Nije sve bajno u Dojčland

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
mali_balon
Posts: 11231
Joined: 12/09/2012 09:57

#126 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by mali_balon »

mali_balon wrote:
BiBi911 wrote:Ja dobih ponudu firma iz Sarajeva 700KM(550na racun oszalo koverta) kontam se vrati jebo Njemacku
Jos ces radit svaki dan od jutra do mraka. Mozda nedjelja slobodna i koji dan godisnjeg, da sam na tvom mjestu odma bi se vratio i reko im da uzmu prve tri koverte sebi kao znak zahvalnosti jer su ti dali posao snova.
Ok znam ima svega ljudi neki hoce ovo neki ono.....ali kontam da vecina ljudi koji su otisli otisli su da zive od svog rada, kontajuci da ih ne cekaju pare na drvecu nego da rade i time sebi obozbjede dostojanstven zivot, sumnjam da je iko otiso kontajuci da ce zgrnut milione za 2 godine veatitse kuci i prst u guzicu do groba.....ljudi samo hoce dostojanstven zivot....sto bi neko radio za 700km kad z taj isti poso dobije 3x vecu platu i kad sve polaca opet mu ostane malo da ustedi ili da ne mora gace na rate kupovat.....niko ne ide da tamo lezi i uziva.....ti koji odu misleci daje tamo sve onako na izvolte taj ce brzo vratiti sa pricom kako je tamo skupo beze nema duse nema kafe nema rahatluka i tako to...
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#127 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by Nisrin »

mali_balon wrote:
BiBi911 wrote:Ja dobih ponudu firma iz Sarajeva 700KM(550na racun oszalo koverta) kontam se vrati jebo Njemacku
Jos ces radit svaki dan od jutra do mraka. Mozda nedjelja slobodna i koji dan godisnjeg, da sam na tvom mjestu odma bi se vratio i reko im da uzmu prve tri koverte sebi kao znak zahvalnosti jer su ti dali posao snova.

Odlicna plata da platis rezije, mjesecnu kartu za GRAS, a da ostatak mjeseca biras sta ces jesti jer je sve "luksuz", ali bolje i to jer "znas da mnogi zive od 300-400KM, imaju i kredite pa sta im fali, bitno je raditi" :run:

I da, NE IDU SVI NA MINIMALCE, i ne znam otkud svima takav rezon...ima ljudi koji idu na pocetne plate 50000eur i vise, sve zavisi cime se neko bavi...ali sam upoznala ljude i sa 30-35k godisnjom platom koji opet zive bolje i kvalitetnije nego su u Bosnim sa 500-800KM!
Samo glupani idu sa rezonom "obogatit cu se" :skoljka:
dresdener78
Posts: 912
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#128 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by dresdener78 »

