Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
rimac
Posts: 439
Joined: 22/09/2004 11:09

#1 Niste dobili račun - navedi prodavnicu

Post by rimac »

Mislim da je većina nas razoračana nedobivanjem računa za robe i usluge koje smo platili. Čini mi se također da malo nas zaista i inzistira na računu. Još manje nas neizdavanje računa povezuje s nezakonitošću koja za posljedicu ima nepunjenje budžeta čije bolje punjenje bi doprinijelo povećanju plaća prosvjetnih radnika, policijaca, ali i zakrpilo koju rubu na cesti ili izgradilo novo igralište za djecu.

Ajmo ovdje navesti prodavnicu (stomatološku ordinaciju, frizerski salon.....), adresu, datum i na koji iznos nismo dobili račun. Valjda će netko iz vlasti sjetiti se pa poslati inspektore na ta mjesta.

Cvjećara Evergreen d.o.o.. Adresa: Zagrebačka 1, Sarajevo, jučer i danas, ukupno 59 KM.
Last edited by rimac on 09/03/2012 10:06, edited 1 time in total.
erlman
Posts: 80
Joined: 15/07/2010 13:34
Location: Sarajevo

#2 Re: Niste dobili račun - samo navedi prodavnicu

Post by erlman »

znaci tosilo se za 8 mart :-)
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#3 Re: Niste dobili račun - samo navedi prodavnicu

Post by žulijan asanž »

Kafić Michell, Ferhadija....
User avatar
Ateista
Posts: 46576
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#4 Re: Niste dobili račun - samo navedi prodavnicu

Post by Ateista »

Te pare bi otisle za plate politicara i za kupovinu njihovih novih audia, ne za plate prosvjetnih radnika i drugih, tako da meni licno i nije bitno dobijem li racun ili ne.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#5 Re: Niste dobili račun - samo navedi prodavnicu

Post by atko »

... cekam da neko uleti sa kontrom i nakon tri minute imamo kontrasa :lol:
User avatar
rimac
Posts: 439
Joined: 22/09/2004 11:09

#6 Re: Niste dobili račun - samo navedi prodavnicu

Post by rimac »

Ateista wrote:Te pare bi otisle za plate politicara i za kupovinu njihovih novih audia, ne za plate prosvjetnih radnika i drugih, tako da meni licno i nije bitno dobijem li racun ili ne.
Tako mi je poznata ova argumentacija. Mislim da je ona samo malim dijelom tačna. Kupe političari sebi i dobra auta, ali veliki dio budžeta potroši se opet za penzije, demobilisane borce, invalide.....

Ako će svaka šuga, vlasnik dvije pekare ili jednog kafića, voziti novi Audi Q7, zašto to ne bi mogao i ministar! Mislim da je luksuznih džipova samo u Sarajevu previše da bi bili samo od ministara. Većina je od onih koji isplaćuju minimalce radnicima i ne plaćaju poreze. Zato je tvoje obrazloženje pogrešno. Zašto bi ja radio i stvarao ekstra profit gazdi, za to bio plaćen ispod onog što je normalno za život, i štitio takvog gazde lopovluke. Normalnije mi je vidjeti ministra u Q7 nego takvog gazdu.

A i nisam pozvao na raspravu o ovom nego samo tko želi da navede gdje nije dobio račun. Hvala.
rimano
Posts: 737
Joined: 28/12/2009 00:05

#7 Re: Niste dobili račun - samo navedi prodavnicu

Post by rimano »

Vidim da se masovno u cvjecarama ne izdaju racuni. Kupih sinoc cvijeca za 67KM, da nisam trazio racun nebih ga dobio sigurno.
User avatar
headbanger
Posts: 1179
Joined: 09/12/2010 10:13
Location: znojim se

#8 Re: Niste dobili račun - samo navedi prodavnicu

Post by headbanger »

atko wrote:... cekam da neko uleti sa kontrom i nakon tri minute imamo kontrasa :lol:
kontra :lol:
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#9 Re: Niste dobili račun - samo navedi prodavnicu

Post by topcam »

Bogami za zadnje placanje policiji nisam ni ja dobio "racun". Iskreno nisam ni trazio. :zoka:
User avatar
alcho
Posts: 1469
Joined: 31/08/2006 09:08

#10 Re: Niste dobili račun - samo navedi prodavnicu

Post by alcho »

Ja u Ildzisu trazio racun...konobar uze neki bijeli papir i napisa mi cifru :-)
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#11 Re: Niste dobili račun - samo navedi prodavnicu

Post by žulijan asanž »

alcho wrote:Ja u Ildzisu trazio racun...konobar uze neki bijeli papir i napisa mi cifru :-)
dobro je da nije na salvetu :D
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#12 Re: Niste dobili račun - samo navedi prodavnicu

Post by Suzie Q »

restorani u državnim i javnim institucijama

što se kaže, neka prvo od svog praga inspekcija krene
User avatar
Ateista
Posts: 46576
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#13 Re: Niste dobili račun - samo navedi prodavnicu

Post by Ateista »

rimac wrote:
Ateista wrote:Te pare bi otisle za plate politicara i za kupovinu njihovih novih audia, ne za plate prosvjetnih radnika i drugih, tako da meni licno i nije bitno dobijem li racun ili ne.
Tako mi je poznata ova argumentacija. Mislim da je ona samo malim dijelom tačna. Kupe političari sebi i dobra auta, ali veliki dio budžeta potroši se opet za penzije, demobilisane borce, invalide.....

