"NIJE OVO ZEMLJA PLJAČKE, NEMA PELENA NANI SEVDI"

Forum za humanitarne akcije.
Post Reply
smailo
Posts: 81
Joined: 28/03/2011 13:11

#1 "NIJE OVO ZEMLJA PLJAČKE, NEMA PELENA NANI SEVDI"

Post by smailo »

Dr Fazlija Avdić: « OVO NIJE ZEMLJA PLJAČKE»
(ČUVA DRŽAVU NENINIM PELENAMA!)

Ako vas je već i sam naslov zainteresovao, počet ću 'priču' otpočetka, skraćujući koliko mogu. Poslao sam mejlove TV-Hajatu ('Ispuni mi želju'), 'Našoj realnosti' i Driti Haziraj lično, sa obrazloženjem i molbom da posjete i šta učine za nenu Sevda Hamza, koja živi na opštini Solac, sama a slijepa, u veoma nezavidnoj situaciji, kako socijalnoj, tako i zdravstvenoj. Drita i njena organizacija nisu se odazvali, ali Hajat je otišao vrlo brzo. (HVALA IM!) Objavili su prilog u emisiji. Na FB me pronađe REFIKA ŠUVALIĆ iz Norveške (Banjalučanka) i dirnuta neninom sudbinom izrazi želju da plati operaciju i povrati Sevdi vid ako je moguće. Pita mogu li ja biti kontakt-osoba i organizovati sve to. Prihvatim se rado. Kontaktiram sa Sevdom, ženom Sevlom, Refikom (ženom velikog srca i uma), poliklinikama, organizujem prevoz do Sarajeva i nazad na preglede, operaciju, kontrole (osam puta). Refika plati i pet vožnji u oba pravca (platila bi ona sigurno i one neplanirane tri, ali je nisam o tome informisao bojeći se nesporazuma), a vozač ADEM KERLA bio je vrlo pouzdan i dobar saradnik. U vrijeme oko operacije ugostim Sevdu 5-6 dana. (Hvala i mojoj ženi Sevli oko kompletne usluge.) OČNA POLIKLINIKA 'SVJETLOST' na Ilidži pregled i kontrole izvrši BESPLATNO, a operaciju sa 20% popusta. Cjelokupno soblje se cijelo vrijeme pokazalo vrlo susretljivo i ljubazno (što mi bijaše vrlo neobično). Prethodno je trebalo izvršiti internistički pregled. Javim se mejlom na Internističku ordinaciju AL-TAWIL (u zgradi 'Importane', Zmaja od Bosne,7) i pitam koliko bi to koštalo (spomenem o kakvom se slučaju radi). Vlasnik, dr Đinan Al Tawil, istog dana lično odgovori, kaže da će sve biti urađeno besplatno i zakažemo termin. I tu je osoblje jako ljubazno i ekspeditivno, čekaonica vrlo ugodna. I ovdje se pitam: Je li i ovo Bosna? Neni Sevdi se propisaše naočare, a OPTIKA 'DURAK' –kod Begove džamije- (Muhamed, komšija i prijatelj iz zavičaja) sredi odmah naočare, i to 'gratis'. Moja komšinica Nadža Borišić, djevojka, i zemljakinja hadži-Sejda ('Paša') Hadžiomerović-Hamza, i nepoznati mladić na Ilidži počastiše nenu 'donacijom' od po 50 km. Vidim, prihvatio sam se obaveze koja zahtijeva veliki trud i vrijeme, ali sav sretan što sve ide glatko i ljudski, pa odlučim da neni Sevdi isposlujem (jer čujem da to može) da preko socijalnog dobiva pelene, jer ih ona kupuje već pet godina, a problem sa nezadržavanjem mokraće (inkontinencija urina) ima već 50 godina. Odvedem je kod njenog opšteg ljekara u Vogošći, pa kod urologa na Koševo, pa ginekologa. Tri ljekara potpišu da treba da upotrebljava pelene, predam Zahtjev u Socijalno Vogošča, a oni pošalju na saglasnost u kantonalni Zdravstveni zavod. Kad tamo, gdje sam se najmanje nadao problemu, na kraju ove 'akcije', naiđem na odbjenicu. Odem lično kod tog doktora (FAZLIJA AVDIĆ), koji u svojoj birokratskoj kancalariji radi samo sa papirima, a ne sa živim ljudima, interesuju ga sitnice u paragrafima, a ne veliki ljudski ekzistencijalni problemi. Helem, da ne dužim, od doktora koji kao da je pao s Marsa slučajno baš ovdje u Bosnu, koji mora da se lažno zakleo Hipokratu, dobih mudro objašnjenje, doslovce citiram: «Ovo nije zemlja pljačke, nema pravo na pelene.» (A troje mu kolega potpisaše da treba!). Gorko se nasmijah, da ne može gorče. Spašava dr Fazlija Avdić ovu državu od jadne nane i njenih 'skupih' pelena!!! Ne zna ni ko ni kako pljačka ovu državu! A već ostario! O, Allahu dragi! Iliti: «O tempora, o mores!» Mora se čovjek ili gorko smijati, ili urlati. Podnio sam, ipak, Žalbu i ponudio da je dovedem i njemu. I, dobio pismeno 'učtivu' Odbjenicu. Nena će i dalje od svoje bijedne socijale morati izdvajati 52 marke mjesečno. Dr Avdić kaže: «Nek plaća, prima socijalu.» Ja pokušah da omekšam njegovo hladno birokratsko bezobzirno srce: «A šta će jesti?» Zalutali čovjek se odbrani protupitanjem: «A što je to mene briga?» Naravno, 'kola se lome na najtanjem'.
Eto, sad mi je malo lakše, jer pohvalih koga treba i pokudih koga treba. Ja napisah, a možda će meni Neko upisati. A vi, ako hoćete, komentarišite i sugerišite. Ali, nisu dobrodošle eventualne ponude 'našuplje', kao što je na profilu «Ispuni Mi Želju» učinila izvjesna Adnana Curić i još neki, valjda samo da bi sebe «promovisali».

