Nije sve bajno u Dojčland

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11507
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#176 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by japin_mutapi »

suze moje rone stalaktite
DearJohn
Posts: 534
Joined: 11/01/2011 14:35

#177 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by DearJohn »

krofnaa* wrote:nije sve bajno nigdje na svijetu i u najbogatijim zemljama evrope postoje ljudi koji sebi ne mogu priuštiti godišnji odmor. u bosni je more relativno blizu i sa nekoliko stoja možeš otići i biti nekoliko dana, dok s druge strane mnogim građanima je nažalost i to preskupo i ne mogu sebi priuštiti.
Baš tako. Ja mogu reći da u, npr, Švedskoj dosta familija ima što ne odu na more (o Šveđanima govorim) mada kod nas raja ima neku percepciju da je svaki Šveđanin dobro podmazan s parama. Iz te perspektive su naša raja privilegovana, olimpijske planine na po sata a more na tri...
DearJohn
Posts: 534
Joined: 11/01/2011 14:35

#178 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by DearJohn »

Nisrin wrote:Bas mene briga gdje ko trosi novac, ali postoje osiguranja i vani pa da ne moras dolaziti na Balkan! Tesko platiti koji eur mjesecno, bolje kupiti najnovije auto da selo vidi!
U Švedskoj npr ne postoji potpuno osiguranje za zube. Npr punjenje korijena zuba koje može stajati i oko 1000 KM, ista je otprilike cjena gdje ga god pravio. Dosta raje što živi u Skandinaviji popravlja zube u BiH. Što je sasvim ok što se mene tiče...
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#179 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by Nisrin »

DearJohn wrote:
Nisrin wrote:Bas mene briga gdje ko trosi novac, ali postoje osiguranja i vani pa da ne moras dolaziti na Balkan! Tesko platiti koji eur mjesecno, bolje kupiti najnovije auto da selo vidi!
U Švedskoj npr ne postoji potpuno osiguranje za zube. Npr punjenje korijena zuba koje može stajati i oko 1000 KM, ista je otprilike cjena gdje ga god pravio. Dosta raje što živi u Skandinaviji popravlja zube u BiH. Što je sasvim ok što se mene tiče...

U Njemackoj ima osiguranje bas za zube..koje pokriva sve i nije skupo...
User avatar
Rugafet
Posts: 4678
Joined: 14/12/2015 17:52

#180 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by Rugafet »

Osiguranje pokriva i kutnjake ili su samo sjekutići pokriveni?
The BEN10
Posts: 7557
Joined: 19/09/2011 09:03

#181 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by The BEN10 »

.
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#182 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by geralt »

DearJohn wrote:
krofnaa* wrote:nije sve bajno nigdje na svijetu i u najbogatijim zemljama evrope postoje ljudi koji sebi ne mogu priuštiti godišnji odmor. u bosni je more relativno blizu i sa nekoliko stoja možeš otići i biti nekoliko dana, dok s druge strane mnogim građanima je nažalost i to preskupo i ne mogu sebi priuštiti.
Baš tako. Ja mogu reći da u, npr, Švedskoj dosta familija ima što ne odu na more (o Šveđanima govorim) mada kod nas raja ima neku percepciju da je svaki Šveđanin dobro podmazan s parama. Iz te perspektive su naša raja privilegovana, olimpijske planine na po sata a more na tri...
Nije svakome odmor more i plaza, posebno kad se malo odmaknes od Balkana. Neko voli hodati po sumama i planinama, neko hoce otici 7 dana u Pariz ili Berlin, a nekome je merak jednostavno da lezi kuci i igra igrice. Cisto sumnjam da zaposlen Svedjanin koji stvarno to zeli ne moze sebi priustiti jednom godisnje low-cost let na jug Evrope i sedmicu nocenja u privatnom smjestaju.
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#183 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by mirsek »

alibaba_i_30_godina wrote:
512MB wrote:Kažem ti da priznajem da more bit da sam nešt propustio, sta još hoćeš :mrgreen:
Ma nidje veze, ne treba meni ništa, svakako diskutujemo. Ali ne treba biti isključiv. Ja ti kažem da nije sve isto, ima razlike izmedju nas u finansijama i onih u IT-u. Sve zavisi kako se dogovoris I sta želiš.
Ima I ljudi pa neće da rade od kuce I to je sasvim ok. Ali reci da se ne može naći posao gdje ćeš dogovoriti uslove kakve želiš I da je samo 20% rad od kuće je besmislica, pogotovo u sadašnje vrijeme sveprisutne globalizacije, digitalizacije i outsourcinga.
Jesil ti konsultant u finansijama, koja oblast ?
Ovo oko digitalizacije i rada od kuce, ne mozes od kuce prezentovati i dogovoriti projekat, ne mozes od kuce dogovoriti tehnicku implementaciju, ne mozes od kuce prezentovati napredak managmentu. To se uglavnom radi on premise, koliko ja znam i radimo tako u firmi. Teorijski mozda i mozes ali klijent mnogo vise voli uzivo da komunicira oko tih stvari.
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#184 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by alibaba_i_30_godina »

