Nihilizam

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#51 Re: Nihilizam

Post by Bloo »

Ne znam odakle da počnem sa Boškom....mogu li vas ponuditi ovim memeovima od kojih živim umjesto toga?

Image
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#52 Re: Nihilizam

Post by ExNihilo »

Evo jedan klasik.

Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#53 Re: Nihilizam

Post by Bloo »

Škobo Habu wrote:
Egzistencijalizam, baš poput Nietzscheovog tumačenja nihilizma, zahtjeva akciju, neprestano kretanje, razvoj duhovni i intelektualni receptora, jezdenje prema najuzvišenijim idealima, a ne konstantno poricanje i mračnu predstavu svijata u kom egzistiramo.
U tom slučaju je Nietzsche, kao primjer, najviše kritikovao Crkvu zbog njene predstave o svijetu u kom živimo, kao nečemu prolaznom, nebitnom, na putu ka vječnom životu, Onostranom.
Polaziti od toga da je čovjek, svojim rođenjem i kasnijim življenjem, samo rob i poslušnik jasno određenih moralnih i društveni kodeksa, koji se nameću kao nešto "prirodno", po njemu je jasan znak ljudske slabosti. Doživljavati ovaj svijet kao zatvor, kao predstavu u kojoj sudjelujemo po nekoj tuđoj Volji, samo po sebi je nihilizam.

Po meni je Islamska Država, uopšte gledajući, kao zajednica ustrojana na određenim religijskim dogmama iz kojih proizilazi i sam moral koji zastupaju, možda i najkonkretniji i najslikovitiji primjer jednog takvog nihilističkog stanja duha.
Zapravo Ničeov afirmativni nihilizam pretpostavlja konstantno propitivanje moralnih vrijednosti, te opet i iznova stvaranje novih, odnosno nihilizam se kroz propitivanje postojećih vrijednosti koje nisu vječne afirmativno realizira kroz uvođenje novih vrijednosti.
Poricanje mračne predstave svijeta, a da se referiram na vlastiti post tamo na temi o Ničeu i Frojdu, nije nešto što je poželjno po Ničeu, već naprotiv prihvatanje i mračnih elemenata ljudskog bića koja se manifestiraju u svijetu oko nas.

Što se tiče ID...no comment.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#54 Re: Nihilizam

Post by Bloo »

ExNihilo wrote:Evo jedan klasik.

Image
Sad bi neko uletio klizeći sa.... it is about Love :mrgreen: sa velikim LJ
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#55 Re: Nihilizam

Post by triconja »

Eto, vi i od nihilizma nauku pravite, znaci pustite ljude nek zive kako hoce :lol:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#56 Re: Nihilizam

Post by ExNihilo »

Ko brani? :roll:
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#57 Re: Nihilizam

Post by Škobo Habu »

ExNihilo wrote:Kakvi sve likovi pišu po ovom forumu.
U pravu si. Ko mi je kriv što repliciram liku koji donosi zaključke na osnovu žižekovske mainstream filozofije.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#58 Re: Nihilizam

Post by Bloo »

:lol:
Sad se i Žižek izvukao kao teška artiljerija :lol:

Bježmo trico biće krvi :mrgreen:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#59 Re: Nihilizam

Post by ExNihilo »

Škobo Habu wrote:
ExNihilo wrote:Kakvi sve likovi pišu po ovom forumu.
U pravu si. Ko mi je kriv što repliciram liku koji donosi zaključke na osnovu žižekovske mainstream filozofije.
Ti mene jesi citirao, ali se nijednom rječju nisi smisleno dotakao onoga što je napisano, što je obrazac koji ponavljaš pri većini svojih upisa. Umjesto toga, raspravljaš sam sa sobom. Postavljaš pitanja i teze na koje, potom, sam sebi odgovaraš, pa vlastite odgovore osporavaš i tako ad infinitum.

Da ne govorim o tome da ti misaoni proces ima kliničke simptome sindroma bolesne opširnosti jer si kroz nekoliko pasusa došao od Matrixa do Islamske države.