Smail Grbo, Sarajevo
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2 Re: "NIJE OVO ZEMLJA PLJAČKE, NEMA PELENA NANI SEVDI"

Post by PipiDugaDevetka »

Menščini da su pravila takva da urolog mora imati određene formulare sa nekom žutom naljepnicom. Tako je za prvo izdavanje propisanih pelena ''na recept'', a kasnije kada se svi nalazi povade, ovlašten je ljekar porodične medicine da piše te formulare i lijepi svoju žutu naljepnicu svakog mjeseca.

Žao mi je što je došlo do nesporazuma.
:(

Inače, tih pelena što se mogu dobiti ''na recept'' ima za kupiti putem oglasa.
Cijena duplo manja po jednoj peleni u odnosu na kupljene u prodavnicama.

Svašta ljudi rade (Ne računam one kojima je neko umro, pa preostale pelene putem oglasa prodaju).
User avatar
antimobbing
Posts: 2693
Joined: 10/11/2009 22:54
Location: Gdje je percepcija Dženeta za 2% Koruptokracije, Džehenem za 98% BiH populacije.

#3 NEMA PROTESTA, BiH USKOK-a, SREDNJE KLASE, NEMA NANI PELENA

Post by antimobbing »

smailo wrote: Helem, da ne dužim, od doktora koji kao da je pao s Marsa slučajno baš ovdje u Bosnu, koji mora da se lažno zakleo Hipokratu, dobih mudro objašnjenje, doslovce citiram: «Ovo nije zemlja pljačke, nema pravo na pelene.» (A troje mu kolega potpisaše da treba!). Gorko se nasmijah, da ne može gorče. Spašava dr Fazlija Avdić ovu državu od jadne nane i njenih 'skupih' pelena!!! Ne zna ni ko ni kako pljačka ovu državu! A već ostario!
Koji HOJRAT od čovjeka i doktora, a ovakvih hojrata je na sve strane!

Nedavno su otkrili da u BiH postoji 85 ljudi koji u svojim privatnim seharama drže 9.000.000.000 $ milijardi USA dolara. To im nije dosta već su opet, nas 4.000.000 sirotinje-fukare u dugovima kod stranih Banaka koje svakodnevno izrabljuju nametima i sa kamatnom stopom koja je u BiH veća za 500% nego što je u EU, neki dan PONOVO zadužili sa 800.000.000 KM kod lihvarskog MMF-a.

Narod-fukara i sirotinja zbog visokih kamatnih stopa, kriminala i nameta jedva preživljava mjesec za mjesecom, sedmicu za sedmicom i dan za danom i NEMA NI ZA PELENA što je nenormalno.

