Nije sve bajno u Dojčland

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#151 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by mirsek »

512MB wrote:Dino konsultant otkrijo kako se zarađuje lova, jednostavno radiš manje a napišeš da si radio više


:lol:
Da napomeno, konsultant koji radi za sebe a ne za neku firmu. :D
User avatar
512MB
Posts: 10506
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#152 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by 512MB »

mirsek wrote:
512MB wrote:Dino konsultant otkrijo kako se zarađuje lova, jednostavno radiš manje a napišeš da si radio više


:lol:
Da napomeno, konsultant koji radi za sebe a ne za neku firmu. :D
Il još bolje "Radiš i ne platiš porez" :mrgreen:
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#153 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by alibaba_i_30_godina »

Hajde sta zezate čovjeka, pametan consultant svakako radi za sebe u više različitih kompanija.
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#154 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by mirsek »

alibaba_i_30_godina wrote:Hajde sta zezate čovjeka, pametan consultant svakako radi za sebe u više različitih kompanija.
Pa ne zezam, slazem se sa njim da covjek nikad ne moze zaraditi kao kad radi za sebe ALI to donosi neizvjesnost narednog posla, sve sam placas, sam nosis sav stres oko komunikacije sa klijentom, rokova, vodjenja firme. Svako treba da odvaga sta njemu vise odgovara.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#155 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by King Theoden »

To oni na moj račun :shock:
A pokvarenjaka :mrgreen:
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#156 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by alibaba_i_30_godina »

mirsek wrote:
alibaba_i_30_godina wrote:Hajde sta zezate čovjeka, pametan consultant svakako radi za sebe u više različitih kompanija.
Pa ne zezam, slazem se sa njim da covjek nikad ne moze zaraditi kao kad radi za sebe ALI to donosi neizvjesnost narednog posla, sve sam placas, sam nosis sav stres oko komunikacije sa klijentom, rokova, vodjenja firme. Svako treba da odvaga sta njemu vise odgovara.
Sve bi to bilo tako da smo možda u 80tim ili 90tim godinama, medjutim sada je malo drugačija situacija. Ko tebi garantuje da u firmi u kojoj radiš godinama nećeš nesto napraviti pogrešno I ostati bez posla ili da neće smanjivati radnu snagu iz nekog razloga?! Malo su se ljudi uljusturili, rijetko ko se usudi izaći iz zone komfora. Consultant može obavljati posao iz svoje kuće ili nekog drugog mjesta, ne mora biti vezan za jedan grad, državu, pa čak i kontinent.
A ne poznajem nijednog koji ima taj stres i brine se da li će imati posao. Obično imaju stresove druge prirode.
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#157 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by mirsek »

alibaba_i_30_godina wrote:
mirsek wrote:
alibaba_i_30_godina wrote:Hajde sta zezate čovjeka, pametan consultant svakako radi za sebe u više različitih kompanija.
Pa ne zezam, slazem se sa njim da covjek nikad ne moze zaraditi kao kad radi za sebe ALI to donosi neizvjesnost narednog posla, sve sam placas, sam nosis sav stres oko komunikacije sa klijentom, rokova, vodjenja firme. Svako treba da odvaga sta njemu vise odgovara.
Sve bi to bilo tako da smo možda u 80tim ili 90tim godinama, medjutim sada je malo drugačija situacija. Ko tebi garantuje da u firmi u kojoj radiš godinama nećeš nesto napraviti pogrešno I ostati bez posla ili da neće smanjivati radnu snagu iz nekog razloga?! Malo su se ljudi uljusturili, rijetko ko se usudi izaći iz zone komfora. Consultant može obavljati posao iz svoje kuće ili nekog drugog mjesta, ne mora biti vezan za jedan grad, državu, pa čak i kontinent.
A ne poznajem nijednog koji ima taj stres i brine se da li će imati posao. Obično imaju stresove druge prirode.
Ma kad si nezavisni konsultant ti si i sales person i tech implementator, i gazda firme, svi klijenti pricaju sa tobom, putuj na sastanke , prezentacije. Nije to bas tako lako. Kad si u firmi ima dio za koji si zaduzen i za ostalo te boli briga.
User avatar
512MB
Posts: 10506
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#158 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by 512MB »