Ovaj forum mora pri registraciji uvesti test inteligencije. Pod hitno.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#60 Re: Nihilizam

Post by triconja »

Bloo wrote::lol:
Sad se i Žižek izvukao kao teška artiljerija :lol:

Bježmo trico biće krvi :mrgreen:
Ko je zizek?

Kakva krv, nihilizam i jeste da nema krvi, nego samo kontaj u glavi, na naski, drugi jebu, a ti se muzafere kupaj :D
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#61 Re: Nihilizam

Post by hadzinicasa »

Bloo wrote:
ExNihilo wrote:Evo jedan klasik.

Image
Sad bi neko uletio klizeći sa.... it is about Love :mrgreen: sa velikim LJ
:mrgreen:
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#62 Re: Nihilizam

Post by belfy »

Škobo Habu wrote:
Egzistencijalizam, baš poput Nietzscheovog tumačenja nihilizma, zahtjeva akciju, neprestano kretanje, razvoj duhovni i intelektualni receptora, jezdenje prema najuzvišenijim idealima, a ne konstantno poricanje i mračnu predstavu svijata u kom egzistiramo.
U tom slučaju je Nietzsche, kao primjer, najviše kritikovao Crkvu zbog njene predstave o svijetu u kom živimo, kao nečemu prolaznom, nebitnom, na putu ka vječnom životu, Onostranom.
Polaziti od toga da je čovjek, svojim rođenjem i kasnijim življenjem, samo rob i poslušnik jasno određenih moralnih i društveni kodeksa, koji se nameću kao nešto "prirodno", po njemu je jasan znak ljudske slabosti. Doživljavati ovaj svijet kao zatvor, kao predstavu u kojoj sudjelujemo po nekoj tuđoj Volji, samo po sebi je nihilizam.

Po meni je Islamska Država, uopšte gledajući, kao zajednica ustrojana na određenim religijskim dogmama iz kojih proizilazi i sam moral koji zastupaju, možda i najkonkretniji i najslikovitiji primjer jednog takvog nihilističkog stanja duha.
cek malo... dakle, ovo sto ti govoris je dakle: egzistencijalizam = nihilizam (prema Nietzscheovom), jer je on najvise kritikovao Crkvu zbog njene predstave o svijetu u kom zivimo, prolaznom i nebitnom, ali da je ISIL/IDIL ustrojena na mozda i najkonkretnijim primjerima tog nihilistickog duha.

iako on tada nije mogao znati sta je IDIL/ISIS, ti to poredis kao dvije suprotnosti koje je on ocijenio, po tvom misljenju, suprotno. da je ocijenio da Crkva radi lose stvari jer je ovaj zivot prolazan, a ona obecava nagradu poslije, sa drugim vidjenjem gdje IDIL/ISIL radi isto to, ali je po tvom tumacenju Nietzscheova ok? posto su i jedni i drugi ginuli u istom naumu tu valjda nema razlike.

ja samo mislim da nisi u pravu i da moras prvo popricati sa samim sobom, zatim sa Nietzscheom.
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#63 Re: Nihilizam

Post by klaki »

depressed klixers ROLL OUT

Ali fakat misljenja sam da nihilisticki pogled na svijet i depresija idu ruku pod ruku. Sta postavljacu teme znaci da moralisti zaobidju? Ako sam dobro primijetio nihilizam ne iskljucuje moral, vise ga ostavlja slobodnim za intepretaciju. Isto tako sam misljena da dosta ljudi nihilizam koristi kao izgovor za neke stvari, a u biti je sve besmisleno. tj vise bacaju na neku totalnu "anarhiju" gdje ne vazi nista i nema nikakvog pravila.
Kolko god sve bilo besmisleno ljudi su ljudi, a sa njima se svakako pojavljuju neki socijalni konstrukti tako da ce nekih pravila uvijek biti..
Bloo wrote:Evo jedan :mrgreen:

Image
User avatar
Saian
Posts: 15317
Joined: 08/04/2004 21:50

#64 Re: Nihilizam

Post by Saian »

ExNihilo wrote:
Škobo Habu wrote:
ExNihilo wrote:Kakvi sve likovi pišu po ovom forumu.
U pravu si. Ko mi je kriv što repliciram liku koji donosi zaključke na osnovu žižekovske mainstream filozofije.
Ti mene jesi citirao, ali se nijednom rječju nisi smisleno dotakao onoga što je napisano, što je obrazac koji ponavljaš pri većini svojih upisa. Umjesto toga, raspravljaš sam sa sobom. Postavljaš pitanja i teze na koje, potom, sam sebi odgovaraš, pa vlastite odgovore osporavaš i tako ad infinitum.

Da ne govorim o tome da ti misaoni proces ima kliničke simptome sindroma bolesne opširnosti jer si kroz nekoliko pasusa došao od Matrixa do Islamske države.

Ovaj forum mora pri registraciji uvesti test inteligencije. Pod hitno.

Jes bracika, a onda meni prigovaras sto ne pisem o statistici, pa od one zadnje prepiske s onim bolidom nisam mog'o sebi 3 dana doc'. Ljudi koji najvise pisu ovdje na forumu, ne pisu da bi nesto naucili ili podijelili nesto sta sigurno znaju i umiju i u cemu su dobri, nego da bi vidjeli kako im slova fino izgledaju na zaslonu, a i da isprobaju u kojoj, od onih sedamnaes' disciplina koje ih 'nako hobbywise zanimaju, im autoritativni ton najbolje stoji :D
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#65 Re: Nihilizam

Post by belfy »

Saian wrote: Jes bracika, a onda meni prigovaras sto ne pisem o statistici, pa od one zadnje prepiske s onim bolidom nisam mog'o sebi 3 dana doc'. Ljudi koji najvise pisu ovdje na forumu, ne pisu da bi nesto naucili ili podijelili nesto sta sigurno znaju i umiju i u cemu su dobri, nego da bi vidjeli kako im slova fino izgledaju na zaslonu, a i da isprobaju u kojoj, od onih sedamnaes' disciplina koje ih 'nako hobbywise zanimaju, im autoritativni ton najbolje stoji :D
ne mogu da odlucim da li je ovaj post nihilisticki ili nije... :mrgreen:
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#66 Re: Nihilizam

Post by Škobo Habu »

belfy wrote: cek malo... dakle, ovo sto ti govoris je dakle: egzistencijalizam = nihilizam (prema Nietzscheovom), jer je on najvise kritikovao Crkvu zbog njene predstave o svijetu u kom zivimo, prolaznom i nebitnom, ali da je ISIL/IDIL ustrojena na mozda i najkonkretnijim primjerima tog nihilistickog duha.

iako on tada nije mogao znati sta je IDIL/ISIS, ti to poredis kao dvije suprotnosti koje je on ocijenio, po tvom misljenju, suprotno. da je ocijenio da Crkva radi lose stvari jer je ovaj zivot prolazan, a ona obecava nagradu poslije, sa drugim vidjenjem gdje IDIL/ISIL radi isto to, ali je po tvom tumacenju Nietzscheova ok? posto su i jedni i drugi ginuli u istom naumu tu valjda nema razlike.

ja samo mislim da nisi u pravu i da moras prvo popricati sa samim sobom, zatim sa Nietzscheom.
:roll:

Za sebe mogu tvrditi da samo od Nietzschea pročitao gotovo sva njegova najvažnija djela, koja i posjedujem, što me uopšte ne čini stručnjakom za potonjeg, ali mi daje pravo da iznesem neki vlastiti sud o njegovoj filozofiji.

Prema tome, postoje dva tumačenja samog nihilizma od strane Nietzschea - aktivni i pasivni.
Pasivni nihilizam težni za potpunim odsustvom želje za životom i potrebom njegovog potvrđivanja (što je odlika Šopenhauerove i budističke filozofije), i aktivni nihilizam, čiji predstavnik je krišćanstvo i koje, pored svojih onozemaljskih ideala, čvrsto kamuflira volju da se vlada drugima i da se drugi podčini vječnim vrednostima.
Oba nihilizma Nietzsche smatra dekadentnim. Kužiš, ne?