Ako će svaka šuga, vlasnik dvije pekare ili jednog kafića, voziti novi Audi Q7, zašto to ne bi mogao i ministar! Mislim da je luksuznih džipova samo u Sarajevu previše da bi bili samo od ministara. Većina je od onih koji isplaćuju minimalce radnicima i ne plaćaju poreze. Zato je tvoje obrazloženje pogrešno. Zašto bi ja radio i stvarao ekstra profit gazdi, za to bio plaćen ispod onog što je normalno za život, i štitio takvog gazde lopovluke. Normalnije mi je vidjeti ministra u Q7 nego takvog gazdu.

A i nisam pozvao na raspravu o ovom nego samo tko želi da navede gdje nije dobio račun. Hvala.
Nisu svi vlasnici pekara i kafica kriminalci koji zgrcu pare zbog neplacanja poreza, mnogi ga ne placaju da bi mogli prezivjeti i da bi mogli isplatiti plate svojim radnicima. Drzava bezobrazno puno uzima i pljacka na svakom koraku, a slucajno znam neke informacije sta bude sa viskom para, gdje odu, ne odu sigurno u penzije i plate obrazovnim radnicima.

U redu je ta akcija da se nabroje te firme, ali je kao po obicaju plitka i problem se ne gleda dovoljno siroko nego onako naivno, kao i ona prica da ce nam kupovinom domacih proizvoda biti bolje.

Evo mog prijedloga za doprinos temi, kako bi imala nekog smisla:

Ne nabrajati samo koja firma ne izdaje racune, nego one o kojima se malo vise informacija zna:
-Isplacuje li redovno plate
-Jesu li radnici prijavljeni
-Kakav je odnos prema radnicima, postuju li se njihova prava, radno vrijeme, praznici i slicno

Smatram da su ove stavke puno bitnije od toga izdaju li se racuni ili ne, jer ako neko ne izdaje racun a postuje ove stavke onda je to vjerovatno upravo da bi se ovo moglo ispostovati, i kada biram izmedju obicnih radnika i drzave uvijek cu biti na strani radnika. Ako ne postuje nista od ovoga i jos ne izdaje racune, onda je to za osudu.

Ovako kako si ti to postavio treba sjebati sve privatnike koji se bore i time i sve radnike tih firmi a koji zive od tog rada i izdravaju svoje porodive, i sve to kako bi se povecao standard penzionera i radnika koji primaju plate iz budzeta, a koji u dosta slucajeva vec imaju pristojne plate a uglavnom nista ne rade.
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#14 Re: Niste dobili račun - samo navedi prodavnicu

Post by realna do boli »

Molim lijepo...ako mi vec ne izdajete racun, umanjite ga za PDV, jer je sigurno uracunat u tu cijenu, ali nece biti proslijeden u budjet, nego u dep vlasnika. Zar im nije dosta trgovacka marza..za pokriti troskove, trebaju nas, krajne korisnioke oderati i za PDV.
Za sve ostalo nabrojano se slazem..prijaviti sve nepravilnosti... plus izdati fiskalni racun.
Sta smo mi, oni koji to rade..debili.
User avatar
rimac
Posts: 439
Joined: 22/09/2004 11:09

#15 Re: Niste dobili račun - samo navedi prodavnicu

Post by rimac »

Ateista wrote:
Nisu svi vlasnici pekara i kafica kriminalci koji zgrcu pare zbog neplacanja poreza, mnogi ga ne placaju da bi mogli prezivjeti i da bi mogli isplatiti plate svojim radnicima.
Država je zato nastala da bi uzela iz ruku pojedinaca zadovoljenje pravde. Ne mogu na Ferhadiji od nekog bogataša oteti torbu samo zato što je on lopov i ukrao milione a ja pošteno radim i nemam kupiti djeci nove patike. I ja sam onda lopov. Takvo zadovoljenje pravde vodi nas u pravni haos. Svatko će izravnavati pravdu dok se svi ne istrijebimo. Ubio si ti meni brata, i ja ću tebe.... To je divlji zapad.
Last edited by rimac on 08/03/2012 12:22, edited 1 time in total.
User avatar
Ateista
Posts: 46576
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#16 Re: Niste dobili račun - samo navedi prodavnicu