Vrlo teško da consultant može više od 20% vremena provodit u home office.
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#159 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by alibaba_i_30_godina »

Pa vi pričate iz onog što ste čuli i mislite, ja pričam iz onog što znam I iskustva.
Poznajem ljude koji po par dana rade iz čak drugih država, da ne govorim od kuće čak. Consultant može obavljati više različitih poslova i za više firmi u isto vrijeme. Od nekih običnih savjeta do nekih programa i modula koje razvija i slično. Postoje čak i ugovori gdje se placa mjesečno bez obzira na obavljeni rad, ukoliko treba možeš ga uvijek nazvati, ali radio to ili ne, njemu moraš platiti....

Al' neka vam bude. :thumbup:
User avatar
512MB
Posts: 10506
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#160 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by 512MB »

Jedam sad od tih, al ok neka te :thumbup:
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#161 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by alibaba_i_30_godina »

Pa eto neka te. Onda ako jesi možeš na mnogo bolji način to iskoristiti. Ali, valjda svako kako se snadje. Nije isto ni IT ili Finance consultant. :wink:
SD7
Posts: 234
Joined: 16/11/2018 06:18

#162 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by SD7 »

alibaba_i_30_godina wrote:Pa vi pričate iz onog što ste čuli i mislite, ja pričam iz onog što znam I iskustva.
Poznajem ljude koji po par dana rade iz čak drugih država, da ne govorim od kuće čak. Consultant može obavljati više različitih poslova i za više firmi u isto vrijeme. Od nekih običnih savjeta do nekih programa i modula koje razvija i slično. Postoje čak i ugovori gdje se placa mjesečno bez obzira na obavljeni rad, ukoliko treba možeš ga uvijek nazvati, ali radio to ili ne, njemu moraš platiti....

Al' neka vam bude. :thumbup:
To je upravo to. Ja manje vise tako zaradjujem...nisam IT
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#163 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by Maraschino »

Dino34 wrote: Neumjesno je da pričam o sebi.
Al evo ovako. Ne možeš zaraditi pare radeći za druge bez obzira kolika ti plata bila.
Gledajući iz finansijskog ugla, bolje je biti samostalni električar nego hirurg koji radi u bolnici.
Dakle, osamostaliti se i raditi.
Kad imam priliku da radim za grad, ne radim ni sat a napišem im račun od 400+ eura.
Još kad dodaš posliće koje odradiš van radnog vremena... Sve su to pare koje idu naruke. Tako barem govore majstori :wink:
Kod mene je radio moler. Kaže, ispod 40 eura po satu ne radi nikome. Na crno može za 35 eura. Ako radi noću, dodaj još 20-ak posto.
Dino, smanji ribu.
Ima u tome malo i istine ali su neke stvari preuvelicane.

Znam o cemu pricas i otprilike se radi o nekim idealnim situacijama.
Jesi ti platio tog majstora 40€/h?
User avatar
512MB
Posts: 10506
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#164 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by 512MB »

alibaba_i_30_godina wrote:Pa eto neka te. Onda ako jesi možeš na mnogo bolji način to iskoristiti. Ali, valjda svako kako se snadje. Nije isto ni IT ili Finance consultant. :wink:
A čuj, može bit da sam u zadnjih 20 godina u bizMisu i nešt propustio, dešava se :mrgreen:
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#165 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by zlo zlo »

Maraschino wrote:
Dino34 wrote: Neumjesno je da pričam o sebi.
Al evo ovako. Ne možeš zaraditi pare radeći za druge bez obzira kolika ti plata bila.
Gledajući iz finansijskog ugla, bolje je biti samostalni električar nego hirurg koji radi u bolnici.
Dakle, osamostaliti se i raditi.
Kad imam priliku da radim za grad, ne radim ni sat a napišem im račun od 400+ eura.
Još kad dodaš posliće koje odradiš van radnog vremena... Sve su to pare koje idu naruke. Tako barem govore majstori :wink:
Kod mene je radio moler. Kaže, ispod 40 eura po satu ne radi nikome. Na crno može za 35 eura. Ako radi noću, dodaj još 20-ak posto.
Dino, smanji ribu.
Ima u tome malo i istine ali su neke stvari preuvelicane.

