Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
leigh
Posts: 223
Joined: 26/03/2008 20:52

#226 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by leigh »

kakaljin wrote:fiskalni racun nikada nisam dobio od telecoma, elektroprivrede, sarajevogasa, vodovoda
Po zakonu o fiskalnim sistemima, oslobođeni izdavanja fiskalnih računa (sve što je na mjernim instrumentima).
kakaljin
Posts: 11653
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#227 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by kakaljin »

leigh wrote:
kakaljin wrote:fiskalni racun nikada nisam dobio od telecoma, elektroprivrede, sarajevogasa, vodovoda
Po zakonu o fiskalnim sistemima, oslobođeni izdavanja fiskalnih računa (sve što je na mjernim instrumentima).
ali receno je da ce svi biti u fiskalnom sistemu, ali su napravili zakon da drzavne firme mogu biti iskljucene, samo privatne firme moraju imati fiskalne kase.

zato uzimam fiskalni racum samo tamo gdje mi treba u slucaju garancije.

jer novac od poreza ne ide tamo gdje je namjenjen. ( bio bi presretan da ide tamo za sta je najenjen)

cak se ne dozvoljava povrat poreza na kraju godine, ako zatrazis odmah ti inspekciju salju, a trazis ono sto je po zakonu tvoje.

isto kao pri registraciji vozila za putarine i vodonaknadu, a ceste nam pune rupa
Last edited by kakaljin on 21/08/2012 18:51, edited 1 time in total.
felichi
Posts: 884
Joined: 15/01/2005 17:48

#228 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by felichi »

burek ispod saca na zeljinom stadionu

ne samo da ne daju racune vec su konobarice bezobrazne i nekulturne.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#229 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by azdralovic »

U-zap wrote:Energopetrol i TarikOil, nikad racun nisam dobio.
primjetio sam na par benzinskih, da im se racun automatski printa po zavrsetku tamo gdje je kasa, da li je fiskalni ili ne ne znam, a sad oni se bas ne trude da ti ga uruce s obzirom da vecinom raja plati i sjedne u auto ...
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#230 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by Država »

Energopetrol benzinska pumpa na Čengić vili, uvijek dobijem fiskalni račun... :thumbup:
User avatar
mayab
Posts: 27188
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#231 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by mayab »

elcaliente wrote:Ima ih nekoliko odstampanih koji stoje 'nako' na pultu..

Ovaj sam fazon primjetio kod vise privatnika. Sabrijau racune sto raja baci ili ne uzem i onda ih daju ponovo kada neko trazi. Cak sam dozivio u pekari u Zenici da su mi rekli eto tu imas racuna pa uzmi koji ti odgovara.
Ili u kaficima ispod pepeljare uvijek stoji racun, ujutro ga stave i onda rade samo sa tim jednim racunom citav dan.
ne razumijem kako u Hr to moze funcionisati uredno a kod nas nikako. Sada kada sam bio na moru, u diskoteci za svako pice ljudi izdaju racun bez pitanja.[/quote]
To se zove "nepostojanje pravne drzave", a istovremeno i "veoma korumpirana drzava", sve su to odlike BiH :bih:
User avatar
adis.p
Posts: 1067
Joined: 19/01/2011 01:31

#232 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by adis.p »

Danas isao jest u U2 piceriju na markale, odmah onde pored pijace.. ii narucimo 3 pizze i 3 soka i posto je osoblje bilo jako neljubazno, prvo sto smo morali otic do sanka da narucimo jer nas niko nije posluzio.. a drugu, narucili smo pizze i sokove, i hajd valjda je normalno da konobar prvo donese pice(sokove :D ) pa onda ono ostalo kad bude gotovo, al helenejse.. ii tako sjedimo, i komentarisemo kako su nisu ljubazni, bla blaa ii hajd reko sacu trazit fiskalni, ako ne bude dala, samo cemo se pokupit iz radnje :-D ii tako i bilo xd samo kad sam dosao do lafo kase, reko mogu da platim, al naglasim i racun ako nije problem.. ii cura mi fino lijepo napise
Image
Htio sam se jos malo svadjat, al reko necu.. dovoljno je :D :D Nego jel mogu i ovi racuni, jel ona moze onu kopiju sto je ostala kod nje samo poguzvat i da bude kao da nista nije ni bilo, il? ;-)
User avatar
anonimnaosoba
Posts: 2015
Joined: 05/01/2012 00:01
Location: JOSIP KVESIĆ 3 !!!
Contact:

#233 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by anonimnaosoba »

ja često kupujem na HECI u jednoj od prodavnica i uvijek dobijem takav račun...
fijesta
Posts: 27
Joined: 11/10/2011 11:21

#234 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by fijesta »

mayab wrote: Ili u kaficima ispod pepeljare uvijek stoji racun, ujutro ga stave i onda rade samo sa tim jednim racunom citav dan.
ne razumijem kako u Hr to moze funcionisati uredno a kod nas nikako. Sada kada sam bio na moru, u diskoteci za svako pice ljudi izdaju racun bez pitanja.
To država riješi lako ako hoće!
Samo pošalje inspektore u za koje niko nezna i ako nedobiju račun ide direktna kazna privatniku!

