Njega orhideja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#1 Njega orhideja

Post by Strpljiva »

Dobila sam dvije Phalaenopsis orhideje.

Image
Image

Znam da su osjetljive i traže pažnju. Negdje sam čitala da im treba prozirna saksija, neki pak kažu da je u redu i ako nije. Treba joj svijetla - manje, više? Koliko i kada zalijevati? Kako se gnoji i koji je omjer?

Jedna od ove dvije je imala prilično velik izdanak, ali sam nehotice slomila. Ova dva su mala, neću vidjeti cvijetove ni do kraja ljeta.

Postavim par slika uskoro, do tada molim ljubitelje ovog nježnog cvijeća da pišu kako ih održavaju.
User avatar
malenna
Posts: 202
Joined: 23/11/2006 17:42

#2 Re: Njega orhideja

Post by malenna »

Ja ih imam 6 :) I mogu ti reci da su predivne. Ja svoje cuvam na prozoru. Saksije mi i nisu bas povelike. Zaljevam ih jednom sedmicno, i izgleda da im prija. One vole sobnu temperaturu, i da nisu direktno izlozene Suncu, malo ujutro i to je to. Bas mi je jurec jedna pocela da cvjeta :) Ja im bas i ne posvecujem previse paznje.
User avatar
beautyfool
Posts: 2101
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#3 Re: Njega orhideja

Post by beautyfool »

Ja ih imam 3, kao sto rece malena hoce svijetlo ali nece direktno, zimus sam ih zalijevala jednom u 2 sedmice a sad jedan put u sedmici ali skroz malo vode. U OBIju sam kupila neku prehranu za orhideje, doduse samo jednom sam je koristila ali eto nek se nadje :)
User avatar
AkashaSa
Posts: 198
Joined: 12/01/2010 00:44

#4 Re: Njega orhideja

Post by AkashaSa »

Ja ih imam pet, i dugo je vremena prošlo dok nisam naučila kako da se brinem o njima,
po mom iskustvu orhideje trebaš držati na prozoru koji nije direktno izložen suncu, zaljevati ih svaki dan-dva skroz malenom količinom vode (mislim o četvrtini fildžana ili čak i manje)
jako loše podnose promjene temperature pa im se pupoljci osuše i otpadnu ako temperatura naglo padne.
saksija ne mora biti providna, ali obično jeste da bi ti mogla vidjeti da li su orhideje spremne za zaljevanje (to vidiš tako što s unutrašnje strane saksije nema kondenza.
kada ti otpadnu svi cvjetovi sa stabljike, odreži je iznad drugog članka. ona će se osušiti i za jedno 3-4 mjeseca će nići nova.
eto nadam se da sam pokrila sve.
ako te šta zanima pitaj :D
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#5 Re: Njega orhideja

Post by Strpljiva »

Hvala vam na odgovorima :)

Jeste li neke od orhideja presađivale (kalemile) ili ste sve kupile? I kako se kaleme uopšte?
User avatar
AkashaSa
Posts: 198
Joined: 12/01/2010 00:44

#6 Re: Njega orhideja

Post by AkashaSa »

Presadila sam dvije, koje sam kupila, u veće saksije
navodno je njih jako teško uzgojiti, nisam ni pokušala :S
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#7 Re: Njega orhideja

Post by Strpljiva »

AkashaSa wrote:Presadila sam dvije, koje sam kupila, u veće saksije
navodno je njih jako teško uzgojiti, nisam ni pokušala :S
OK, hvala ;-)
immuno
Posts: 2018
Joined: 07/04/2010 11:05

#8 Re: Njega orhideja

Post by immuno »

Orhideje jesu osjetljive ali ako zadovoljis uslove koje im gode nema problema neunistive su.Ja imam vec godinama dvije ( nisam bas ljubitelj dzungle u stanu) stoje mi na podu pored prozora koji je suncan samo prije podne,nevole mijenjanje mjesta,nevole promahu,i nevole puno vode.rekli su mi da sto se tice zalijevanja jednom sedmicno ih potopim u vecu posudu sa vodom i ostavim 15-ak minuta ,izvadim i okapam,nikako zalijevati kao ostalo cvijece da "stoje" u vodi.Na pocetku sam kupila sredstvo za prehranu,potrosila prije par godina al one stoje bez promjena,nikad nisam "granulat" mijenjala niti presadjivala,cvjetaju haman pa po cijelu godinu!
User avatar
Nadinka
Posts: 2143
Joined: 01/02/2010 13:17

