Nihilizam

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Novine
Posts: 35
Joined: 21/01/2018 21:12

#26 Re: Nihilizam

Post by Novine »

Iako nisam baš pretjerano upoznat s filozofijom nihilizam mi se čini nekako najracijonalnija filozofija koju sam ikad vidio. Za mene je nihilizam jednostavno živiti neki normalan (običam) život bez ideološkog, moralističkog i ostalog preseravanja. Po mom nekom mišljenju većina ljudi ima neku nihilističku crtu.
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#27 Re: Nihilizam

Post by Nastasia »

arzuhal wrote:
Challenger__ wrote:
arzuhal wrote:Evo, to je vrijednost, za Nietschea, koju valja prevrednovati, zbaciti, srušiti iz sedla. Taj moral je okov, bukagije, tamnica za život, on je izmišljotina slabih da se spasu od snažnih, on je prevara, varka, klopka: da li čopor vukova drži nemoralnim klanje laneta ili povređene srne? Moral je protuprirodan, valja prestati obraćati pažnju na njega, vampira koji isisiva život.
Lijepo tumačiš Fridriha, ali, ja bih da dodam nešto: Postoje vukovi, ali postoje i lovci na vukove i slične zvjerke a i oni imaju svoj pogled na svijet.
Nemoj me navlačit, meni malo fali da se raspišem o ludom, fascinantnom Brki, jednog s moje liste ''Povijesnih ljudi s kojima bih volio popit kahvu'' :mrgreen:
Raspiši se svega ti :D
Novine
Posts: 35
Joined: 21/01/2018 21:12

#28 Re: Nihilizam

Post by Novine »

Niče je svakako zanimljiva osoba al opet živit po nihilizmu je poteško po meni nihilist jednostavno il jesi il nisi to je u suštini jedan životni stav.

Jel ima na forumu nihilista?
sedma_7
Posts: 711
Joined: 03/04/2007 18:24

#29 Re: Nihilizam

Post by sedma_7 »

Uobičajeni mindset klasičnog Balkanca
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#30 Re: Nihilizam

Post by Russki »

Novine wrote:Niče je svakako zanimljiva osoba al opet živit po nihilizmu je poteško po meni nihilist jednostavno il jesi il nisi to je u suštini jedan životni stav.

Jel ima na forumu nihilista?
nihilista, mizantropa...svegovače što bi se reklo
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#31 Re: Nihilizam

Post by ExNihilo »

Russki wrote:
Novine wrote:Niče je svakako zanimljiva osoba al opet živit po nihilizmu je poteško po meni nihilist jednostavno il jesi il nisi to je u suštini jedan životni stav.

Jel ima na forumu nihilista?
nihilista, mizantropa...svegovače što bi se reklo
A naročito šupaka. :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#32 Re: Nihilizam

Post by Bloo »

Novine wrote:Niče je svakako zanimljiva osoba al opet živit po nihilizmu je poteško po meni nihilist jednostavno il jesi il nisi to je u suštini jedan životni stav.

Jel ima na forumu nihilista?
Zavisi na koju vrstu nihilizma misliš :D

Biti moralni nihilista je teško, politički već lakše :D

Zavisi na šta želiš da se fokusiraš unutar metaetike npr...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#33 Re: Nihilizam

Post by ExNihilo »

The Matrix Revolutions.

Agent Smith, u maniru istinskog nihiliste, pita Nea zašto se bori? Sloboda? Mir? Ljubav? Čemu istrajna borba protiv mašina kada je ista uzaludna i besmislena?

Neo mu odgovara 24-karatnim egzistencijalističkim odgovorom na kojem bi mu sam Sartre pozavidio: "Because I choose to."

Sjajno. :D

User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#34 Re: Nihilizam

Post by Bloo »

Cute :mrgreen:

S tim da nihilizma ima u tragovima i kod Nea na neki način, kada skonta da da u svijetu koji vidi, ništa zapravo nema stvarno postojanje. :mrgreen:

Ili griješim..
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#35 Re: Nihilizam

Post by Bloo »

Image
User avatar
medvjed23
Posts: 26699
Joined: 16/07/2010 13:49

#36 Re: Nihilizam

Post by medvjed23 »

i meni to iskočilo na fejsu
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#37 Re: Nihilizam

Post by Bloo »

medvjed23 wrote:i meni to iskočilo na fejsu
:mrgreen:

kad smo očito lajkali iste nihilističko-egzistencijalisticke grupe
User avatar
medvjed23
Posts: 26699
Joined: 16/07/2010 13:49

#38 Re: Nihilizam

Post by medvjed23 »

baš neki dan, u ovoj grupi koju pratim, jedan reče, parafraziram: pojma nemam šta je nihilizam, al znam da su vam sličice zanimljive :D

e i ja sam tu neđe, na tom levelu
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#39 Re: Nihilizam

Post by ExNihilo »

Koja su to grupe :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#40 Re: Nihilizam

