1989
Posts: 2
Joined: 22/02/2013 17:57

#104 Re: Njega orhideja

Post by sara_1989 »

Zdravo, dobila sam orhideju Phalaenopsis medjutim, prije nego je dosla do mene bila je u foliji, onako, skroz prekrivena, upakovana nekoliko dana... sad su joj cvjetovi opusteni, kao da ce uvenuti, pupovi su otpali ali sto se korijenja i listova tice sve je O.K., zeleni su... sad ne znam sta da radim- da li da sijecem, ako da kako i kad ii da ostavim ovako kako je... moze li pomoc, molim Vas
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#105 Re: Njega orhideja

Post by beautyfool »

Za cvjetice ne brini oni ce se sam sasusiti i otpasti ali ako se grancice suse samo osuseni dio odrezi.
sara_1989
Posts: 2
Joined: 22/02/2013 17:57

#106 Re: Njega orhideja

Post by sara_1989 »

grancice se ne suse, jos uvijek :) cekati cu pa cu vidjeti sta ce da bude, hvala puno :-D
User avatar
Zovem se Zelena
Posts: 3461
Joined: 23/09/2010 13:17

#107 Re: Njega orhideja

Post by Zovem se Zelena »

Orhidejoljupci :-D treba mi savjet...
Dobila sam jednu prelijepu korpu sa cvijećem, karanfili, neko poljsko i orhideje. Ne znam da li je jedna orhideja u pitanju ili više. Koliko sam uspjela vidjeti, a da ne upropastim cijelu korpu, cvijeće je u nekoj vrsti spužve...
Interesuju me te orhideje, žute, prelijepe su i žao mi je da ih ostavim da se osuše. Postoji li mogućnost da ih presadim u saksiju sa zemljom? Ne znam još uvijek da li imaju i listove (ne vide se) ili su samo grančice sa cvijetom u pitanju.

I imam još jedan buketić sa orhidejom, bez lista samo grančica. Mogu li i nju presaditi?

http://www.flickr.com/photos/94036633@N04/8554540733/
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#108 Re: Njega orhideja

Post by CherryLips »

Mozes presaditi,samo nabavi zemlju za orhideju,tj.nije prava zemlja ali vidjeces kad kupis i providnu plasticnu posudu,mi samo tako sa stare orhideje odsjekli nove grane i korjenje koje je krenulo,rasadili i za sada fino nspreduje. I nije lose imati i onu pumpicu za vodu ali onu koja stvara kao vodenu maglu,a ne sprica direktno na listove..
User avatar
Zovem se Zelena
Posts: 3461
Joined: 23/09/2010 13:17

#109 Re: Njega orhideja

Post by Zovem se Zelena »

CherryLips wrote:Mozes presaditi,samo nabavi zemlju za orhideju,tj.nije prava zemlja ali vidjeces kad kupis i providnu plasticnu posudu,mi samo tako sa stare orhideje odsjekli nove grane i korjenje koje je krenulo,rasadili i za sada fino nspreduje. I nije lose imati i onu pumpicu za vodu ali onu koja stvara kao vodenu maglu,a ne sprica direktno na listove..
Super, hvala :thumbup: Pokušat ću, ništa me ne košta. Zemlju predpostavljam mogu naći u obiju, cvjećarama ili? Ima li potrebe za prehranom odmah ili nešto kasnije?
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#110 Re: Njega orhideja

Post by Partizzanka »

ja svoje orhideje zalijem jednom sedmicno i ostavim im oko 1cm vode :)
i super mi rastu
stoje na prozoru ispod klime koja im siba toplo cijeli dan ...
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#111 Re: Njega orhideja

Post by beautyfool »

Orhideja se moze rasaditi na 3 nacina:

1. Sjemenom, koje je jako tesko uzgojiti
2. Dijeljenjem korijena
3. Orhideje na svojim granama znaju pustiti korijene iz kojeg niknu nove liske i taj korijen zajedno s novom liskom se moze zasaditi kao zasebna orhideja.

Naravno sve to se sadi u zemlju namjenski za orhideje , ne klasicnu zemlju.