Nisrin wrote:
Svidja mi se razmisljanje...mada svi gledaju da pobjegnu odavde...ali ja sam isto stava ako je plata ispod 45000-5000 bruto godisnje, da se ide u manja mjesta, gdje su ipak stanovi jeftiniji i zivot dosta jednostavniji (i u tim malim mjestima i selima je zivot dostojanstveniji za mnoge nego u SA ili ostatku Bosne) ...
Mene nervira sto neko kaze da je nemoguce dobiti pocetnu platu preko 50k bruto godisnje, a uopste nije nemoguce...sve ovisi cime se bavis i od tvojih kvalifikacija! :run:
Takodjer, nejasni su ljudi koji idu sa A1 poznavanjem jezika i jos se zale sto ne mogu naci bolji posao!
Hvala! Inače u Njemačkoj je problem to što mjesta gdje je jeftino stanovanje zjape prazna sa pogleda radnih mjesta. Dakle pošto nema radnih mjesta, nema dovoljno interesovanja da se živi tamo. Daću ti jedan primjer, na samoj jugoistočnoj granici Njemačke se nalazi gradić Zittau (Žitava). U grad sada primamljivaju Čehe iz obližnjeg relativno velikog grada Liberec (oko 100 000 stanovnika), jer u češkom Liberecu jesu kirije puno veće nego u njemačkoj Žitavi, i putuješ 20 minuta automobilom / 30 minuta vozom. Problem je upravo u tome što je u Žitavi kao što se kod nas kaže "crk'o pas" ideš gradom zatvorene prodavnice, puste prazne ulice, nema života. Jer Žitava dijeli sudbinu bezbroja manjih gradova i sela u Istočnoj Njemačkoj, gdje se nakon ujedinjenja broj stanovnika često i PREPOLOVIO.
Zamisli da oni ruše stambena naselja tipa sarajevsko Alipašino polje jer nema ko da tamo živi, ili skinu gornjih pet spratova da se zgrada reducira jer se toliko velika ne isplati. Naime, cijelo ujedinjenje Njemačke je bila jedna solidna prevara, istočnim Njemcima se često srušio život preko noći, zamisli radiš u fabrici, sljedeće jutro stižeš na posao, oko fabrike ograda, zaštitari, fabrika privatizovana i vlasnik iz Zapadne Njemačke je fabriku bukvalno preko noći zatvorio - i ljudi u suzama gledaju kako se izvade proizvodne mašine... Zapadni vlasnici i privatizeri naravno nisu imali plan da remontuju istočne fabrike nego su ih zatvorili i uz puno manje troškove povećali proizvodnju u svojim postojećim zapadnim fabrikama. Sa ovakvom velikom deindustrijalizacijom je došlo do ogromnog iseljavanja ljudi. Kod nas i kod vas su te fabrike crkavale onako polako da si se mogao psihički i ekonomski na to nekako pripremiti, primjer aktuelno kod vas Aluminij. Tamo - bum, preko noći nisi bio niko i ništa i mrš na biro za zapošljavanje.
Ja živim nekih 20 minuta automobilom od njemačke granice, neki od mojih poznanika prihvaćaju poslove u Njemačkoj kao konobari, čistačice, građevinski radnici, vozači, plate su njima oko 1200-1300 eur neto što je fenomenalno za našu situaciju u graničnoj regiji, ali jesu to takozvani "pendleri". Dakle svaki dan putuju preko planina u rajh na posao autom i u večernjim satima stižu kući u Češku, jer u Njemačkoj živjeti sa tim parama bi bilo jako teško. Ipak to nekako smatram nefer prema lokalnom saksonskom stanovništvu, jer se onako plate pod pritiskom smanjuju na minimalac, i od njega se dostojanstveno baš živjeti ne može. Općenito iseljavanje iz Češke je vrlo rijedak fenomen, štaviše, vamo stižu desetine hiljadu gastarbajtera iz istočnih država tipa Ukrajina (totalno, ali totalno shebana država), Rumunija... dijelom legalno dijelom nelegalno tako da se priča da ima 500-800 hiljadu tih gastarbajtera u Češkoj - plate nisu onako toliko visoke kao u Njemačkoj ali ima nekako više "meraka" i posebno za Ukrajince ili Bjeloruse jeste lakše zbog jezika na slavenskoj osnovi.

Inače kontam dobro ljude koji žele napustiti BiH, ja imam onako baš dupli stav prema BiH, sa jedne strane je volim i fascinantna i draga mi je, sa druge strane mi se strašno puno stvari gadi, počevši od trajnih pitanja "čiji si ti", konstantnog trpanja ljudi u neke kategorije i plemenske vrste, rastući utjecaj religija i tako dalje. Svaki dan te mediji masiraju kao da je neka 1991. godina, stalno neke "historijske nepravde" i "vitalni interesi naroda", debela stoka u skupim limuzinama glumi "demokratske političare" i svi u jednom talu, sve što nije privatno jeste na izdisaju... Nažalost, tu očigledno nema nikakve šanse za radikalnom promjenom...
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#129 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by Nisrin »