Post by Bloo »

ExNihilo wrote:Koja su to grupe :D
:lol: :lol:

Sadržaj varira od stvarno okrutnog do light-hearted filozofskog memea :mrgreen:
User avatar
medvjed23
Posts: 26699
Joined: 16/07/2010 13:49

#41 Re: Nihilizam

Post by medvjed23 »

ova moja je manje-više ovakva:

Image

:D

odoh, dok me nije banovalo

:run:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#42 Re: Nihilizam

Post by Bloo »

:lol: :lol: :lol:

Meni su i "filozofski" memes ok, to je jednostavno jedan vid približavanja određenih ideja široj populaciji :-D

Nije filozofija nešto nedodirljivo, zakučasto, kriptično (ok, određeni autori i jesu) da se ne može razumjeti uz malo truda, ali u današnje doba instant svega, takva je postala i komunikacija - a memes su savršen vid da preneseš puno toga u jednostavnom formatu - pogotovo neki 3-tier meme
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#43 Re: Nihilizam

Post by Bloo »

Evo jedan :mrgreen:

Image
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#44 Re: Nihilizam

Post by ExNihilo »

Daj još :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#45 Re: Nihilizam

Post by Bloo »

Evo kopam po Nihilist voidposting za nečim kvalitetnim.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#46 Re: Nihilizam

Post by Bloo »

Ovo je neki combo nihilizma i poststrukturalizma :D

Image

Image

Image

my personally favourite :D
Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#47 Re: Nihilizam

Post by Bloo »

Nihilo, meni je ovaj jedan od dražih, mislim da bi ti se mogao svidjeti
The Joy of Seex
Image
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#48 Re: Nihilizam

Post by Škobo Habu »

ExNihilo wrote:
Neo mu odgovara 24-karatnim egzistencijalističkim odgovorom na kojem bi mu sam Sartre pozavidio: "Because I choose to."
Odgovor nije uopšte "egzistencijalistički".
Riječ je o bukvalnoj interpretaciji.

U holywoodski plošnom blockbaster aranžmanu ispada je egistencijalizam nema ni formu, ni suštinu, ni moralni kod.
Sve je besmisleno, sve je uzaludno, kompletna ljudska egzistencija je promašena, jedini izlaz iz ovoga svijeta jeste vlastito samouništenje kako se ne bi robovalo lažnim kumira, da li oni bili sama ideja Boga ili tehnološko-industrijski fetiši, to je posve nebitno.

Po Sartrovoj definiciji, koji se smatra vodećim predvodnikom egistencijalizma, a čije je definiranje veoma jednostvano, sam pojam je "sve ono što mi daje sredstva za egzistenciju".
Tako je Sartr definisao samu pojavu egzistencijalizma davne 1960. godine, prošlog stoljeća u jednom svom intervju-u.

Dalje nastavlja:
Međutim, mladi su to isuviše bukvalno shvatili. Zbog toga se moramo ograditi od bradatih, čupavih i neurednih iz Latinskog kvarta i svih njihovih sljedbenika. Egzistencijalizam je, u suštini, bunt protiv društvene, moralne i političke učmalosti i bede koja nas sa svih strana okružuje.
Bio je to put da se trgnemo iz mrtvila i da iskreno i javno progovorimo .
Eto zašto sam prihvatio taj pravac.
Čoveka treba osloboditi, ali tako da ga svi razumeju.
Egzistencijalizam, baš poput Nietzscheovog tumačenja nihilizma, zahtjeva akciju, neprestano kretanje, razvoj duhovni i intelektualni receptora, jezdenje prema najuzvišenijim idealima, a ne konstantno poricanje i mračnu predstavu svijata u kom egzistiramo.
U tom slučaju je Nietzsche, kao primjer, najviše kritikovao Crkvu zbog njene predstave o svijetu u kom živimo, kao nečemu prolaznom, nebitnom, na putu ka vječnom životu, Onostranom.
Polaziti od toga da je čovjek, svojim rođenjem i kasnijim življenjem, samo rob i poslušnik jasno određenih moralnih i društveni kodeksa, koji se nameću kao nešto "prirodno", po njemu je jasan znak ljudske slabosti. Doživljavati ovaj svijet kao zatvor, kao predstavu u kojoj sudjelujemo po nekoj tuđoj Volji, samo po sebi je nihilizam.

Po meni je Islamska Država, uopšte gledajući, kao zajednica ustrojana na određenim religijskim dogmama iz kojih proizilazi i sam moral koji zastupaju, možda i najkonkretniji i najslikovitiji primjer jednog takvog nihilističkog stanja duha.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#49 Re: Nihilizam

Post by ExNihilo »

Kakvi sve likovi pišu po ovom forumu.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#50 Re: Nihilizam

Post by Bloo »

Ne znam odakle da počnem sa Boškom....mogu li vas ponuditi ovim memeovima od kojih živim umjesto toga?

Image
Post Reply