Rezano cvijece, dakle grane bez korijena nema smisla saditi, jer od njih nece nista nici. Orhideje nisu tip ljubicice da bi se mogle rasaditi na taj nacin.
User avatar
Zovem se Zelena
Posts: 3461
Joined: 23/09/2010 13:17

#112 Re: Njega orhideja

Post by Zovem se Zelena »

beautyfool wrote:
Rezano cvijece, dakle grane bez korijena nema smisla saditi, jer od njih nece nista nici. Orhideje nisu tip ljubicice da bi se mogle rasaditi na taj nacin.
Ovo me interesuje, jer rekoh da su u buketu u korpi, kao da su grančice zabodene u neku spužvu i nisam sigurna da imaju korijen i list. Razbucat :mrgreen: ću za koji dan korpu pa vidjet ću može li se šta napraviti.
Hvala puno :thumbup:
User avatar
gladna sam
Posts: 498
Joined: 14/09/2006 11:33
Location: Frizider

#113 Re: Njega orhideja

Post by gladna sam »

Orhideja je najzahvalniji cvijet na svijetu i sto se mene tice najljepsi :D
imam ih oko 15tak komada poslije cu da nalijepim slike!
A sto se tice njege istih, nista lakse, nisam u zivotu vidjela da nesto tako krhko i na izgled egzoticno ne zahtjeva puno truda!
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#114 Re: Njega orhideja

Post by BIONA »

Blago tebi kad je orhideja najzahvalniji cvijet na svijetu...vidis kako se ljudi znaju muciti oki te ljepotice :D
Definitivno imam namjeru kupiti jednu, znam da su u OBI-ju dosta jeftinije, kostaju negdje oko 10 KM.
User avatar
gladna sam
Posts: 498
Joined: 14/09/2006 11:33
Location: Frizider

#115 Re: Njega orhideja

Post by gladna sam »

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Ima ih jos nekolko koje nisu trenutno u cvatu, tigrastih nisam ljubitelj ali eto imam ih!
Bijele su mi najdraze i ove zelene boje slatkisa :D
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#116 Re: Njega orhideja

Post by Partizzanka »

a zeno gladna
pa ti si "gora" od mene :)

ja sam mislila da ih ja imam puno i da mi ludo cvjetaju a vidi ovo :)
User avatar
krompir i riza
Posts: 3766
Joined: 11/07/2010 18:31

#117 Re: Njega orhideja

Post by krompir i riza »

Jaoo, vidi ih :-D.

Kako imaš ovoliko cvjetova na jednoj stabljici? :shock: Kod mene 2-3 maksimalno, sve mi se sprcalo u one listove, ogromni su :cry:.
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#118 Re: Njega orhideja

Post by beautyfool »

Gladna divne su ti Orhideje, odmor za oci :)
User avatar
gladna sam
Posts: 498
Joined: 14/09/2006 11:33
Location: Frizider

#119 Re: Njega orhideja

Post by gladna sam »

Ova bijela je ko metla nisam ih fino slikala, ima milion grana zivi cirkus :D
partizanko vidjela sam tvoje na prvoj stranici
ma prelijepe su
Kad sam u ceskoj bila vidjela sam orhidjeje koje su bukvalno visile u zraku
neka ljubicasta boja,totalno nestvaran cvijet - ma ludilo i onda su mi objasnili da ove nase cvjecke imaju vazdusni korijen i da maltene rastu oko drveca i po drvecu :-)
Vani je daleko bolji izbor, blago onom ko ima IKEA-u u mahali, hem jeftine hem haos od izbora
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#120 Re: Njega orhideja

Post by BIONA »

Svaka cast, ovo je raj za oci :D
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#121 Re: Njega orhideja

Post by Sunrise00 »

sta je ovo 'vako :shock: :shock: :shock: preeedivno :)


ovoj mojoj otpalo cvijece :( treba tako jelde? :D dusa me zaboli kad je vidim :oops:
User avatar
Zovem se Zelena
Posts: 3461
Joined: 23/09/2010 13:17

#122 Re: Njega orhideja

Post by Zovem se Zelena »

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Predivne, kuc kuc da ih ne ureknemo! Svaka čast, vidi se da je to prava ljubav!
User avatar
gladna sam
Posts: 498
Joined: 14/09/2006 11:33
Location: Frizider

#123 Re: Njega orhideja

Post by gladna sam »

Hvala :D
Orhideje jesu mojaljubav, cvjetovi budalasi, tako im tepam a eto oni uzvracaju istom mjerom izgleda :D
Sta je s ostalim orhideoljupcima

Vidim procvjetale su mi jos nekolke pa cu da nabacim kad stignem :)
antic
Posts: 16
Joined: 13/04/2011 13:30

#124 Re: Njega orhideja

Post by antic »

Kako vam to uspijeva, moja se jadnica skoro osusila samo jos listovi stoje kako treba :(
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#125 Re: Njega orhideja

Post by beautyfool »

gladna sam kako ih njegujes ? Kako i koliko cesto ih zalivas i kad ih prihranjujes ?
Kod mene isto cvijetaju ali ne ovako bujno, tvoje su prelijepe.
Post Reply