Post by Ateista »

realna do boli wrote:Molim lijepo...ako mi vec ne izdajete racun, umanjite ga za PDV, jer je sigurno uracunat u tu cijenu, ali nece biti proslijeden u budjet, nego u dep vlasnika. Zar im nije dosta trgovacka marza..za pokriti troskove, trebaju nas, krajne korisnioke oderati i za PDV.
Za sve ostalo nabrojano se slazem..prijaviti sve nepravilnosti... plus izdati fiskalni racun.
Sta smo mi, oni koji to rade..debili.
To je onaj standardni problem u ovoj drzavi, sta god da neko ne placa - porez, racune za vodu i grijanje, bilo sta, umjesto da se rijesi na regularan nacin pocnu se povecavati cijene. Tako je i porez nerealno velik kako bi se nadoknadilo zbog onih koji ne placaju i onda imamo to sto imamo - oni koji mogu, oni placaju vise nego sto bi trebali, dok oni koji ne mogu, oni ga ni ne placaju. Na kraju, nije kriv neko ko pokusava normalno otvoriti firmu a to ne moze jer drzava previse uzima - od same registracije koja je bezobrazluk do poreza, i onda ko god hoce pocne odmah mora muljati da bi uspio...
gerberica
Posts: 4944
Joined: 26/07/2011 22:28

#17 Re: Niste dobili račun - samo navedi prodavnicu

Post by gerberica »

Posto radim direktno s racunima,vjerujte da 70% kupaca ne zeli da uzme racun.Obicno na moje davanje racuna kazu"sto ce mi racun,nemam kome da se pravdam" ili "baci ga ti u kantu pored sebe da ga ja ne bacam vani gdje".

Svakodnevno slusam ovakve price tako da nije sve do radnika.Ipak,ja dajem racun,to mi je obaveza,a ako neko nece da ga uzme njegova je stvar.
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#18 Re: Niste dobili račun - samo navedi prodavnicu

Post by realna do boli »

Dok se god mi svi skupa pravdamo da necemo postovati zakon zato sto time punimo djepove politicara, biti ce nam tako kao je.
Da svi skupa poslujemo u skladu sa zakonima, ni drzava nebi morala povecavati poreze, vec bi redovnim prilivom bila u mogucnosti smanjiti iste, mozda i povecati efikasnost drzavnog aparat.
Jednom bi dosli do granice kada bi nam se to vracalo.
A, misljenja sam, da smo dosta bili naivni i pravdali nezakonito i rad na crno time da, eto, ti jadnici ne mogu i ne znaju drugacije, nego zavlaciti ruku u nas djep, da bi prehranili porodicu, nasim radom, bez ikakvih posljedica.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#19 Re: Niste dobili račun - samo navedi prodavnicu

Post by topcam »

gerberica wrote:Posto radim direktno s racunima,vjerujte da 70% kupaca ne zeli da uzme racun.Obicno na moje davanje racuna kazu"sto ce mi racun,nemam kome da se pravdam" ili "baci ga ti u kantu pored sebe da ga ja ne bacam vani gdje".

Svakodnevno slusam ovakve price tako da nije sve do radnika.Ipak,ja dajem racun,to mi je obaveza,a ako neko nece da ga uzme njegova je stvar.
Nijemci su to lijepo rijesili, sve se kuca, ali racun se printa samo ako kupac zeli.

Obavezni su da pitaju. S ekoloske strane gledano, odlicno.
User avatar
Arslan_11
Posts: 6436
Joined: 13/05/2011 21:17

#20 Re: Niste dobili račun - samo navedi prodavnicu

Post by Arslan_11 »

Kada bi svi kucali racune i prijavljivali kompletan promet mozda nam nebi najavljivali PDV od 25%.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#21 Re: Niste dobili račun - samo navedi prodavnicu

Post by JThomas »

ma puno je lakše navesti gdje dobijaš, a da izričito ne zatražiš.
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#22 Re: Niste dobili račun - samo navedi prodavnicu

Post by starii »

cevebdzinica zmaj oni i ne znaju sta je racun :D

nego imal kakva inspekcija da se ovakvi prijave
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#23 Re: Niste dobili račun - samo navedi prodavnicu

Post by burekodsira »

starii wrote:cevebdzinica zmaj oni i ne znaju sta je racun :D

nego imal kakva inspekcija da se ovakvi prijave

nemoj da mi zmaja zatvore ba, halo :lol: :-)
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#24 Re: Niste dobili račun - samo navedi prodavnicu

Post by starii »

burekodsira wrote:
starii wrote:cevebdzinica zmaj oni i ne znaju sta je racun :D

nego imal kakva inspekcija da se ovakvi prijave

nemoj da mi zmaja zatvore ba, halo :lol: :-)
shoo pašče ti iznenada holesterol :D
User avatar
malawi
Posts: 152
Joined: 18/06/2011 17:29

#25 Re: Niste dobili račun - samo navedi prodavnicu

Post by malawi »

starii wrote:
burekodsira wrote:
starii wrote:cevebdzinica zmaj oni i ne znaju sta je racun :D

nego imal kakva inspekcija da se ovakvi prijave

nemoj da mi zmaja zatvore ba, halo :lol: :-)
shoo pašče ti iznenada holesterol :D
Nakon 10-tke sa kajmakom u citav, jedino mi bakije i jedileri ispred ociju...hocu eksplodirat :D kakav racun bolan
Post Reply