P. S.
Budimo realni pa razmislimo kome to odgovara ko je na vlasti da radi?
sarajevomd
Posts: 706
Joined: 12/12/2010 20:42

#235 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by sarajevomd »

adis.p wrote:Danas isao jest u U2 piceriju na markale, odmah onde pored pijace.. ii narucimo 3 pizze i 3 soka i posto je osoblje bilo jako neljubazno, prvo sto smo morali otic do sanka da narucimo jer nas niko nije posluzio.. a drugu, narucili smo pizze i sokove, i hajd valjda je normalno da konobar prvo donese pice(sokove :D ) pa onda ono ostalo kad bude gotovo, al helenejse.. ii tako sjedimo, i komentarisemo kako su nisu ljubazni, bla blaa ii hajd reko sacu trazit fiskalni, ako ne bude dala, samo cemo se pokupit iz radnje :-D ii tako i bilo xd samo kad sam dosao do lafo kase, reko mogu da platim, al naglasim i racun ako nije problem.. ii cura mi fino lijepo napise
Image
Htio sam se jos malo svadjat, al reko necu.. dovoljno je :D :D Nego jel mogu i ovi racuni, jel ona moze onu kopiju sto je ostala kod nje samo poguzvat i da bude kao da nista nije ni bilo, il? ;-)
Link za sliku: http://s12.postimage.org/gz4rxs5x7/DSC_0436.jpg
mekaba
Posts: 1089
Joined: 19/11/2009 15:17

#236 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by mekaba »

sarajevomd wrote:
adis.p wrote:Danas isao jest u U2 piceriju na markale, odmah onde pored pijace.. ii narucimo 3 pizze i 3 soka i posto je osoblje bilo jako neljubazno, prvo sto smo morali otic do sanka da narucimo jer nas niko nije posluzio.. a drugu, narucili smo pizze i sokove, i hajd valjda je normalno da konobar prvo donese pice(sokove :D ) pa onda ono ostalo kad bude gotovo, al helenejse.. ii tako sjedimo, i komentarisemo kako su nisu ljubazni, bla blaa ii hajd reko sacu trazit fiskalni, ako ne bude dala, samo cemo se pokupit iz radnje :-D ii tako i bilo xd samo kad sam dosao do lafo kase, reko mogu da platim, al naglasim i racun ako nije problem.. ii cura mi fino lijepo napise
Image
Htio sam se jos malo svadjat, al reko necu.. dovoljno je :D :D Nego jel mogu i ovi racuni, jel ona moze onu kopiju sto je ostala kod nje samo poguzvat i da bude kao da nista nije ni bilo, il? ;-)
Link za sliku: http://s12.postimage.org/gz4rxs5x7/DSC_0436.jpg
Kad ti izda ovakav racun znaci da te smatra KRETENOM. :x Tebe ,mene ,njega ,nju i na kraju sve nas.
User avatar
adis.p
Posts: 1067
Joined: 19/01/2011 01:31

#237 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by adis.p »

Što? Znači da ipak ona može uzet ono što je njoj ostalo i pogužvat.. ii nikom ništa :roll: :roll: cc
memx
Posts: 158
Joined: 19/10/2011 15:33

#238 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by memx »

Ne izmišljajte, to je važeći račun i ne smije ga pogužvati. Ne radi im kasa vjerovatno.
sarajevomd
Posts: 706
Joined: 12/12/2010 20:42

#239 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by sarajevomd »

memx wrote:Ne izmišljajte, to je važeći račun i ne smije ga pogužvati. Ne radi im kasa vjerovatno.
Gdje je pecat, ime firme, logo, bilo sta ?
User avatar
smak
Posts: 1918
Joined: 25/05/2010 18:18
Location: Pitcairn Islands

#240 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by smak »

sarajevomd wrote:
memx wrote:Ne izmišljajte, to je važeći račun i ne smije ga pogužvati. Ne radi im kasa vjerovatno.
Gdje je pecat, ime firme, logo, bilo sta ?
ne treba logo nikakav, i pise na racunu koja je firma, samo je trebala da ti pecat stavi na to sve

IBFM je oznaka njihove fiskalne kase, koji nije upisan

mozda ne zna kako se ispunjava fiskalni nota racun
sarajevomd
Posts: 706
Joined: 12/12/2010 20:42

#241 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by sarajevomd »