dresdener78 wrote:
Hvala! Inače u Njemačkoj je problem to što mjesta gdje je jeftino stanovanje zjape prazna sa pogleda radnih mjesta. Dakle pošto nema radnih mjesta, nema dovoljno interesovanja da se živi tamo. Daću ti jedan primjer, na samoj jugoistočnoj granici Njemačke se nalazi gradić Zittau (Žitava). U grad sada primamljivaju Čehe iz obližnjeg relativno velikog grada Liberec (oko 100 000 stanovnika), jer u češkom Liberecu jesu kirije puno veće nego u njemačkoj Žitavi, i putuješ 20 minuta automobilom / 30 minuta vozom. Problem je upravo u tome što je u Žitavi kao što se kod nas kaže "crk'o pas" ideš gradom zatvorene prodavnice, puste prazne ulice, nema života. Jer Žitava dijeli sudbinu bezbroja manjih gradova i sela u Istočnoj Njemačkoj, gdje se nakon ujedinjenja broj stanovnika često i PREPOLOVIO.
Zamisli da oni ruše stambena naselja tipa sarajevsko Alipašino polje jer nema ko da tamo živi, ili skinu gornjih pet spratova da se zgrada reducira jer se toliko velika ne isplati. Naime, cijelo ujedinjenje Njemačke je bila jedna solidna prevara, istočnim Njemcima se često srušio život preko noći, zamisli radiš u fabrici, sljedeće jutro stižeš na posao, oko fabrike ograda, zaštitari, fabrika privatizovana i vlasnik iz Zapadne Njemačke je fabriku bukvalno preko noći zatvorio - i ljudi u suzama gledaju kako se izvade proizvodne mašine... Zapadni vlasnici i privatizeri naravno nisu imali plan da remontuju istočne fabrike nego su ih zatvorili i uz puno manje troškove povećali proizvodnju u svojim postojećim zapadnim fabrikama. Sa ovakvom velikom deindustrijalizacijom je došlo do ogromnog iseljavanja ljudi. Kod nas i kod vas su te fabrike crkavale onako polako da si se mogao psihički i ekonomski na to nekako pripremiti, primjer aktuelno kod vas Aluminij. Tamo - bum, preko noći nisi bio niko i ništa i mrš na biro za zapošljavanje.
Ja živim nekih 20 minuta automobilom od njemačke granice, neki od mojih poznanika prihvaćaju poslove u Njemačkoj kao konobari, čistačice, građevinski radnici, vozači, plate su njima oko 1200-1300 eur neto što je fenomenalno za našu situaciju u graničnoj regiji, ali jesu to takozvani "pendleri". Dakle svaki dan putuju preko planina u rajh na posao autom i u večernjim satima stižu kući u Češku, jer u Njemačkoj živjeti sa tim parama bi bilo jako teško. Ipak to nekako smatram nefer prema lokalnom saksonskom stanovništvu, jer se onako plate pod pritiskom smanjuju na minimalac, i od njega se dostojanstveno baš živjeti ne može. Općenito iseljavanje iz Češke je vrlo rijedak fenomen, štaviše, vamo stižu desetine hiljadu gastarbajtera iz istočnih država tipa Ukrajina (totalno, ali totalno shebana država), Rumunija... dijelom legalno dijelom nelegalno tako da se priča da ima 500-800 hiljadu tih gastarbajtera u Češkoj - plate nisu onako toliko visoke kao u Njemačkoj ali ima nekako više "meraka" i posebno za Ukrajince ili Bjeloruse jeste lakše zbog jezika na slavenskoj osnovi.

Inače kontam dobro ljude koji žele napustiti BiH, ja imam onako baš dupli stav prema BiH, sa jedne strane je volim i fascinantna i draga mi je, sa druge strane mi se strašno puno stvari gadi, počevši od trajnih pitanja "čiji si ti", konstantnog trpanja ljudi u neke kategorije i plemenske vrste, rastući utjecaj religija i tako dalje. Svaki dan te mediji masiraju kao da je neka 1991. godina, stalno neke "historijske nepravde" i "vitalni interesi naroda", debela stoka u skupim limuzinama glumi "demokratske političare" i svi u jednom talu, sve što nije privatno jeste na izdisaju... Nažalost, tu očigledno nema nikakve šanse za radikalnom promjenom...