Znam o cemu pricas i otprilike se radi o nekim idealnim situacijama.
Jesi ti platio tog majstora 40€/h?
može broj tog od 4o ojra? :-D meni vodoinstalater u Mostaru traži 150km za po sata posla.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#166 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by King Theoden »

Kakve bolan ribe i kakvo smanjivanje?
Koliko vas živi i samostalno radi u njemačkoj?
Maraschino wrote:Jesi ti platio tog majstora 40€/h?
Ne, nisam. Plaćen je više jer je radio noću. Zbog samog posla nismo mogli dopustiti da smeta prekodana.

Savjetujem vas kao što bih savjetovao rođenog brata.
Ne trebaš mi se nikada javiti, ma ni hvala mi ne treba. Dovoljno mi je da znam da će biti par ljudi kojima će biti dobro.
Moj prijatelj, inače automehanicar ima vozni park kakvog bi mnogi poželjeli. Poznanik koji ima električarsku firmu ima amg vozni park. Ne znam tačno, al mislim da ima 10-ak amg karavana s kojima se radi.
Davno napisah da znam šta je bijeda.
Išao sam kod moje kone mare koja je imala radnju, govorio da imam 9 bonova i molio da mi da kutiju drine i da ću joj sljedeći dan donijeti taj bon koji je falio.
Zato i kažem, kad imaš priliku, uzmi što ti se nudi. A njemačka trenutno nudi.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#167 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by Maraschino »

zlo zlo wrote: može broj tog od 4o ojra? :-D meni vodoinstalater u Mostaru traži 150km za po sata posla.
Odakle ti izroni. :D

Vidi, prvo treba sagledati to sto se uradi da li vrijedi tih para.

Moler od 40€/h moze raditi na zapadu ako ima firmu a tu su mnoge obaveze koje se moraju platiti a njemu ostane to sto ostane i ta se satnica mahom fakturise firmama. Privatno rijetko ko trazi takve(bar neke zemlje EU dok u nekim zemljama sve ide preko racuna i ne znaju za rad na crno).

Ja sam skoro radio neki rostilj(moze se vidjeti na ''uradi sam'') i dosla su tri radnika i svce to zavrsila za dan i po. Ja ostao zapanjen i pozitivno iznenadjen. Koliko je para? 1.000KM. OK, nema nikakvih problema jer taj posao vrijedi tih para a to sto ljudi znaju svoj posao, sto malo pauziraju, sto ustanu u 5 sati da bi dosli na vrijeme...su naplatili dobrom dnevnicom i halal im bilo :D
Mogao je neko drugi za iste pare da radi 10-15 dana i da me maltretira pivom i cigarom. :-)

Sta to moze vodoinstalater da uradi za sat vremena pa da zaradi 150KM?
Razvod cijelog kupatila je 300-350KM pa me bas interesuje sta je taj morao da radi.
Skoro mi majstor postavljao filter u sahtu, 30KM za sat vremena i ne zalim. Malo materijala malo ruke i to je to.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#168 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by zlo zlo »

po sata ne sat, metar cijevi stavit do kotlica,zamjena kotlića i ventil stavit na kotlić, 150km :cry: prije 2 god, još mu mater psujem :lol: :lol:

Dajte brojeve od tih normalnih, ja samo ovakve nalazim :lol: :lol:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#169 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by Maraschino »

Dino34 wrote:Kakve bolan ribe i kakvo smanjivanje?
Koliko vas živi i samostalno radi u njemačkoj?
Maraschino wrote:Jesi ti platio tog majstora 40€/h?
Ne, nisam. Plaćen je više jer je radio noću. Zbog samog posla nismo mogli dopustiti da smeta prekodana.

