NIRVANA

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
LSD
Posts: 27287
Joined: 24/07/2007 08:26

#51 Re: NIRVANA

Post by LSD »

Better Man wrote:
LSD wrote:Vidim ja Vedder ti na avataru :mrgreen: šalim se... PJ je bio veliki bend nema šta (prije svega zahvaljujuci kvalitetnim muzicarima McCreadyiu i Amentu) , ali su mi se smucili baš zbog Veddera i njegovih stavova.
Posebno ona faza kada su sa 40+ godina poceli svirati neki pank...zakasnili ste ljudi i to dobro , to se svira sa 20 godina...drži se gdje si najbolji bio.
Od te ekipe omiljeni band mi je bio Soundgarden. Mislio sam da je Badmotorfinger vrh, ali kad su izdali Superunknown jos su vise pomjerili granice. Inace i dan danas slusam sve te bendove i imama njihove albume.
E Badmotorfinger je baš album i po :thumbup:
Houdini,Badmotorfinger,Ten, VS. ,Nevermind,Dirt,Piece of cake,Sweet oblivion,uncle anesthesia,siamese dream,Purple od STP su obolježili taj period i dan danas se mogu pustiti.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#52 Re: NIRVANA

Post by Jazz_Junkie »

King_Jeremy wrote: Mozda po izgledu, ali ako pazljivo preslusas njihov (nazalost) jedini album, primetices odlicne tekstove. Ja sam i dan danas ubedjen da bi MLB bio najveci bend svog vremena da je Endrju poziveo.
Ma o tekstovima uopce nisam govorio. Oni ne oznacavaju vrstu glazbe. Vidis, to je jedan od razloga zasto mi je Grunge davno postao odbojan. U njemu se radi o svacemu osim o glazbu. Pozeraj koji ni Metal nije stran, cak ni onom samozvanom antikomercijalnom. Kod MLB mozemo konstatirati sljedece: glazba zvuci na svojevrsni alternativni Rock, perzonifikacija banda u liku Andyja Wooda lici na Glam, a tekstovi navodna poezija. Band koji se nalazi u sjeni pozeraja i drogeraskih ekscesa svog frontmena ne ostavlja bas ozibljan muzicki utisak i posjeduje rok trajanja. Jeff Ament i Stone Gossard su pak kompetentni muzicari.

King_Jeremy wrote:Prva 2 albuma SG su neka cudna mesavina hevi metala i panka, 3ci je cist hevi metal, poslednja 2 hard rok.
moje je misljenje da svaki ljubitelj roka koji drzi do sebe mora odlsusati superunknown, pa isto se moze reci i za badmotorfinger.
Ima tu Hard Rock utjecaja, ali ne bi ih pripisao tom genreu. Soundgarden su u ranijoj fazi bas kombinirali nesto Metala i Hardcore Punka (kao Mudhoney), no kasnije su se ipak proslavili kao Alternative Rock band. Superunknown je njihov "najalternativniji" album.
King_Jeremy wrote:To je zato sto je termin grunge izmisljen od strane novinara( ili po urbanoj legendi Mark Arm ga je izmislio iz zajebancije), stilovi su bili potpuno razliciti, bilo je tu svega od panka do hard roka i hevi metala, neo-psihodelije i garaznog roka(da ne spominjem da se sve to zajedno mesalo). Zajednicko jeste bila velika distorzija na gitari, mracni, depresivni tekstovi, antimaterijalisticka filozofija.
Pa da, ne moze se sve pomesti pod isti tepih. :D
King_Jeremy wrote:Tu se ne bih slozio sa tobom. Ne samo da se Dejv sa svakim albumom FF sve vise udaljavao od nirvaninog nasledja, vec su i danas fightersi prilicno popularni, jedino sto su samo 3 albuma izdali za proteklu deceniju iz razloga sto je Grol imao off-side projekte sa raznim muzicarima.
Meni je Dejv covek fenomen, stvarno ga mnogo cenim, da sa toliko uspeha menja instrumente, inace su mi FF mnogo dragi, od 6 albuma samo 1 mi je prosecan, zatim probot za metalce, trenutno rastura sa Vulturesima, covek je na struju; bila bi steta da je takav muzicar ostao samo na bubnjevima.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

inace, i mudhoney(nastala nakon raspada green rivera) i sccreaming trees( odslusati dust i sweet oblivion) su dobre grupe. Melvinse nisam mnogo slusao, Houdini i Lysol su im jaki albumi. Itekako vredi i odslusati 2 poznate grandz super-grupe: temple of the dog i mad season.