Mi smo bili otvoreni cak i za Istocnu Njemacku ali smo odustali, radi malih plata i "manje kvalitetnog zivota"...putovanje samo po sebi nije problem, svugdje u Evropi i na svijetu je normalno putovati do posla po sat vremena, dva sata itd, samo je nama nezamislivo jer dolazimo iz relativno male sredine- Bosne, Sarajeva itd...Znam dosta raje sto rade u Minhenu, a zive u okolici i svaki dan prevale 60-100-200km i to im je kao "normalno"..a meni se zeludac okrece kad pomislim na one spice i koje gubljenje vremena svakodnevno...
S obzirom da nikad docekati vizu, iako je ponuda vrhunska za njemacke uslove, cak smo razmatrali Prag...u tom slucaju max plata bi mogla biti 40000eur i to da se posreci, sto nije lose za ceske uslove, ali svejedno se po tome vidi kakav je standard i koliko je "teza" situacija, jer da se razumijemo ni Prag nije jeftin...

I evo, ovaj zadnji pasus upravo opisuje sadasnju situaciju, torova, te je to jedan od najobjektivnijih razloga zasto treba otici, jer svi mi zelimo dostojanstven zivot, da me puste na miru da radim i zivim...a ne ovdje te truju glupostima, sve se svodi na istu retoriku, a ljudi prezivljavaju...

I zaista ne idealizujem ni jednu drzavu, ni jedan sistem, i Njemacka ima propusta i to previse ali opet je nekako "sigurniji" zivot, uvijek ima posla, covjeku se lakse snaci, mislim da ova Bosna odgovara iskljucivo uhljebima i onima koji imaju dobru pozadinu, ljudima kojima je vrhunac da "naslijede nekretninu i imaju svoje", a svim ostalim... :run:
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#130 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by King Theoden »

Ko zna radit, u njemačkoj će uzeti 5,10 ili više hiljada mjesečno. Švabe su pune ko brod, samo treba znati kako im uzeti pare.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#131 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by Maraschino »

Dino34 wrote:Ko zna radit, u njemačkoj će uzeti 5,10 ili više hiljada mjesečno. Švabe su pune ko brod, samo treba znati kako im uzeti pare.
legalno?
User avatar
Thorgerson
Posts: 8481
Joined: 15/04/2015 11:26

#132 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by Thorgerson »

Nisrin wrote: I zaista ne idealizujem ni jednu drzavu, ni jedan sistem, i Njemacka ima propusta i to previse ali opet je nekako "sigurniji" zivot, uvijek ima posla, covjeku se lakse snaci, mislim da ova Bosna odgovara iskljucivo uhljebima i onima koji imaju dobru pozadinu, ljudima kojima je vrhunac da "naslijede nekretninu i imaju svoje", a svim ostalim... :run:
Pa nije bas tako. Upravo naša država pruža nevjerovatnu šansu sposobnim ljudima da zarade novac. I to mnogi i rade. Zašto? Pa zato što smo mi jos nerazvijeni i milion stvari fali, moze se pokrenuti posao. Znači šansa je ogromna. Vani je konkurenija jedno 100x veca i sve je vec tu - u ponudi. Dakle, da nađeš neku nišu da razviješ neki poslić - nemoguće. Ovdje imaš puno mogućnosti. Što u tome da razviješ neki posao ovdje, što u tome da radiš neki outsourcing za van. To ide sporo, a mora ici sporo kad ti ovi mašu puškama svako malo. Pa neko ko i pomisli da investira, povuče ručnu.

Naravno - nije svako preduzetnik. Upravo zbog toga, oni koji jesu preduzetnici - njima treba olakšati i omogućiti im da što brže lakše djeluju i da razvijaju biznise - da zapošljavaju one koji hoće da rade. Treba im pružiti sigurno političke okruženje. Barem neki minimum.