Savjetujem vas kao što bih savjetovao rođenog brata.
Ne trebaš mi se nikada javiti, ma ni hvala mi ne treba. Dovoljno mi je da znam da će biti par ljudi kojima će biti dobro.
Moj prijatelj, inače automehanicar ima vozni park kakvog bi mnogi poželjeli. Poznanik koji ima električarsku firmu ima amg vozni park. Ne znam tačno, al mislim da ima 10-ak amg karavana s kojima se radi.
Davno napisah da znam šta je bijeda.
Išao sam kod moje kone mare koja je imala radnju, govorio da imam 9 bonova i molio da mi da kutiju drine i da ću joj sljedeći dan donijeti taj bon koji je falio.
Zato i kažem, kad imaš priliku, uzmi što ti se nudi. A njemačka trenutno nudi.
Haj jos jednom, ja sam u tim vodama i dobro znam sta se moze a sta ne.
Ne kazem da se ne moze ali nije bas sve tako bajno ali da se moze zaraditi, moze.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#170 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by Maraschino »

zlo zlo wrote:po sata ne sat, metar cijevi stavit do kotlica,zamjena kotlića i ventil stavit na kotlić, 150km :cry: prije 2 god, još mu mater psujem :lol: :lol:

Dajte brojeve od tih normalnih, ja samo ovakve nalazim :lol: :lol:
Mogu li da ti budem susjed i pri ruci? :lol:
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#171 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by alibaba_i_30_godina »

512MB wrote:
alibaba_i_30_godina wrote:Pa eto neka te. Onda ako jesi možeš na mnogo bolji način to iskoristiti. Ali, valjda svako kako se snadje. Nije isto ni IT ili Finance consultant. :wink:
A čuj, može bit da sam u zadnjih 20 godina u bizMisu i nešt propustio, dešava se :mrgreen:
Evo gore iznad čovjek napisa da je otprilike onako kako sam napisao i da i on tako zarađuje, ali eto ti vec radiš 20 godina i nije tako kod tebe. Očito neko negdje pogrešno radi, ili bolje od nekih drugih pa ima bolje uslove. ;-)
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#172 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by zlo zlo »

Maraschino wrote:
zlo zlo wrote:po sata ne sat, metar cijevi stavit do kotlica,zamjena kotlića i ventil stavit na kotlić, 150km :cry: prije 2 god, još mu mater psujem :lol: :lol:

Dajte brojeve od tih normalnih, ja samo ovakve nalazim :lol: :lol:
Mogu li da ti budem susjed i pri ruci? :lol:
ne treba mi ruka, trebam majstore koji nisu lopine :lol: :lol: :kiss:
User avatar
TAFKAP
Posts: 10260
Joined: 30/09/2011 07:49

#173 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by TAFKAP »

Dino34 wrote:
alibaba_i_30_godina wrote:Jel' vi ovdje pričate o brutto ili netto platama? Daj prvo to razgraničite kada pričate. Ili makar napomenite.

Dodatno, nNije isto imati brutto godišnje od 50+k EUR kada si oženjen i kada si samac, imaš dijete i slično ...
Kod mene je bruto=neto.
Daj odvadi malo života ti... Ne loži raju bez veze

Gdje su porezi, gdje su osiguranja ... :-)
User avatar
512MB
Posts: 10506
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#174 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by 512MB »

alibaba_i_30_godina wrote:
512MB wrote: A čuj, može bit da sam u zadnjih 20 godina u bizMisu i nešt propustio, dešava se :mrgreen:
Evo gore iznad čovjek napisa da je otprilike onako kako sam napisao i da i on tako zarađuje, ali eto ti vec radiš 20 godina i nije tako kod tebe. Očito neko negdje pogrešno radi, ili bolje od nekih drugih pa ima bolje uslove. ;-)
Kažem ti da priznajem da more bit da sam nešt propustio, sta još hoćeš :mrgreen:
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#175 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by alibaba_i_30_godina »

512MB wrote:Kažem ti da priznajem da more bit da sam nešt propustio, sta još hoćeš :mrgreen:
Ma nidje veze, ne treba meni ništa, svakako diskutujemo. Ali ne treba biti isključiv. Ja ti kažem da nije sve isto, ima razlike izmedju nas u finansijama i onih u IT-u. Sve zavisi kako se dogovoris I sta želiš.
Ima I ljudi pa neće da rade od kuce I to je sasvim ok. Ali reci da se ne može naći posao gdje ćeš dogovoriti uslove kakve želiš I da je samo 20% rad od kuće je besmislica, pogotovo u sadašnje vrijeme sveprisutne globalizacije, digitalizacije i outsourcinga.
Post Reply