mirsek wrote:
alibaba_i_30_godina wrote:
512MB wrote:Kažem ti da priznajem da more bit da sam nešt propustio, sta još hoćeš :mrgreen:
Ma nidje veze, ne treba meni ništa, svakako diskutujemo. Ali ne treba biti isključiv. Ja ti kažem da nije sve isto, ima razlike izmedju nas u finansijama i onih u IT-u. Sve zavisi kako se dogovoris I sta želiš.
Ima I ljudi pa neće da rade od kuce I to je sasvim ok. Ali reci da se ne može naći posao gdje ćeš dogovoriti uslove kakve želiš I da je samo 20% rad od kuće je besmislica, pogotovo u sadašnje vrijeme sveprisutne globalizacije, digitalizacije i outsourcinga.
Jesil ti konsultant u finansijama, koja oblast ?
Ovo oko digitalizacije i rada od kuce, ne mozes od kuce prezentovati i dogovoriti projekat, ne mozes od kuce dogovoriti tehnicku implementaciju, ne mozes od kuce prezentovati napredak managmentu. To se uglavnom radi on premise, koliko ja znam i radimo tako u firmi. Teorijski mozda i mozes ali klijent mnogo vise voli uzivo da komunicira oko tih stvari.
Pa ko je ovdje pričao o prezentaciji bilo kakvih izvještaja, dogovoru i sklapanju poslova? Naravno da se inicijalna ideja i završen projekat predstavljaju managementu lično, ali to se ne radi svaki dan, čak ne i sedmično. Pogotovo ako su veći projekti u pitanju. Dnevni i/ili sedmični izvještaji se mogu slati sa bilo koje lokacije, zašto moram lično dolaziti?! Management svakako i nema vremena za svakodnevne i bespotrebne sastanke, a velika većina te obaveze svakako raspodijeli na svoje Heads sektora i odjeljenja sa kojima se onda komunicira po potrebi. Kada smo uvodili IFRS9 nijednog konsultanta nismo vidjeli. Niti jednog jedinog! A zašto? Zato što je sve obavljano remote sa različitih lokacija i u različitim vremenskim okvirima. S druge strane, nisu nam ni bili potrebni na licu mjesta. Meni je nekad hitno trebalo nešto ujutro u 9 ili popodne oko 16, misliš da je bilo ko mogao biti toliko fleksibilan i stalno biti uz nas?

Čak i kada smo prezentovali finalan produkt, ja sam lično išao sa par kolega ka CEO, CRO i CFO, dakle top management, bez potrebe za nekim dodatnim externim konsultantom čije usluge smo koristili.
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#185 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by mirsek »

alibaba_i_30_godina wrote: Pa ko je ovdje pričao o prezentaciji bilo kakvih izvještaja, dogovoru i sklapanju poslova? Naravno da se inicijalna ideja i završen projekat predstavljaju managementu lično, ali to se ne radi svaki dan, čak ne i sedmično. Pogotovo ako su veći projekti u pitanju. Dnevni i/ili sedmični izvještaji se mogu slati sa bilo koje lokacije, zašto moram lično dolaziti?! Management svakako i nema vremena za svakodnevne i bespotrebne sastanke, a velika većina te obaveze svakako raspodijeli na svoje Heads sektora i odjeljenja sa kojima se onda komunicira po potrebi. Kada smo uvodili IFRS9 nijednog konsultanta nismo vidjeli. Niti jednog jedinog! A zašto? Zato što je sve obavljano remote sa različitih lokacija i različitim vremenskim okvirima. S druge strane, nisu nam ni bili potrebni na licu mjesta. Čak i kada smo prezentovali finalan produkt, ja sam lično išao sa par kolega ka CEO, CRO i CFO, dakle top management, bez potrebe za nekim dodatnim externim konsultantom čije usluge smo koristili.
E sad zamisli imas paralelno 4-5 klijenata. Nisam ni mislio samo na top managment nego bas na sefove nizih nivoa sa kojima najcesce komuniciras, mada se kod mene vise radi o workflow-u i tehnickoj implementaciji finansijskih modula, izmedju ostalog. Mozda je drugacije u finansijskom sektoru zato te i pitam jel radis u finansijskom sektoru i sta konkretno radis.
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#186 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by alibaba_i_30_godina »

