Njega orhideja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#26 Re: Njega orhideja

Post by GAU8 »

Koliko ih cesto treba dohranjivati?
Ja sam cuo savjet da se zaliju 1 sedmicno ili rijedje, tako sto se unutarnja saksija potopi i ostvi par minuta da voda otece i onda se vrati u unutarnju saksiju.
Na taj nacin kora u kojoj se nalazi upije vodu koliko treba i regulise vlaznost...
User avatar
jasminum
Posts: 1
Joined: 12/10/2011 16:01

#27 Re: Njega orhideja

Post by jasminum »

Epifitske orhideje imaju zracno korijenje koje je potrebno vlaziti (drzati u zemlji). Kada se presadjuje treba se voditi racuna da bude posuda providna (ja koristim staklenu), presadjuje se na jedan kraj posude... nikako na sredinu :)

Kada se zalijeva... potrebno je staviti 2-3 kapi limuna :) i po mogucnosti sto vise prskati prskalicama... tako cvijet traje duze, a i stvara se dovoljna kolicina vlege. :)
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#28 Re: Njega orhideja

Post by Partizzanka »

orhideje same pokazu kada ih treba zaliti ... kada im je korijenje bijelo one bi htjele malo vode
cim korijenje pod ili u vodi pozeleni dosta im je
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#29 Re: Njega orhideja

Post by GAU8 »

Partizzanka wrote:orhideje same pokazu kada ih treba zaliti ... kada im je korijenje bijelo one bi htjele malo vode
cim korijenje pod ili u vodi pozeleni dosta im je
Sta znaci zuto/smedje korijenje??
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#30 Re: Njega orhideja

Post by Partizzanka »

previse vode
istruhle ugnjile
odrezi to korijenje i ne ostavljaj ih u vodi da stoje danima
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#31 Re: Njega orhideja

Post by GAU8 »

Partizzanka wrote:previse vode
istruhle ugnjile
odrezi to korijenje i ne ostavljaj ih u vodi da stoje danima
Nikad ne stoje u vodi, naprotiv mislim da su cak premalo zaljevane.
Uvijek su se potapale pa 10-ak sekundi do vrha i ostavljale da se ocijede par minuta.
I to sve cak i rjedje od 1x sedmicno.
nema cvijeca i izdanaka, samo izrasta novo lisce vec godinu dana.
merik
Posts: 202
Joined: 15/06/2010 12:12
Location: Između jave i sna

#32 Re: Njega orhideja

Post by merik »

Pročitah svaki post od prvog do posljednjeg. :D
U prvoj cvjećari na koju naletim kupujem orhideje, prelijepe su.

P.S. 200-ti post, danas jubilej . :mrgreen:
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#33 Re: Njega orhideja

Post by Partizzanka »

haj ih slikaj pa da vidimo

kod mene su posmedjili neki korjencici ali su stajali pored prozora i smrzli se :(

ali svejedno one luduju i cjvetaju
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42263
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#34 Re: Njega orhideja

Post by Mis mekinjas »

Ja znam jednog cvjećara i on mi reče, da se u pola litre vode, stavi kafena kašika šećera, pusti da odstoji, i s tomvodom da se jednom sedmično zalijevaju orhideje. On kaže da svoje tako održava, puno svjetla, i ima neko posebno đubrivo za orhideje, znam da ih ima u cvjećarama Konzuma kupiti. :)
Inače, ja ih nemam.
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#35 Re: Njega orhideja

Post by Partizzanka »

ma i to gnojivo ja imam ... ponekad ih time "pocastim" ali ne precesto

ja sam ubjedjena da one ovako lijepo cvjetaju jer znaju da ih ja volem do neba :)
quince
Posts: 2
Joined: 18/01/2012 11:56

#36 Re: Njega orhideja

Post by quince »

Zdravo.Ja sam nova na forumu.Imam orhideju koja vec vise od godinu dana nema ni stabljike ni cvijeta samo listovi rastu kao ludi.Zna li neko kako da je potaknem da pusti stabljiku.Cula sam da u Sarajevu ima cvjecara u kojoj ima predivan izbor orhideja i SVE za orhideje (gnojivo,zemlja,...) pa me zanima zna li neko gdje se to nalazi.Ovdje u Zenici nema NISTA za njih,pa ludim zbog toga.Zelim sacuvati svoju orhidejicu pa mi je zato to jako vazno.Hvala
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#37 Re: Njega orhideja

Post by CherryLips »

Kod moje se orhideje grane poceli susiti,vrhovi zute li zute...
User avatar
Nadinka
Posts: 2143
Joined: 01/02/2010 13:17

#38 Re: Njega orhideja

Post by Nadinka »

Moje orhideje su ljepše nego ikad, jako kratko su spavale, ali nisma ih pomjerala i samo sam ih sedmicno potapala i kvasila. Sad obje imaju po dvije gran (a imale po jednu) i po masu pupoljaka i cvjetova. Ja sretna do neba :)

Ja im ubacim one stapice crvene za cvjetanje, mozda ih je to poguralo :)
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#39 Re: Njega orhideja

Post by beautyfool »

quince wrote:Zdravo.Ja sam nova na forumu.Imam orhideju koja vec vise od godinu dana nema ni stabljike ni cvijeta samo listovi rastu kao ludi.Zna li neko kako da je potaknem da pusti stabljiku.Cula sam da u Sarajevu ima cvjecara u kojoj ima predivan izbor orhideja i SVE za orhideje (gnojivo,zemlja,...) pa me zanima zna li neko gdje se to nalazi.Ovdje u Zenici nema NISTA za njih,pa ludim zbog toga.Zelim sacuvati svoju orhidejicu pa mi je zato to jako vazno.Hvala
Mozda ti mjesto ne valja ?

