Njega orhideja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#51 Re: Njega orhideja

Post by Partizzanka »

KOD MENE JEDNA jos uvijek ima ogromnu granu sa cvijetom ... tako je od septembra (ne znam jesam li slike stavljala)
ostale su prosle, sad krece novi krug
ja svoje zaljevam isto jednom sedmicno ali naspem malo vode ... i ostavim mozda 1cm vode u posudi ... tako da ona pije vodu polako kako njoj odgovara
posto mi stoje direktno ispod klime, a klima puse stalno - bojim se da bi mi se isusile brzo
s tim da ja imam posude bas za orhideje pa su one nekako na dnu izdignute i udubljene pa voda ne dotice korjenje - takvih imam 3 ili 4 .. ali i ove koje stoje u obicnim posudama se dobro drze
samo meni korjenje izgleda grozno! ali one su ok!

delightful - OVO JE RAJ NA TVOM PROZORU!
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#52 Re: Njega orhideja

Post by Partizzanka »

sad sam vidjela,na prvoj strani ima slika kad su tek pocele da cvjetaju ... ova u zelenoj straftiranoj posudi ... ova grana koja je dole kao objesena ... sad je skroz ovamo dugacka preko hibiskusa i puna je cvijeta :)

ja svoje orhideje volim i mislim da je to njima najvaznije :)
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#53 Re: Njega orhideja

Post by delightful »

pa i na tvom prozoru je pravi raj! vidim da ti pustas grane da idu gdje hoce, ne kacis ih - ili mi se cini? svidja mi se ovo, vrlo je 'prirodno'.
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#54 Re: Njega orhideja

Post by Partizzanka »

ma ne mogu ih pohvatati
:)

pokusavala sam ali nekako krenu rasti u krivo .. i onda se bojim da ih ne slomim ako budem forsirala da idu pravo gore ... a i kada pocnu cvjetovi da nicu, grana bude teska i onda se jadnica savije skupa sa onim stapicem (ako je prije uspijem uhvatiti) i sta cu onda nego pustiti neka raste kako hoce :), pa obicno postavim neki drugi cvijet da drzi granu
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#55 Re: Njega orhideja

Post by male_okice »

zene moja orhideja nece da cvate :( kupljena je prosle godine na ljeto i tad je imala vec cvjetove na sebi. Negdje u septembru su joj opali ti cvjetovi i onda sam kontala hajd mozda joj nastupa taj zimski period mirovanja pa sam je pustila, 1 sedmicno zalijevala i cinila mi se ok. Sad negdje sam ocekivala da ce pustiti barem neku zilicu ili nesto da ce poceti cvjetati medjutim ona nista. Listovi su joj i dalje zeleni, cak su tokom zime 2 nova narasla, cini se "vesela" ali nece da pusti onu stabljiku sa cvjetom. Sta da joj radim imali neko prijedlog? Da joj kupim ono gnjojivo ili da je mozda premjestim negdje drugo? (sad je trenutno na stolu blizu balkona tako da mislim da ima dovoljno svjetlosti) pomagajte :cry:
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#56 Re: Njega orhideja

Post by delightful »

po mom iskustvu, stol kod balkona/prozora nije dovoljan. kod mene cvjetaju samo na prozoru, i stalno su na prozoru jer nema puno direktnog sunca, osim rano ujutro. sklonim ih samo kad su najvece vrucine. bitno je da je orhideja zdrava, a to sto joj listovi rastu i sto je vesela znaci da je zdrava. stavi je na prozor i daj joj malo vremena i to je sve.
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#57 Re: Njega orhideja

Post by male_okice »

delightful wrote:po mom iskustvu, stol kod balkona/prozora nije dovoljan. kod mene cvjetaju samo na prozoru, i stalno su na prozoru jer nema puno direktnog sunca, osim rano ujutro. sklonim ih samo kad su najvece vrucine. bitno je da je orhideja zdrava, a to sto joj listovi rastu i sto je vesela znaci da je zdrava. stavi je na prozor i daj joj malo vremena i to je sve.
hm...ja sam citala da one ne vole direktno svjetlo pa hajd reko onda necu ih stavljati na prozor...mada dnevni boravak gdje su one ima ujutru svjetlosti znaci kad sunce izadje pa do jedno 10-11h poslije nema direktnog sunca vise. hajd vidjecu da je stavim na prozor mozda se onda nesto pokrene
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#58 Re: Njega orhideja

