Nije Amerika obećana zemlja

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Locked
Vozdra_123

Post by Vozdra_123 » 17/07/2006 21:22

kako ciko fino isprica.....
svaka mu cast

===========================================
Nezavisne

Datum: 15.07.2006
Bakir Ajanović, ministar nauke i tehnologije u Vladi Republike Srpske

Dejan Bojanić

Bakir Ajanović: "Nije Amerika obećana zemlja"
Bakir Ajanović, poznati banjolučki hirurg nije poznat samo po tome niti po činjenici da je aktuelni ministar nauku i tehnologije u Vladi Republike Srpske. Poznat je i po tome što se, iako je u "obećanoj zemlji", kako mnogi nazivaju Sjedinjene Američke Države, imao i više nego što je potrebno za normalan život odlučio za povratak u svoj rodni grad Banju Luku.

U SAD, tačnije u teksaški grad Dalas, Ajanović je otišao 1994. godine gdje je ubrzo počeo raditi kao hirurg. Budući da njegov mlađi sin boluje od cerebralne paralize nadao se da će, kako kaže, u toj zemlji naći čarobni štapić kojim će bolest biti pobijeđena. Nije ga, međutim, pronašao.

"Kada sam odlučio da se vratim ispričao sam to jednom prijatelju. On me je pitao zašto to radim. Rekao sam mu da sam shvatio da ta zemlja nije za mene. Nasmijao se i rekao da me je smatrao za inteligentnije biće. On je to, kako je rekao, shvatio još prvog dana kada je sletio na aerodrom u Njujorku. Tada je, prema njegovoj priči, ugledao prikladno obučenog gospodina, koji se sagnuo na stepenicama aviona da dohvati metalni novčić, a preko njega je palo nekoliko ljudi. Tog dana je shvatio gdje je došao i da to nije za njega. Meni je, eto, trebalo više vremena", započinje Ajanović kroz smijeh svoju priču.

SAČUVATI DUH OVIH PROSTORA
Smatra da je i u ovoj zemlji moguće razviti sistem po uzoru na američki kapitalizam, ali istovremeno sačuvati i duh ovih prostora.

"To je i razlog zbog kojeg sam se vratio. Nije Amerika obećana zemlja. Mi očigledno Ameriku znamo iz filmova u kojima nam prezentuju neku sjajnu stranu medalje. Stvarnost je, međutim, nešto sasvim drugo. Amerikanci od samog početka školovanja imaju drugačiji pristup i kod njih svi učenici nikada ne uče isto. Kod njih se talentovan učenik sam ističe dok oni koji, hajde da kažemo, nisu toliko nadareni, nemaju pritisak od nastavnika da uče. Njima je zakon dozvolio da mogu raditi sa 16 godina kada mogu da polažu i vozački ispit. Uvijek volim reći da Amerika to radi smišljeno jer se od te druge grupe učenika stvara fizička radna snaga koja im je uvijek potrebna. Zato i ne kriju da 'uvoze pametne glave' iz drugih zemalja svijeta", kazuje Ajanović.

To je, kaže Ajanović, još jedan od razloga zbog kojih se odlučio na povratak, ali i želja da ličnim angažmanom pokuša pomoći da se potencijal mladih ljudi u ovoj zemlji sačuva.

"U Americi počneš da radiš i solidno zarađuješ. Ali, istovremeno dobijaš okove oko vrata. Diže se kredit za kuću i kredit za automobil. Tamo svako ima svoj automobil, ali si okovan tim kreditima. Dobija se životni standard, ali jednostavno nemaš više svoju slobodu. Nemate tamo ni prisnih komšijskih odnosa s ljudima. Tempo života ne omogućava da se organizuje privatni život. Takav je način življenja i sasvim je drugačiji mentalitet. Ja sam imao sasvim dobar život u Americi, s obzirom kakvim sam se poslom bavio, ali vidio sam da nemam vremena za sebe. Zamislite tek kako je onima koji rade neke druge manje plaćene poslove", kaže Ajanović.