mirsek wrote:
alibaba_i_30_godina wrote: Pa ko je ovdje pričao o prezentaciji bilo kakvih izvještaja, dogovoru i sklapanju poslova? Naravno da se inicijalna ideja i završen projekat predstavljaju managementu lično, ali to se ne radi svaki dan, čak ne i sedmično. Pogotovo ako su veći projekti u pitanju. Dnevni i/ili sedmični izvještaji se mogu slati sa bilo koje lokacije, zašto moram lično dolaziti?! Management svakako i nema vremena za svakodnevne i bespotrebne sastanke, a velika većina te obaveze svakako raspodijeli na svoje Heads sektora i odjeljenja sa kojima se onda komunicira po potrebi. Kada smo uvodili IFRS9 nijednog konsultanta nismo vidjeli. Niti jednog jedinog! A zašto? Zato što je sve obavljano remote sa različitih lokacija i različitim vremenskim okvirima. S druge strane, nisu nam ni bili potrebni na licu mjesta. Čak i kada smo prezentovali finalan produkt, ja sam lično išao sa par kolega ka CEO, CRO i CFO, dakle top management, bez potrebe za nekim dodatnim externim konsultantom čije usluge smo koristili.
E sad zamisli imas paralelno 4-5 klijenata. Nisam ni mislio samo na top managment nego bas na sefove nizih nivoa sa kojima najcesce komuniciras, mada se kod mene vise radi o workflow-u i tehnickoj implementaciji finansijskih modula, izmedju ostalog. Mozda je drugacije u finansijskom sektoru zato te i pitam jel radis u finansijskom sektoru i sta konkretno radis.
Napisao sam već negdje gore 'mi u finansijama', te nema potrebe za daljom disekcijom. Upravo zbog 4-5 različitih klijenata nema potrebe i ne može se stići sve obići. Jasno se postave taskovi, rokovi i conf. calls i sve se uredno prati. Finansije i IT su svakako usko povezane i jedno bez drugog ne mogu u slučaju implementacije bilo kakvog modula, promjene i slično. Ali svakako da se može pratiti razvoj i iz lokacije van office. IT završi jedan svoj dio, izvuče uzorak ili cijeli data set koji se prekontroliše i uporedi i vraća se na korekcije i slično. Kontrola dostavljenog paketa se može vršiti gdje god, kako logička, tako i semantička i vrijednosna. Dovoljno je imati konačne sumirane iznose koje je potrebno imati za početak.
Kod projekt managera je možda ovo i izraženije. Upravo poznajem jednu jako blisku osobu koja jako često radi remote.

Ali odosmo u teški off topic, da ne kvarimo temu ljudima.
DearJohn
Posts: 534
Joined: 11/01/2011 14:35

#187 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by DearJohn »

geralt wrote:
DearJohn wrote:
krofnaa* wrote:nije sve bajno nigdje na svijetu i u najbogatijim zemljama evrope postoje ljudi koji sebi ne mogu priuštiti godišnji odmor. u bosni je more relativno blizu i sa nekoliko stoja možeš otići i biti nekoliko dana, dok s druge strane mnogim građanima je nažalost i to preskupo i ne mogu sebi priuštiti.
Baš tako. Ja mogu reći da u, npr, Švedskoj dosta familija ima što ne odu na more (o Šveđanima govorim) mada kod nas raja ima neku percepciju da je svaki Šveđanin dobro podmazan s parama. Iz te perspektive su naša raja privilegovana, olimpijske planine na po sata a more na tri...
Nije svakome odmor more i plaza, posebno kad se malo odmaknes od Balkana. Neko voli hodati po sumama i planinama, neko hoce otici 7 dana u Pariz ili Berlin, a nekome je merak jednostavno da lezi kuci i igra igrice. Cisto sumnjam da zaposlen Svedjanin koji stvarno to zeli ne moze sebi priustiti jednom godisnje low-cost let na jug Evrope i sedmicu nocenja u privatnom smjestaju.
Vjeruj mi da ne može.
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#188 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by mirsek »

alibaba_i_30_godina wrote: Napisao sam već negdje gore 'mi u finansijama', te nema potrebe za daljom disekcijom. Upravo zbog 4-5 različitih klijenata nema potrebe i ne može se stići sve obići. Jasno se postave taskovi, rokovi i conf. calls i sve se uredno prati. Finansije i IT su svakako usko povezane i jedno bez drugog ne mogu u slučaju implementacije bilo kakvog modula, promjene i slično. Ali svakako da se može pratiti razvoj i iz lokacije van office. IT završi jedan svoj dio, izvuče uzorak ili cijeli data set koji se prekontroliše i uporedi i vraća se na korekcije i slično. Kontrola dostavljenog paketa se može vršiti gdje god, kako logička, tako i semantička i vrijednosna. Dovoljno je imati konačne sumirane iznose koje je potrebno imati za početak.
Kod projekt managera je možda ovo i izraženije. Upravo poznajem jednu jako blisku osobu koja jako često radi remote.