#9 Re: Njega orhideja

Post by Nadinka »

uh immuno, da je meni to uspjeti, ne znam ni koliko sam ih promijenila :) uvijek imam jednu orhideju, jer je meni to definitivno najljepse cvijece, ali cim jadna prestane cvejtat,m ja je gledam gledam i kupim drugu :) Zadnju mi je sacuvala od dragog mama, njegovala je i cuvala odk ej ona spavala i uspjela je prezivjeti :)
sad vec ima samo par cvjetova,a jedna ona grana joj se osusila vec, pa ne znam sta da radim da je sacuvam :)
stoji mi na osvijetljenom dosta mjestu,ali ne na direktnom suncu, sam ne znam..mozda joj ej malo promaha. cula sma da je mahovina dobra, da zive u simbiozi pa sma malo poredala :) probajte i vi :)
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#10 Re: Njega orhideja

Post by male_okice »

dobila sam na poklon malu ljubicastu orhideju i sad se pitam sta s njom; tj dosad nisam nikad drzala orhideje i treba mi par savjeta kako ih drzati. citala sam da je dobro na osvjetljenom prostoru i da ih treba zalijevati malo eh mene vise zanima onaj supstrat u kojem su: naime moja je u nekoj prozirnoj plasticnoj kantici sa nekim kao kamencicima i jos necim ali nekako se bojim da joj nije pretjesno jer joj korijenje malo strsi iz donjeg dijela te posude. Da li je dobro da je odmah presadim ili da je drzim ipak jedno vrijeme u toj posudi i pitanje mi je onda u sto je presaditi? u obicnu plasticnu saksiju neku glinenu mozda? i vidim da nije dobro saditi je u zemlju gdje onda da nadjem te kamencice i to? nisam iz sarajeva ali ako bih mogla barem da dobijem naziv te "zemlje" za orhideje potrudila bih se da je nadjem.
User avatar
beautyfool
Posts: 2101
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#11 Re: Njega orhideja

Post by beautyfool »

Jednom sam vidjela da se ima u obiju kupiti bas zemlja namjenjena za orhideje, ali ja ti ne bih preporucila da je presadjujes jer orhideja nija kao obicna biljka i vjerujem da ce joj biti tesko da se prilagodi, moje sve 3 orhideje su u plasticnoj saksiji i kad pogledas tako korijenja ima svugdje i djeluje kao da je tjesno ali nije, biljki to i odgovara, ja sam samo stavila tu plasticnu saskiju u ukrasnu i eto toliko :)
User avatar
beautyfool
Posts: 2101
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#12 Re: Njega orhideja

Post by beautyfool »

Nadinka ta grana sto ti se osusila slobodno odrezi jer nemas koristi od nje, nece opet pozeleniti sigurno, kod orhideje bitne su liske one skroz dole, trebaju biti zdrave, zelene i napete, ako je s njima sve uredu ne sekiraj se izrast ce nova grana a i novo cvijece :)
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#13 Re: Njega orhideja

Post by zijancer »

aaajj :) ... strpljiva predivno izgledaju :) :) narocito ova desno na prvoj slici
gdje je mogu kupiti? mislim da bi se ovaj moj mali sobni vrt obradovao novom clanu hehhhhee :razz:


p.s. da li koristite drenazni sloj (kamencice) u saksiji sa rupicama..ili samo u zatvorenim posudama? ili to nije neophodno uopste? :-)
User avatar
Nadinka
Posts: 2143
Joined: 01/02/2010 13:17