Sto se Nirvane tice, cinjenica jeste da je ona imala komercijalniji zvuk, kao i da ces pre cuti nirvanu nego ostale grupe na nekoj tinejdz zurci. Medjutim, oni su uboli pravi momenat i raspolozenje javnosti, i tako pomogli da citav underground iz Sijetla postane svetski fenomen: Dirt(alice in chains),Ten(pearl jam) i vec spomenuti superunknown(soundgarden) vam dodje poput lektire.
Svi ti bendovi su odlicni, a favorizovanje je stvar licnog ukusa.
Htio sam reci da je Nirvana posthumno profitirala od Dave Grohla. Iako je pokusao (mislim da mu je to do sada uspjelo) razviti sopstveni profil, dugo je stajao u sjeni Nirvane na osnovu cega se Nirvana dugo nakon Cobainove smrti drzala. On je bio i jedini koji je svojim instrumentom izrazito dobro raspolagao, a odakle to dolazi je dokazao Probotom. Treba naglasiti da je Cobain mrzio Metal i da je Grohla vise kocio nego poticao. Mozda je to jedan od razloga zasto je Grohl stalno inzistirao na distanciranju od Nirvane dok se mnogi drugi solo umjetnici pozivaju na bandove s kojima su stekli slavu. Mislim kao nesto u fazonu Jason Newsted je bio basist Metallice, Steve Lukather gitarist Totoa itd. Grohl se toga htio otarasiti.
i kad vec spominjes Temple Of The Dog, mislim da je to nesto najbolje iz te Grunge ere. :D
User avatar
King_Jeremy
Posts: 126
Joined: 12/12/2009 21:16

#53 Re: NIRVANA

Post by King_Jeremy »

LSD wrote:Aaaa što se King Jeremy potrudi da objasni :mrgreen: :thumbup: svaka cast za uloženi trud.
Hvala, da znas da crkoh :D
LSD wrote:Mogu se komotno svi ti grungeri zahvaliti ,prije svega Nirvani i MTV spotu Smell like teen spirit za kasniju promociju.
Da, to sam i hteo da napomenem, da bez obzira sta mislili o nirvani-kapa dole za to sto su uradili za citavu scenu iz Sijetla sto se tice masovnog popularizovanja.
mada, mora se takodje napomenuti; mislim da je chainsov facelift prvi grandz album koji je usao u bilboard-ovu top 100 ili top 50 listu, sto je tada-1990 god bio zapravo veliki podvig.
ultima_palabra wrote:Ali po tvojoj logici, muzika je mogla prestati početkom 70-tih, jer ko će nadmašiti instrumentalno umijeće Pagea, Hendrixa, tekstove Lou Reeda ili Rogera Watersa, ili glas Planta ili Coverdalea?)
Nisam mislio generalno, vec u okviru grandz bendova, kada sam pricao o odnosu nirvane i ostalih.
LSD wrote:PJ je bio veliki bend nema šta (prije svega zahvaljujuci kvalitetnim muzicarima McCreadyiu i Amentu) , ali su mi se smucili baš zbog Veddera i njegovih stavova.
Posebno ona faza kada su sa 40+ godina poceli svirati neki pank...zakasnili ste ljudi i to dobro , to se svira sa 20 godina...drži se gdje si najbolji bio.
Slazem se sa tobom; iako mi se uopste ne svidjaju ova poslednja 2 albuma(PJ politicki orijentisan, backspacer previsu u tra la la fazonu) mislim da se pearl jam generalno moze pohvaliti za konstantnost u kvalitetu, svih prvih 7 albuma su ugl dobri, sa manjim oscilacijama; mada ovo oko Edija, iako stvarno ljudi smaraju kad unose svoje politicke stavove u muziku, osim toga vazi da je covek odlican tekstopisac.
Jazz_Junkie wrote:Kod MLB mozemo konstatirati sljedece: glazba zvuci na svojevrsni alternativni Rock, perzonifikacija banda u liku Andyja Wooda lici na Glam, a tekstovi navodna poezija. Band koji se nalazi u sjeni pozeraja i drogeraskih ekscesa svog frontmena ne ostavlja bas ozibljan muzicki utisak i posjeduje rok trajanja. Jeff Ament i Stone Gossard su pak kompetentni muzicari.
Dobro tu se ne slazemo, i naravno nisam mislio da mi se samo tekstovi svidjaju kod MLB; ovo za Amenta i Gosarda svakako stoji, cak smatram da su oni donekle dominanti u pearl jam-u, odn mislim da imaju najvise uticaja u odnosu na odredjeni pravac kojim PJ ide.
Jazz_Junkie wrote:Ima tu Hard Rock utjecaja, ali ne bi ih pripisao tom genreu. Soundgarden su u ranijoj fazi bas kombinirali nesto Metala i Hardcore Punka (kao Mudhoney), no kasnije su se ipak proslavili kao Alternative Rock band. Superunknown je njihov "najalternativniji" album.
Nisam ni mislio da pripadaju hard-roku kao zanru u uzem smislu, vec na uticaj u jednom sirem smislu(cesto se spominje uticaj cepelina i sabbatha). Superunknown je jedan od naj albuma 90-ih.
User avatar
BosnianBosnian
Posts: 3
Joined: 14/05/2010 17:41