NENORMALNO je da u zemlji koja posjeduje ovolike prirodne resurse i bogatstva kao što je BiH, a na ovoliki mali broj stanovnika uopće ima siromašnih i emisija poput ''Ispuni mi želju''.

To je ludost!

Međutim, poražavajuća je činjenica da u BiH trenutno uopće ne postoji SREDNJA KLASA već samo multi-milioneri na jednoj strani i mi sirotinja-fukara u dugovima na drugoj strani.

Mi narod-ovca smo krivi što NANA NEMA PELENA jer svake dvije godine multi-milionerima sa jumbo plakata dajemo vlast kako bi samo oni lično bili još bogatiji, a mi još siromašniji i u većim dugovima.

Narod-ovca bira sebi za čuvare-pastire vukove, ratne profitere, multi-milionere i tajkune koji u svome biću nemaju empatije i saosjećanja prema siromašnima kao što je naša NANA, niti će to ikada imati!

Ne bude li HITNO proveden BH USKOK i hapšenja kriminalaca na čitavom području BiH i ako zbog toga na proljeće na PROTEST ne izađe 10.000 ljudi kao što je onda 5.000 ljudi izašlo za Divjaka, ovaj narod-ovca u nacionalnim torovima ne zaslužuje ništa bolje od robovske eksploatacije i daljnjeg šišanja.

NEMA PROTESTA, NEMA BiH USKOK-a, NEMA NI PELENA NANI SEVDI ...

Mi narod-ovca smo krivi što NANA SEVDA NEMA PELENA!
Last edited by antimobbing on 17/10/2012 12:29, edited 8 times in total.
User avatar
Ljuska_u_BaklaFi
Posts: 2689
Joined: 27/06/2008 00:48
Location: Tu i tamo...vise tu, nego tamo..
Contact:

#4 Re: "NIJE OVO ZEMLJA PLJAČKE, NEMA PELENA NANI SEVDI"

Post by Ljuska_u_BaklaFi »

@smailo poslala sam Vam pp, nadam se da ste je i dobili, posto nesto nije htjela proci.. :roll:
Savjetnik Premijera
Posts: 132
Joined: 22/06/2010 22:09

#5 Re: NEMA BiH USKOK-a - NEMA NI PELENA NANI SEVDI

Post by Savjetnik Premijera »

Mi narod-ovca smo krivi što NANA SEVDA NEMA PELENA![/quote]

:thumbup:
User avatar
Ljuska_u_BaklaFi
Posts: 2689
Joined: 27/06/2008 00:48
Location: Tu i tamo...vise tu, nego tamo..
Contact:

#6 Re: "NIJE OVO ZEMLJA PLJAČKE, NEMA PELENA NANI SEVDI"

Post by Ljuska_u_BaklaFi »

I ja sam kontaktirala sa gospodjom koja radi zavodu, privatno je znam, i pitala zbog cega je doticni doktor odbio nanu da prima pelene....gospodja mi kaze da se rade cistka i da skidaju sa pomoci te vrste svi oni koji imaju neki vid socijalne pomoci te takodje odbijaju i nove slicne slucajeve... kaze da postoje tacno odredjene osobe i bolesti koji sada imaju pravo na besplatne pelene, te da nazalost ne mozemo nista uciniti sto se tice pomenute nane i njene situacije jer ona eto ima neki vid socijale...
Ako je rjesenje da ona od socijalne pomoci kupuje pelene, onda jedino da se udruzimo pa da joj pomognemo u ostalim potrepstinama...a koliko ce se moci vidjet cu sa ovim svojim iz "komsiluka" :roll: Naravno bilo bi dobro da nam @smailo kaze s cim nana najvise oskudjeva?
smailo
Posts: 81
Joined: 28/03/2011 13:11

#7 Re: "NIJE OVO ZEMLJA PLJAČKE, NEMA PELENA NANI SEVDI"

Post by smailo »