Ako si čitao njegova djela, onda si se morao susresti sa terminom "pad u nihilizam". On insistira na preovladavanju nihilizma, što znači tipičnih moralnih i ideoloških dogmi njegovog doba, koja se, na kraju, zrcali u onoj njegovoj čuvenoj sentenci - Bog je mrtav.

Generalan problem takvih kao ti, jeste da nisi u stanju razlikovati Nietzscheovo tumačenje nihilizma, Hajdegerovo tumačenje istog, ili, pak, tumačenje istog od strane, recimo, egzistencijalista. I tu ti ja ne mogu pomoći.

Pogotovo ti ne mogu pomoći u tumačenju fundamentalne dekadenciji modernog doba oličene u moralnim postulatima Islamske države.

Možda ti mogu pomoći ovdašnji forumski metuzalemi, koji su zaslužili beneficirani radni staž u dugogodišnjem naprezanju moždanih vijuga ne bi li ih se doživjelo kao "reprezentativnim uzorkom"od sax-a do klix-a.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#67 Re: Nihilizam

Post by belfy »

Škobo Habu wrote:
belfy wrote: cek malo... dakle, ovo sto ti govoris je dakle: egzistencijalizam = nihilizam (prema Nietzscheovom), jer je on najvise kritikovao Crkvu zbog njene predstave o svijetu u kom zivimo, prolaznom i nebitnom, ali da je ISIL/IDIL ustrojena na mozda i najkonkretnijim primjerima tog nihilistickog duha.

iako on tada nije mogao znati sta je IDIL/ISIS, ti to poredis kao dvije suprotnosti koje je on ocijenio, po tvom misljenju, suprotno. da je ocijenio da Crkva radi lose stvari jer je ovaj zivot prolazan, a ona obecava nagradu poslije, sa drugim vidjenjem gdje IDIL/ISIL radi isto to, ali je po tvom tumacenju Nietzscheova ok? posto su i jedni i drugi ginuli u istom naumu tu valjda nema razlike.

ja samo mislim da nisi u pravu i da moras prvo popricati sa samim sobom, zatim sa Nietzscheom.
:roll:

Za sebe mogu tvrditi da samo od Nietzschea pročitao gotovo sva njegova najvažnija djela, koja i posjedujem, što me uopšte ne čini stručnjakom za potonjeg, ali mi daje pravo da iznesem neki vlastiti sud o njegovoj filozofiji.

Prema tome, postoje dva tumačenja samog nihilizma od strane Nietzschea - aktivni i pasivni.
Pasivni nihilizam težni za potpunim odsustvom želje za životom i potrebom njegovog potvrđivanja (što je odlika Šopenhauerove i budističke filozofije), i aktivni nihilizam, čiji predstavnik je krišćanstvo i koje, pored svojih onozemaljskih ideala, čvrsto kamuflira volju da se vlada drugima i da se drugi podčini vječnim vrednostima.
Oba nihilizma Nietzsche smatra dekadentnim. Kužiš, ne?

Ako si čitao njegova djela, onda si se morao susresti sa terminom "pad u nihilizam". On insistira na preovladavanju nihilizma, što znači tipičnih moralnih i ideoloških dogmi njegovog doba, koja se, na kraju, zrcali u onoj njegovoj čuvenoj sentenci - Bog je mrtav.

Generalan problem takvih kao ti, jeste da nisi u stanju razlikovati Nietzscheovo tumačenje nihilizma, Hajdegerovo tumačenje istog, ili, pak, tumačenje istog od strane, recimo, egzistencijalista. I tu ti ja ne mogu pomoći.

Pogotovo ti ne mogu pomoći u tumačenju fundamentalne dekadenciji modernog doba oličene u moralnim postulatima Islamske države.