Prošle godine, kada je stekao sve uslove za povratak, Ajanović je iz Amerike doveo i svoju porodicu kako bi svojim primjerom pokazao da u nekoj drugoj zemlji nije sve tako sjajno. Za takvu odluku potrebno je, kaže, i dosta razumijevanja porodice.

ZAUSTAVITI ODLAZAK MLADIH
"Moja djeca su shvatila moj koncept života po kome je nekad bolje i manje zarađivati, a imati više slobodnog vremena za sebe. Kao hirurg u Americi vozio sam se kući u hirurškom odijelu jer nisam imao vremena da se presvučem", kaže ministar nauke i tehnologije i upozorava da je neminovno da će mladi i dalje odlaziti odavde ako im se ne obezbijede nova radna mjesta.

Smatra, ipak, da je to moguće spriječiti i da će se sve više činiti na tome da se odlazak pametnih mladih ljudi spriječi. Kaže i da je mentalitet ljudi na ovim prostorima takav da ne vole da im se komanduje, ali kada rade onda rade pošteno i vrijedno.

"Na našim prostorima je potrebno samo da se malo više disciplinujemo i da počnemo u našoj zemlji vrijedno raditi. Tada ćemo imati bolju budućnost", smatra Ajanović.

Disciplinovanje u SAD, kaže, definitivno počinje još od predškolskog uzrasta, a kada djecu već sa pet godina primaju u školu tu počinje ozbiljan rad na disciplini, a ona se odmah uče da budu vrijedna i da rade.

"Ja sam jednom gledao kako učitelji djecu odvedu u toalet i ne odvode ih jedan po jedan nego sve odjednom. Ta djeca izlaze i stoje u hodniku i svako od njih stoji u jednoj pločici. Ispred njih se nalazi jedan učitelj i iza njih drugi. Kod nas se tako nešto nije dešavalo ni u JNA. Kada to dijete odraste vi nećete imati brigu da li će praviti probleme kada se zaposli. E takav sistem je pozitivan i nama je potreban", kaže Ajanović.

Pojašnjava da se djeca u Americi u osnovnoj školi mnogo bave sportom gdje uče drugi sistem discipline, tačnije hijerarhijsku komandu.

"Upoznao sam jednog Amerikanca još dok sam bio u Hrvatskoj. On je najbolje objasnio situaciju u našoj zemlji. Radio je kao profesor engleskoj jezika i svidio mu se život na ovim prostorima. Tada mi je rekao da se Amerikanci rode da bi radili, a mi ovdje radimo da bismo uživali", sjeća se Ajanović.

Novi sistem će i kod nas, smatra on, donijeti disciplinu u radu i to se treba iskoristiti za napredak.

ISKORISTI PREDNOSTI EU
"Evropska zajednica planira da do 2013. godine 17,5 milijardi evra uloži u naučnoistraživačke procese. To je šansa za mlade stručnjake da iskoriste svoj potencijal. Mi ćemo nastojati da se priključimo u naučnoistraživačku mrežu Evrope što će biti velika olakšica za sve u ovoj zemlji. Nakon toga bi bilo otvoreno dosta radnih mjesta i povećao bi se standard što automatski za sobom povlači ostanak mladih ljudi na ovim prostorima. Sigurno je da će granice biti otvorene kada uđemo u EU i da će tada biti odliva mladih ljudi, posebno onih koji nisu visokoobrazovani, ali će oni koji budu ostali ovdje imati šansu za zaposlenje kod poslodavaca koji iskoriste ulaganja EU", smatra Ajanović.

Potrebno je, kaže, da BiH iskoristi svoje potencijale i prirodne resurse jer ekonomija ovdje sigurno neće biti stabilna još zadugo da bi pružila ljudima sigurnost.