#54 Re: NIRVANA

Post by BosnianBosnian »

King_Jeremy wrote:
ultima_palabra wrote:Mada mi je PJ draga grupa, mislim da bi i oni rekli da bi voljeli da su bili kao Nirvana ;-)
realno, ne.

nirvana jeste bila najpopularnija i jeste popularizovala alternativni rok iz Sijetla, kasnije nazvan "grandz", ali mislim da nisu bili najbolji; doduse, moram da priznam da sam i ja, kao i vecina, prvo cuo nirvanu i lozio se na njih i sve to, medjutim nakon toga sam poceo i druge bendove iz tog doba i zanra da slusam i mislim da su alice in chains i soundgarden bili dosta bolji od nirvane, u pogledu i tekstova i instrumentalno, pa i pearl jam. To ne znaci da je nirvana losa ili da je sramota slusati nirvanu.
I da, in utero je mnogo bolji od nevermind-a.
Ovo ti je glupo! Nirvana je obilježila 90te godine prošlog stoljeća! A jedini koji su dostigli polovicu Nirvaninog uspjeha su PJ i Stone Temple Pilots. Ali donekle!
User avatar
de fakto
Posts: 245
Joined: 10/11/2010 23:34
Location: u kotlini

#55 Re: NIRVANA

Post by de fakto »

iako je tema vec odavno zamrla, drago mi je da je neko spomenuo Stone Temple Pilots kao vrlo dobru( po mom skromnom misljenju) grunge kalifornijsku grupu............. :thumbup:
User avatar
de fakto
Posts: 245
Joined: 10/11/2010 23:34
Location: u kotlini

#56 Re: NIRVANA

Post by de fakto »

,
Last edited by de fakto on 20/01/2011 20:57, edited 2 times in total.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#57 Re: NIRVANA

Post by dezurni_ucenik »

.
Last edited by dezurni_ucenik on 21/03/2016 13:34, edited 1 time in total.
juventino77
Posts: 91
Joined: 14/09/2010 22:01

#58 Re: NIRVANA

Post by juventino77 »

Nirvana razvaljuje, i danas dan slusam iste pjesme, stroj
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#59 Re: NIRVANA

Post by shin »

mayab wrote:Nirvana je obiljezila pocetak 90-tih proslog stoljeca u rock glazbi, sada na stranu sto neki ne vole te "ludjake", ja licno imam sve njihove albume i to na ORIGINALNIM CD-ima :thumbup: Image

Kakvoj ba rock glazbi :lol:
User avatar
King_Jeremy
Posts: 126
Joined: 12/12/2009 21:16