Možda ti mogu pomoći ovdašnji forumski metuzalemi, koji su zaslužili beneficirani radni staž u dugogodišnjem naprezanju moždanih vijuga ne bi li ih se doživjelo kao "reprezentativnim uzorkom"od sax-a do klix-a.
ja se izvinjavam ako budem previse direktan, ali ne znam sta drugo da kazem na tvoj post od ovog:
Novosti
Posts: 1836
Joined: 22/01/2018 16:44

#68 Re: Nihilizam

Post by Novosti »

Vidim tema je živnula malo :)


Nisam neki stručnjak za filozofiju moram reć... nihilizam je na kraju krajeva jedan životni stav, e sada ima koliko sam ja vidio jedan problem a to je što neki misle nihilizam je negacija svega što je svakako pogrešno, nihilizam ne znači život je besmislen pa ajmo se raznijet ili počiniti neko drugo samoubistvo ne. Nihilizam je jednostavno negacija ideološki i moralni dogmi, sviđa mi se i taj neki izraženi individualizam pa evo 1 primjer:

Običan čovjek (dakle ovaj današnji, dosadni):" Ej jesi gledo SP u nogometu, čujem Španija ispala."

Nihilist:" Nisam, imo sam nekog posla, danas je lijep i sunčan dan mogao bi otić malo u šumu da naberem malina, dobre su."

Ovo "imo sam nekog posla" je zapravo izraz za boli me briga za nogomet i to kolektivno ludilo.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#69 Re: Nihilizam

Post by MarlboroGold »

Šteta što je nihilizam često i most koji vodi ka depresiji. U praksi ga je teško postići, a oni koji tvrde da su nihilisti obično su to samo u teoriji.
Novosti
Posts: 1836
Joined: 22/01/2018 16:44

#70 Re: Nihilizam

Post by Novosti »

Nepostoje nihilisti u teoriji, nihilista ili jesi ili nisi to je ko što sam reko životni stav, nihilista nemora ni govort da je nihilista to se vidi po čovjeku po njegovom razmišljanju npr. Nihilista se može možda postat ako se netko pronalazi u tome, tu treba imat jednog prijatelja koji je nihilist koji će mu objasnit njegove greške te kako s nihilističkog gledišta ispravt.

Odnos nihilizam-depresija je nejasan.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#71 Re: Nihilizam

Post by MarlboroGold »

Novosti wrote:Nepostoje nihilisti u teoriji, nihilista ili jesi ili nisi to je ko što sam reko životni stav, nihilista nemora ni govort da je nihilista to se vidi po čovjeku po njegovom razmišljanju npr. Nihilista se može možda postat ako se netko pronalazi u tome, tu treba imat jednog prijatelja koji je nihilist koji će mu objasnit njegove greške te kako s nihilističkog gledišta ispravt.

Odnos nihilizam-depresija je nejasan.
Mnogi današnji tzv. nihilisti se zeznu u tome što na život koji nema smisla gledaju kao da je to loše. To može voditi ka depresiji, pa i ka raznim poremećajima. Na kraju, smatram da to nije ni samog Nietzshea poštedilo. On je čak i upozoravao na nihilizam iako je bio svjestan koje su njegove prednosti.

Danas je najmanje pravih nihilista i u to sam ubijeđen. Ne slažem se sa time da nihilista jesi ili nisi (možda u izuzetnim situacijama) - to se ipak postaje.
Novosti
Posts: 1836
Joined: 22/01/2018 16:44

#72 Re: Nihilizam

Post by Novosti »

Pa nihilista uopšte ne gleda tako na život, dobro ima možda par "pametnjakovića" koji možda tumače nihilizam pa nastanu sranja (kao depresija) ili ih oni sami prave. Nihilizam nije ono "život je besmislen" ili "ajmo negirat sve oko sebe" ne, već je nihilizam napraviti rez između iluzije i stvarnosti npr. ja znam da neću nikad bit Švarceneger i voziti Ferarija to je iluzija, stvarnost je nešto drugo- imat normalan poso i vozt srednje auto. Što više nihilista ni ne teži toliko materijalnom koliko duhovnom.