"Evropa će sigurno imati potrebe za zdravom hranom, a naše mogućnosti su da hranimo pola Evrope. Druga stvar je turizam, a treća prirodni resursi. Moraće se neke stvari postaviti zakonski da bi sve leglo na svoje mjesto. Moja generacija je iz prošlog vijeka i mi nismo otišli dalje od pisaćih mašina i kucanja jednim prstom. Naravno, čast izuzecima, ali potrebno je da mladi ljudi dođu na odgovarajuće funkcije ili u ministarske fotelje i da pokrenu sve što treba pokrenuti. Tu dolazimo i do politike, a politika se neće miješati u ova pitanja kada na određeno mjesto bude dolazio stručnjak bez obzira na stranačku pripadnost. To je ono o čemu stalno pričam, a to će se opet desiti tek kada nestanu nacionalne stranke i kada više ljudi bude izlazilo na izbore. Vjerujem da će se to na kraju i desiti i da ćemo svi zajedno bolje živjeti. Posebno mladi ljudi. Moja poruka mladim ljudima je da ukoliko nemaju prijeku potrebu ne napuštaju ovu zemlju jer su ovoj zemlji najpotrebniji mladi stručnjaci", završava Ajanović svoju priču.

array

Re: Nije Amerika obećana zemlja

Post by array » 17/07/2006 22:14

Vozdra_123 wrote:Nemate tamo ni prisnih komšijskih odnosa s ljudima.

Joj ja šta reče i osta živ. Zato ti u Bosni komšija siluje sestru, protjera mater a zakolje oca i braću. Pa gdje ćeš naći bolje prisnije odnose od toga? Ljepota.

Vozdra_123 wrote:"U Americi počneš da radiš i solidno zarađuješ. Ali, istovremeno dobijaš okove oko vrata. Diže se kredit za kuću i kredit za automobil. Tamo svako ima svoj automobil, ali si okovan tim kreditima. Dobija se životni standard, ali jednostavno nemaš više svoju slobodu.

E sad ga razumijem 100% šta hoće. Čovjek očigledno nije naučio da poštenim radom sebi zaradi za život. Što bi u USA pošteno zarađivao kad u Bosni može uzimati novac od pacijenata (sirotinje) ili još bolje, može se ugurati u vladu i krasti od naroda pod zaštitom zakona. :x

O čemu to ja pričam? Pa za njim je u Garandu izdana potjernica :shock: da izmiri obaveze ili će biti uhapšen. Evo vam zvanične stranice Garanda na kojoj je listano i njegovo ime i izdan Open Warrant zbog neizmirenih obaveza:
http://www.ci.garland.tx.us/warrants/war-a.htm

Sad vam je jasno zašto se samo lopovi vraćaju u Bosnu.

rajvosa^

Post by rajvosa^ » 17/07/2006 22:37

Ne znam jel lopov ili nije, ali niko se ne vraca u bosnu bez love. Jasta ce se on hirurg vratiti dole i da nema plate mjesecima. Mozda amerika nije obecana zemlja za neke ali za vecinu jeste ko ima klikera u glavi. Kad bi burazu reko, nemoj bolan u ameriku, bezze ti je to, a on lomi ledja mjesec dana za koju stoju marona, otjero bi me u PM.

water

Post by water » 17/07/2006 22:48

kako ciko fino isprica.....
svaka mu cast

Bakir Ajanović, ministar nauke i tehnologije u Vladi Republike Srpske

joj bljuvotine zesce. Nije Amerika obecana zemlja nego jeste Republika Srpska.

kako ciko fino isprica....
svaka mu cast

svaka mu cast

svaka mu cast

Vozdra_123

Post by Vozdra_123 » 17/07/2006 23:27

uredu frajer lopov svaka mu cast....
radi u vladi RS, svaka cast lopovu snasao se....
zaboli me stvar o njemu i sta je on uradio... skrecem paznju na sta govori...

prije nego nesto kazete recite da li ste ikada zivjeli i radili u americi?

sta je on rekao da nije istina?
pocnes raditi i dignes kredit... kupis auto kupis kucu...
otplatis iste, sta onda, uzmes novi kredit uzmes novo auto novu kucu....

koliko godisnjeg odmora imas u americi a koliko u evropi ili kod nas?
za vas koji ne znate, sretan si ako dobijes dvije sedmice godisnjeg!

u americi zivis da bi radio a kod nas radis da bi zivio...

ko od vas ima djecu da uzrastaju u americi? poredite svoje djetinjstvo i njihovo...

ko tjera americku djecu da uce niko... zasto? sta djeca uce u americkim skolama?

sta fali da se kod nas uvezu sportovi po skolama... manje jalijasa bi bilo po ulicama....

e na ovo sam govorio drugovi.....