Post by delightful »

ma i ja sam to citala, i stosta drugo, i u pocetku sve slusala, a one jadnice samo tako pustale listove, i nista. cim sam ih premjestila na prozor, pocele su pustati grane i od tada ne prestaju, bukvalno stalno cvjetaju. juce sam primijetila na orhideji koja ima dvije grane pune cvjetova da raste nova. samo treba paziti da nije prejako sunce.
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#59 Re: Njega orhideja

Post by CherryLips »

Onda mi ne preostaje nista drugo nego da i ja svoju stavim u prozor pa da vidim....
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#60 Re: Njega orhideja

Post by KatarinaKosaca »

delightful wrote:pa i na tvom prozoru je pravi raj! vidim da ti pustas grane da idu gdje hoce, ne kacis ih - ili mi se cini? svidja mi se ovo, vrlo je 'prirodno'.
Kako su ljudi zlobni... Kažu da uopće ne pišeš i ne postaš ... :roll: Evo nađoh dokaz da lažu.
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#61 Re: Njega orhideja

Post by male_okice »

sigurno ima mjesec dana kako sam pisala da nece moja orhideja da cvjeta...eh doslo je do novog razvoja situacija...naime ja jadna stavim je na prozor ali problem je sto mi je uska ona daska i ona se samo izvrce (jedan dan sam dosla s posla a ona pala na pod :roll: ) sakupim je ja i reko sad je garant gotova i zalijem malo i pustim opet...poslije vidim dobro je nije joj nista...

Onda sam pokusala da je stavim na balkon na pod da ne bi opet pala...eh to joj se izgleda nikako nije svidjelo-prejako joj sunce bilo pa u roku tih 3-4h sto je bila vani 1 list pozutio i dobio kao opekotinu :shock: odmah sam je unijela i vratila na njeno prvobitno mjesto na ormaricu za knjige...

eh od toga je proslo 2-3 dana ja je opet zalila, kad vidim ja novi list :-D :D :mrgreen: i to gore izbio na samom vrhu (Image , ja jadna mislila ona krepala ali eto novi list nova nafaka...mozda do godine i bude cvijeta
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#62 Re: Njega orhideja

Post by delightful »

super za list!!! moras je staviti u ukrasnu posudu, da se ne izvrce, pa je vrati na prozor. i kod mene pozutili listovi, pa ih taman sklonila, kad snijeg... ali ipak rastu nove grane i novi listovi, bez obzira na te zute listove, tako da se nadam da ce se oporaviti. bilo je prevruce onih nekoliko dana. sretno u svakom slucaju :-D
User avatar
thea
Posts: 1166
Joined: 04/10/2011 23:05

#63 Re: Njega orhideja

Post by thea »

u vezi orhideja, ne znam dali je neko napisao.

Orhideja se zimi zaljeva svako 15 dana, ljeti kad je vise zrak suh 2-3x sedmicno, orhideje ne zaljevam vec ih stavim u duboku posudu punu vode dovoljno kao da banjas orhideju, nakon 10-15 min izvadis.
orhideja ne voli da je u bari-lokvi tako da mojima jako prija banja jer korijen direktno dobije vlaznost.

love love orhideje
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#64 Re: Njega orhideja