Ali odosmo u teški off topic, da ne kvarimo temu ljudima.
Ok hvala na odgovoru. Mi to malo drugacije radimo ali slazem se da ne idemo dalje u off.
User avatar
Rugafet
Posts: 4678
Joined: 14/12/2015 17:52

#189 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by Rugafet »

Jadni švedjani ni na more par dana ne mogu otići
DearJohn
Posts: 534
Joined: 11/01/2011 14:35

#190 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by DearJohn »

Rugafet wrote:Jadni švedjani ni na more par dana ne mogu otići
Nepotrebna ironija u tvom komentaru. Neka raja u BiH vjerovatno misle da je svaki Šved pun ko brod...
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#191 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by alibaba_i_30_godina »

DearJohn wrote:
Rugafet wrote:Jadni švedjani ni na more par dana ne mogu otići
Nepotrebna ironija u tvom komentaru. Neka raja u BiH vjerovatno misle da je svaki Šved pun ko brod...
Ljudi koji žive i rade u dijaspori podcjenjuju ljude koji su u BiH, dok je obratna situacija kod ovih koji žive u BiH. Rekao bih da je jako malo ili nikako nema razumijevanja na obje strane.
Svakako je da ima sirotinje svugdje, s tim što i sirotinja ima više izbora i opcija u npr. Švedskoj, nego u BiH. Isto tako nije svugdje ista definicija sirotinje i onog što se time podrazumijeva. U tome je poenta.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#192 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by Bluemore »

DearJohn wrote:
Rugafet wrote:Jadni švedjani ni na more par dana ne mogu otići
Nepotrebna ironija u tvom komentaru. Neka raja u BiH vjerovatno misle da je svaki Šved pun ko brod...
Pa i onaj koji ode 7 dana na more u BIH je daleko od pun kao brod, da se razumijemo
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#193 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by Edin H. »

Pola miliona pogresaka, osam godina kasnjenja i milijarde eura skuplje of procijene - gradnja Berlin Brandenburge aerodroma

https://www.bbc.co.uk/news/world-48527308
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#194 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by alibaba_i_30_godina »

Edin H. wrote:Pola miliona pogresaka, osam godina kasnjenja i milijarde eura skuplje of procijene - gradnja Berlin Brandenburge aerodroma

https://www.bbc.co.uk/news/world-48527308
Neki dan sam bas gledao kratku reportažu o ovome na Galileo. Zaista, veliki flop. Trenutno. Oni su još optimisti da će ipak nešto napraviti.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7192
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#195 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by Rockefeller »

Bice gotov do 2022.

:mrgreen:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#196 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by salik79 »

Cim su oni poceli, u sred Minhena, razvlaciti postavljanje novog asfalta, sta dalje pricati?! :D

Image
BiBi911
Posts: 2779
Joined: 09/12/2018 17:47

#197 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by BiBi911 »

salik79 wrote:Cim su oni poceli, u sred Minhena, razvlaciti postavljanje novog asfalta, sta dalje pricati?! :D

Image
Prosle godine su poc li to radit..
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#198 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by King Theoden »

salik79 wrote:Cim su oni poceli, u sred Minhena, razvlaciti postavljanje novog asfalta, sta dalje pricati?! :D

Image
Što goniš kroz bauštelu? :twisted:
:mrgreen:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#199 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by mO k3 »

Nisrin wrote:
DearJohn wrote:
Nisrin wrote:Bas mene briga gdje ko trosi novac, ali postoje osiguranja i vani pa da ne moras dolaziti na Balkan! Tesko platiti koji eur mjesecno, bolje kupiti najnovije auto da selo vidi!
U Švedskoj npr ne postoji potpuno osiguranje za zube. Npr punjenje korijena zuba koje može stajati i oko 1000 KM, ista je otprilike cjena gdje ga god pravio. Dosta raje što živi u Skandinaviji popravlja zube u BiH. Što je sasvim ok što se mene tiče...

U Njemackoj ima osiguranje bas za zube..koje pokriva sve i nije skupo...
:thumbup:
da ima ja placam 64 euro mjesecno 90% troskova preuzme ili 95 neznam vise
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#200 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by Radio Sarajevo »

uglavnomja wrote:
512MB wrote:Da ne citam sve, kad se vracas?

kolega forumas kojeg ti neces da citas jer sve znas je Ceh, zivi u Ceskoj, strucnjak za tramvaje i ostale prevozne cake
jako aktivan na temi o grasu, i to jako dugo
napisao neku knjigu o sarajevskim trajvanima, bio na klixu kao vijest

i pise bolje nas jezik od 90% forumasa rodjenih i obrazovanih na balkanu
Između ostalog, bolje piše i ljepše se izražava i od Pola Gige :D
Post Reply