Helem

Post by Helem » 17/07/2006 23:36

:D :( :shock: 8-) :P :-D :roll: :? :lol: :zzzz: :) :sad: :-? :x :razz: :-) :o 8) :-x :

ovi smjehuljci su Amerika a u Americi zivi 300 milona ljudi iz svih zemalja svijeta.
Amerika nije savrsena ali u Americi je savrseno sto ne postoji nijedna misao,koju ako sprovedes onako kako mislis,ne prodje nagradjena ili kaznjena.
U Americi od beskucnika do predsjednika,obojica imaju savrseno jednaku psihologiju bez obzira kako i u kojem se vidu ispoljila,obojici je potpuno jasno sta jedan drugom radi,pa iz tih jednakih razmisljanja prvi je beskucnik a drugi predsjednik.
Osim predsjednika Amerike,sve ostalo u Americi mozes biti.

Kome nije jasno neka se vrati na pocetak teksta i procita jos jednom.

U Americi se jedino lose zivi u zatvoru,niko nije izasao da je rekao nesto dobro,a oni koji su izasli ne smiju pricati ni da je bilo lose,od straha da se ne vrate tamo.
Savrseno.
U Americi svi znaju sta ti mislis pa makar ih pitao kako je to moguce da neko zna tvoje misli,da bi ti ipak shvatio da on zna,pa te Amerika tako dovede da nemas kuda i shvatis da to i treba da bude tako.

U Americi znaju i tvoje zelje i zelje ti naplacuju,sve je izracunato u bobu ,sa obaveznom kamatom.
Dakle da platis svoju zelju,koliko ti mislis da stoji,ne mozes,moras progutati i kamatu ili odustati.
Oboje se isplati.,tako da u svakom slucaju budes zadovoljan,zadovoljan ni sa onim za sto si platio a zadovoljan i ako si podustao pa nemas.
Mogao si fasovati.
U Americi ti je najbolje da sutis,ne isplati ti se govoriti a ako cuju sta mislis shvatiiti ces ovo prvo.

Amerika je potpuno pokrivena s svacim i svaka stvar je tacno na svojemu mjestu,ima i pticijeg mlijeka,samo se ponekad ne nalazis tu,neznas ili ne umijes naci. Za to treba engleski.Ipak,pogresno je misliti da engleski mozes nauciti na koledju ili kupiti koju kilu u prodavnici pa tako sa engleskim napredovati u poslu,U Americi se napreduje radom,nikako engleskim jezikom.
U Americi imas sve i sve je na kredit i na prodaju osim Amerike,bolje ti je da citav zivot imas sve pa makar i umro a ne iplatio kredite,sto se i desava,nego nemati nista,pa umres.
To se nikome nije desilo u Americi,mislim ovo zadnje.
U Americi ne trebas pitati ima li posla,u Americi i ne mozes zivjeti ako ne radis,kada ne bude posla,nem ni Amerike.
Od politike u Americi zive samo pravi Amerikanci,ostali niko.
U Americi ima socijalna pomoc,neki su mislili da nema a ako nemas socijalnu pomoc,uvijek ces naci para za drogu.

Itd..

Nije Amerika savrsena ali sve je savrseno u Americi.
Last edited by Helem on 18/07/2006 00:05, edited 1 time in total.

Eshek

Post by Eshek » 17/07/2006 23:38

.....
Last edited by Eshek on 18/07/2006 00:01, edited 1 time in total.

EI Presidente

Post by EI Presidente » 17/07/2006 23:40

Zivim, i radim, i studiram, i popijem, i odmorim,....i ne zalim se, sto je najbitnije...a sve u Americi. Sto ne mogu preseravanja ljudi, to je cudo.