Pa zato ti i kazem, kopija racuna je zavrsila u kanti :)
User avatar
adis.p
Posts: 1067
Joined: 19/01/2011 01:31

#242 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by adis.p »

I jel bi mgoao ja sad ovaj racun nekom pokazat, il da se podnese neka prijava il nesto nestoo :D Bila šta..
kikicca
Posts: 49
Joined: 31/03/2008 15:23

#243 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by kikicca »

adis.p wrote:I jel bi mgoao ja sad ovaj racun nekom pokazat, il da se podnese neka prijava il nesto nestoo :D Bila šta..
Ne bi mogao nista uraditi. Naime, postoje pisani fiskalni racuni, koji se mogu pisati ukoliko postoji problem sa kasom ili slicno, mada nisam sigurna koliko firme koje mogu da zavrcu, takve racune prikazuju. Elem - na tom racunu mora postojati obracunat PDV i osnovica, i mora, ali mora biti pecat firme. Ovo sto su oni napisali, veze s vezom nema.
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#244 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by antonija »

Ja sam primjetila odlicnu caku sa racunima sto rade, u vise navrata.

Uredno DOBIJEM RACUN.

Ali npr narucila sam PIZZU i kafu, dosla u PIZZERIJU u 21:00h - a meni na tom racunu pise, tacno ta pizza i kafa, ali vrijeme 15:33h.

Sakupe one racune koji su ostali, pa samo kasnije dodaju - niko i onako ne gleda vrijeme.
User avatar
smak
Posts: 1918
Joined: 25/05/2010 18:18
Location: Pitcairn Islands

#245 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by smak »

kikicca wrote:
adis.p wrote:I jel bi mgoao ja sad ovaj racun nekom pokazat, il da se podnese neka prijava il nesto nestoo :D Bila šta..
Ne bi mogao nista uraditi. Naime, postoje pisani fiskalni racuni, koji se mogu pisati ukoliko postoji problem sa kasom ili slicno, mada nisam sigurna koliko firme koje mogu da zavrcu, takve racune prikazuju. Elem - na tom racunu mora postojati obracunat PDV i osnovica, i mora, ali mora biti pecat firme. Ovo sto su oni napisali, veze s vezom nema.

na pisanom fiskalnom racunu treba da se upise i broj sljedeceg fiskalnog racuna, mislim da tako inspekcija moze provjeriti da li je kasnije regularno prokucan racun...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#246 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by PipiDugaDevetka »

Buregdžinica kod pijace Markale ne izdaje fiskalne račune....bojim se da ne pogriješim u imenu buregdžinice, ali znam da se zove po gazdi, odnosno njegovom prezimenu. Prva iza ugla prema Baščaršiji. Odbacih pvc-izirani plavi papir na kojem je pisalo ime buregdžinice. Naravno, u smeće, a ne na ulicu.
kakaljin
Posts: 11653
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#247 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by kakaljin »

Bio sam poslom u Sirokom Brijegu i Medjugorju, i kako mi je trebao racun posto je sluzbeni put, trazio sam od restorana gdje sam rucao, nisam dobio fiskalni racun vec onaj stari racun sa kase. takodjer niko mi nije izdao racun na trafici u kaficu i prodavnici. Tako da sambio iznenadjen da nikodole nema fiskalnu kasu

Jedino u Sarajevu dobijem gdje god odem normalni fiskalni racun, dok drugi gradovi rijetko, a u hercegovini nikako
mekaba
Posts: 1089
Joined: 19/11/2009 15:17

#248 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by mekaba »

kakaljin wrote:Bio sam poslom u Sirokom Brijegu i Medjugorju, i kako mi je trebao racun posto je sluzbeni put, trazio sam od restorana gdje sam rucao, nisam dobio fiskalni racun vec onaj stari racun sa kase. takodjer niko mi nije izdao racun na trafici u kaficu i prodavnici. Tako da sambio iznenadjen da nikodole nema fiskalnu kasu

Jedino u Sarajevu dobijem gdje god odem normalni fiskalni racun, dok drugi gradovi rijetko, a u hercegovini nikako
Normala :lol: :!: U onom ANAMO :D Mostaru ne mozes platiti karticom jer im se ne isplati :-) Kazu mi onda gubimo :lol: Znamo i zasto.
Josip_
Posts: 105
Joined: 30/09/2012 21:18

#249 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by Josip_ »

Nikad ali nikad( osim ako zatrazis), racun neces dobiti u cevabdzinici Zmaj Hrasno.
mekaba
Posts: 1089
Joined: 19/11/2009 15:17

#250 Re: Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by mekaba »

Josip_ wrote:Nikad ali nikad( osim ako zatrazis), racun neces dobiti u cevabdzinici Zmaj Hrasno.
Bagra :x Telefon i prijaviti namah.
Post Reply