Jest, danas slabo ima nihilista. Onaj koji je u izuzetnim sitaucijama nihilista taj i nije nihilista već ima možda nihilističku crtu tj. ima možda neke ekemente nihilizma u seb (kao većina svijeta) al on sam nije.
Novosti
Posts: 1836
Joined: 22/01/2018 16:44

#73 Re: Nihilizam

Post by Novosti »

User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#74 Re: Nihilizam

Post by MaksprotivMarksa »

Nihilizam nikada, ali nikada ne vodi u depresiju, ta stajalista su klasicna religijska propaganda za njihov dogmama opijen puk. Nihilizam je stav prema životu koji bi u suštini svaki čovjek koji se smatra anarhistom trebao gajiti, to je promatranje planeta "čistim" očima, bez trunja u formi dogmi, religije ili pak ideologije u svojoj najprostijoj formi. Problem je u tome što je jako teško bit iradikalni cini u svijetu okvoanom, a i utemeljenom n dogmama, u svakoj formi ljudskog djelovanja. Nemogućnost da se nihilizam zaokruži kao ideologija ili škola mišljenja je problematičan utoliko što bi svako zaokruživanje misli bilo antinihilističko u suštini, zato slobodno možemo da tvrdimo da ne poznajemo niti jednog istinskog nihilistu.

Problem sa percepcijom ovog pojma je pak najvažniji u cijeloj ovoj diskusiji, a braniti pozicije nihilista i nihilizma (čitaj anarhista) u ovako postavljenoj raspravi je nemoguće, nihilizam je sjajna prilika razotkriti sve malograđanske koncepcije morala u dogmatičara, ali problem leži u karti koju dogma sa sobom nosi, a to je kosntantno isticanje Boga kao centra ove diskusije, jer da se ne lažemo nihilizam
kao pojam je i etabliran upravo zbog drugog i drugačijeg pogleda na Boga, a tu se sa analfabetama filosofije i logičkog mišljenja (dogmatičarima i njihovim slejdbenicima) nemašta raspravjati.

I mali osvrt na nečiju konstataciju da je Žižek mainstream filosofija, ja veću glupost nisam nikada pročitao, Žižek je jedan od najvećih filosofa vremena u kojem živimo, pitka i mainsream filosofija je filosofija Jordana Petersona, Žižek je jedan od najvećih živućih poznavatelja Hegela, a Hegel ma koliko bio aktuelan u svakom vremenskom periodu, danas je ipak zapostavljen. Kada se ocjenjuje nečije filosofsko dijelo il iangažman, ne možemo da ne uzmemo u obzir i njegov način prenošenja ideja, vjerovatn osi na ovo mislio kada je u pitanju Žižek i njegov mainstream, ali upravo u tom nančinu
artikuliranja ideja možemo vidjeti koliko Žižek zapravo nije mainstream i koliko je protiv svega što je mainstream, njemu se ta težnja ka antimainstreamu po svaku cijenu zapravo može uzeti kao jedna od najvećih falinki u njegovom radu.

Da zaključimo, nihilizam je ništa drugo do jedan odpojmova koji su kroz historiju bili najčešće zluopotrebljeni, sa pogrešnom definicijom samog pojma, najčešće od strane dogmatičara, ali nerijetko i od velikana filosofije poput Heideggera, a sve u cilju opravdavanja i potvrde unarijed zadatih teza, dogme same u punom smislu tog pojma.
Novosti
Posts: 1836
Joined: 22/01/2018 16:44

#75 Re: Nihilizam

Post by Novosti »

Nihilizam je stav prema životu koji bi u suštini svaki čovjek koji se smatra anarhistom trebao gajiti, to je promatranje planeta "čistim" očima, bez trunja u formi dogmi, religije ili pak ideologije u svojoj najprostijoj formi.
:pisnuo:
Post Reply