Vozdra_123

Post by Vozdra_123 » 17/07/2006 23:44

Eshek wrote:joj što neko voli srati i pljuvati...

posebno ti, array. znaš ti dobro šta je open warrant i zbog čega se izdaje. možeš ga dobiti i za neplaćenu kaznu za nepropisno parkiranje

kao sto ti rece nije ovo prvi put da array ujeda :D

Eshek

Re: Nije Amerika obećana zemlja

Post by Eshek » 17/07/2006 23:49

array wrote:O čemu to ja pričam? Pa za njim je u Garandu izdana potjernica :shock: da izmiri obaveze ili će biti uhapšen. Evo vam zvanične stranice Garanda na kojoj je listano i njegovo ime i izdan Open Warrant zbog neizmirenih obaveza:

http://www.ci.garland.tx.us/warrants/war-a.htm

Sad vam je jasno zašto se samo lopovi vraćaju u Bosnu.

@array

Ti ili si malouman, ili voliš samo srati puno. Možda si samo preglup pa ne razumiješ šta link koji si naveo znači :lol:

Open Warrant se izdaje i zbog neplaćene kazne za nepropisno parkiranje. Pogledaj link:

http://www.ci.garland.tx.us/warrants/cogwar.htm

Warrant payments can be made in person at:

City of Garland
Municipal Court
1791 West Avenue B.
Garland, TX 75042

The night drop box is located on the front of the building at 1791 West Avenue B Garland, TX. It is available 24 hours a day, 7 days a week.

Methods of payment are:
- Cash
- Money Order
- Cashiers Check

To mail a payment, send to:

City of Garland
P.O. Box 469002
Garland, TX 75042

Please include your name, date of birth, and citation numbers

Kakav lopovluk spominješ, kretenu? I ne govori kako je pobjegao od obične novčane kazne, čovjek je bio hirurg u SAD-u, a zna se kako su plaćeni. Ako ima neplaćenu kaznu, to je iz nehata, ne vjerujem da bi se maltretirao zbog siće.

Da ti nemaš mali kompleks od njega, a? :lol:

Ili možda jednostavno ne govoriš dovoljno dobro Engleski? Ali ako ga ne govoriš, kako pratiš Žbunov FOX TV?? :lol:

Prijašnjim postovima o Mr. Prezident Dablju Žbunu si pokazao nevjerovatnu dozu zadrtosti i zatupljenosti uma, hajde je sada još i potvrdi
Last edited by Eshek on 17/07/2006 23:56, edited 1 time in total.

LAV_SA

Post by LAV_SA » 17/07/2006 23:51

Joj ljudovi dragi, nije ni taj Zapad k'o što se priča. Nema bolan većeg rahatluka nigdje do u Bosni. Jest' da smo bijeda, ali pogledaj okolo... svi nešto rade, kuka se da se nema, a pogledaj kako kafane rade... pa ti na Zapadu nemaš kad otić na kafu sa komšijom, prijateljem i sl.

Radiš, crnačiš po cijeli dan, dođeš kući mrtav umoran, prespavaš i opet tako... uzmeš 15ak dana godišnjeg, dođeš u Bosnu i k**čiš se kako ti imaš pare i kako dobro zhivis, poserem ti se ja na taj zivot. Imam dosta rodbine, prijatelja, koji zive vani i svi kazu da bi se rado vratili u Bosnu, i za prosječnu platu zivili, a sad zasto to ne ucine, druga je prica ? ko zna ? mozda ne mogu da otplate sve te silne kredite... nema rahatluka k'o u Bosni.

Vozdra_123

Post by Vozdra_123 » 17/07/2006 23:56

LAV_SA wrote:Joj ljudovi dragi, nije ni taj Zapad k'o što se priča. Nema bolan većeg rahatluka nigdje do u Bosni. Jest' da smo bijeda, ali pogledaj okolo... svi nešto rade, kuka se da se nema, a pogledaj kako kafane rade... pa ti na Zapadu nemaš kad otić na kafu sa komšijom, prijateljem i sl.