#60 Re: NIRVANA

Post by King_Jeremy »


shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#61 Re: NIRVANA

Post by shin »

Dobro si :mrgreen:

User avatar
King_Jeremy
Posts: 126
Joined: 12/12/2009 21:16

#62 Re: NIRVANA

Post by King_Jeremy »

Odlicno 8-)

u Sijetlu, i zene cepaju gitare

ova pesma je picila kad bi sub-pop stavio nekog na cekanje

nemirna duso, uzivaj u mladosti

kakva pesma, kakav outro!
User avatar
Totimoshi
Posts: 198
Joined: 13/05/2007 10:45

#63 Re: NIRVANA

Post by Totimoshi »

Better Man wrote:
LSD wrote:Vidim ja Vedder ti na avataru :mrgreen: šalim se... PJ je bio veliki bend nema šta (prije svega zahvaljujuci kvalitetnim muzicarima McCreadyiu i Amentu) , ali su mi se smucili baš zbog Veddera i njegovih stavova.
Posebno ona faza kada su sa 40+ godina poceli svirati neki pank...zakasnili ste ljudi i to dobro , to se svira sa 20 godina...drži se gdje si najbolji bio.
Od te ekipe omiljeni band mi je bio Soundgarden. Mislio sam da je Badmotorfinger vrh, ali kad su izdali Superunknown jos su vise pomjerili granice. Inace i dan danas slusam sve te bendove i imama njihove albume.
Apsolutno se slazem. Nirvana je vrh, ali Soundgarden je nesto izvan ovog svijeta. Badmotorfinger je album koji je pomjerio sve granice. Cini mi se da je '91- '92 godina bila najbolja muzicka godina u istoriji. Badmotorfinger, Ten, Dirt, Nevermind, Black Album itd, itd. Soundgarden je jedan od najboljih bendova ikad. Cornell jedan od najboljih vokalista a Cameroon jedan od najboljih bubnjara... Better Man svaka cast za spominjanje ovih legendi :thumbup:
User avatar
LSD
Posts: 27287
Joined: 24/07/2007 08:26

#64 Re: NIRVANA

Post by LSD »

Evo još grungera iz Seattlea...ta njihova zlatna era sa pocetka 90-tih







Mudhoney je razbijao svojevremeno.
User avatar
Better Man
Posts: 16771
Joined: 01/10/2006 20:10

#65 Re: NIRVANA

Post by Better Man »

Mudhoney još uvijek praše, a i svirali su prije 2-3 godine u Zagrebu.
User avatar
King_Jeremy
Posts: 126
Joined: 12/12/2009 21:16

#66 Re: NIRVANA

Post by King_Jeremy »

Sto se mene tice od Mudhoney, ako trebas imati nesto, onda je to nesto live kompilacija Here Comes Sickness: The Best of the BBC, oni su vise live nego studijski bend i moras ih tako i cuti ako zelis da ih skapiras.

Inace zanimljivo je koliko je mrznje bilo upereno protiv njih nakon Kurtove smrti, ljudi su im prilazili u fazonu, zasto vi jos postojite, sta radite, vi nemate svrhu postojanja i sl...
User avatar
LSD
Posts: 27287
Joined: 24/07/2007 08:26

#67 Re: NIRVANA

Post by LSD »

King_Jeremy wrote:Sto se mene tice od Mudhoney, ako trebas imati nesto, onda je to nesto live kompilacija Here Comes Sickness: The Best of the BBC, oni su vise live nego studijski bend i moras ih tako i cuti ako zelis da ih skapiras.

Inace zanimljivo je koliko je mrznje bilo upereno protiv njih nakon Kurtove smrti, ljudi su im prilazili u fazonu, zasto vi jos postojite, sta radite, vi nemate svrhu postojanja i sl...
A Mudhoney bili pravi uzori Nirvani, Arm Cobainu itd...šta ti je nepravda.
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#68 Re: NIRVANA

Post by shin »

User avatar
Better Man
Posts: 16771
Joined: 01/10/2006 20:10

#69 Re: NIRVANA

Post by Better Man »

King_Jeremy wrote:Sto se mene tice od Mudhoney, ako trebas imati nesto, onda je to nesto live kompilacija Here Comes Sickness: The Best of the BBC, oni su vise live nego studijski bend i moras ih tako i cuti ako zelis da ih skapiras.