Nemoj misliti da je uhljebima med i mlijeko - jer nije. Jeste jednom dijelu. Uostalom, eto pogledaj sama registar, pa vidi kakve su to plate. Pa nije valjda da je ono vrh da radiš za nekakvim šalterom za 800-900 KM il u nekakvoj zapušenoj kancelariji. Da ne govorim kakvi su ljudski odnosi. Ja sam jednom proveo 3 mjeseca u jednoj ustanovi i reko sam nikad više. Citav zivot radim u realnom sektoru, bjezi...ne bih se mijenjao ni za sta. Nije to tolika sreća, koliko ljudi misle.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#133 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by King Theoden »

Maraschino wrote:
Dino34 wrote:Ko zna radit, u njemačkoj će uzeti 5,10 ili više hiljada mjesečno. Švabe su pune ko brod, samo treba znati kako im uzeti pare.
legalno?
Legalno. Ko god hoće radit, bujrum na konsultacije.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#134 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by allem_77 »

Dino34 wrote:
Maraschino wrote:
Dino34 wrote:Ko zna radit, u njemačkoj će uzeti 5,10 ili više hiljada mjesečno. Švabe su pune ko brod, samo treba znati kako im uzeti pare.
legalno?
Legalno. Ko god hoće radit, bujrum na konsultacije.
Kako? Rođak mi gore radi za 800 eura.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#135 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by King Theoden »

allem_77 wrote:Rođak mi gore radi za 800 eura.
Neznanje košta. Jbg.
allem_77 wrote:Kako?
Neumjesno je da pričam o sebi.
Al evo ovako. Ne možeš zaraditi pare radeći za druge bez obzira kolika ti plata bila.
Gledajući iz finansijskog ugla, bolje je biti samostalni električar nego hirurg koji radi u bolnici.
Dakle, osamostaliti se i raditi.
Kad imam priliku da radim za grad, ne radim ni sat a napišem im račun od 400+ eura.
Još kad dodaš posliće koje odradiš van radnog vremena... Sve su to pare koje idu naruke. Tako barem govore majstori :wink:
Kod mene je radio moler. Kaže, ispod 40 eura po satu ne radi nikome. Na crno može za 35 eura. Ako radi noću, dodaj još 20-ak posto.
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#136 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by alibaba_i_30_godina »

Dino34 wrote:
allem_77 wrote:Rođak mi gore radi za 800 eura.
Neznanje košta. Jbg.
allem_77 wrote:Kako?
Neumjesno je da pričam o sebi.
Al evo ovako. Ne možeš zaraditi pare radeći za druge bez obzira kolika ti plata bila.
Gledajući iz finansijskog ugla, bolje je biti samostalni električar nego hirurg koji radi u bolnici.
Dakle, osamostaliti se i raditi.
Kad imam priliku da radim za grad, ne radim ni sat a napišem im račun od 400+ eura.
Još kad dodaš posliće koje odradiš van radnog vremena... Sve su to pare koje idu naruke. Tako barem govore majstori :wink:
Kod mene je radio moler. Kaže, ispod 40 eura po satu ne radi nikome. Na crno može za 35 eura. Ako radi noću, dodaj još 20-ak posto.
znaš li ti Dino bolan koliko se masno naplaćuju konsultantske usluge? :-D
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#137 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by King Theoden »

Znam. Kao što si i naposao, masno :)
User avatar
512MB
Posts: 10506
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#138 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by 512MB »

Dino konsultant otkrijo kako se zarađuje lova, jednostavno radiš manje a napišeš da si radio više


:lol:
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#139 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by allem_77 »

Dino34 wrote:
allem_77 wrote:Rođak mi gore radi za 800 eura.
Neznanje košta. Jbg.
allem_77 wrote:Kako?
Neumjesno je da pričam o sebi.
Al evo ovako. Ne možeš zaraditi pare radeći za druge bez obzira kolika ti plata bila.
Gledajući iz finansijskog ugla, bolje je biti samostalni električar nego hirurg koji radi u bolnici.
Dakle, osamostaliti se i raditi.
Kad imam priliku da radim za grad, ne radim ni sat a napišem im račun od 400+ eura.
Još kad dodaš posliće koje odradiš van radnog vremena... Sve su to pare koje idu naruke. Tako barem govore majstori :wink:
Kod mene je radio moler. Kaže, ispod 40 eura po satu ne radi nikome. Na crno može za 35 eura. Ako radi noću, dodaj još 20-ak posto.
On je efendija. Radi za IZ. :D Šta znam, možda mu je i ovo previše?
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#140 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by Nisrin »

+ vecina na crno radi dok ih ZOLL ne uhvati..onda kuku pomagaj!