Radiš, crnačiš po cijeli dan, dođeš kući mrtav umoran, prespavaš i opet tako... uzmeš 15ak dana godišnjeg, dođeš u Bosnu i k**čiš se kako ti imaš pare i kako dobro zhivis, poserem ti se ja na taj zivot. Imam dosta rodbine, prijatelja, koji zive vani i svi kazu da bi se rado vratili u Bosnu, i za prosječnu platu zivili, a sad zasto to ne ucine, druga je prica ? ko zna ? mozda ne mogu da otplate sve te silne kredite... nema rahatluka k'o u Bosni.

ma mi vani smo ti pohlepni... :-D
trosimo lovu da bi se bolje osjecali... itd itd.... :D

neupucena

Post by neupucena » 17/07/2006 23:56

LAV_SA wrote:Joj ljudovi dragi, nije ni taj Zapad k'o što se priča. Nema bolan većeg rahatluka nigdje do u Bosni. Jest' da smo bijeda, ali pogledaj okolo... svi nešto rade, kuka se da se nema, a pogledaj kako kafane rade... pa ti na Zapadu nemaš kad otić na kafu sa komšijom, prijateljem i sl.

Mozda da odes da probas, vidis pa da das strucno misljenje :)

Helem

Post by Helem » 18/07/2006 00:06

:

ovi smjehuljci su Amerika a u Americi zivi 300 milona ljudi iz svih zemalja svijeta.
Amerika nije savrsena ali u Americi je savrseno sto ne postoji nijedna misao,koju ako sprovedes onako kako mislis,ne prodje nagradjena ili kaznjena.
U Americi od beskucnika do predsjednika,obojica imaju savrseno jednaku psihologiju bez obzira kako i u kojem se vidu ispoljila,obojici je potpuno jasno sta jedan drugom radi,pa iz tih jednakih razmisljanja prvi je beskucnik a drugi predsjednik.
Osim predsjednika Amerike,sve ostalo u Americi mozes biti.

Kome nije jasno neka se vrati na pocetak teksta i procita jos jednom.

U Americi se jedino lose zivi u zatvoru,niko nije izasao da je rekao nesto dobro,a oni koji su izasli ne smiju pricati ni da je bilo lose,od straha da se ne vrate tamo.
Savrseno.
U Americi svi znaju sta ti mislis pa makar ih pitao kako je to moguce da neko zna tvoje misli,da bi ti ipak shvatio da on zna,pa te Amerika tako dovede da nemas kuda i shvatis da to i treba da bude tako.

U Americi znaju i tvoje zelje i zelje ti naplacuju,sve je izracunato u bobu ,sa obaveznom kamatom.
Dakle da platis svoju zelju,koliko ti mislis da stoji,ne mozes,moras progutati i kamatu ili odustati.
Oboje se isplati.,tako da u svakom slucaju budes zadovoljan,zadovoljan ni sa onim za sto si platio a zadovoljan i ako si podustao pa nemas.
Mogao si fasovati.
U Americi ti je najbolje da sutis,ne isplati ti se govoriti a ako cuju sta mislis shvatiiti ces ovo prvo.

Amerika je potpuno pokrivena s svacim i svaka stvar je tacno na svojemu mjestu,ima i pticijeg mlijeka,samo se ponekad ne nalazis tu,neznas ili ne umijes naci. Za to treba engleski.Ipak,pogresno je misliti da engleski mozes nauciti na koledju ili kupiti koju kilu u prodavnici pa tako sa engleskim napredovati u poslu,U Americi se napreduje radom,nikako engleskim jezikom.
U Americi imas sve i sve je na kredit i na prodaju osim Amerike,bolje ti je da citav zivot imas sve pa makar i umro a ne iplatio kredite,sto se i desava,nego nemati nista,pa umres.
To se nikome nije desilo u Americi,mislim ovo zadnje.
U Americi ne trebas pitati ima li posla,u Americi i ne mozes zivjeti ako ne radis,kada ne bude posla,nem ni Amerike.
Od politike u Americi zive samo pravi Amerikanci,ostali niko.
U Americi ima socijalna pomoc,neki su mislili da nema a ako nemas socijalnu pomoc,uvijek ces naci para za drogu.

Itd..

Nije Amerika savrsena ali sve je savrseno u Americi.