Post by male_okice »

delightful wrote:super za list!!! moras je staviti u ukrasnu posudu, da se ne izvrce, pa je vrati na prozor. i kod mene pozutili listovi, pa ih taman sklonila, kad snijeg... ali ipak rastu nove grane i novi listovi, bez obzira na te zute listove, tako da se nadam da ce se oporaviti. bilo je prevruce onih nekoliko dana. sretno u svakom slucaju :-D

ja ne znam razmisljam da je presadim? u ovoj je posudi vec pravo dugo...imam jednu tesku saksiju kao od gline i u nju sam je mislila prebaciti jer se onda sigurno vise ne bi mogla izvrnuti...ovako u ovoj plastici je sva haman ispala od tezine listova :-) ne znam ni sama vise, takodjer sam primjetila da ima nesto bijelo oko nje, pa sam malo google i vidjela sam da i moja ima mozda vunaste usi :? ne znam da li je sad kasno za presadu jer je vec polovina maja...
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#65 Re: Njega orhideja

Post by CherryLips »

Ja koliko znam da se orhideje ne presadjuju,samo je stavi u neku ukrasnu saksiju,ja sam tako uradila...i zalijevaj redovno...moja se pomalo oporavlja kako sam je stavila u prozor,krenule mlade,ja sretna do neba:):)
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#66 Re: Njega orhideja

Post by male_okice »

@cherrylips...ja sam vidjela na youtube i jos svugdje repotting orchids, radi se to ako je biljka npr ostetila se ili je bolesna pa se pokusa presadom spasiti sta se spasiti da...odreze se i 1 dio korijenja itd...http://www.google.ba/search?aq=0&oq=rep ... mzCQ&gbv=2
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#67 Re: Njega orhideja

Post by CherryLips »

Hajd super,ako ce pomoci...:)
User avatar
MersY
Posts: 295
Joined: 21/12/2011 15:08

#68 Re: Njega orhideja

Post by MersY »

Moja orhideja je nekoliko puta cvjetala i imala je divne ljubičaste cvijetove ali se sada ona grana na kojoj budu cvjetovi skroz osušila pa ne znam da li tu granu trebam da otkinem jer je ona skroz suha i šuplja...orhideja mi je inače u kancelariji ali me nije bilo jedno vrijeme i kad sam se vratila takvu sam je zatekla :(
User avatar
swirl
Posts: 1534
Joined: 15/01/2009 13:48
Location: Sarajevo

#69 Re: Njega orhideja

Post by swirl »

MersY wrote:Moja orhideja je nekoliko puta cvjetala i imala je divne ljubičaste cvijetove ali se sada ona grana na kojoj budu cvjetovi skroz osušila pa ne znam da li tu granu trebam da otkinem jer je ona skroz suha i šuplja...orhideja mi je inače u kancelariji ali me nije bilo jedno vrijeme i kad sam se vratila takvu sam je zatekla :(
I meni se jedna grana osusila, i ne znam sta da radim, da li da je odsjecem, ili ne? Ima li iko da zna odgovor na ovo pitanje? :)
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#70 Re: Njega orhideja

Post by beautyfool »

Uvijek rezite suhe grane, od njih nema koristi a samo mogu vuci vlagu koja je potrebna za biljku. S vremenom orhideja pusta nove grancice.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#71 Re: Njega orhideja

Post by PipiDugaDevetka »

U Velikoj Britaniji ima mnogo udruženja Ljubitelja orhideja:
http://writingeveryday.files.wordpress. ... 090123.jpg

U Hutovu blatu ima 2000 vrsta orhideja što je više nego u cijeloj Britaniji. Nadam se da će se neko sjetiti da organizuje ''Pelcer tour'' po Hutovom blatu, a ne samo ''Watch bird'' safari.
girl
Posts: 456
Joined: 27/06/2008 10:15

#72 Re: Njega orhideja

Post by girl »

moze li mala pomoc oko tog rezanja? moja orhideja je imala jednu granu kad sam je kupila i vidjela sam trag odsjecene druge, zajedno sa jednim korijenom koji je bio pored te grane. ostalo je otprilike 2 cm i jednog i drugog. i naravno to se susi. druga grana je lijepo cvjetala i kad su svi cvjetovi otpali, iako je bila zelena grana ja sam je odrezala. nekad sam cini mi se procitala da je treba rezati iznad drugog clanka, to je kod mene nekih 5 cm, i tako sam je i odrezala. sad je to zuto i osusilo se, bih li ja to trebala odrezati skroz do dna, do stabljike s listovima? proslo je vise od mjesec da sam je odrezala, narastao je citav jedan novi list i mislim da je na lijepom mjestu ispod prozora, gdje ima dosta svjetla, ali je sunce ne przi. zalijevam onako kako ste ovdje napisale. i koliko otprilike treba da naraste novi cvijet. ranijih godina sam bacila barem 3 orhideje, jer nikako nisam znala sta da im radim, i cvjetovi nisu rasli. ovoj bih bas da se posvetim i spasim je, pa zato dajte, pomozite :)
User avatar
malenna
Posts: 202
Joined: 23/11/2006 17:42