Kao sto napisah, ima ljudi koji dodju na pocetne plate preko 50k EUR, ne pati se svako!
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#141 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by King Theoden »

allem_77 wrote:On je efendija. Radi za IZ. Šta znam, možda mu je i ovo previše?
Vjerovatno je mali džemat.
Naš hodža ima gotovo dvije milje i besplatan stan.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#142 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by King Theoden »

Nisrin wrote:+ vecina na crno radi dok ih ZOLL ne uhvati..onda kuku pomagaj!

Kao sto napisah, ima ljudi koji dodju na pocetne plate preko 50k EUR, ne pati se svako!
Jok. Na crno ide dio.
Znaš onu staru: "uzmi sve što ti život pruža..." :mrgreen:
Zašto 50k kad možeš 100 ili 150k godišnje :wink:
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#143 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by alibaba_i_30_godina »

Jel' vi ovdje pričate o brutto ili netto platama? Daj prvo to razgraničite kada pričate. Ili makar napomenite.

Dodatno, nNije isto imati brutto godišnje od 50+k EUR kada si oženjen i kada si samac, imaš dijete i slično ...
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#144 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by Nisrin »

Naravno da se prica o BRUTO iznosima, neto je relativan bas radi steuer klasa, statusa, imas - nemas djece, placas li crkveni porez ili ne itd itd :D

A jeste bolje 100k, ali treba od necega i krenuti...iz ovih FB grupa vidim da vecina krece od 13-15eur pocetne satnice..to je 2200-2500 bruto mjesecno...neko od duplo vise, a neko i napreduje u nekoliko godina na sestocifrene brojke itd... :D
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#145 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by King Theoden »

alibaba_i_30_godina wrote:Jel' vi ovdje pričate o brutto ili netto platama? Daj prvo to razgraničite kada pričate. Ili makar napomenite.

Dodatno, nNije isto imati brutto godišnje od 50+k EUR kada si oženjen i kada si samac, imaš dijete i slično ...
Kod mene je bruto=neto.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8481
Joined: 15/04/2015 11:26

#146 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by Thorgerson »

Nisrin wrote:+ vecina na crno radi dok ih ZOLL ne uhvati..onda kuku pomagaj!

Kao sto napisah, ima ljudi koji dodju na pocetne plate preko 50k EUR, ne pati se svako!
Pa naravno da ima. Ali to nije tema. Pogledaj jos jednom naziv teme.
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#147 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by Nisrin »

Thorgerson wrote:
Nisrin wrote:+ vecina na crno radi dok ih ZOLL ne uhvati..onda kuku pomagaj!

Kao sto napisah, ima ljudi koji dodju na pocetne plate preko 50k EUR, ne pati se svako!
Pa naravno da ima. Ali to nije tema. Pogledaj jos jednom naziv teme.

Pa znam sta je naslov, ali nije sve u tome da se kudi...Koliko lose bilo, opet bolje nego Balkan...pogledaj egzodus u Njemacku i Slo...i to nesto govori!
User avatar
Thorgerson
Posts: 8481
Joined: 15/04/2015 11:26

#148 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by Thorgerson »

Nisrin wrote: Pa znam sta je naslov, ali nije sve u tome da se kudi...Koliko lose bilo, opet bolje nego Balkan...pogledaj egzodus u Njemacku i Slo...i to nesto govori!
Kako uopste iole ozbiljna osoba moze porediti Njemacku i BiH u bilo kojem smislu? I ne vidim da je to iko ovdje radio. Pisano je o tome da u De nije sve bajno. I nije.

Mi kasnimo za Njemackom nekih 40 godina. I to je lako izracunati. Tako da ne vidim uopste smisao da se mi poredimo sa njima.
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#149 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by Nisrin »

Nisam ozbiljna i normalno da nigdje nije savrsen sistem, to ne postoji...a procitaj sve sto je pisano pa onda donosi zakljucke!
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#150 Re: Nije sve bajno u Dojčland

Post by RagibUzoriti »

512MB wrote:Dino konsultant otkrijo kako se zarađuje lova, jednostavno radiš manje a napišeš da si radio više


:lol:
Dino stari prevarant. Uzima svabama lovu lopatom...

Al u k....
Post Reply