Beslija

Post by Beslija » 18/07/2006 00:32

Evo citam ime teme pa me napomenu na remek djelo.....

Ostajte ovdje!... Sunce tudjeg neba
Nece vas grijat ko sto ovo grije;
gorki su tamo zalogaji hljeba
Gdje svoga nema i gdje brata nije.

Od svoje majke ko ce naci bolju?!
A majka vasa zemlja vam je ova;
Bacite pogled po krsu i polju,
Svuda su groblja vasih pradjedova.

Za ovu zemlju oni behu divi,
Uzori svijetli, sto je branit znase,
U ovoj zemlji ostanite i vi,
I za nju dajte vrelo krvi vase.

Ko pusta grana, kad jesenja krila
Trgnu joj lisje i pokose ledom,
Bez vas bi majka domovina bila;
A majka place za svojijem cedom.

Ne dajte suzi da joj s oka leti,
Vrat'te se njojzi u narucja sveta;
Zivite zato da mozete mrijeti
Na njemom polju gdje vas slava sreta!

Ovde vas svako poznaje i voli,
A tamo niko poznati vas nece;
Bolji su svoji krsevi i goli
No cvijetna polja kud se tudjin krece.

Ovdje vam svako bratski ruku steze -
U tudjem svijetu za vas pelen cvjeta;
Za ove krse sve vas, sve vas veze:
Ime i jezik, bratstvo, i krv sveta.

Ostajte ovdje!... Sunce tudjeg neba
Nece vas grijat ko sto ovo grije, -
Gorki su tamo zalogaji hljeba
Gdje svoga nema i gdje brata nije...

sta da kazem....ljepota.

neupucena

Post by neupucena » 18/07/2006 00:40

Ovo ti je samo vezano za sunce u Hercegovini, toga kod vas nema :D

nineac

Post by nineac » 18/07/2006 00:49

Nemogu sad citati sve postove, ali procitao sam sta je "uvazeni" ministar napisao.
On prvo da je poprimio imalo americkog mentaliteta radio bi u svojoj struci i pomogao svojom strucnoscu banjaluckom klinickom centru, a nez sjeo u ministarsku fotelju! Radio bi kao predavac na fakultetu, a ne pio i je sa Dodikom!
I eto okovani kreditima! Jao pa sta to ljudi u BiH rade? Ovdje se uzimaju krediti za auta, dole ljudi uzimaju kredite da bi se prehranili ili da bi poslali djecu iz zemlje.
Dugo nisam cuo veceg sranja!
I da naravno, bas sam isao da provjerim potjernicu, stoji tamo sve! Treba poslati u TX podatke sta im radi bivsi sugradjanin! Eto koga nasa drzava zaposljava, boze sacuvaj!

nineac

Post by nineac » 18/07/2006 00:54

I da eto i mene u toj nesretnoj kreditim okovanoj americi. Placam kredit za auto kao student! I super mi! I ucim, i radim, i opet imam vremena za prijatelje KOJIH IMAM OVDJE. Sta se tu nasra o americi. Fakat, bolje u ministarsku fotelju i pametuj. On ko da je jedini u americi bio!

davis.ba

Post by davis.ba » 18/07/2006 01:09

Vozdra_123 wrote:uredu frajer lopov svaka mu cast....
radi u vladi RS, svaka cast lopovu snasao se....
zaboli me stvar o njemu i sta je on uradio... skrecem paznju na sta govori...

sta je on rekao da nije istina?
pocnes raditi i dignes kredit... kupis auto kupis kucu...
otplatis iste, sta onda, uzmes novi kredit uzmes novo auto novu kucu....

Šta je problem sa ovim? Pa ovo je odličan sistem, gdje od svog rada živiš i stičeš nešto u životu.
Vozdra_123 wrote:koliko godisnjeg odmora imas u americi a koliko u evropi ili kod nas?
za vas koji ne znate, sretan si ako dobijes dvije sedmice godisnjeg!

Ti izgleda odavno nisi bio u dragoj nam beha. Kod nas imaš odmora maksimalno dvije sedmice, ali koje naravno ne smiješ iskoristiti u komadu, jer ipak, gazda tako kaže. Zaboravi za državne firme, toga više nema.
Vozdra_123 wrote:u americi zivis da bi radio a kod nas radis da bi zivio...