Inace zanimljivo je koliko je mrznje bilo upereno protiv njih nakon Kurtove smrti, ljudi su im prilazili u fazonu, zasto vi jos postojite, sta radite, vi nemate svrhu postojanja i sl...
Meni su Mudhoney genijalci i svi su im albumi pravo dobri. Jednom sam napisao da su Sonic Youth najzaslužniji za promociju i Nirvane i Mudhoneya, jer su ih vodali sa sobom na turneje. Ima jedna singlica gdje je Sonic Youth obradio pjesmu od Mudhoney,a na drugoj strani Mudhoney obradio pjesmu od Sonic Youth.
User avatar
MyCore
Posts: 979
Joined: 25/03/2009 14:14
Location: Vukojebina.com

#70 Re: NIRVANA

Post by MyCore »

Billy Milano je to sjajno opjevao
Hendrix
Posts: 4110
Joined: 27/02/2004 00:00

#71 Re: NIRVANA

Post by Hendrix »

Kada pogledam rock charts danas na Mtv, pa to su sve same žalopojke i nekakvi jadovi što cvile za mikrofonom, pokoji rifić na gitari i eto alternative.
Grunge je ipak bio nešto drugo, ja i danas volim preslušati Nirvanu, Soundgarden,Alice in chains jer mi zvuče sježe, ne zastarjevaju i postaju classic rock kategorija. A onda su 94' došli Rage against the machine i izvrnuli naopako sve i to je bilo to. Nema više izvrtanja muzike, revolucionarnih albuma sve je postalo blijeda kopija, bendovi liče jedni na druge, i najgore nema više pravog rocka, samo jadovi.
Ovo govorim za mainstream charts, nekada je Nirvana bila na Mtv-u po čitav dan a pogledajte danas, dobre bendove možete naći po blogovima i alternativnim stranicama, a u vrhu top lista samo jadovi.
Možda je i do mene ali čini mi se da se rock danas dijeli na ove žalopojke sa gitaricama i ekstremni heavy metal, iz jednog ekstrema u drugi, a prostor između je u sjeni.
User avatar
LSD
Posts: 27287
Joined: 24/07/2007 08:26

#72 Re: NIRVANA

Post by LSD »



Flea sa njima, u ulozi trubadura :-)
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#73 Re: NIRVANA

Post by dezurni_ucenik »

.
Last edited by dezurni_ucenik on 21/03/2016 16:21, edited 1 time in total.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55666
Joined: 15/12/2008 16:53

#74 Re: NIRVANA

Post by ultima_palabra »

Hendrix wrote:Kada pogledam rock charts danas na Mtv, pa to su sve same žalopojke i nekakvi jadovi što cvile za mikrofonom, pokoji rifić na gitari i eto alternative.
Grunge je ipak bio nešto drugo, ja i danas volim preslušati Nirvanu, Soundgarden,Alice in chains jer mi zvuče sježe, ne zastarjevaju i postaju classic rock kategorija. A onda su 94' došli Rage against the machine i izvrnuli naopako sve i to je bilo to. Nema više izvrtanja muzike, revolucionarnih albuma sve je postalo blijeda kopija, bendovi liče jedni na druge, i najgore nema više pravog rocka, samo jadovi.
Ovo govorim za mainstream charts, nekada je Nirvana bila na Mtv-u po čitav dan a pogledajte danas, dobre bendove možete naći po blogovima i alternativnim stranicama, a u vrhu top lista samo jadovi.
Možda je i do mene ali čini mi se da se rock danas dijeli na ove žalopojke sa gitaricama i ekstremni heavy metal, iz jednog ekstrema u drugi, a prostor između je u sjeni.
Grunge me uvijek vrati u djetinjstvo... i u pravu si da uvijek zvuči svježe, valjda zato što je stvarna energija bila iza toga.
Hendrix
Posts: 4110
Joined: 27/02/2004 00:00

#75 Re: NIRVANA

Post by Hendrix »

Post Reply