#14 Re: Njega orhideja

Post by Nadinka »

beautyfool wrote:Nadinka ta grana sto ti se osusila slobodno odrezi jer nemas koristi od nje, nece opet pozeleniti sigurno, kod orhideje bitne su liske one skroz dole, trebaju biti zdrave, zelene i napete, ako je s njima sve uredu ne sekiraj se izrast ce nova grana a i novo cvijece :)
jooj, hvala, odrezacu ovu granu, je li trebam skroz u dnu?? druga je jos dobra i cvjeta :D
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#15 Re: Njega orhideja

Post by delightful »

Image

Uploaded with ImageShack.us

Image

Uploaded with ImageShack.us

ja imam dvije, ovu tamniju vec nekoliko godina, ovu svjetliju od prosle godine. upravo sam ih sklonila sa prozora gdje inace stoje, jer je sunce postalo prejako, iako ga ima samo ujutro. traze svjetlo i naravno mrze promaju i vodu. ja sam nekako razvila praksu da ih zaljevam u ruci, iznad lavaboa, tako da se odmah okapaju, da ne bi slucajno 'sjedile' u vodi, svakih pet dana ljeti, a zimi otprilike svakih sedam. nisam ih jos presadjivala, bojim se da bi to bilo previse za njih. one skoro stalno cvjetaju, vise ne stizem da odrezem staru granu, jer pocne da se susi, a onda odjednom izdanak ispot tog suhog pocne da raste :-) ponekad ih prihranim univerzalnom hranom za cvijece i to im se svidja. obe saksije su prozirne, ali u ukrasnim neprozirnim, tako da ne bih rekla da im to pravi neku razliku. obe su pune korijenja i unutra i vani. uglavnom, poenta svega ovoga je da su stvarno nezahtijevne i zahvalne, najbolje kucno cvijece na svijetu :-D
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#16 Re: Njega orhideja

Post by Strpljiva »

zijancer wrote:aaajj :) ... strpljiva predivno izgledaju :) :) narocito ova desno na prvoj slici
gdje je mogu kupiti? mislim da bi se ovaj moj mali sobni vrt obradovao novom clanu hehhhhee :razz:


p.s. da li koristite drenazni sloj (kamencice) u saksiji sa rupicama..ili samo u zatvorenim posudama? ili to nije neophodno uopste? :-)
Ja nisam kupovala kod nas, ali trebalo bi da ima u većim cvjećarama.

Što se tiče saksija, ne razumijem baš pitanje. Ali svakako da treba biti saksija sa rupicama, jer se voda ne smije zadržvati, inače korijenje truli. Pročitala sam da je poželjno na dno saksije staviti komade suhe gline ili crijepa, jer zadržava optimalnu vlažnost.

@deligthful Prelijepe!

edit: @zijancer vidjela sam u Mercatoru na Socijalnom orhideje. Imaju bijele i svijetlo roze.
User avatar
beautyfool
Posts: 2101
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#17 Re: Njega orhideja

Post by beautyfool »

Nadinka wrote:
beautyfool wrote:Nadinka ta grana sto ti se osusila slobodno odrezi jer nemas koristi od nje, nece opet pozeleniti sigurno, kod orhideje bitne su liske one skroz dole, trebaju biti zdrave, zelene i napete, ako je s njima sve uredu ne sekiraj se izrast ce nova grana a i novo cvijece :)
jooj, hvala, odrezacu ovu granu, je li trebam skroz u dnu?? druga je jos dobra i cvjeta :D
Pa ne znam koliko ti je suha, ako je cijela grancica suha onda je cijelu i odrezi ako je do pola toliko je i odrezi.

Delightful Orhideje su ti predivne, moje nikad nisu bile toliko guste, ja imam dvije bijele sa nekim tackicama po sebi i jednu ruzicastu.
User avatar
beautyfool
Posts: 2101
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#18 Re: Njega orhideja

Post by beautyfool »

Prosle godine je bio jako veliki izbor orhideja u OBI-ju a i cijena im je bila povoljna, ove godine ne znam kako je stanje iako mislim da imaju u ponudi :)
immuno
Posts: 2018
Joined: 07/04/2010 11:05