Obična glupost. Niko mi ne može reći da čovjek koji radi mjesec dana u nenormalnim uslovima, za platu od 500-600 maraka, ako se direktoru uopšte potrefi da isplati platu, u državi gdje je kamata na kredit 10%, gdje na jedno mjesto konkuriše u prosjeku 260 ljudi otprilike, čovjek radi da bi živio.
Vozdra_123 wrote:ko od vas ima djecu da uzrastaju u americi? poredite svoje djetinjstvo i njihovo...

I ovo bi bilo vrlo zanimljivo uporediti.
Vozdra_123 wrote:ko tjera americku djecu da uce niko... zasto? sta djeca uce u americkim skolama?

Ma nemoj da počinjemo uopšte o ovoj temi.

Najbolji su mi ovi što proklinju kredite, nazivaj ih okovima i šta ti ja znam kojim sve stvarima a ne kontaju da je to najbolji vid razvoja koji je ekonomija vidjela. Pa se onda žale kako im je auto na kreditu, kako im je kuća na kreditu, kako im je vikendica na kreditu, kako im je školovanje na kreditu. Sistem im omogućio sve ali jok. U Bosni se radi da bi se živilo. :lol:

Ovo ispade ko ona tema gdje su nam dragi dijasporci tvrdili da je u Švicarskoj teže nego u Bosni jer su tamo cigare skuplje. :lol:

domi

Post by domi » 18/07/2006 02:18

nineac wrote:I eto okovani kreditima! Jao pa sta to ljudi u BiH rade? Ovdje se uzimaju krediti za auta, dole ljudi uzimaju kredite da bi se prehranili ili da bi poslali djecu iz zemlje.
!

U tom grmu lezi zec!!!
Doticni funkcioner :-) sa platom koju ce primati kao nekakav poslanik nece trebati dizati nikakve kredite, poslije ce najvjerovatnije se sjetiti da iskoristi svoje iskustvo koje je stekao u SAD-u, pa ce uz kumstvo Dodika i njemu slicnih sa grbaca poreskih obveznika odluciti da otvori kakvu privatnu kliniku..mogucnostima nigdje kraja nemaaaaaaaaaaaaa :D

Lopovska posla moj shinko....naviklo se na koverte, znate vec kako je :D

DiplomataSaSela

Post by DiplomataSaSela » 18/07/2006 03:51

Vozdra_123 wrote:
ko od vas ima djecu da uzrastaju u americi? poredite svoje djetinjstvo i njihovo...

Jesi li ovo ozbiljno mislio...

Vozdra_123

Post by Vozdra_123 » 18/07/2006 05:35

nineac wrote:I da eto i mene u toj nesretnoj kreditim okovanoj americi. Placam kredit za auto kao student! I super mi! I ucim, i radim, i opet imam vremena za prijatelje KOJIH IMAM OVDJE. Sta se tu nasra o americi. Fakat, bolje u ministarsku fotelju i pametuj. On ko da je jedini u americi bio!

sve najbolje uzivaj studentske dane.... :D

amerika jeste fina, ima covjek potencijala u njoj ali nije ona obecana zemlja
ne rastu pare na drvecu kao sto neki u bih misle... :D

Mirsad_ZE

Post by Mirsad_ZE » 18/07/2006 06:45

"SACUVATI DUH OVIH PROSTORA"
E ova mu je vala najbolja, pa da se idalje koljemo svakih pedesetak godina. Hocemo, hocemo sacuvacemo, jasta.

A znate sta jos nije on nimalo naivan. Jer ko ministar brzo ce se on nalemati love a jos kad znamo kako i muljevina radi koda nasih politicara ih, a onda ce sa lovom ponovo za Ameriku pa da otvori kliniku

nineac

Post by nineac » 18/07/2006 06:49

Pa fakat da nerastu pare na grani. Ali ovdje radis i imas ih. Dole mozes raditi samo kao "uvazeni" ministar i imat ih!

Locked