Poštovana "Ljuska...", odnosno M. (pošto već znam vaše pravo ime, budući da smo se danas prije podne sreli na "primo-predaji" dva paketa pelena), zahvaljujem na Vašoj preduzimljivosti i već konkretnim koracima (dva ste već preduzeli, a eto imate ideju i želju da animirate i komšiluk, što bi moglo i uspjeti. Narod je solidaran, a važno je organizovati, i pogotovo kad se radi o konkretnoj osobi). Na mom FB-profilu (Smail Grbo) može se vidjeti nanina slika, kao i kraći video koji sam prenio sa profila "Ispuni mi želju" (TV Hayat). Nana mi je nedavno govorila da joj ne treba robe (odjeće), kaže da nema momentalno problema ni sa hranom, a kaže da bi joj najpraktičnije bilo pomoć u novcu (za pelene, neke lijekove,eventualno plaćanje prevoza kad nekud mora, kupovinu kad čovjek sa kamionom doveze u selo voće,povrće i druge namirnice, jer nema u selu prodavnice.) U Sarajevo će doći opet početkom novembra na kontrolu na Ilidži. Ako neko želi da se i lično sretne s njom i preda joj npr. paket pelena (ne onaj najveći broj, već srednji, čini mi se da je boja paketa zelena) ili neku paru, može biti u kontaktu sa mnom pa ću ga obavijestiti o tačnom terminu.
User avatar
Ljuska_u_BaklaFi
Posts: 2689
Joined: 27/06/2008 00:48
Location: Tu i tamo...vise tu, nego tamo..
Contact:

#8 Re: "NIJE OVO ZEMLJA PLJAČKE, NEMA PELENA NANI SEVDI"

Post by Ljuska_u_BaklaFi »

Cut cemo se do njenog dolaska ponovo, nasla sam jos jedan paket pelena, doduse ne znam koja je velicina jer ih nisam jos preuzela, nastojat cu i nesto novca da prikupim, koliko se bude moglo...
smailo
Posts: 81
Joined: 28/03/2011 13:11

#9 Re: "NIJE OVO ZEMLJA PLJAČKE, NEMA PELENA NANI SEVDI"

Post by smailo »

Poštovanje! Nena Sevda dolazi u PETAK, 2.XI (ima kontrolu na Ilidži, Očna poliklinika "Svjetlost", u 11,30) Moj tel. je 659-750 i 066-897-870. - Svako ndobro! (Smail)
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#10 Re: "NIJE OVO ZEMLJA PLJAČKE, NEMA PELENA NANI SEVDI"

Post by Toffee karamela »

Hvala svim dobrim ljudima koji su pomogli ovoj starici.

Ali meni nije jasno kako ona preživljava sama u tom selu, ovdje u uvodnom postu piše Stolac a na FB vidjeh da je Sokolac, znači Romanija. Ko joj pomogne oko drva, namirnica, čišćenja ? :(
smailo
Posts: 81
Joined: 28/03/2011 13:11

#11 Re: "NIJE OVO ZEMLJA PLJAČKE, NEMA PELENA NANI SEVDI"

Post by smailo »

Da, u uvodnom tekstu ovdje piše "Solac" (dakle nije ni Stolac), u pitanju je 'štamparska greška', a treba Sokolac, dakle na Romaniji, negdje izmedju Sokoca i Olova, tačnije selo Bjelasovići kod Kaljine, opština Sokolac. Nena je malo progledala. U selu žive mislim još tri porodice, ali ne baš blizu. Neko joj doveze drva na poklon, neko od vikendaša dade para pa ona plati drva i cijepanje. Nekad i sama mora to raditi! Neko doveze kamionom sa Sokoca namirnica pa i ona kupi ako ima para, i naruči ako joj šta treba. U svakom slučaju, mislim da se hrabro bori sa životom, a znaju je spopasti i crne primisli kad ima kome da se iskreno požali. Rado bi se preko zime (tri mjeseca) sklonila negdje u "civilizaciju" da joj je negdje neka sobica sa kupatilom, a kad ozeleni i otopli, opet bi se vratila gore.
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#12 Re: "NIJE OVO ZEMLJA PLJAČKE, NEMA PELENA NANI SEVDI"

Post by Toffee karamela »

Pa ima li ikoga od porodice, uže i šire ? :( Zar je baš osuđena da živi sama, može i umrijeti, niko ne bi znao !
smailo
Posts: 81
Joined: 28/03/2011 13:11

#13 Re: "NIJE OVO ZEMLJA PLJAČKE, NEMA PELENA NANI SEVDI"

Post by smailo »

Djece svoje nema niti je imala, brat joj je umro prije par godina. Ima dva bratića i jednu sestrićnu. A valjda znate da je danas mnogima 'teška' i rodjena majka, a kamoli neka tetka.
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#14 Re: "NIJE OVO ZEMLJA PLJAČKE, NEMA PELENA NANI SEVDI"

Post by Toffee karamela »

up
Post Reply