Orhidejama je potrebna toplina i svjetlost ali ne direktno ljetno sunce, po zimi nije problem moze i sunce da ide direktno na cvjece jer nije jako.Mojoj mami je tako orhideja godinu dana samo liske sirila a nikako da izbaci grancicu, kako je pomjerila na prozor a ispod prozora ima radijator, odmah je izbacila 2 grancice i eno puna pupoljaka.

U Sarajevu u OBI imas jako povoljne orhideje a prosle godine sam ja tamo i gnojivo kupovala, vjerujem da imaju i sad.
quince
Posts: 2
Joined: 18/01/2012 11:56

#40 Re: Njega orhideja

Post by quince »

beautyfool wrote:
quince wrote:Zdravo.Ja sam nova na forumu.Imam orhideju koja vec vise od godinu dana nema ni stabljike ni cvijeta samo listovi rastu kao ludi.Zna li neko kako da je potaknem da pusti stabljiku.Cula sam da u Sarajevu ima cvjecara u kojoj ima predivan izbor orhideja i SVE za orhideje (gnojivo,zemlja,...) pa me zanima zna li neko gdje se to nalazi.Ovdje u Zenici nema NISTA za njih,pa ludim zbog toga.Zelim sacuvati svoju orhidejicu pa mi je zato to jako vazno.Hvala
Mozda ti mjesto ne valja ?

Orhidejama je potrebna toplina i svjetlost ali ne direktno ljetno sunce, po zimi nije problem moze i sunce da ide direktno na cvjece jer nije jako.Mojoj mami je tako orhideja godinu dana samo liske sirila a nikako da izbaci grancicu, kako je pomjerila na prozor a ispod prozora ima radijator, odmah je izbacila 2 grancice i eno puna pupoljaka.

U Sarajevu u OBI imas jako povoljne orhideje a prosle godine sam ja tamo i gnojivo kupovala, vjerujem da imaju i sad.
Orhideja mi stoji 1m od prozora i cini se da ima dosta svjetlosti jer mi u stanu ima dosta svjetla. Mogu je staviti na policu prozora iznad radijatora ali se bojim da ce joj tu nocu skoditi jer su stari prozori.Vidjecu opet.Hvala
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#41 Re: Njega orhideja

Post by Digla_da_kreci »

Narode da vas pitam....imaju li one sitne musice na orhidejama?
Hocu sebi da kupim dvije, ali me strah da se ne pojave ove musice zbog kojih sam bacila jedno divno zeleno cvijece.
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#42 Re: Njega orhideja

Post by Partizzanka »

mislis biljne vasi ???

nema toga na orhidejama

a ako toga ima na cvijecu to se tjera mlijekom :) malo pospricas cvijece i one odu :)
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#43 Re: Njega orhideja

Post by Digla_da_kreci »

Ovo su musice koje lete, ako sam skontala izlaze iz zemlje jer sam previse zalijevala. Barem sam tako izguglala jer ne znam nista o cvijecu. :mrgreen:
Cuj mlijekom se to rjesava, aaa da sam znala prije ne bih bacila.
Uglavnom grozim se tih musica po kuci i biljnih usiju, pa zato pitam da bezveze ne bacam ako ce se pojaviti i na orhideji. :)
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#44 Re: Njega orhideja

Post by CherryLips »

Meni nekad davno sveki rekla da se za te musice zabije cehno bijelog luka u zemlju i one odu...
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#45 Re: Njega orhideja

Post by Digla_da_kreci »

Ima logike, ko jos ne bjezi od mirisa bijelog luka :mrgreen:
Hvala na savjetima :-D
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#46 Re: Njega orhideja

Post by beautyfool »

Digla_da_kreci wrote:Ima logike, ko jos ne bjezi od mirisa bijelog luka :mrgreen:
Hvala na savjetima :-D
:lol: :thumbup: ja nisam s tim deverala ali dobro je znati
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#47 Re: Njega orhideja

Post by delightful »

Image

Uploaded with ImageShack.us Image

Uploaded with ImageShack.us Image

Uploaded with ImageShack.us Image

Uploaded with ImageShack.us

Ovogodisnje izdanje. Zuta je nova, a ovo je prava prinova Image

Uploaded with ImageShack.us treba je prasaditi u zasebnu posudu, ali moram cekati da prestane cvjetati.
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#48 Re: Njega orhideja

Post by Dori »

Ja ih imam 4 i taman nekako po 2 cvjetaju, tako da stignu jedna drugu. Zaljevam ih jednom sedmicno. Odnesem ih u sudoper, zalijem, ostavim jedno 15min da se ocijede i vratim u ukrasne saksije. Jednom mjesecno dodam i onu "hranu" u vodu. To je sve...
Jako cesto se pojave mlade grane kad se jedna osusi. U novembru mi je cak jedna pustila dvije odjednom i eno ih jos uvijek stoje :mrgreen:

Image
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#49 Re: Njega orhideja

Post by CherryLips »

Blago vama,ja oko svoje igram ko blentava i nista....skoro sam i ono gnojivo za njih uzela pa cu vidjeti hoce li biti kakvog hajra...kad se samo sjetim kakva je bila kad sam je dobila,dodje mi da placem... :sad:
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#50 Re: Njega orhideja

Post by delightful »

a jesu li ti orhideje na prozoru? ako imas neki prozor koji dobje malo sunca u jutarnjim satima, to je najbolje. ili ih barem stavi na bilo koji prozor (samo da nema promaje) dok nema jakog sunca. sve ostalo dobro radis, jedino mi pada na pamet nedostatak svjetlosti.
Post Reply