#19 Re: Njega orhideja

Post by immuno »

imam orhideje vec godinama i nikakvih problema zaista nemam a sto se tice onih izdanaka zelenih sto (sto nisu stabljike za cvijet) ja podrezem jer vise mi sa strana a posto mi stoje na podu onda stalno nagazim na njih ja to fino odsijecem makazama i izgleda urednije.Za ovoliko godina nikad ih nisam presadjivala i jos uvijek stoje/rastu iz granulata u kojem su bile kad sam ih dobila .>Eto drage moje nisu one bas taklo osjetljive kao sto se cini samo nemjenjati mjesto i dovoljno svjetlosti i da nije promaha to je sve sto one traze.
User avatar
miss_heidi
Posts: 98
Joined: 02/06/2011 11:45

#20 Re: Njega orhideja

Post by miss_heidi »

meni su u cvjecari rekli da je orhideju dovoljno zaljevati jednom u 15 dana... meni je to bilo cudno, mada kako sam poprilicno lijena sto se cvjeca tice, meni je to savrseno odgovaralo i toga sam se pridrzavala... i fakat, nista joj ne fali i konstantno cvjeta :D :D
gagica
Posts: 1
Joined: 19/07/2011 09:02

#21 Re: Njega orhideja

Post by gagica »

definitivno orhideje su najbolji cvijet za uzgoj koji sam imala...veoma su jednostavne...sto se tice presadjivanja, ja sam i to naucila. kupila sam zemlju za orhideje u cvjecari, nakon toga sam polako izvadila orhideju iz saksije, odrezala suho korijenje, ocistila staru zemlju (supstrat) i onda prvo na dno stavila malo novog supsrata, pa orhideju. Ne treba "trpati" zemlju kao kod ostalog cvijeca, niti pritiskati. samo nasuti novi supstrat i zaliti potapanjem. i to je to :). odmah je ponovo cvjetala...
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#22 Re: Njega orhideja

Post by pustopoljina »

immuno wrote:Orhideje jesu osjetljive ali ako zadovoljis uslove koje im gode nema problema neunistive su.Ja imam vec godinama dvije ( nisam bas ljubitelj dzungle u stanu) stoje mi na podu pored prozora koji je suncan samo prije podne,nevole mijenjanje mjesta,nevole promahu,i nevole puno vode.rekli su mi da sto se tice zalijevanja jednom sedmicno ih potopim u vecu posudu sa vodom i ostavim 15-ak minuta ,izvadim i okapam,nikako zalijevati kao ostalo cvijece da "stoje" u vodi.Na pocetku sam kupila sredstvo za prehranu,potrosila prije par godina al one stoje bez promjena,nikad nisam "granulat" mijenjala niti presadjivala,cvjetaju haman pa po cijelu godinu!
ne moras tako dugo ostavljati, dovoljno je samo da se sve fino potopi, vadis, vracas u njihovu dekorativnu saksiju, moze se i tamo cijediti.
obicno je mala plasticna saksija sa orhidejom u onim uskim i visokim keramickim saksijama za orhideje.


inace...vecina cvijeca ne smije "stajati" u vodi...truli, stvaraju se gljivice (zute listovi, uz samu zemlju stabljika bijeli).
ostalo samo da potvrdim- ne na direktno sunce, da im nije prevruce i ne mijenjati im mjesto.
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#23 Re: Njega orhideja

Post by Partizzanka »

samo da se upisem u temu i postavim vam cim prije svoje ljepotice

sve su mi istovremeno procvjetale a imam ih 6 :)
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#24 Re: Njega orhideja

Post by Partizzanka »

Image

ovo je prije mjesec ja mislim
tek su tu krenule da cvjetaju
sad je ludilo od coska i cvijeca


i meni su najzahvalnije cvijece
jednom sedmicno ih zalijem ... maaalo vode da ostane dole da imaju vlage stalno
a jedna mi se cak malo i smrzla u toku zime i opet radi ko luda

i ja ih voleeeeeeeeeem!
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#25 Re: Njega orhideja

Post by CherryLips »

Nakon malo vise od mjesec dana posto sam je dobila,moja orhideja je down... :sad: jos su 2-3 cvjeta na njoj ostala al ni oni nece dugo.....bas sam tuzna... :sad: :-?
Post Reply