#73 Re: Njega orhideja

Post by malenna »

girl wrote:moze li mala pomoc oko tog rezanja? moja orhideja je imala jednu granu kad sam je kupila i vidjela sam trag odsjecene druge, zajedno sa jednim korijenom koji je bio pored te grane. ostalo je otprilike 2 cm i jednog i drugog. i naravno to se susi. druga grana je lijepo cvjetala i kad su svi cvjetovi otpali, iako je bila zelena grana ja sam je odrezala. nekad sam cini mi se procitala da je treba rezati iznad drugog clanka, to je kod mene nekih 5 cm, i tako sam je i odrezala. sad je to zuto i osusilo se, bih li ja to trebala odrezati skroz do dna, do stabljike s listovima? proslo je vise od mjesec da sam je odrezala, narastao je citav jedan novi list i mislim da je na lijepom mjestu ispod prozora, gdje ima dosta svjetla, ali je sunce ne przi. zalijevam onako kako ste ovdje napisale. i koliko otprilike treba da naraste novi cvijet. ranijih godina sam bacila barem 3 orhideje, jer nikako nisam znala sta da im radim, i cvjetovi nisu rasli. ovoj bih bas da se posvetim i spasim je, pa zato dajte, pomozite :)
Odrezi samo to osuseno, jer mozete na toj grani nova grana krenuti kao meni. Ako grana nije suha nikad ne rezi do kraja, samo suhi dio. Nastavi zaljevati kao i do sada i i nesto ce doci. Meni je na jednoj tek nakon godinu dana pocela nova grana da raste. S orhidejama treba biti strpljiv.
Evo primjer kako su meni narasle dvije grane :)
Image
edy_
Posts: 4
Joined: 31/08/2012 21:07

#74 Re: Njega orhideja

Post by edy_ »

Zdravo svima, ja sam nova a vec imam pitanja. E ovako ja sam prije pola godine dobila svoju prvu orhideju i Boze zaljubila sam se u njih, od tolikog straha da mi ne ugine sam toliko citala o njima i et drzi se idalje :-D . Momak mi je donio jednu od svoje mame jer joj se sasusile grane pa je pokusavam vratiti u zivot. Ona joj je skroz osjekla stabljike jer su se kaze osusile skroz. Ali skoro sam se iznenadila jer mi je krenuo keiki, ali problem je sto je kreno uz korjen znaci ne kao na stabljici kakve sam vidjala na netu nego uz sam korjen i ne znam da li da je presadim i taj keiki odvojim od "majke" ili da ih ostavim zajedno :? ? Stavila bih vam slike ali ne kontam bas kako ovo funkcionise :-D Hvala pozz
User avatar
Zovem se Zelena
Posts: 3461
Joined: 23/09/2010 13:17

#75 Re: Njega orhideja

Post by Zovem se Zelena »

Auuuuuuuuuu :-) koja ljepota na vašim prozorima drage moje! Inače, ja sam poznata kao ubica zelenila po stanovima i jedino što sam uspjela "uzgojiti" su bambusi! Al' sad kada sam vidjela ove vaše slike... Zaljubila sam se i definitivno ću da nabavim i orhideje.

Samo, problem mi je gdje smjestiti? Na jednom prozoru imam trakaste zavjese a ovaj drugi od kuhinje, koji je ujutro osunčan i koji bi bio idealan, nije mi pogodan jer se često otvara, zatvara... Šta da radim? Na frižider nasuprot kuhinjskom prozoru? :? :-D
Post Reply